(Σημερινή) Νεολαία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    (Σημερινή) Νεολαία

    Ακούω πολλούς παλαιότερους να κατηγορούν την σημερινή νεολαία(στην οποία ανήκω και εγώ),για πολλά πράγματα.
    Ότι νοιάζονται μόνο για μικρά και ασήμαντα πράγματα,έχουν έλλειψη μόρφωσης,κοιτάνε την καλοπέραση κλπ.
    Επίσης έχω ακούσει παλαιότερους να λένε ότι η νεολαία φταίει για το σημερινό χάλι.
    Και ερωτώ:Μήπως δεν είναι έτσι όλοι οι νεολαίοι?Προφανώς υπάρχουν οι προαναφερθέντες(χαραμοφάη� �ες,καλοπερασάκηδες κλπ.),αλλά μήπως δεν είναι έτσι όλοι?
    Και δεν γίνεται να φταίει μόνο αυτή,για την σημερινή κατάσταση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εννοειται , δεν ειναιολη η νεολαια σκαρτη , μην γενικευουμε , ειστε αυτο που ειστε , μια νεα γενια , οτι καταφερετε η δεν καταφερετε , θα το λουστητε οι ιδιοι , οχι εγω , οποτε γιατι να κατηγορησω την νεολαια ......δεν ειμαι σε θεση να την κρινω , πλην ενος πραματος , ερχονται τα 3 ανηψια μου για φαγητο τις Κυριακες , με τα μπλιμπλικια ανα χειρας , την ωρα του φαγητου , ε , αυτο δεν ειναι φυσιολογικο , και σιγουρα δεν ειναι τα μονα ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ακούω πολλούς παλαιότερους να κατηγορούν την σημερινή νεολαία(στην οποία ανήκω και εγώ),για πολλά πράγματα.
    Ότι νοιάζονται μόνο για μικρά και ασήμαντα πράγματα,έχουν έλλειψη μόρφωσης,κοιτάνε την καλοπέραση κλπ.
    Επίσης έχω ακούσει παλαιότερους να λένε ότι η νεολαία φταίει για το σημερινό χάλι.
    Και ερωτώ:Μήπως δεν είναι έτσι όλοι οι νεολαίοι? Προφανώς υπάρχουν οι προαναφερθέντες( χαραμοφάηδες, καλοπερασάκηδες κλπ.), αλλά μήπως δεν είναι έτσι όλοι?
    Και δεν γίνεται να φταίει μόνο αυτή,για την σημερινή κατάσταση?
    Δεν συμφωνω καν, οτι η "σημερινη νεολαια" ειναι χειροτερη απο τις προηγουμενες, οποτε count me out απο αυτο που "λεγεται" απο πολλους.
    ΣΕ ΟΛΕΣ τις γενιες υπαρχουν καποιοι που βρισκουν ολα τα παλια καλυτερα κι ολα τα νεα χειροτερα, αλλα δεν εχει ρπαγματικη βαση αυτο που λενε.
    αλλες φορες ειναι απλα νοσταλγια, αλλες μυθοποιηση των περασμενων λογω χρονικης αποστασης, αλλες απλα αγνοια.
    κι εμεις καλοπερασακηδες ειμαστε. ξερεις κανεναν που να τα βρισκει ετοιμα και να τα κλωτσαει?

    βρισκω την σημερινη νεολαια, κατ αρχας ομορφοτερη, ψηλοτερη, εξυπνοτερη (λογω της πληροφορησης) κι ελπιζω να βρει τον δρομο της στην πορεια, οπως τα εχει κανει η σημερινη "γερολαια"... η γλωσσα φθινει, αλλα δεν φταινε τα παιδια γι αυτο. φταιει που καταργηθηκαν τα αρχαια και δεν καταλαβαινουν την προελευση των λεξεων για να τις πουν και να τις γραψουν σωστα.

    (και μαγκ, τα ανηψια με τα μπλιμπλικια στο φαγητο, αν ηταν μιας αλλης γενιας, θα διαβαζαν κομιξ την ωρα του φαγητου. καμια διαφορα..)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    καταρχασ δεν κυκλοφορειτε ολη μερα στον υπολογιστη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    (και μαγκ, τα ανηψια με τα μπλιμπλικια στο φαγητο, αν ηταν μιας αλλης γενιας, θα διαβαζαν κομιξ την ωρα του φαγητου. καμια διαφορα..)

    αχαχαχαχ , οντως διαβαζα κομικς την ωρα του φαγητου , με μια διαφορα , τανηψια ερχονται να δουν τον παππου και την γιαγια καθε 15 μερες , ε , ας δειξουν λιγο σεβασμο μην παιζοντας με τα μπλιμπλικια στους ανθρωπους που χαρη σε αυτους ζουν την ζωη που ζουνε , διοτι ο αντρας της αδελφης μου , ειναι εξαφανισμενος παντοιοτροπως ............οποτε οταν πηγαινα παππου/γιαγια , δεν διαβαζα τιποτα , ανοιγα κουβεντα μαζι τους , μιλαγα , αυτα ακραν του ταφου σιγη .....σπιτι τους ας κανουν οτι θελουν ........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ανηκω και εγω στη νεολαια καθως ειμαι 26 χρονων....αυτο που βλεπω ειναι οτι οι περισσοτεροι ειναι ωραιοπαθεις πλεον και δεν βγαζω και τον εαυτο μου εξω....καποιος που δεν με ξερει θα δει εναν μελαχροινο με μουσια και τατουαζ αλλα απο μεσα ειμαι γεματος ψυχολογικα ψυχωση και σαφεστατα addiction...
    Αλλα δεν βγαζω σελφις....οτι κανω υο κανω για μενα επισης δεν μπορω να πω πως ειμαι απολυτα κομμαυι υης κοινωνιας εμενα η προτεραιοτητα μου 24 ωρες το 24ωρο ειναι να βοηθαω addicts και οι περισσοτεροι το ξερετε εδω μεσα και εμενα και υο ιστορικο μου....γιαυτο ας πουμε σαν νεολαιος η προτεραιοτητα μου σε σχεση με αλλους της ηλικιας μου ειναι διαφορετικη....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εσυ kavkaz , εισαι εξαιρεση .............προτιμω να σιωπησω , αντι ναναψω φωτιες λεγοντας την πραματικη μου γνωμη για την νεολαια , οχι ολους φυσικα , 50-50 θαλεγα ........παντα διπλωματης ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Το κακό με την νεολαία είναι ότι βιάζονται πολύ να μεγαλώσουν. .. ακόμα και εγω που είμαι 24 βλέπω τώρα τα κοριτσακια 14-15 χρονών με τον ένα και τον αλλο... να φωτογραφιζονται στα κλαμπ... και σκέφτομαι ότι ακόμα και όταν ήμουν εγώ 14-15 κάναμε ακόμα ποδήλατο και αγόρι δεν είχαμε ούτε για πλάκα. ..
    από εκει και πέρα η νεολαία τι ευθύνη να έχει για την κατάσταση της Ελλάδας εφόσον μας κυβερνανε μια ζωή γέροι και αχρηστοι ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εγω βλεπω τη σημερινη νεολαια πιο ηρεμη απο οτι ηταν η νεολαια της δικης μου εποχης προ 15ετιας.
    Πιο ευγενικα παιδια, πιο πληροφορημενα.
    Οκ οσα γινονται τα Σαββατα σε σινεμα κλπ απο 15χρονα+, οχι σε εμας δε γινονταν. Δεν βγαιναμε ετσι τα σ/κ, καμια σχεση.
    Θυμαμαι οταν τελειωσαμε την γ γυμνασιου ειχαμε παει μια μεγαλη παρεα απο την ταξη για φαγητο σε ενα φαστφουνταδικο τυπου μακντοναλντς, και ηταν η 1η φορα για τα περισσοτερα παιδια που βγαιναμε 1η φορα με τοσο μεγαλη παρεα.
    Επισης, ειχαμε σκληρο διαβασμα για σχολειο και φροντιστηρια... μπηκαμε σε ρυθμους πανελληνιων απο α λυκειου και χασαμε ουσιαστικα 3 χρονια απο τη ζωη μας διαβαζοντας σαν σκλαβοι...
    Δεν ειχαμε ιντερνετ ουτε κινητα. Θυμαμαι για να παρω τηλεφωνο τους γονεις οτι τελειωσα νωρις το μαθημα και να ερθουν να με παρουν, πηγαινα στο κυλικειο και παρακαλουσα να κανω ενα τηλεφωνημα...Για τις εργασιες ανοιγαμε εγκυκλοπαιδειες.

    Νομιζω στη δικη μου εποχη στα 20s μου η νεολαια ειχε θρασος! δεν ψαρωνε, ηταν αποτομη, αγενης. Η αγενεια ηταν μαγκια! σημερα δε βλεπω τα παιδια αυτης της ηλικιας να φερονται ετσι μεταξυ τους...
    Ειδικα απο τη στιγμη που περασαμε πανεπιστημιο εγινε το ελα να δεις. Ωραιοπαθεια, ναρκισσισμος, ερωτομανια, συνεχεις εξοδοι τα βραδια σε μπουζουκομαγαζα.... εγω με το χαρακτηρα που εχω ειχα παθει σοκ - για να μην πω οτι ειχα τρομοκρατηθει απο αυτο το χειμαρρο του χυμα, ορματε! αυτη η κατασταση καταλαγιασε απο τα 25 και μετα οταν μπηκε η εργασια στη μεση. Και ολα αλλαξαν μετα τα 30, τα δεδομενα, οι συνθηκες, οι οπτικες κλπ.
    Κοπελες που ας πουμε ζηλευα στα 20, στα 30 μου φαινονταν ασημαντες.
    Τωρα στα 37 μου υπαρχουν πλαισια, κανεις παρεα με αυτους που επιλεγεις. Βγαινεις οποτε γουσταρεις και κανεις ό,τι επιλεγεις. Το χυμα και ορματε τα εχω απομυθοποιησει πια, δεν μου λενε τιποτα. Ξερω οτι ειναι απλα μια φαση.
    Το χρημα παιζει τον πρωτιστο ρολο στην κοινωνια, καλως ή κακώς. Κατι που στα 20 δεν το καταλαβαινεις με την καμια.
    Η εμφανιση και τα σεξουαλικα/ερωτικα ακολουθουν μετα.
    Και δυστυχως τα συναισθηματα δεν τα υπολογιζει κανεις.
    Αυτη ειναι η αποψη μου, feel free για αντίλογο
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Το κακό με την νεολαία είναι ότι βιάζονται πολύ να μεγαλώσουν. .. ακόμα και εγω που είμαι 24 βλέπω τώρα τα κοριτσακια 14-15 χρονών με τον ένα και τον αλλο... να φωτογραφιζονται στα κλαμπ... και σκέφτομαι ότι ακόμα και όταν ήμουν εγώ 14-15 κάναμε ακόμα ποδήλατο και αγόρι δεν είχαμε ούτε για πλάκα. ..
    ...

    Σε αυτο που λες, την ευθυνη την εχουν οι γονεις! οι γονεις γαλουχουν τα παιδια με τετοιο τροπο και τα σπρωχνουν να κυνηγησουν τετοιες εμπειριες απο τετοια ηλικια. Ή δεν θελουν τα παιδια μες στα ποδια τους και τους λενε τραβα βρες ενα γκομενο να κανεις τη ζωη σου, να παντρευτεις μικρη να κανεις παιδια. Αλλιως στρωσε πωπο κατω και σπουδασε.
    Το παιδι τι να κανει? λογικο δεν ειναι να διαλεξει το ευκολο??
    Στη δικη μου εποχη, στα 15 μου, στα mid90s, οσοι θελαμε να σπουδασουμε ουτε κατα διανοια να κυνηγαμε γκομενους και σεξ. Δεν υπηρχε χρονος, και να ηθελες δεν προλαβαινες. Σχολειο, φροντιστηρια, αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα, κανενα αθλημα ποτε να προλαβεις??? Oσα παιδια δεν σπουδασαν, παντρευτηκαν γυρω στα 20, εκαναν παιδια, και τωρα τους βλεπω και τους λυπαμαι, φαινονται 10 χρονια μεγαλυτεροι, κλεισμενοι στο σπιτι με μονη διασκεδαση την τηλεοραση...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Σε αυτο που λες, την ευθυνη την εχουν οι γονεις! οι γονεις γαλουχουν τα παιδια με τετοιο τροπο και τα σπρωχνουν να κυνηγησουν τετοιες εμπειριες απο τετοια ηλικια. Ή δεν θελουν τα παιδια μες στα ποδια τους και τους λενε τραβα βρες ενα γκομενο να κανεις τη ζωη σου, να παντρευτεις...
    Την ευθυνη δεν την εχουν οι γονεις , τα παιδια μεγααλωνουν με προτυπα που προβαλλει η τηλεοραση , καιτα περιοδικα τυποου ΚΛΙΚ , που ευτυχως κλεισανε , δεν παιρνουν πλεον αρχες απο το σπιτι τους , και απο τα σχολεια με το μπουλιιν ....... και δεν εχω ακουσει ποτε '΄αντε τραβα παντρεψου ' αντιθετως , καθονται τα παιδια σπιτι , μεχρι μεγαλη ηλικια , σε σχεση με την Ευρωπη /Αμερικη .......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ λέω ότι φταίνε οι γονείς και το σύστημα
    Φταίει η ελληνική νοοτροπία που μας νταντεύουν μέχρι τα 30..
    Φταίνε οι νεόπλουτοι ψωνάρες που κάναν και τα παιδιά τους έτσι.....
    Φταίνε οι γονείς που δεν μετέδωσαν αξίες στα παιδιά τους, ίσως γιατί δεν προλάβαιναν κιόλας......
    Άλλοι δεν μόρφωσαν
    Άλλοι επέβαλαν πρότυπα
    Οι γονείς που ξεφορτώθηκαν τα παιδιά τους στην tv, στον υπολογιστή κλπ

    Από κει και πέρα ο μέσος νέος δεν είναι ένα ''αμόρφωτο κακομαθημένο μαλακιστήρι, που δεν δίνει δεκάρα για τους άλλους τα ξύνει όλη μέρα με μόνη ασχολία ένα κινητό και γκόμενους'' ....δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος νέος....κάτι καλό έχει ο κάθε ένας.......

  13. #13
    Η σημερινή νεολαία δεν αποτελείται από βλαμμένους όπως οι προηγούμενες γενιες! Αλί του νέου εκείνου που μεγάλωσε μέσα σε εκείνες τις γενιές! Είναι ένας ξένος ανάμεσα στους συνομήλικους τους. Είναι απλά ένας ανήμπορος θεατής του αυθορμητισμού, του δυναμισμού, της ανοιχτοσύνης, του θετικού συναισθηματισμού και της ευστροφίας των συνομηλίκων του.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Την ευθυνη δεν την εχουν οι γονεις , τα παιδια μεγααλωνουν με προτυπα που προβαλλει η τηλεοραση , καιτα περιοδικα τυποου ΚΛΙΚ , που ευτυχως κλεισανε , δεν παιρνουν πλεον αρχες απο το σπιτι τους , και απο τα σχολεια με το μπουλιιν ....... και δεν εχω ακουσει ποτε '΄αντε τραβα παντρεψου ' αντιθετως , καθονται τα παιδια σπιτι , μεχρι μεγαλη ηλικια , σε σχεση με την Ευρωπη /Αμερικη .......
    ποιος ομως βαζει την τηλεοραση μεσα στο σπιτι και αφηνει τα παιδια ελευθερα να βλεπουν οποια ανοησια παιζει?
    ποιος τα αφηνει να βγαινουν και να χαζολογανε αντι να τους δωσουν οριζοντες να ασχοληθουν με τοσες δραστηριοτητες που υπαρχουν?
    οταν η μανα ασχολειται ολη μερα με τηλεοραση και νυχια-μαλλια-κουτσομπολια, τι σειρα θα δωσει στο παιδι?

    εγω δεν ξερω γονεις να ταιζουν τα παιδια τους μεχρι μεγαλη ηλικια. Αλλο να δουλευαν και να εμειναν ανεργα ή να ψαχνονται με κανενα μεταπτυχιακο. Αλλα γονεις να αφηνουν παιδια, αγορια και κοριτσια, σπιτι να χαζολογανε και να μην κανουν τιποτα, οχι. Ισα ισα ο γαμος ηταν η ευκολη λυση ειδικα για τα κοριτσια. Σπιτι, γεννοβοληματα, πεθερικα/γονεις να βοηθανε και ολες οι σκοτουρες για τα λεφτα στον αντρα. Τωρα με την κριση εσφιξαν τα λουρια και δεν παντρευονται/γεννοβολανε ευκολα...
    το αντε τραβα παντρεψου το λενε! προφανως ανηκεις σε αλλο κοινωνικο πλαισιο! αλλα σε μενα το ελεγαν, ή θα σπουδασεις ή θα παντρευτεις, διαλεξε. και σε ολες τις γνωστες μου το ελεγαν. Και για αυτο λεω και πιο πανω ότι ολες οσες δεν σπουδασαν δυσκολες σπουδες ή βρηκαν μια δουλεια-ξεπετα ισα ισα για την επιβιωση, ως τα 25 ειχαν παντρευτει.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Minas Tirith
    Posts
    15
    Δεν θα μιλήσω για τη νεολαία γενικά - της οποίας είμαι μέλος- αλλά κυρίως για τον εαυτό μου, καθώς πιστεύω ότι κάποιος καλύτερα να μιλάει για τον εαυτό του.

    Να πω την αλήθεια, δεν πιστεύω στο στερεότυπο πως οι νέοι είναι τεμπέληδες, αγράμματοι κλπ. Για παράδειγμα εγώ δουλεύω από τα 18 και από μικρός διάβαζα βιβλία και ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει στον κόσμο. Το ίδιο έχω δει και σε άλλα μέλη της γενιάς μου. Βέβαια μην ξεχνάμε πως το κάθετι έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Επίσης πολλοί άνθρωποι γύρω στην ηλικία μου είναι αρκετά θυμωμένοι και απογοητευμένοι με την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα και ειδικά με την αντίληψη πως για ό,τι συμβαίνει φταίμε.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 110
    Last Post: 01-10-2023, 00:08
  2. ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΣΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ;
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 82
    Last Post: 03-10-2015, 18:23
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-12-2012, 22:01
  4. Replies: 48
    Last Post: 03-11-2007, 00:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •