ειναι αρετη νασαι φιλοδοξος ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ειναι αρετη νασαι φιλοδοξος ?

    Ενα σημαντικο ερωτημα , και ποιος δεν θελει να προκοψει ? ............ το να θες να φτασεις καπου ομως , καπου ψηλα , να διακριθεις , δειχνει ισορροπημενο ανθρωπο ? σιγουρα ειναι θεμιτο νασαι φιλοδοξος , αλλα αυτο τι δειχνει για σενα ? δειχνει οτι αισθανεσαι οτι καπου υστερεις , και αυτη ειναιη κινητηριος δυναμη , να σταματησεις να αισθανεσαι κατ αυτον τον τροπο ...........οποτε το να θες διακαως να διακριθεις, ξεκιναει απο ενα αισθημα μειονεξιας ...........ειναι ετσι , η ο σκοπος αγιαζει τα μεσα ? σε αυτην την περιπτωση , πρεπει να δουμε αν υπαρχει ενας βαθμος ψυχαναγκασμου στην επιθυμια για διακριση , ισως ειναι θολωμενη η κριση σου ....

    να διευκρινησω , αλλο θελω να προκοψω γενικως , αλλο θελω να διακριθω , οπως και ετυμολογικα λεει η λεξη, φιλω την δοξα , φιλοδοξια .........

    προσωπικα , ποτε δεν υπηρξα φιλοδοξος , ισως επιδη παντα ειχα αρκετη αυτοπεποιθηση , δεν αισθανομουν την αναγκη , ουτε την αισθανομαι , ναποδειξω οτιδηποτε σε κανεναν ...... μαρεσει ο εαυτος μου κι ετσι ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,770
    δεν ξερω αν ειναι αρετη, ειναι παντως ΜΕΓΑ προσον στο να "προκοψεις".
    εγω δεν ειμαι καθολου. το αντιθετο, θα ελεγα.

    το δραμα ειναι οταν η φιλοδοξια σου ειναι εντελως κοντρα με τις δυνατοτητες/ γνωσεις/ ικανοτητες σου.
    εκει νομιζω μπορεις να οδηγηθεις σε μεγαλα δραματα. απο δυστυχια, μεχρι ανισορροπια.

  3. #3
    Αμα θες να φτάσεις κάπου που είναι περαν των δυνατοτήτων σου τότε έχεις πρόβλημα, είσαι ονειροπαρμένος και δεν καλλιεργησες το γνώθις σ' αυτόν. Το να έχεις δυνατότητες αλλά και χαμηλή αυτοπεποίθηση/αυτοεκτίμηση αυτοπεποίθηση πάλι έχεις πρόβλημα.
    Ζημια στην κοινωνία κάνουν κάποιοι με ιδιαίτερα αυξημένη αυτοπεποίθηση η οποία τυφλώνει το πλήθος, τη μάζα, ως ένα τσούρμο προβάτων, ότι αυτος ειναι ο καταλληλος και ικανός.
    γιάννης

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Θεωρώ ότι αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις, θες να προκόψεις και να διακριθείς.....
    Αν ας πούμε είσαι τραγουδίστρια απλά τραγουδάς, αν είσαι φοιτητής απλά διαβάζεις κλπ κλπ
    Αν σ΄αρέσει είναι οκ αν το κάνεις μόνο και μόνο για να γίνεις διάσημη ή να πάρεις βαθμό είναι κάπως........

    Ούτε αυτοπεποίθηση έχω ούτε φιλόδοξη είμαι , χωρίς να σημαίνει ότι τα αφήνω στην τύχη τους και ότι γίνει.......το ίδιο θα προσπαθήσω, και το καλό έιναι ότι αν είσαι απαισιόδοξος δεν απογοήτευσε μετά ή χαίρεσαι διπλά πετυχαίνοντας/ υπερβαίνοντας τους στόχους σου........από αυτά μετράνε οι ικανότητες και η προσπάθεια παραπάνω από αυτοπεποίθηση και φιλοδοξία.....Αν έχεις μόνο τα δεύτερα και μια δουλειά να πιάσεις εξαιτίας τους εγώ λέω ότι θα πάρεις πόδι......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το δραμα ειναι οταν η φιλοδοξια σου ειναι εντελως κοντρα με τις δυνατοτητες/ γνωσεις/ ικανοτητες σου.
    εκει νομιζω μπορεις να οδηγηθεις σε μεγαλα δραματα. απο δυστυχια, μεχρι ανισορροπια.

    Αυτο ειναι μεγαλη πληγη , ναχεις φιλοδοξιες , και να μην εχεις τα προσοντα .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο πατερας μου ηταν τρομερα φιλοδοξος , εβγαλε πολλα χρηματα , και τωρα δεν δινει σε κανεναν , σου λεει εγω ταβγαλα , δεν θα τα μοιραστω με κανεναν , αμα πεθανω , παρτε τα ......................αλλα δεν ασχοληθηκε ποτε με την οικογενεια του , ουτε με τον εαυτο του , αρα μειονεκτημα ειναι , δεν χρειαζονται πια τοσα χρηματα ....ουτε με ρωταει για κατι, ολους χεσμενους μας εχει ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ζημια στην κοινωνία κάνουν κάποιοι με ιδιαίτερα αυξημένη αυτοπεποίθηση η οποία τυφλώνει το πλήθος, τη μάζα, ως ένα τσούρμο προβάτων, ότι αυτος ειναι ο καταλληλος και ικανός.
    Σ' αυτή την ομάδα ανήκει το σύνολο των πολιτικών, να υποθέσω...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θεωριτικα ολοι θελουν να προκοψουν αλλα στη πραξη εχουν και αλλες σκεψεις στο νου τους σε πολες κατευθυνσεις.
    εγω οστοσο πιστευω οτι αυτος που το βλεπει σαν αναγκαστικο δρομο θα πετυχει χωρις να υπαρχουν αν θα οχι ισως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το δραμα ειναι οταν η φιλοδοξια σου ειναι εντελως κοντρα με τις δυνατοτητες/ γνωσεις/ ικανοτητες σου.
    .
    Your reputation far exceeds your skills .................ε ρεμ , με το χιουμορακι ....καλη εισαι τελικα .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο πατερας μου ηταν τρομερα φιλοδοξος , εβγαλε πολλα χρηματα , και τωρα δεν δινει σε κανεναν , σου λεει εγω ταβγαλα , δεν θα τα μοιραστω με κανεναν , αμα πεθανω , παρτε τα ......................αλλα δεν ασχοληθηκε ποτε με την οικογενεια του , ουτε με τον εαυτο του , αρα μειονεκτημα ειναι , δεν χρειαζονται πια τοσα χρηματα ....ουτε με ρωταει για κατι, ολους χεσμενους μας εχει ...
    οι γέροι έχουν έντονο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. άλλου πεθαίνει το παιδί του και το θεωρεί κομμάτι της ζωής και επιζεί. θυμάμαι η συχωρεμένη η μάνα μου με κοιτούσε απαθώς όταν της είπα ότι είχα ένα σοβαρό προβλημα στο νεφρό μου κι έκανα νεφροστομία. Δεν θα πεις τίποτε; τη ρωτάω. Τί να πω καλε; θα γίνεις καλά. Ντόινγκ κάγκελο εγώ.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    οι γέροι έχουν έντονο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. άλλου πεθαίνει το παιδί του και το θεωρεί κομμάτι της ζωής και επιζεί. θυμάμαι η συχωρεμένη η μάνα μου με κοιτούσε απαθώς όταν της είπα ότι είχα ένα σοβαρό προβλημα στο νεφρό μου κι έκανα νεφροστομία. Δεν θα πεις τίποτε; τη ρωτάω. Τί να πω καλε; θα γίνεις καλά. Ντόινγκ κάγκελο εγώ.
    Nομιζω ειναι θεμα χαρακτηρος , η μανα μου ανησυχει για μενα , ο πατερας μου , οντας παρτακιας , δεν ενδιαφερεται , κοιταει τονμ εαυτο του .......γι αυτο κι εφτασε 91 .....

  12. #12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Nομιζω ειναι θεμα χαρακτηρος , η μανα μου ανησυχει για μενα , ο πατερας μου , οντας παρτακιας , δεν ενδιαφερεται , κοιταει τονμ εαυτο του .......γι αυτο κι εφτασε 91 .....
    Οι αναίσθητοι πάντα ζουν πολλά χρόνια.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Οι αναίσθητοι πάντα ζουν πολλά χρόνια.

    Ki εγω , για ναμαι ειλικρινης, ειμαι αρκετα αναισθητος , ισως ξεπερνω τον πατερα μου ............. πιπιλαω συνεχως την εκφραση ' και τι με νοιαζει εμενα ' αμα μου πουν μια ειδηση ειτε κακη , ειτε καλη , και το εννοω .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Η φιλοδοξια ειναι ενα κινητρο...
    Αμα σε κραταει Motivated, why not??????

    οσες φορες υπηρξα φιλοδοξη, ημουν και αποτελεσματικη.
    Οταν βαλτωνω ή βαριεμαι, σερνομαι....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Αναγκαίο κακό της ανθρωπινης καταστασης.Κακό με την έννοια οτι η φιλοδοξία περιεχει το στοιχειο του ανταγωνισμού που στην ακραία του μορφή είναι η φράση "πατά επι πτωματων". Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη είναι φιλόδοξος με κάποιον τροπο.Όταν υπάρχει το εγώ κ οι επιθυμίες του υπερεγώ εχεις ενα καρότο κ το ακολουθεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Πώς μπορεί να αποκτήσει κανείς αρετή;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 17-02-2016, 22:40
  2. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 10:42
  3. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  4. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  5. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •