ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29

    ΑΡΝΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

    Καλησπέρα,
    Για να είμαι όσο το δυνατόν λιγότερο κουραστική, διατηρώ σχέση 6 ετών μ' έναν άνθρωπο που αρνείται να επισκεφθεί ειδικό προκειμένου να διαγνωσθεί -εάν όντως υπάρχει- κάποιο είδος διαταραχής. Από όσα έχω διαβάσει μόνη μου, η συμπεριφορά του παρουσιάζει συμπτωματολογία διπολικής διαταραχής.
    Δεν παραιτούμαι, παρά τα φοβερά προβλήματα που έχουμε ως ζευγάρι κ που έχουν επηρεάσει ψυχολογικά κ εμένα την ίδια.
    Πώς μπορώ να το διαχειριστώ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν αρνειται να επισκεφθει ειδικο , ετοιμασου να υποφερεις μαζι του ....... πρεπει να τον πεισεις α παει σε ειδικο, διοτι αλλιως θα υποφερεις μαζι του ........αν επισκεφθει ειδικο , και πραματι εχει διπολικη , δωστου ολη την αγαπη σου , και την συμπαρασταση σου ............... αλλιως , αρχισε να εξεταζεις το ενδεχομενο να φυγεις απο την σχεση , αν εχει διπολικη , χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη , που ειναι αποτελεσματικη σε αυτην την διαταραχη , αν την εχει βεβαια , δεν ξερω πως εξετιμησες οτι εχει διπολικη , η διπολικη ειναι μια πολυ σοβαρη ασθενεια , περνας φασεις μανιας , που μπορει να διαρκεσουν μηνες , και μετα ερχεται η πτωση , που ειναι η χειροτερη μορφη καταθλιψης .........εχει τετοια συμπτωματολογια ? διοτι τυγχανει να γνωριζω προσωπικα καποιον μανιοκαταθλιπτικο ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Για να καταλάβεις ή φάση μανίας είναι σα να παίρνει κοκαινη κι η φάση κατάθλιψης είναι σαν να την κόβει από πού κι ως που καταλαβεσ ότι έχει διπολική ψυχολογικά ναι όχι διπολική
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Από όσα έχω διαβάσει κ επειδή έχω επισκεφθεί η ίδια ψυχολόγο προκειμένου να βοηθηθώ κ βρω τρόπο να βοηθήσω κ εκείνον -έχουν συμβεί ακραία περιστατικά μεταξύ μας κ υπάρχει πρόβλημα αλκοολισμού από μέρους του- χωρίς να είμαι ειδικός κλίνω προς αυτό.
    Στο διάστημα όλων αυτών των χρόνων έχουν υπάρξει φορές που έχει παραδεχθεί πως έχει πρόβλημα, αλλά μετά λέει πώς μόνο ο ίδιος μπορεί να βοηθήσει τον ευατό του χλευάζοντας κ ακυρώνοντας την ιδιότητα του ψυχολόγου ή ψυχιάτρου.
    Εναλλακτικά του έχω προτείνει να πάμε σε σύμβουλο σχέσης για ν' αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα που προκύπτουν μεταξύ μας-για να μην το παίρνει προσωπικά κ να γίνει έτσι μια αρχή- αλλά ούτε σ' αυτό είναι δεκτικός.
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Ναι αυτό του συμβαίνει. Υπάρχουν περίοδοι που συμπεριφέρεται σαν να είναι ο άρχων του κόσμου κ περίοδοι πλήρους παραίτησης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Έχει ένα δίκιο γιατί δεν πεφτεισ πάντα σε καλό γιατρό επίσης αφού έμαθε να λύνει τα προβλήματα με το αλκοόλ τα φάρμακα δε θα του αρέσουν και ίσως γίνει χειρότερα γτ θα πίνει με τα φάρμακα κι αυτό δεν είναι καλό το αλκοόλ για να καταλάβεις είναι σα να παίρνει ηρεμιστικά οπότε η το ένα ή το αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έχει ένα δίκιο γιατί δεν πεφτεισ πάντα σε καλό γιατρό επίσης αφού έμαθε να λύνει τα προβλήματα με το αλκοόλ τα φάρμακα δε θα του αρέσουν και ίσως γίνει χειρότερα γτ θα πίνει με τα φάρμακα κι αυτό δεν είναι καλό το αλκοόλ για να καταλάβεις είναι σα να παίρνει ηρεμιστικά οπότε η το ένα ή το αλλο
    Το θέμα είναι ότι με το αλκοόλ δημιουργούνται προβλήματα εξαιρετικά βίαιης συμπεριφοράς. Έχω κ εγώ σκεφτεί ότι ίσως φοβάται πως αν πάει σε ειδικό ελοχεύει κίνδυνος να του πουν για φάρμακα, ενώ εκείνος δεν μπορεί να αποχωριστεί το αλκοόλ.
    Σ' ευχαριστώ πολύ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Ναι αυτό του συμβαίνει. Υπάρχουν περίοδοι που συμπεριφέρεται σαν να είναι ο άρχων του κόσμου κ περίοδοι πλήρους παραίτησης.
    Κι εγώ το έχω αυτό λύνεται με τα φάρμακα κομπλεξιλικια λέγονται αυτά κι εγώ τα έχω δεν είναι διπολική επίσης λύνεται με γυμναστική κ διατροφή σε κάποια χρόνια δειξτου το διάλογο κι ας κάνει ότι θέλει θέλει κόπο για να φύγουν αυτά να ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Άμα πας σε γιατρό μπορεί να σου πει ότι είναι διπολική εγώ τα λέω κόμπλεξ γιατί τα έχω κι εγώ κ ξέρω τι είναι κ δεν είμαι γιατρός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι εγώ το έχω αυτό λύνεται με τα φάρμακα κομπλεξιλικια λέγονται αυτά κι εγώ τα έχω δεν είναι διπολική επίσης λύνεται με γυμναστική κ διατροφή σε κάποια χρόνια δειξτου το διάλογο κι ας κάνει ότι θέλει θέλει κόπο για να φύγουν αυτά να ξέρεις
    Τι εννοείς κομπλεξιλίκια; Όλοι περνάμε φάσεις υπερβολικής αυτοπεποίθησης κ χαμηλής αυτοεκτίμησης. Αυτά που λέει κ κάνει δεν έχουν σχέση με κάτι τέτοιο. Το βιώνω μαζί του κ μπορώ να διακρίνω την διαφορά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άμα πας σε γιατρό μπορεί να σου πει ότι είναι διπολική εγώ τα λέω κόμπλεξ γιατί τα έχω κι εγώ κ ξέρω τι είναι κ δεν είμαι γιατρός
    Τρολάρεις; Tι είναι η διπολική διαταραχή; Πονοκέφαλος που σου δίνουν ασπιρίνη κ διατείνεσαι ότι γίνεται η διάγνωση από γιατρό με τόση ευκολία;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Το θέμα είναι ότι με το αλκοόλ δημιουργούνται προβλήματα εξαιρετικά βίαιης συμπεριφοράς. Έχω κ εγώ σκεφτεί ότι ίσως φοβάται πως αν πάει σε ειδικό ελοχεύει κίνδυνος να του πουν για φάρμακα, ενώ εκείνος δεν μπορεί να αποχωριστεί το αλκοόλ.
    Σ' ευχαριστώ πολύ.
    οι μεταπτωσεις που αναφερεις , εχοντας περασει κι ιδιος απο το σταδιο αλκοολισμου , μπορει να οφειλονται καθαρα στο αλκοολ .....

    Σορυ , elis , που επεμβαινω..,.....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οι μεταπτωσεις που αναφερεις , εχοντας περασει κι ιδιος απο το σταδιο αλκοολισμου , μπορει να οφειλονται καθαρα στο αλκοολ .....

    Σορυ , elis , που επεμβαινω..,.....
    Δεν θα τις χαρακτήριζα απλές μεταπτώσεις διάθεσης, αλλά κ για το πρόβλημα που έχει με το αλκοόλ τον παρακαλάω να απευθυνθεί για βοήθεια κ η απάντηση του είναι ότι δεν πίνει βαριά ποτά, αλλά κρασί και τσίπουρο (κάθε μέρα με ρομποτικό πρόγραμμα σε απίστευτες ποσότητες κ χωρίς να τρώει τίποτε όλη μέρα, παρά μόνο πολύ αργά το βράδυ που έχει βγει οφ κ λίγο πριν πέσει για ύπνο).
    Σ' ευχαριστώ πολύ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Το θέμα είναι ότι με το αλκοόλ δημιουργούνται προβλήματα εξαιρετικά βίαιης συμπεριφοράς. Έχω κ εγώ σκεφτεί ότι ίσως φοβάται πως αν πάει σε ειδικό ελοχεύει κίνδυνος να του πουν για φάρμακα, ενώ εκείνος δεν μπορεί να αποχωριστεί το αλκοόλ.
    Σ' ευχαριστώ πολύ.
    Κατ εμε , φοβαται , σε εισαγωγικα , διοτι ξερει οτι θα του πει ο γιατρος οτι ειναι αλκοολικος , ουτε εγω πηγα σε γιατρο για να κοψω το αλκοολ , δεν ηθελα να μπλεξω με γιατρους μ, που να μου λενε οτιειμαι αλκοολικος ..............προτιμησα ( καοι καταφερα ) να το κοψω μονος ......................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by plague mass View Post
    Δεν θα τις χαρακτήριζα απλές μεταπτώσεις διάθεσης, αλλά κ για το πρόβλημα που έχει με το αλκοόλ τον παρακαλάω να απευθυνθεί για βοήθεια κ η απάντηση του είναι ότι δεν πίνει βαριά ποτά, αλλά κρασί και τσίπουρο (κάθε μέρα με ρομποτικό πρόγραμμα σε απίστευτες ποσότητες κ χωρίς να τρώει τίποτε όλη μέρα, παρά μόνο πολύ αργά το βράδυ που έχει βγει οφ κ λίγο πριν πέσει για ύπνο).
    Σ' ευχαριστώ πολύ.
    Κλασσικη απαντηση ανθρωπου που εχει προβλημα με το αλκοολ , αν δεν παραδεχθει ο ιδιος οτι εχει προβλημα με το αλκοολ , δεν κανει ουτε βημα προς την επιλυση του προβληματος .......κι εγω , κρασι επινα , 400 λιτρα /χρονο ......αυτο δεν με αθωωνε .........

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άρνηση ομοφυλοφιλίας
    By just_be in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 08-12-2015, 15:26
  2. ΑΡΝΗΣΗ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-07-2012, 09:26
  3. Άρνηση για σεξ... by ntaian
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-06-2012, 11:06
  4. αρνηση για sex
    By ntaian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-2012, 12:04
  5. καταθλιψη συντροφου
    By eva1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2011, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •