Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??

    ρε παιδια τι κανουν τα αντικαταθλιπτικα?....αφου δεν ειναι σωστη η χορηγηση χωρις συνταγη γιατρου γιατι πωλουνται καποια χωρις?..και ας μου πει καποιος την αληθεια..ειναι ολα εξαρτητικα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εκτος απο το υδροκυανιο , ολα ταλλα ειναι εξαρτητισιογονα .............
    Last edited by Macgyver; 13-05-2017 at 04:52.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Τα περισσότερα φάρμακα θα έπρεπε να δίνονται με συνταγή αλλά καλός ή κακός ζούμε στην Ελλάδα όποτε τις περισσότερες φορές κάνουν ότι θέλουν εκτός από τα διγραμμα που πρέπει να τα δικαιολογήσουν .. εγώ έπαιρνα σε πρώτη φάση κοντά 6 μήνες αντικαταθλιπτικά χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρακουλουθηση .. ο ψυχίατρος μου ήταν ότι να ναι κ μια μέρα μου την βάρεσε κ τα έκοψα μαχαίρι .. δν θα σου πω ότι ήταν καλό αυτό ούτε ότι το αντιμετώπισα καλά αλλά δν τρελάθηκα κιόλας .. τώρα που παίρνω με την βοήθεια καλού ψυχιάτρου -ψυχοθεραπευτή πηγαίνω προς το καλύτερο .. καλό είναι να μην τα παίρνουμε μόνη μας πρέπει να υπάρχει παρακουλουθηση . Όπως κ να το κάνουμε το πρόβλημα είναι στην ψυχή μας άρα πας σε ψυχίατρο . Αν πονούσε το στομάχι θα πηγαίναμε σε γαστρεντερολόγο . Είναι σίγουρα ακριβό αλλά να σου πω κάτι αν δν έχεις ψυχή δν έχεις τπτ .. το να φτάνεις στο πάτο κ πιο κάτω όπως κ έφτασα είναι μια ακόμη πιο άσχημη εμπειρία ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by katrinakat View Post
    ρε παιδια τι κανουν τα αντικαταθλιπτικα?....αφου δεν ειναι σωστη η χορηγηση χωρις συνταγη γιατρου γιατι πωλουνται καποια χωρις?..και ας μου πει καποιος την αληθεια..ειναι ολα εξαρτητικα?
    Το να παίρνεις αντικαταθλιπτικά χωρίς ψυχοθεραπεία, απλά κουκουλώνουν το πρόβλημα..είναι σαν να παίρνεις μονο depon ενώ χρειάζεσαι και αντιβίωση. Δεν θεραπεύουν, απλά ΙΣΩΣ σε κάνουν να νοιώσεις καλύτερα για λίγο καιρό...οι παρενέργειες βέβαια πολλές και διάφορες...Συνιστώ πρώτα επίσκεψη σε ΣΩΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ψυχολόγο , ψυχίατρο και μετά την "ευκολη" λύση των αντικαταθλιπτικών...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φημες καιρο τωρα λενε πως τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εξαρτησιογονα, αλλα παρολα αυτα, μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι πολυς κοσμος δυσκολευεται να τα διακοψει? φυσικα, η αληθεια ειναι οτι προκαλουν μια μικρη εξαρτηση, και για να τα κοψεις πρεπει να εισαι τολμηρος... τωρα γιατι πουλουνται και χωρις συνταγη γιατρου, αυτο ειναι αλλο θεμα...!!

  6. #6
    και γω εχω διαβασει σε sites που απαντουν ψυχιατροι-ψυχολογοι οτι δεν προκαλουν εξαρτηση ομως οσοι τα παιρνουν εθιζονται στο φουλ..πραγματικα δε ξερω τι φαση και με την αγορα τους χωρις τη χορηγηση τους απο γιατρο.

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Ο εθισμος εχει να κανει με την αισθηση χαλαρωσης που έχεις οταν τα παίρνεις και με την καλυτέρευση της λειτουργικότητας που σου παρέχουν. Δεν εθιζεσαι στις ουσίες που περιεχει, αλλα στο αποτελεσμα που προσφερουν. Γι'αυτο και δεν τα κοβει κανείς, αλλα κ οταν τα κόψει επανέρχεται στα ιδια και κάποιες φορες και σε χειροτερα. Φαυλος κυκλος...

  8. #8
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ο εθισμος εχει να κανει με την αισθηση χαλαρωσης που έχεις οταν τα παίρνεις και με την καλυτέρευση της λειτουργικότητας που σου παρέχουν. Δεν εθιζεσαι στις ουσίες που περιεχει, αλλα στο αποτελεσμα που προσφερουν. Γι'αυτο και δεν τα κοβει κανείς, αλλα κ οταν τα κόψει επανέρχεται στα ιδια και κάποιες φορες και σε χειροτερα. Φαυλος κυκλος...
    Συμφωνω απολυτα...αρα το συμπερασμα ειναι οτι οποιος μπει στη διαδικασια να παρει θα ειναι πολυ δυσκολο να τα κοψει εως και ακατορθωτο?...το κακο δηλαδη με αυτα ειναι μονο η εξαρτηση?εκτος απο παρενεργειες

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Η ψυχικη εξαρτηση. Τα νεας γενιας αντικαταθλιπτικα, απ'οσα λενε οι γιατροι, δεν προκαλούν εθισμούς στις ουσίες των φαρμακων. Το θεμα τωρα ειναι τι γίνεται με την δια βιου αναγκη που δημιουργείται οταν βλεπεις πως λαμβάνοντας τα, σαφως η χημεία επιδρα στο μυαλο κ το σωμα σου και νιωθεις καλυτερα στο να αντιμετωπίσεις την καθημερινότητα; Γιατι να τα σταματησεις αφου με αυτα εισαι πιο λειτουργικος;
    Εδω υπάρχουν πολλες αποψεις. Ειναι αυτοι που κοροιδευουν τους εαυτους τους λέγοντας: "εγω τα κόβω όποτε θελω κι ειμαι μια χαρα". Μα αν ησουν μια χαρα δεν θα τα επαιρνες. Και οχι δεν τα κοβεις, γιατι ξέρεις πού θα ξαναγυρισεις.
    Υπάρχουν κι αυτοι που λενε: " και γιατι να μην τα παιρνω μια ζωη; αν ειχα προβλημα με το θυρεοειδή ή με διαβητη δεν θα επρεπε να παιρνω αγωγη; το ίδιο πραγμα ειναι"
    Κι υστερα οσοι προσπαθούν καπως να ισορροπήσουν την κατάσταση λαμβανοντας τα φάρμακα κ κανοντας παραλληλα ψυχοθεραπείες.
    Ειναι τι τελικα επιλεγει να κανει ο καθενας, τι του ταιριαζει και ποια οπτικη δινει στο ολο θεμα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δυστυχως, εχει περασει στην κουλτουρα μας πως τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι ουσιες που προκαλουν εξαρτηση, αντιθετα ομως σαν ουσιες ειναι κατι που οργανισμος εν τελη συνηθιζει να ζει με αυτες, οποτε για να τις διακοψεις θα εμφανισεις πολλα συμπτωματα αποσυρσης....!!!
    και εκει ειναι το ερωτημα, αφου εμφανιζουν συμπτωματα δυσκολιας στην διακοπη τους, πραγματικα δεν προκαλουν εξαρτηση???
    το θεμα ειναι αν πας να τα κοψεις μαχαιρι, τοτε πραγματι θα κατσεις να αναρωτηθεις πως το σκεφτικο μου ειναι σωστο...
    δυσκολευτικα πολυ να απαλλαγω απο τα αντικαταθιπτικα, οσες φορες το επιχειρησα, ηταν αποτυχημενες προσπαθειες απλα!!!
    το εβαλα πεισμα ομως, και διαπιστωσα πως υστερα απο 2 μηνες διακοπης τους και υστερα απο 5 χρονια συνεχης ληψης τους, οτι δεν εκαναν και πολλα...για να μην πω τιποτα και δωσω κινητρα σε πολλους να εναντιωθουν!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by katrinakat View Post
    ρε παιδια τι κανουν τα αντικαταθλιπτικα?....αφου δεν ειναι σωστη η χορηγηση χωρις συνταγη γιατρου γιατι πωλουνται καποια χωρις?..και ας μου πει καποιος την αληθεια..ειναι ολα εξαρτητικα?

    Και δεν εχει ιδεα , υποτιθεται αοπο αντικαταθλιπτικα , σε φορουμ ψυχολογιας ......


    ΞΟΥΤ , ΞΟΥΤ , ΤΡΟΛΛΑΚΙ ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-05-2017 at 14:36.

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  2. Αντικαταθλιπτικα
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 85
    Last Post: 28-03-2015, 12:54
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  4. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •