"όνειρα"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: "όνειρα"

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    "όνειρα"

    Πιστεύω πως κάθε άνθρωπος έχει ένα όνειρο που ελπίζει κάποια στιγμή να πραγματοποιήσει. Ένα Έβερεστ που θέλει να σκαρφαλώσει. Ανοίγω το θέμα γιατί, καλό είναι να μοιραζόμαστε τα ψυχολογικά μας και τα "κολλήματα" του μυαλού μας και να προσπαθούμε να δώσουμε κουράγιο ο ένας στον άλλον, αλλά νομίζω πιο όμορφο θα είναι να μοιραστούμε για λίγο τα όνειρα μας. Έτσι, για αλλαγή! Αρχίζω πρώτος. Θέλω να ταξιδέψω στην Αμερική με μηχανή. Να ξεκινήσω από την νέα Αγγλία και να φτάσω μέχρι τον βαθύ νότο. Και μετά από την δυτική μέχρι την ανατολική ακτή. Μόνο ένα σακίδιο στην πλάτη με τα απολύτως απαραίτητα. Να είμαι μόνο εγώ, ο δρόμος και ο αέρας. Να κοιμάμαι σε φθηνά μοτέλ και να τρώω ότι θα μου σερβίρουν στα εστιατόρια των αυτοκινητοδρομων. Να σταματάω σε κάθε ηλιοβασίλεμα, για να ανάψω ένα τσιγάρο και να απολαύσω τα χρώματα του λυκόφωτος. Δεν θα τραβάω φωτογραφίες. Όταν τραβάς φωτογραφίες χάνεις την στιγμή. Από αυτό το ταξίδι δεν θέλω κορνίζες και άλμπουμ που θα κοσμούν το σαλόνι. Από αυτό το ταξίδι θέλω μόνο όμορφες αναμνήσεις που θα κοσμούν το μυαλό μου στις τελευταίες μου στιγμές. Και θέλω συνεπιβάτη τον εαυτό μου και μόνο. Του το χρωστάω να περάσω ποιοτικό χρόνο μαζί του και να του δείξω ότι τον αγαπώ. Αυτά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να ειμαι υγιης μονο θελω , ολα ταλλα ερχονται .........εχω κανει τα ταξιδακια μου , ε , και ? εχω παρατηρησει ( δεν αναφερομαι στον θεματοθετη ) οτι οι ανθρωποι που συνεχως θελουν να φευγουν , προσπαθουν ασυνειδητα να ξεφυγουν απο κατι , που ομως το κουβαλουν παντα μαζι τους, τον εαυτο τους ..........................οπως ειπε και καποιος Ινδος φιλοσοφος , δενν θυμαμαι ποιος , ' αν δεν βρεις την γαληνη στην καμαρη σου , δεν θα την βρεις πουθενα ' ....

  3. #3
    Εγώ θα ήθελα να δω κάποτε το βόρειο σέλας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να ειμαι υγιης μονο θελω , ολα ταλλα ερχονται .........εχω κανει τα ταξιδακια μου , ε , και ? εχω παρατηρησει ( δεν αναφερομαι στον θεματοθετη ) οτι οι ανθρωποι που συνεχως θελουν να φευγουν , προσπαθουν ασυνειδητα να ξεφυγουν απο κατι , που ομως το κουβαλουν παντα μαζι τους, τον εαυτο τους ..........................οπως ειπε και καποιος Ινδος φιλοσοφος , δενν θυμαμαι ποιος , ' αν δεν βρεις την γαληνη στην καμαρη σου , δεν θα την βρεις πουθενα ' ....
    Σωστος! Πάνω από όλα υγεία και όλα τα άλλα έπονται. Και πάλι σωστός σε ότι έχει να κάνει με την φυγή. Δεν είναι λίγες η φορές που έχω πει ότι δεν αντέχω τον εαυτό μου! Αλλά επειδή δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτόν, θέλω να του αφιερώσω χρόνο. Να τον μάθω, να προσπαθήσω να τον κάνω να χαλαρώσει. Και μέσα από το ταξίδι τον όνειρον μου αυτό επιδιώκω προφανώς. Μακριά από όλους και από όλα. Μόνο εγώ και "αυτός".

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Εγώ θα ήθελα να δω κάποτε το βόρειο σέλας.
    Πρέπει να είναι πανέμορφο! Στο εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Εγώ το πρώτο όνειρο που θέλω να πραγματοποιήσω είναι το να βρω κάποιον να με αγαπάει... ♥
    Αλλά εκτός αυτού θα ήθελα κι εγώ να κάνω ένα ταξίδι στη Λατινική Αμερική όχι ολομόναχη όμως ή με τον αδελφό μου ή με κάποια καλή φίλη...θα ήταν μια περιπέτεια...
    Πάντως αυτό με τη φυγή το έχω κι εγώ αλλά με βοηθάει το να είμαι σε άλλα μέρη, πραγματικά ξεφεύγω από τις σκέψεις και τις έννοιες της σκληρής πραγματικότητας που με απασχολούν στην πόλη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ το πρώτο όνειρο που θέλω να πραγματοποιήσω είναι το να βρω κάποιον να με αγαπάει... [emoji813]
    Αλλά εκτός αυτού θα ήθελα κι εγώ να κάνω ένα ταξίδι στη Λατινική Αμερική όχι ολομόναχη όμως ή με τον αδελφό μου ή με κάποια καλή φίλη...θα ήταν μια περιπέτεια...
    Πάντως αυτό με τη φυγή το έχω κι εγώ αλλά με βοηθάει το να είμαι σε άλλα μέρη, πραγματικά ξεφεύγω από τις σκέψεις και τις έννοιες της σκληρής πραγματικότητας που με απασχολούν στην πόλη...
    πού είσαι ρε κορίτσι; όλα καλά;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    πού είσαι ρε κορίτσι; όλα καλά;
    Και ναι και όχι Τόνια μου, είναι στιγμές που χαίρομαι (κυρίως γιατί έχουμε γάμο αγαπημένου προσώπου σύντομα κι έχουμε τις ετοιμασίες) αλλά είναι και στιγμές που πέφτει η διάθεση μου και μελαγχολώ κι αυτές είναι δύσκολες...δεν ξέρω πως να τις αντιμετωπίσω αλλά έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει πιο έντονα όταν είμαι κουρασμένη σωματικά...
    Εσύ τι κάνεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ το πρώτο όνειρο που θέλω να πραγματοποιήσω είναι το να βρω κάποιον να με αγαπάει... ♥
    Αλλά εκτός αυτού θα ήθελα κι εγώ να κάνω ένα ταξίδι στη Λατινική Αμερική όχι ολομόναχη όμως ή με τον αδελφό μου ή με κάποια καλή φίλη...θα ήταν μια περιπέτεια...
    Πάντως αυτό με τη φυγή το έχω κι εγώ αλλά με βοηθάει το να είμαι σε άλλα μέρη, πραγματικά ξεφεύγω από τις σκέψεις και τις έννοιες της σκληρής πραγματικότητας που με απασχολούν στην πόλη...
    Σου εύχομαι λοιπόν ολόψυχα να πραγματοποιησεις το ταξίδι των ονείρων σου με όποιον εσύ θες!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ge0rge View Post
    Σωστος! Πάνω από όλα υγεία και όλα τα άλλα έπονται. Και πάλι σωστός σε ότι έχει να κάνει με την φυγή. Δεν είναι λίγες η φορές που έχω πει ότι δεν αντέχω τον εαυτό μου! Αλλά επειδή δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτόν, θέλω να του αφιερώσω χρόνο. Να τον μάθω, να προσπαθήσω να τον κάνω να χαλαρώσει. Και μέσα από το ταξίδι τον όνειρον μου αυτό επιδιώκω προφανώς. Μακριά από όλους και από όλα. Μόνο εγώ και "αυτός".
    Ναι , καταλαβαινω .......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ θα θελα κάτι σε θάλασσα, σε κανένα απομονωμένο νησί να ζω σε μια καλύβα , τροχόσπιτο για κάνα μήνα.....σαν τον ναυαγό ........γαλάζια λίμνη κλπ
    Και μια καφετέρια να παίρνω κρύο καφέ γιατί τώρα χωρίς πάγο δεν λέει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ θα θελα κάτι σε θάλασσα, σε κανένα απομονωμένο νησί να ζω σε μια καλύβα , τροχόσπιτο για κάνα μήνα.....σαν τον ναυαγό ........γαλάζια λίμνη κλπ
    Και μια καφετέρια να παίρνω κρύο καφέ γιατί τώρα χωρίς πάγο δεν λέει
    Χαχαχα. Οπότε ερημονησι με σταρμπακς! Τέλεια! Στο εύχομαι ολόψυχα!!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by ge0rge View Post
    Πρέπει να είναι πανέμορφο! Στο εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου!
    Σ ευχαριστώ πολύ ge0rge! Σου εύχομαι κι εσύ να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ ge0rge! Σου εύχομαι κι εσύ να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα.
    Αλιλουια [emoji2]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Από Σεπτέμβρη να ειμαι φοιτήτρια και να τα φτιάξω όλα από την αρχή !!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  4. ποια είναι τα πιο κρυφα/"τρελα" σας όνειρα?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 10-02-2011, 12:18
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •