υπάρχει βαρηκοΐα για ψυχολογικούς λόγους; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οταν μειωνετε η αντιληψη πεφτει η ακοη η αντιληψη αυξαμεται η μειωνεται με τα χρονια νοητικο ειναι το θεμα σου
    όχι φίλε μου, δύο τινά συμβαίνουν: ή αυτοπροστατεύομαι και κλείνομαι στο καμπούκι μου ή παίζει παθολογία, θα το ξεκαθαρίσω. εγώ με θολά τοπία δεν ζω
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω την περιεργεια .....
    Έρις και Μακ, ω ναί! βουλώνουν τα αυτιά όταν έχεις στρες. Σε χρόνο ντε τε; ρωτάω το γιατρό. Ναι, σε χρόνο ντε τε. Με καθησύχασε ο ωριλά και μου εξήγησε γιατί αυτό συμβαίνει. Το σύστημα μύτη-αυτιά συνεργάζονται. Απότομη υπεραιμία που προκαλείται από εξωτερικές συνθήκες φουσκώνει τον βλεννογόνο. Μπορείς να το πάθεις όχι μόνον από στρες αλλά και από μία έντονη ξαφνική μυρωδιά για παράδειγμα. Μεγάλη ανακούφιση νιώθω που δεν μου είπε ότι είναι ιδέα μου, αντιθέτως μου είπε να στέλνω από κει πούρθαν όσους με αγχώνουν. Τα παιδιά μου πάθανε πλάκα, κομμένη λέω η καζούρα, πάρτε τηλέφωνο το γιατρό και μάθετε.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Με γειά το καινούργιο ψυχοσωματικό!! ....Τώρα χωρίς πλάκα, πιστεύω ότι θα μπορέσεις να το διαχειριστείς.... για δύο λόγους, αρχικά διότι θα πάψεις να ανησυχείς και δεύτερον μπορείς επιτέλους να εξηγήσεις στην κόρη σου τους λόγους που συμβαίνει αυτό, με ιατρικούς πλέον όρους. Κι έτσι νομίζω θα αρχίσει κι η κόρη σου να αποκτά και μία εναλλακτική σκέψη πάνω στο θέματα αυτά. ....χαίρομαι που είναι όλα καλά και που είναι κάτι διαχειρίσιμο!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    Έρις και Μακ, ω ναί! βουλώνουν τα αυτιά όταν έχεις στρες. Σε χρόνο ντε τε; ρωτάω το γιατρό. Ναι, σε χρόνο ντε τε. Με καθησύχασε ο ωριλά και μου εξήγησε γιατί αυτό συμβαίνει. Το σύστημα μύτη-αυτιά συνεργάζονται. Απότομη υπεραιμία που προκαλείται από εξωτερικές συνθήκες φουσκώνει τον βλεννογόνοε.
    Πολυ περιεργη αντιδραση στο στρες , για να το λεει ο γιατρος ομως ...........................εγω , οταν στρεσσαριστω σε υπερβολικο βαθμο , και δικαιως , απο μια δουλεια πχ. , βγαζω ψωριαση , οταν περασει το στρες , φευγει κι η ψωριαση , δεν ειμαι αγχωδης παντως .................με κουφανε ο ωριλα σου .....και επειδη φουσκωνει ο βλεννογονος , τι εγινε , απεχει απο τον λαβυρινθο.......τσπαντων , μην κανω τον εξυπνο .....εδω μπορεις να παθεις κηλη απο φτερνισμα , περιεργο το ανθρωπινο σωμα .........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καλημέρες πσιδιά! ακούστε κάτι που μου είπε συμπληρωματικά, θα σας το πω με δικά μου λόγια. σε καθε ανθρωπο ανά τετράωρο περίπου φουσκώνει ο βλεννογόνος της μιας πλευράς της μύτης και εργάζεται η άλλη πλευρά. αυτό γίνεται για να καθαρίσει η μία πλευρα απο τα σκουπιδακια που έχουν μαζευτεί στις τριχούλες. αυτά τα σκουπίδια κάπως πρεπει να φυγουν. μόλις φύγουν φουσκώνει αυτή η πλευρά και αρχίζει να αυτοκαθαρίζεται η άλλη. κανονικά λεει πρεπει να πλένουμε τη μύτη μας με φυσιολογικό ορό ή να τη φυσάμε συχνά για να απομακρύνουμε τα σκουπίδια. τώρα Μακ, άμα φουσκώσουν και οι δύο πλευρές βουλώνουν τα αυτιά του ανθρώπου που επικοινωνούν με τη ρινική κοιλότητα δια μέσου των ευσταχιανών σαλπίγγων που είναι λεπτότατα σωληνάρια. η εξέταση περιλαμβάνει εξέταση με οπτικό μηχανισμό που βάζει με στεντ όλου του συστήματος (τυχόν στραβό διάφραγμα, βουλωμένες ευσταχιανές, λαιμό και φωνητικές χορδές) αλλά και από εξωτερικά τα τύμπανα. εμένα είναι όλα σε άριστη κατάσταση. ρώτησα τί να κάνω που μου έγιναν οι αεροπορικές πτήσεις μαρτύριο στην προσγείωση που κουφαίνομαι και πονάω τρομερά και στα δυο αυτιά μου. μου είπε τσίχλα οπωσδήποτε και μισή ώρα πριν την προσγείωση ένα ψέκασμα με αποσυμφορητικό του ρινικού συστήματος, όπως είναι το οτριβίν. τόσο πλάκα όλα και είχα στεναχωρεθεί τόσο για τόσο απλά πράγματα. εννοείται ότι λόγω ηλικίας έχω κάποια πρεσβυακουσία (όπως λέμε πρεσβυωπία) και όλοι οι άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν χάνουν από τις ψηλές κυρίως συχνότητες. και κάτι ακόμη που νομίζω ότι το λένε όλοι οι ωριλά, χάσε βάρος για να λειτουργεί το σύστημα καλύτερα, ανοίγουν οι δρόμοι να το πω με απλά λόγια. αυτά βρε, σας τα είπα όλα.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 18:32
  2. βαρηκοΐα
    By SocialWorker91 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 27
    Last Post: 14-01-2016, 22:47
  3. Για ποιους λογους θελετε να κοψετε τα φαρμακα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 04-12-2014, 02:34
  4. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 13:01
  5. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •