Οταν οι γονεις σου σου εχουν κανει πληση εγκεφαλου πως εισαι αχρηστος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Οταν οι γονεις σου σου εχουν κανει πληση εγκεφαλου πως εισαι αχρηστος

    Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο γονεις οι οποιοι μειωνοντας σε ,θελουν να σε κανουν καλυτερο ανθρωπο γιατι ετσι πιστευουν πως με το να σε κανουν να νιωθεις ενα τιποτα σε πεισμωνουν για να ανεβεις ενα σκαλι πιο πανω..και καπως οι ανθρωποι εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση...και αντε μετα να ξεχασεις τα λογια των γονιων σου και να πιστεψεις το αντιθετο..υποτιθεται αν δεν ακουσεις και πιστεψεις τους γονεις σου..ποιους θα ακουσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Οι γονείς σχεδόν πάντα θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους αλλά πολλές φορές δεν ξέρουν ποιο είναι όντως το καλύτερο για το παιδί τους ή δεν ξέρουν τον τρόπο να το επιτύχουν και βασίζονται στην δική τους ιδιοσυγκρασία η οποία μπορεί να διαφέρει δραματικά απο του παιδιού...

    Πχ μπορεί σε κάποιους το να τους μειώνεις όντως να τους πεισμώνει και να τους δίνει δύναμη να εξελιχθούν ένω άλλους να τους ρίχνει ακόμα πιο κάτω...

    Εμένα ήταν στο χαρακτήρα μου παρα την καταθλιψη το άγχος και τα συναφή να είμαι πεισματάρης αλλά δεν ήξερα που θα πεισμώσω...
    Βασικά σπανίως πείσμωνα με κάτι...

    Ένα κομμάτι ήταν αυτό των γονιών μου που και εμένα με μειωναν και τα συναφή...
    Ε μέχρι ένα βαθμό έδειχνε ότι έτσι λειτουργούσε ότι δλδ όσο με μειωναν τόσο το έβαζα πεισμα να αποδειξω το αντιθετο...
    Μεταχρονισμένα όμως φάνηκε πως αυτό μου άφησε αρκετά ψυχολογικά πολύ βαθιά ριζωμένα...

    2,5 περίπου χρόνια ψυχοθεραπεία στο σύνολο και όμως ακόμα μερικά απο αυτά δε τα ξερίζωσα............
    Οπότε το όποιο προσκαιρο όφελος σίγουρα δεν δικαιολογεί το ποσα ψυοχολογικά μπορει΄να αφήσει μια τέτοια τεχνική

  3. #3
    Με πεισμωνε μεχρι τις πανελληνιες ..απο κει και περα αρχισαν ολα αυτα τα συναισθηματα που μου προκαλουσαν τα λεγομενα τους να βγαινουν στην επιφανεια και εν τελει να τα πιστευω..οπως ειπες και εσυ ειναι πολυ βαθια ριζωμενα...παντα στο μυαλο μου θα εχω τα σκληρα τους λογια..ειναι αυτο που λεμε..η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-05-2017 at 14:38.

  5. #5
    εγω προσωπικα εχω κατανοησει οτι οι γονεις μου με αγαπουσαν πολυ αλλα οσο αφορα την διαπαιδαγωγιση μου σταθηκαν πολυ "μικροι" ανθρωποι. Χειροδικια σε σχεδον καθημερινο επιπεδο και φυσικα ασχημη συμπεριφορα και μειωτικη.

    Σιγουρα βεβαια ειναι οι ανθρωποι που με φεραν στον κοσμο και τους χρωσταω παρα πολλα αλλα η ψυχη μου ξερει ποσο δυσκολα περασα μαζι τους. Πια εχω συμφιλιωθει με την ιδεα οτι απλα δεν ηταν δυνατον για αυτους να αντιληφθουν τον ψυχισμο μου οποτε και συμπεριφερονταν σαν ορκ.

    Ενας απο τους στοχους που εχω θεσει στην ζωη μου παντως ειναι να γινω καλυτερος γονιος απο αυτους ή να μην γινω καθολου

Similar Threads

  1. Replies: 105
    Last Post: 03-09-2014, 00:03
  2. ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 29
    Last Post: 19-03-2012, 17:40
  3. όταν είσαι στη παραλία...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2009, 11:26
  4. οταν η μοναξια τα κάνει να φαίνονται όλα μαύρα.
    By supergirl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 09-11-2008, 23:14
  5. Ένα παιχνίδι (όταν δεν έχει τι να κάνει κανείς...:)
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2007, 06:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •