Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει

    Η καρδιά χτυπά δυνατά ανούσια και τη δυστυχία επιτείνει,πόνος, άγχος σε όλη τη ζωή ,τα αγνοείς ή τα εξωτερικεύεις,δείχνεις κάτι ψεύτικο γιατί πονάς.Πονάς γιατί ξέρεις πως η μοναχικότητά σου είναι ντροπή ,πονάς γιατί δε μπορείς να μιλήσεις χωρίς να αγχωθείς, να τραυλίσεις ,να ιδρώσουν οι παλάμες σου ,πονάς γιατί κουράστηκες,γιατί βαρέθηκες, γιατί το μόνο που σε κρατά ζωντανό είναι η ελπίδα πως τα πράγματα στο μέλλον θα καλυτερεύσουν,δεν λες πως νιώθεις,
    προσπαθείς να προβάλεις μια εικόνα ψεύτικη που να σε δείχνει κανονικό
    αλλά δεν είσαι κανονικός ,δεν μπορείς να φτιάξεις φίλους , να μιλήσεις ήρεμα χωρίς να νιώθεις ότι αμύνεσαι και ότι πρέπει να υποστηρίξεις τα ψέματα που είπες για να μοιάζεις σαν τους άλλους
    Εγώ λοιπόν έδωσα Πανελλήνιες και πέρασα στη δεύτερή μου επιλογή. . φίλους δεν κατάφερα να φτιάξω ένα ολόκληρο εξάμηνο. Στο αμφιθέατρο κάθομαι μόνη μου. γνωρίστηκα με μερικά παιδιά αλλά μετά τίποτα. Κάτι κάνω λάθος αλλά ποιο είναι αυτό?. Το ξέρω είμαι κλειστός τύπος. Τώρα που το σκέφτομαι ποτέ δεν είχα αληθινούς φίλους, ήμουν απλώς ένα μέλος της παρέας που δεν μιλούσα σχεδόν ποτέ, απλά ακολουθούσα. Γιατί είναι τόσο δύσκολο. Όλοι έχουν φίλους. Πώς? Βέβαια δεν βγαίνω και πολύ. τι πολύ? Ελάχιστα, μόνο για τα βασικά. Μπορεί να πει κάποιος ότι βαριέμαι να βγω έξω. Όχι, απλά δεν ξέρω πως πρέπει να φερθώ έξω, φοβάμαι, ντρέπομαι, δεν νιώθω άνετα με τον εαυτό μου. Όταν βγαίνω έξω δεν νιώθω πραγματικά ο εαυτός μου και νιώθω ότι με σχολιάζουν. (Ακόμη και στον τρόπο που ντύνομαι δεν είμαι ο εαυτός μου γιατί ξέρω πως εάν ντυθώ όπως θέλω (φαρδιά ρούχα) οι άλλοι θα με κρίνουν. Θυμάμαι την μαμά μου που μου έλεγε ντύσου σαν κοριτσάκι. Λες και αν φορούσα κάτι άλλο δεν θα ήμουν κοριτσάκι πια.)
    Τώρα που το σκέφτομαι πως μπορεί να είναι ένα άτομο τόσο ντροπαλό. Με το παραμικρό κοκκινίζω και ρεζιλεύομαι . Δεν μπορώ να διαχειριστώ τις δύσκολες καταστάσεις και δεν αντιδρώ. Κάποιος θα μπορούσε να με πει και χαζή. Κάνω την χαζή γιατί αν λάμβανα υπόψη όσα λέγονται θα έπρεπε να τα είχα σπάσει όλα μέχρι τώρα, συγκρατούμε μόνο και μόνο για να διατηρήσω την εικόνα που έφτιαξα για τον εαυτό μου. Μερικές φορές ίσα που κρατιέμαι να μην μιλήσω αλλά γιατί το κάνω αυτό? Γιατί δεν μιλώ? Μακάρι να ήμουν σαν όλους τους άλλους. Σαν την αδερφή μου ή την μαμά μου που δεν φοβούνται , δεν δειλιάζουν να πουν τη γνώμη τους . Ζηλεύω την δύναμη τους αυτή, την ικανότητά τους να κάνουν τόσο εύκολα φίλους και να λύνουν τα προβλήματά τους .
    Τα γράφω όλα αυτά περασμένα μεσάνυχτα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. ίσα που κρατιέμαι να μην τα σβήσω γιατί δε θέλω κανείς να δει πως νιώθω . Δεν ξέρω γιατί. Μπορεί να το πεις ντροπή , μπορεί να το πεις φόβο γιατί μπορεί να σε προσεγγίσουν για να σε βοηθήσουν. Αλλά εγώ ξέρω ότι δεν αντέχω να μιλώ για μένα. Όταν ΄με ρωτάνε τι έχω είναι σαν να ξεχνάω όλα τα προβλήματα που έχω(όχι με την καλή έννοια) , να τα αγνοώ . Δεν ξέρω πως συμβαίνει αυτό και απαντάω <όλα μια χαρά>. Εκείνη τη στιγμή είναι σαν να παθαίνω μπλακ αουτ. Δεν μου έρχεται τίποτα να πω. Δεν ξέρω αν είναι η αντίδραση του μυαλού μου για να με βοηθήσει να κρατήσω το μυστικό μου καλά κρυμμένο. Ορισμένες φορές νιώθω κενή. Πραγματικά κενή. Νιώθω πως δεν έχω τίποτα ενδιαφέρον, πως δεν έχω ζωή , πως δεν έχω σκέψεις. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω.

    Συγγνώμη για τις σκόρπιες σκέψεις και την πολυλογία αλλά μόνο έτσι μπορούσα να τα βγάλω από μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    καλησπερα δεσποινις,,, καλα εκανες και τα εγραψες .. αυτο ειναι ενα βημα στη βελτιωση σου,, εφοσον υπαρχει αυτογνωσια και καπιος σκοπος σιγουρα τα πραγματα θα πανε απ το καλο στο καλυτερο.. σιγουρα δεν πρεπει να απογοητευεσαι και να νιωθεις μοναδικη . η ζωη εχει πολλες ομορφιες.. μη βαζεις σαν δεδομενο οτι πρεπει να εχεις πολλους φιλους για να εισαι νορμαλ.. βασικα πρεπει να μαθεις να στηριζεσαι στον εαυτο σου και να μη χρειαζεσαι επιβεβαιωση.. αυτα τα ολιγα απο μενα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω μπορω να το εξηγισω σιγουρα το εμποδιο για ολα αυτα ειναι αυτο
    γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. ίσα που κρατιέμαι να μην τα σβήσω γιατί δε θέλω κανείς να δει πως νιώθω . Δεν ξέρω γιατί. Μπορεί να το πεις ντροπή
    Δεν μου έρχεται τίποτα να πω. Δεν ξέρω αν είναι η αντίδραση του μυαλού μου για να με βοηθήσει να κρατήσω το μυστικό μου καλά κρυμμένο.
    δεν υπαχουν τυχεροι ανθρωποι υπαρχουν μονο ανθρωποι που προσπερνουν οτι εμποδιο βρουν και αλλοι που προσπερνουν οτι λυση βρουν.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Δν μπορείς να φανταστείς ποσό Μα ποσό σε καταλαβαίνω είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν καμοια δεκαετία .. πραγματικά σκεφτόμουν το ίδιο μακάρι να ήμουν σαν αυτούς μακάρι σαν τους άλλους .. με την διαφορά ότι εμένα πάντα με πλησίαζαν πόλοι άνθρωποι κ πάντα αναζητούσα την αληθινή φιλία .. τι έκανα ? Μετά από πολλά χρόνια απλά αποφάσισα να το αντιμετωπίσω κ να ζητήσω βοήθεια από γιατρό .. κ τώρα το παλεύω .. βέβαια εγώ έιχα κ έχω κ αλλά προβλήματα .. πρόβλημα με κιλά εποχικότητα κ.α η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις .. αν κρίνω από μένα που τα έπαιρνα κ τα μάζευα ολααααααα μέσα μου από όλουςσσσσσς κάποια στιγμή φτάνεις να κανείς μπαμ .. κ το μπαμ ξέρεις δν είναι απαραίτητα φωνές βρισιές κτλ έχει διάφορους τρόπους !!! Μην το αφήσεις κοπέλα μου .. όσο μπορείς να το συζητάς .. πίστεψε με δν είναι καλό να φτάνεις στα όρια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Βασικά ένα πράγμα πρέπει να ξέρεις για να ζήσεις ότι κ να κανεισ κάποιος θα σου την πει δηλαδή πεσ ότι αύριο σ έρχεται ένα εισιτήριο για το σερν κάποιος μαλακασ θα βρεθεί να σε κακολογησει κ δεύτερον δεν πρέπει να δίνεις σημασία στη γνώμη κανενός αυτό πρέπει να το εμπεδωσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Σε νιωθω κοριτσι μου.....δεν εισαι μονη σου........χεστους ολους και συμπεριφερσου σα να μη υπαρχει κανεις αλλος διπλα σου..αν ντρεπεσαι τοτε η ζωη ειναι καταδικασμενη...προσπαθησε το..δουλεψε το ...

  7. #7
    Αγαπητη Eraleix!Ταυτιστηκα πληρως μαζι σου! Ειμαι 21 χρονων και περναω αυτο το δραμα εδω και πολλα χρονια! Ντρεπομουν για την μοναχικοτητα μου,φοβομουν και αγχωνομουν συνεχως!Εχω κουραστει και εγω,να ιδρωνω, να μην μπορω να αρθρωσω λεξη να τρεμω να νομιζω πως ολοι κοιτουν εμενα,να αισθανομαι στην κυριολεξια βλεμματα καρφωμενα πανω μου σαν σφαιρες!Ευελπιστουσα και εγω πως στο μελλον θα αλλαξω και πως ειναι προβληματα της εφηβειας μα δυστυχως τιποτα! Ετσι λοιπον και εγω,θεωρουσα τον ευατο μου εμετικο,και προσπαθησα να κανω καποιον που δεν ειμαι και ουτε θα γινω ποτε! Εκανα λοιπον και εγω ενα ψευτικο ανθρωπινο χαρακτηρα! Εβγαινα για καποιο διαστημα σαν φοιτητης,αλλα ημουν παντα απο αυτους,που δεν μιλουσαν πολυ εως και καθολου,απαντουσα μονολεκτικα κοκκινιζα με το παραμικρο το σχολιαζανε κατευθειαν ολοι,μετρουσα και εφτιαχνα τα λογια μου και τους κουβεντες που θα πω απο πριν σαν να παπαγαλιζα ενα πραγμα. Κουραστηκα, να τρεμω να μην μπορω να μιλησω ακομα και με 2 αδελφικους φιλους δεν αισθανομουν ο εαυτος μου! Εβγαινα και γυριζα σπιτι μα ποτε δεν περνουσα καλα οτι και αν εκανα!Οπως και εσυ προειπες,καταλαβα οτι δεν ειχα και ουτε εχω φιλους! Δυσκολα γνωριζω δυσκολοτερα τους βαζω στη ζωη μου! Υποφερω δεν μπορω να κανω τιποτα,σκεφτομαι να παω σε ειδικο αλλα πιστευω δεν θα υπαρξει αποτελεσμα!Απεχθανομαι τον ευατο μου,αναρωτιεμαι συνεχως γιατι να ειμαι ετσι να τρεμω συνεχως,να μην μπορω να μιλησω με κανεναν να φαινομαι μια ζωη χαζος σε ολους! Κλαιω,χτυπιεμαι χανω και εγω τα καλυτερα μου χρονια.Δεν ζητησα ποτε να εχω λεφτα,δεν ζητησα κατι υπερβολικο απλα να ειμαι φυσιολογικος.. Ποναω μερα μερα την μερα σβηνω! Θελω να πεθανω εχω κουραστει,ντρεπομαι που το λεω! Συγνωμη που επαναλμβανομαι μα ταυτιστηκα πληρως και ηθελα να γραψω ολα αυτα που ταλαιπωρουν το αρρωστο μυαλο μου! Εχω εθιστει και εγω πλεον στην μοναχικοτητα μου δεν με ενδιαφερει να βγω εξω να περασω καλα δεν με ενδιαφερει η ζωη ειμαι στον κοσμου... Βοηθειαααα

  8. #8
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Αγαπητη Eraleix!Ταυτιστηκα πληρως μαζι σου! Ειμαι 21 χρονων και περναω αυτο το δραμα εδω και πολλα χρονια! Ντρεπομουν για την μοναχικοτητα μου,φοβομουν και αγχωνομουν συνεχως!Εχω κουραστει και εγω,να ιδρωνω, να μην μπορω να αρθρωσω λεξη να τρεμω να νομιζω πως ολοι κοιτουν εμενα,να αισθανομαι στην κυριολεξια βλεμματα καρφωμενα πανω μου σαν σφαιρες!Ευελπιστουσα και εγω πως στο μελλον θα αλλαξω και πως ειναι προβληματα της εφηβειας μα δυστυχως τιποτα! Ετσι λοιπον και εγω,θεωρουσα τον ευατο μου εμετικο,και προσπαθησα να κανω καποιον που δεν ειμαι και ουτε θα γινω ποτε! Εκανα λοιπον και εγω ενα ψευτικο ανθρωπινο χαρακτηρα! Εβγαινα για καποιο διαστημα σαν φοιτητης,αλλα ημουν παντα απο αυτους,που δεν μιλουσαν πολυ εως και καθολου,απαντουσα μονολεκτικα κοκκινιζα με το παραμικρο το σχολιαζανε κατευθειαν ολοι,μετρουσα και εφτιαχνα τα λογια μου και τους κουβεντες που θα πω απο πριν σαν να παπαγαλιζα ενα πραγμα. Κουραστηκα, να τρεμω να μην μπορω να μιλησω ακομα και με 2 αδελφικους φιλους δεν αισθανομουν ο εαυτος μου! Εβγαινα και γυριζα σπιτι μα ποτε δεν περνουσα καλα οτι και αν εκανα!Οπως και εσυ προειπες,καταλαβα οτι δεν ειχα και ουτε εχω φιλους! Δυσκολα γνωριζω δυσκολοτερα τους βαζω στη ζωη μου! Υποφερω δεν μπορω να κανω τιποτα,σκεφτομαι να παω σε ειδικο αλλα πιστευω δεν θα υπαρξει αποτελεσμα!Απεχθανομαι τον ευατο μου,αναρωτιεμαι συνεχως γιατι να ειμαι ετσι να τρεμω συνεχως,να μην μπορω να μιλησω με κανεναν να φαινομαι μια ζωη χαζος σε ολους! Κλαιω,χτυπιεμαι χανω και εγω τα καλυτερα μου χρονια.Δεν ζητησα ποτε να εχω λεφτα,δεν ζητησα κατι υπερβολικο απλα να ειμαι φυσιολογικος.. Ποναω μερα μερα την μερα σβηνω! Θελω να πεθανω εχω κουραστει,ντρεπομαι που το λεω! Συγνωμη που επαναλμβανομαι μα ταυτιστηκα πληρως και ηθελα να γραψω ολα αυτα που ταλαιπωρουν το αρρωστο μυαλο μου! Εχω εθιστει και εγω πλεον στην μοναχικοτητα μου δεν με ενδιαφερει να βγω εξω να περασω καλα δεν με ενδιαφερει η ζωη ειμαι στον κοσμου... Βοηθειαααα
    Δεν ενδιαφερεσαι για τον κοσμο δηλ εισαι απαθης χωρις να ξερεις τον λογο ή ολα αυτα τα κανεις μονο και μονο απο αισθημα ντροπης?

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By ειρηνη78 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2014, 01:33
  2. SOS..Δεν ξερω τι μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2014, 14:53
  3. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By maria_gja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 09-11-2011, 09:35
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 02:46
  5. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •