Παρουσίαση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250

    Παρουσίαση

    Εχω μια παρουσίαση και σκέφτομαι να πάρω τπτ....κάνα ζάναξ , λεξοτανίλ ξέρω γω.......
    Παλιά έπινα και αλκοόλ αλλά δεν γίνεται, πρώτον μέχρι να βγω θα χει περάσει η επίδρασή του, δεύτερον δεν γίνεται να μυρίζω γιατί είμαι με άλλους , τρίτον είναι ψυχοφθόρο να πίνεις με το ζόρι, κρυφά κλπ.....
    Το καλό με τα φάρμακα είναι ότι θα μου δώσουν μια ασφάλεια και δεν το χω να με τρώει , να μετράω αντίστροφα τον χρόνο, να γίνεται η παρουσίαση και μετά πάλι τα ίδια.......ε κουράστηκα πια.........
    Από την άλλη αν με ένα ζάναξ είμαι σαν ζόμπι και φαίνομαι δεν είναι και ότι καλύτερο.....
    Μήπως να πάω έτσι? και αν δεν τα καταφέρω να το δω την επόμενη φορά? αλλά πως θα πάω εντελώς νηφάλια?
    Μήπως να μου οργανώσω κάνα ατύχημα εκείνη την μέρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης του forum

    που και ποτε θα κανεις την παρουσιαση ? παντα βοηθαει μια φιλικη παρουσια ........... δεν θα σου κανω σκερτσα να γελας , το υποσχομαι .....
    Last edited by vasia05; 09-05-2017 at 12:58.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ο νικ είχε πει ότι έτσι πήρε ένα ζάναξ, χωρίς δοκιμές χωρίς τίποτα......και δοκιμές να κάνεις το ίδιο είναι να πάρεις το χάπι σε κατάσταση διέγερσης και το ίδιο να σαι χαλαρός στο σπίτι σου? τι να πω δεν ξέρω...........
    Αμα πάω σε ψυχίατρο θα μου γράψει ότι θέλει αυτός λογικά, εγώ τι να του πω? θέλω το τάδε γιατί μου το πε ο μακ στο epsychology ? χαχα
    τα γραφουν εύκολα όμως? μήπως να πάρω τηλεφωνο πρώτα?
    Υστερα αν κάποιος δεν τα γράψει φαντάζομαι ότι δεν χρεώνει και επίσκεψη ε?

    Ελα, πρώτο τραπέζι πίστα ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Αμα πάω σε ψυχίατρο θα μου γράψει ότι θέλει αυτός λογικά, εγώ τι να του πω? θέλω το τάδε γιατί μου το πε ο μακ στο epsychology ? χαχα
    τα γραφουν εύκολα όμως? μήπως να πάρω τηλεφωνο πρώτα?
    Υστερα αν κάποιος δεν τα γράψει φαντάζομαι ότι δεν χρεώνει και επίσκεψη ε?

    Noμιζω θα σε ρωτησει τι συμπτωματα εχεις...

    σε εμενα παλιοτερα σε αναλογη περιπτωση επειδη ειχα απο το αγχος τρελες ταχυπαλμιες μου ειχε δωσει αντιυπερτασικο για να ειναι σταθεροι οι παλμοι... το οποιο βοηθησε και αγχολυτικα.
    Με το ζαναξ οταν το επαιρνα με βοηθουσε σωματικα, δηλαδη δεν ιδρωναν τα χερια μου, δεν ετρεμα, δεν κολλαγε η γλωσσα μου, ουτε να ξεραινεται ο λαιμος μου, δεν κοκκινιζα!!! κατι πολυ σημαντικο για μενα αν σκεφτεις οτι ειμαι ανοιχτοχρωμη, και δεν βραχνιαζα... αλλα ψυχολογικα το αγχος υπηρχε...

    Τωρα πια οταν εχω να κανω κατι τετοιο με πολυ κοσμο, δεν το σκεφτομαι... εχω παθει κατι σαν αναισθησια....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Μάρα εγώ δεν θέλω να τρέμει η φωνή μου, να μπορεί να βγει , εκεί τι κάνει το ζάναξ ξέρεις?
    Το θέμα είναι αν έχουμε , χ άγχος> ψ συμπτώματα, μήπως το αλκοόλ εμπλέκεται στο χ άγχος και το ζάναξ στα ψ συμπτώματα ? τι λες?
    Γιατί το αλκοόλ εμένα δεν μου μείωσε τα συμπτώματα, βέβαια τα συμπτώματα αυξάνουν το ψυχολογικό άγχος......
    Για το ψυχολογικό βέβαια , μπορεί να δράσει και ως πλασίμπο ένα χάπι, οπότε μη μου πεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Μάρα εγώ δεν θέλω να τρέμει η φωνή μου, να μπορεί να βγει , εκεί τι κάνει το ζάναξ ξέρεις?
    Το θέμα είναι αν έχουμε , χ άγχος> ψ συμπτώματα, μήπως το αλκοόλ εμπλέκεται στο χ άγχος και το ζάναξ στα ψ συμπτώματα ? τι λες?
    Γιατί το αλκοόλ εμένα δεν μου μείωσε τα συμπτώματα, βέβαια τα συμπτώματα αυξάνουν το ψυχολογικό άγχος......
    Για το ψυχολογικό βέβαια , μπορεί να δράσει και ως πλασίμπο ένα χάπι, οπότε μη μου πεις
    σε μενα που εκλεινε η φωνη μου τελειως απο το αγχος και με ρωτουσαν αν εχω φαρυγγιτιδα, το ζαναξ εκανε δουλεια!!! οπως και το αντιυπερτασικο για τους παλμους.
    Η σκεψη μου καθαρη, μπορουσα ανετα να συγκεντρωθω, να σκεφτομαι, να μιλαω, γενικα να δειχνω κουλ!!! κι ας εβραζα ψυχολογικα μεσα μου.

    το αλκοολ εμενα προσωπικα με τσιτωνει! δεν εχω πιει ποτε για να χαλαρωσω.... ισα ισα οταν πιω νιωθω τους παλμους μου να ανεβαινουν

    τωρα για το ψυχολογικο και το πλασιμπο τι να πω? παντως το οτι ελεγχεις απολυτα τα οργανικα συμπτωματα, η σκεψη κοβει στροφες κλπ, ολα αυτα σαν αποτελεσμα βοηθανε να ανεβασεις την αυτοπεποιθηση σου και την ψυχολογια σου. Και οι γυρω σου δεν θα καταλαβουν τιποτα, σε διαβεβαιω.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Mάρα ήσουν κατατοπιστικότατη

    Διάβασα ένα θέμα για φυτικά αγχολυτικά χωρίς συνταγή γιατρού..κάνουν για το άγχος ή είναι μόνο για τον ύπνο? από ότι είδα να λέγεται, στους ίδιους υποδοχείς επιδρούν αλλά λιγότερο?
    Επίσης από ότι διάβασα η άνξιους με ζάναξ τις πρώτες 2 ώρες είχε υπνηλία?
    Αλλος έλεγε ότι διαρκεί 3 ώρες άλλος έως 8 ώρες......
    Άλλος λέει τον πιάνει σε 20 min o μακ λέει σε 45 min
    Κάποιος έλεγε να δοκιμάσουμε πριν γιατί μπορεί να πέσουμε και ξεροί ή να μην καταλάβουμε τίποτα αναλόγως την δόση.
    Ο μακ κάπου λέει ότι πήρε τεράστιες δόσεις και δεν είχε αμνησία αλλά είναι να σου πάει το φάρμακο, άλλος λέει ότι μόνο σε μεγάλες δοσολογίες υπάρχουν παρενέργειες ......
    Κάπου λέει ότι μόνο τις πρώτες φορές συμβαίνει αυτό μέχρι να συνηθίσεις...
    Όσο για τις παρενέργειες ..... ναι είναι σπάνιες, αλλά σε μικρή δόση υπάρχει περίπτωση να πάθεις αμνησία , κακή άρθρωση, υπνηλία κλπ? μήπως το φάρμακο να ληφθεί νωρίτερα , να χεις αν έχεις συμπτώματα στο πρώτο δίωρο και την κρίσιμη ώρα να σαι οκ?



    Όσο για τις ''λίγες'' πιθανές παρενέργειες

    Υπνηλία, αίσθημα αιμωδίας, μειωμένη εγρήγορση, σύγχυση, κόπωση, κεφαλαλγία, ίλιγγος, μυϊκή αδυναμία, αταξία, διπλωπία ή διαταραχές της όρασης. Τα φαινόμενα αυτά εμφανίζονται κυρίως κατά την έναρξη της αγωγής και συνήθως εξαφανίζονται με την επαναλαμβανόμενη χορήγηση. Ενίοτε παρατηρούνται υπόταση, ταχυκαρδία, ξηροστομία, γαστρεντερικές διαταραχές (ναυτία, έμετος, δυσκοιλιότητα, διάρροια, σιελόρροια), διαταραχές της libido, διαταραχές της εμμηνορρυσίας, ίκτερος, δερματικά εξανθήματα, τρόμος, δυσκαμψία, ρινική συμφόρηση, αύξηση του βάρους, ελαφρές ηλεκτροεγκεφαλογραφικές διαταραχές, ακοκκιοκυτταραιμία και σπάνια επίσχεση ούρων, νευρικότητα, άγχος, ανορεξία, κακή άρθρωση κατά την ομιλία, ίκτερος, μυοσκελετική αδυναμία, κατακράτηση ούρων, ακράτεια, ανώμαλη ηπατική λειτουργία, υπερπρολακτιναιμία, διαταραχές έμμηνου ρήσεως.

    Καλύτερα άγχος στην τελική! πιο καλά θα παρουσιάσεις!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω δεν εχω καμμια εκ των ανω διαταραχων , παρενεργειων , πλην της μειωμενης λιμπιντο , αλλα παιρνω 8 mg /μερα κανει 45 λεπτα να πιασει το ζαναξ , και κραταει γερα για 3 ωρες , χωρις εξαρσεις , στις 6-8 ωρες , σβηνει ............μεχρι ανακλασστικα που εκανα ενα τεστακι , εχω ανακλαστικα με 8 ζαναξ ανθρωπου 27 ετων ......

    ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ , ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ........ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ , Ο ΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΡΕΙΤΗΣ ΘΑ ΦΙΛΟΔΩΡΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΖΑ 3 ΠΟΙΝΤΣ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΠΜ .....ΑΜΑ ΠΙΑ ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post

    Καλύτερα άγχος στην τελική! πιο καλά θα παρουσιάσεις!
    υποτιθεται οτι θα στο δωσει ψυχιατρος, δεν μπορεις να το παρεις μονη σου.
    Ή μπορει να σου δωσει και αλλο.
    Καλυτερα να επισκεφθεις εναν ψυχιατρο και να συζητησεις τι νιωθεις και τι οργανικα συμπτωματα εχεις σε φαση ακραιου αγχους, να επιμεινεις οτι πρεπει να ανταποκριθεις και να τα πας καλα, να παρεις καλο βαθμο, να κανεις καλη εντυπωση στους καθηγητες κλπ.
    Θα το παρεις οπως θα σου πει ο γιατρος και με τη δοση που θα σου πει, και ολα καλα!
    αν τηρησεις τις οδηγιες, δεν υπαρχει θεμα, ισα ισα θα βοηθηθεις!!!
    τωρα αν καποιοι αλλοι κανουν του κεφαλιου τους, κανουν καταχρηση ζαναξ ή οποιου αλλου φαρμακου σα να ειναι καραμελες, ειναι αλλο θεμα αυτο, και πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα.
    σχετικα με τις πιθανες παρενεργειες, σκεψου οτι απο τους 1000 ασθενεις που το δοκιμασαν, οι 2-3-4 μπορει να εμφανισαν καποια απο αυτα. Αν δεν υπαρχει αλλεργια, ή δεν υπαρχει καποιο αλλο συνοδο νοσημα, δεν .... αλλα παλι θα σε καθοδηγησει ο γιατρος.
    Σκεψου οτι το σερτραλιν που παιρνω εγω στις παρενεργειες (σπανιες) εχει τον καρκινο! ε τι να πεις σε αυτο? αν το πηραν 1000 και επαθε καρκινο ενας σημαινει οτι το επαθε απο το χαπι??

    Για τα φυτικα που λες, εχω δοκιμασει βαλεριανα! και κατι αλλα βοτανα, αλλα σε μενα δεν εκαναν τιποτααααα!!!
    Και τα ανθοιαματα του Μπαχ ειχα δοκιμασει.... τσαμπα λεφτα!
    και ομοιοπαθητικη κανω, αλλα στη συγκεντρωση οσο με βοηθησαν τα αντικαταθλιπτικα, δεν τα φτανει με την καμια.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Μάρα ευχαριστώ που ασχολήθηκες

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης του forum
    ....
    Δεν διαγράφετε ένα μέλος που χει ζητήσει διαγραφή σε νέο θέμα εδώ και μέρες να αφήσετε τα ποιντς και τα μπαναρίσματα?

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εχω μια παρουσίαση και σκέφτομαι να πάρω τπτ....κάνα ζάναξ , λεξοτανίλ ξέρω γω.......
    Παλιά έπινα και αλκοόλ αλλά δεν γίνεται, πρώτον μέχρι να βγω θα χει περάσει η επίδρασή του, δεύτερον δεν γίνεται να μυρίζω γιατί είμαι με άλλους , τρίτον είναι ψυχοφθόρο να πίνεις με το ζόρι, κρυφά κλπ.....
    Το καλό με τα φάρμακα είναι ότι θα μου δώσουν μια ασφάλεια και δεν το χω να με τρώει , να μετράω αντίστροφα τον χρόνο, να γίνεται η παρουσίαση και μετά πάλι τα ίδια.......ε κουράστηκα πια.........
    Από την άλλη αν με ένα ζάναξ είμαι σαν ζόμπι και φαίνομαι δεν είναι και ότι καλύτερο.....
    Μήπως να πάω έτσι? και αν δεν τα καταφέρω να το δω την επόμενη φορά? αλλά πως θα πάω εντελώς νηφάλια?
    Μήπως να μου οργανώσω κάνα ατύχημα εκείνη την μέρα?
    Τι θα παρουσιάσεις?Την θεωρία των κύβων?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Θα κυβοποιήσω την σφαίρα....

Similar Threads

  1. Έφοδος αστυνομικών χθες βράδυ σε παρουσίαση βιβλίου στο Floral στα Εξάρχεια!
    By deleted_member005 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-10-2009, 16:34
  2. ΣΕΦΨ: Παρουσίαση βιβλίου \"Μήπως?\" 19-05-07
    By harry-hydra in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2007, 12:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •