ενας ζητιανος........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ενας ζητιανος........

    Βλεπετε ενα-μια ζητιανο στην ακρη του δρομου , τι σκεψεις σας προκαλει , τι συναισθηματα , και κυριως τι κανετε ? τον περιεργαζεστε ? τον αποφευγετε ? κανετε οτι δεν βλεπετε ? τι ? what ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    τον αποφευγω.
    δεν μπορω να αποφυγω την σκεψη οτι ειναι επαγγελματιες και αυτοι που πραγματικα πεινανε προτιμανε να πεθανουν παρα να ζητιανεψουν, αλλα που να τους βρεις.
    οχι οτι εχω λεφτα για δωρεες, αλλα κατι λιγο εστω.
    αν εχει και κανενα μωρο μαζι, δεν ξερω πως κρατιεμαι να μην την αρπαξω απ το μαλλι.

    λεφτα δινω μονο σε ανθρωπους που παιζουν μουσικη κανουν ακροβατικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339

    ενας ζητιανος........

    τον περιεργάζομαι με την άκρη του ματιού. όταν κρατάει παιδάκι μου γυρίζουν τα μάτια ανάποδα, έχω πάρει τηλέφωνο στο Χαμόγελο του παιδιού μερικές φορές. αν είναι άστεγος τον ψιλοφοβάμαι. αν είναι "πρόσφυγας" στρίβω, παλιότερα ήταν "σέρβος". "γύφτισσες" πια δεν έχει, τις έφαγε η ....προσφυγιά. τσιμπάω μόνον σε κανά παππού, καμιά γιαγιά, που έχουν κοινότυπη εμφάνιση. τους ξαπλωμένους, πληγιασμένους, ακρωτηριασμένους κάθε λογής και ηλικίας αποφεύγω γιατί ξέρω ότι έχουν πίσω τους αφεντικό. ούτε σε νεαρούς χρήστες που ψάχνουν φραγκοδίφραγκα σταματάω, φοβάμαι κιόλας μην με αρπάξουν. σε γιαγιές που ψάχνουν σκουπίδια σταματάω επίσης. εκεί που σταματάω οπωσδήποτε είναι όταν βλέπω άνθρωπο να μην νιώθει καλά και κάνω σε συνεννόηση μαζί του ό,τι πρέπει.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Εγώ τους αποφεύγω γιατί έτσι κι αλλιώς δεν μου περισσεύουν λεφτά να δώσω...αλλά δεν σας κρύβω ότι για κάποιο λόγο που δεν ξέρω με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα...

    Πάντως αυτό που λες Τόνια είναι πολύ σημαντικό το να σταματήσεις αν κάποιος αισθάνεται άσχημα, ακόμα θυμάμαι μια κυρία που είχε σταματήσει παλιά για μένα να δει αν είμαι καλά και κάλεσε ασθενοφόρο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Όσοι χρησιμοποιούν τον Ηλεκτρικό σε καθημερινή βάση, ξέρουν ότι για το 95% των περιπτώσεων μιλάμε για επαγγελματίες ζητιάνους, που έχουν βάρδιες και συνεννόηση (προφανώς μιλάμε για Ρομά). Επίσης, όσοι χρησιμοποιούν Προαστιακό, έχουν μάθει απ' έξω τις φάτσες και τις "ιστορίες" των ατόμων-χρηστών ναρκωτικών που θέλουν απλά να κατεβούν ΣΚΑ-Άνω Λιόσια και να πάρουν τη δόση τους.
    Τους βλέπω όσα χρόνια πάω στη σχολή. Αλλά κάθε φορά που υπάρχουν άτομα που χρήζουν ανάγκης (το υπόλοιπο 5%).
    Ο κόσμος θα τους καταλάβει όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη και υπήρξε περίπτωση πριν 2 χρόνια που σχεδόν όλο το βαγόνι είχε βοηθήσει μια γιαγιά κοντά στα 75, γιατί φαινόταν ότι είχε πράγματι οικονομικό πρόβλημα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Κι εγώ θυμώνω με αυτούς που έχουν μικρά παιδιά.
    Στους χρήστες και στους άστεγους σταματάω συνήθως, τους ρωτάω αν θέλουν να τους αγοράσω κάτι να φάνε, αποφεύγω να δίνω χρήματα,μερικοί δέχονται.

    Μερικές φορές με επηρεάζει πάντως το θέαμα, ίσως επειδή δεν μένω στην Αθήνα και δεν είμαι συνηθισμένη, προσπαθώ κάθε φορά να "μετρήσω" πόσο επαγγελματίας μπορεί να είναι, συνήθως από την ερώτηση για το φαγητό καταλαβαίνεις.
    Και πολλές φορές εκπλήσσομαι από την αδιαφορία του κόσμου σε έναν άνθρωπο που έχει εμφανώς ανάγκη βοήθειας. Θυμάμαι μια φορά μια γιαγιά που το ζόρι μπορούσε να κινηθεί μέσα σε ένα από τα γνωστά φαγάδικα στο ταμείο, μετρούσε κάτι κέρματα για να αγοράσει κάτι και δεν της φτάνανε. Μου έκανε πολύ εντύπωση που ενώ ήταν τοσος κόσμος εκεί, κανείς δεν προσφέρθηκε να της συμπληρώσει ένα δύο ευρώ για να φάει κάτι. Ή όταν βλέπεις κάποιον που χρειάζεται ιατρική βοήθεια ή του επιτίθεται κάποιος.

    Βέβαια δεν μπορεί κανείς να βοηθάει όλο τον κόσμο και μερικές φορές είναι και επικίνδυνο αλλά η αλήθεια είναι πως αρκετές φορές απογοητεύομαι από την αδιαφορία μας και από το πόσο πολύ έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες εικόνες που πια ούτε γυρίζουμε το βλέμμα μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εχω βρεθει και εγω στη θεση των χρηστων να κανω κατι τετοιο για μια ψιλη.....δεν δινω τιποτα αν και ξερω οτι απο ολους αυτοι ταλαιπωρουνται πιο πολυ....να τους δωσω λεφτα για μια ψιλη οχι να τους δωσω καμια διευθυνση στο που μπορουν να καθαρισουν ναι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λεφτα δινω μονο σε ανθρωπους που παιζουν μουσικη κανουν ακροβατικα.
    Καλε ακροβατικα δεν εχω δει ποτε ........μουσικη ναι .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω εναν ζητιανο , ερχεται απο Κορυδαλλο , Ανω Φιλοθεη , μεγαλη αποσταση , με τον ηλεκτρικο , δεν δειχνει καλα, ουτε αρρωστος , απλα εχει μια εικονα εξαθλιωσης , αλλα μιλαει κανονικα , οχι μαστουρωμενος , την στηνει εξω απο Σκλαβενιτη , με τα πολλα , μου ειπε οτι ειχε παθος με τον τζογο , και κατεστραφη...........τωρα του δινεις αυτουνου η οχι , η κανα 50αρακι σεντ για να μην σε ζαλιζει ? παντως κινητο της πλακας εχει .........

    ας πει καποιος την γνωμη του ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    οι ζητιανοι συνηθως ειναι ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα που εχουν ως αποτελεσμα την ελλειψη κοινωνικοτητας.
    ειναι ενα κοινωνικο προβλημα, για αυτο σε αλλα κρατη βλεπεις πολλους και σε αλλα λιγους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Αλλη μεγαλη αρρωστια ο τζογος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Αλλη μεγαλη αρρωστια ο τζογος
    Oτως , αλλα τον πιστευεις , και του δινεις κατι ?

  13. #13
    Όσο περισσότερο βαθαίνει η κρίση, τόσο ο κόσμος εξαθλιώνεται. Τον τελευταίο χρόνο ειδικά, αν κατέβεις στο κέντρο της Αθήνας, τουλάχιστον 10 άτομα θα πετύχεις να ζητιανεύουν, μερικοί σε σταματάνε και στον δρόμο με το πρόσχημα να σε ρωτήσουν κάτι.
    Πολλές φορές δίνω, άλλες όχι. Προτιμώ να δίνω σε ηλικιωμένους που ξέρω πως είναι δύσκολο να εργαστούν. Πάντως με εκνευρίζει που ορισμένοι ενοχλούν επίμονα και εκβιαστικά. Δεν το σκέφτομαι όμως ως κακό γιατί δεν ξέρω ο καθένας πώς φτάνει σ αυτό το σημείο.
    Στην γειτονιά μας έχουμε έναν που μπαινοβγαίνει στο ψυχιατρείο και ζει με τους γονείς του. Δεν έχει ανάγκη από χρήματα (οι γονείς του παίρνουν και οι δύο σύνταξη και εκείνος επίδομα) αλλά όταν σε δει ζητάει να του δώσεις, ζητιανεύει ουσιαστικά. Ο λόγος είναι οτι θέλει να πάρει κάτι να φάει απ έξω (κρουασάν, τυρόπιτα κλπ) επειδή πιστεύει οτι στο σπίτι του βάζουν κάτι στο φαγητό για να τον δηλητηριάσουν. Αλλά, τι γίνεται: Όταν του δώσεις, π.χ. 1 ευρώ και πάρει το κρουασάν ή την τυρόπιτα, μόλις δαγκώσει και φάει μία μπουκιά, σκέφτεται οτι κι αυτό που τρώει μπορεί να είναι επίτηδες δηλητηριασμένο και το πετάει. Μετά πάει και ξαναζητάει λεφτά σε όποιον γείτονα συναντήσει στο διάβα του (όλη την ημέρα είναι έξω) και γίνεται πάλι το ίδιο, αγοράζει κάτι, τρώει μια μπουκιά και το πετάει. Κρίμα τον άνθρωπο και είναι στην ηλικία μου. Είχε προβλήματα από έφηβος αλλά οι γονείς του δεν ήθελαν να αναγνωρίσουν το πρόβλημα και η θεραπεία άργησε πολύ, πάρα πολύ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Nai, εγω πιανω κουβεντα με οποιονδηποτε στον δρομο , τοχω αυτο , ειχα πιασει μεναν ζητιανο , στο Χαλανδρι , γιναμε και γνωστοι , και τον ρωτησα μα αλλη φορα ποσα βγαζει κατα μεσο ορο /μερα , μουπε , απο τις 08.00-16.00 12 ευρω , 12 ευρω και καθεται σενα πεζουλι , 24 δινω στην κοπελα που μου καθαριζει το σπιτι 6 ωρες .....ειπατε τιποτα ? δεν τουδωσα τιποτα , ακου 12 ευρω ....ειχε και κινητο στην τσεπη παρακαλω .......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Πάντως αυτό που λες Τόνια είναι πολύ σημαντικό το να σταματήσεις αν κάποιος αισθάνεται άσχημα, ακόμα θυμάμαι μια κυρία που είχε σταματήσει παλιά για μένα να δει αν είμαι καλά και κάλεσε ασθενοφόρο...
    Τυχερη εισαι , πουμενεις σε μικρη πολη ,διοτι σε μεγαλη , οπως η Αθηνα , κυριαρχει το genovese syndrome , η the bystander effect , γκουγκλαρε το να δεις τι ειναι , ειναι ενδιαφερον .........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έστω και ένας ....
    By Deleted-member-220416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 06-03-2013, 04:58
  2. ενας χωρισμος ακομη
    By kostasxx1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2013, 09:29
  3. Ένας μεταφυσικός προβληματισμός!
    By Violet_Diamond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-04-2012, 21:24
  4. Ενας λιγοτερος
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 04-06-2010, 16:01
  5. ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΝΑΣ ΠΑΧΟΥΛΟΣ!!!!!!
    By didymakos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-09-2009, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •