ψυχίατροι / ψυχολόγοι στη Θεσσαλονίκη για διαταραχή πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    5

    ψυχίατροι / ψυχολόγοι στη Θεσσαλονίκη για διαταραχή πανικού

    καλησπέρα σας. αποφάσισα να γράψω εδώ για να ζητήσω τη βοήθειά σας.

    τα τελευταία δύο και κάτι χρόνια, ο σύντροφός μου υποφέρει από διαταραχή πανικού με αγοραφοβία. μέχρι τότε σπούδαζε (ψυχολογία) στη Θεσσαλονίκη, όπου μέναμε και οι δύο. Τον πρώτο καιρό που του συνέβη, ξεκίνησε να βλέπει μία ψυχολόγο προκειμένου να ξεκινήσει θεραπεία. Λίγο καιρό μετά όμως άρχισε να φεύγει συχνά από τη Θεσσαλονίκη και να πηγαίνει στο χωριό του, όπου ένιωθε πιο ασφαλής γιατί μπορούσε να είναι με δικούς του ανθρώπους. Σταδιακά ερχόταν όλο και πιο σπάνια στη Θεσσαλονίκη, με επακόλουθο να διακόψει και τη θεραπεία με την ψυχολόγο, από την οποία ούτως ή άλλως δεν ήταν ικανοποιημένος. Για να μην τα πολυλογώ, αυτή τη στιγμή μένει σχεδόν μόνιμα στο χωριό με τους δικούς του, δεν κάνει καμία θεραπεία, έχει διακόψει τις σπουδές του και γενικά δεν ασχολείται με τίποτα. Εγώ από την πλευρά μου προσπαθώ να τον πείσω να γυρίσει στη Θεσσαλονίκη γιατί ξέρω πως το να μένει εκεί δεν τον βοηθάει σε τίποτα. Όλον αυτό τον καιρό έχει κάνει κάποια θετικά βήματα, αλλά ακόμα έχει πολύ δρόμο και πιστεύω πως μόνο με επαγγελματική και συστηματική βοήθεια θα μπορέσει να επανέλθει.

    Αυτό είναι και ο λόγος που γράφω εδώ. Επειδή κανένας από τους δυο μας δεν είναι από αυτήν την πόλη, θα ήθελα να μην πάει κάπου στα τυφλά. Το είχε δοκιμάσει κι αυτό, είχε πάει σε έναν ψυχίατρο που είχε βρει από τον χρυσό οδηγό, με αποτέλεσμα να πληρώσει 300€ αν θυμάμαι καλά για μία συνεδρία της πλάκας και φυσικά να μην ξαναπάει στον συγκεκριμένο κύριο. Γι\' αυτό ζητάω από εσάς αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί να τον βοηθήσει. Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα αν δε θέλετε να γράψετε στοιχεία εδώ. Εκτιμώ πάρα πολύ την όποια βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εσυ πολυ ωραια τα λες, ο φιλος σου ομως θα θελησει να παει?
    γιατι δεν ειναι κατι που μπορει να γινει με το ζορι...
    φυσικα, πολυ σωστα προσπαθεις να τον πεισεις κι ευχομαι να τα καταφερεις, αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν προσπαθει να ζητησει απο μονος του βοηθεια, ειδικα μιας που δεν ειναι α[πολυτως ασχετος, λογω των σπουδων που ξεκινησε , αλλα ευαισθητοποιημενος επι του θεματος..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    5
    θέλει και ο ίδιος να ξεκινήσει θεραπεία γιατί έχει βαρεθεί να είναι έτσι, απλά λόγω της κατάστασής του έχει γίνει πιο αναβλητικός από ποτέ.. συν το ότι δεν ξέρει που να πάει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    23
    Υποφέρω και εγώ απο διαταραχές πανικού και αγοραφοβία για αρκετά χρόνια , μπορείς να τον βοηθήσεις Εσύ αλλά να γνωρίζεις ότι θέλει πολύ δύναμη να του σταθείς , Ενημερώθήτε βασικά , διαβάστε γι αυτή την διαταραχή , ξεσκονίστε τα πάντα και σου γράφω μόνο και μόνο γιατί πιστεύω ότι όσο με βοήθησε το κορίτσι μου δεν με βοήθησε κανένα φάρμακο και κανένας ψυχολόγος - οι εκτιμήσεις μου είναι πάντα προσωπικές και αναφέρωμαι μόνο στο τι βοήθησε Εμένα - Πρώτα διαβάσαμε η καλύτερα μελετήσαμε αρκετά .. μετά κάπου άρχισα να το ψιλοβαριέμαι το διάβασμα γιατί στην τελική όλοι καταλήγανε στο ιδιο συμπέρασμα με διαφορετικά λόγια και άρχισα πάλι δειλά δειλά να ξαναπέρνω γεύσεις ζωής βγαίνοντας έξω από το σπίτι , ακόμα και μόνος ξαναβρίσκωντας τους φίλους μου .. αλλά θέλει υπομονή και επιμονή σίγουρα , γιατί εδώ το μοναδικό μαγικό ραβδάκι που υπάρχει το έχει μόνο ο συντροφός σου .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    5
    ftapsixos, κι εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω, να του σταθώ, να τον βοηθήσω όσο μπορώ ώστε να ξανακερδίσουμε τη ζωή μας... Φοβάμαι όμως πως αυτά που κάνω δε φτάνουν.. Φαντάζομαι πως η κοπέλα σου θα είχε πολλές καλές συμβουλές να μου δώσει!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    23
    alone έχεις U2U !!

  7. #7
    Alone νιώθω το ΄διο όπως το αγόρι σου.Να ξέρεις ότι περνάει πολύ δύσκολες στιγμές και νιώθει χαμένος.Όντως θέλει να βρίσλεται σε μέρος όπυ νιώθει ασφάλεια ,όχι όμως ότι λύνει το πρόβλημα απλά το κουυκουλώνει.Είναι πολύ φυσιολογική η συμπεριφοράτου.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον αγαπ\'ας και να του το δείχνεις και να τον ακούς...Μην προσπαθείς να του επιβάλλεια να κάνει κάτι να εισαι κοντά του και θα περάσει σιγά σιγά.Εύχομαι να ξανακερδίσετε τη ζωή σας γιατί είανι κριμα για ένα κόλλημα του μυαλού μας να χάνουμε στιγμές από την πολύτιμη ζωή μας.Ότι χρειαστείς μπορείς να ρωτάς εμάς.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    5
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκρισή σας. Να είστε καλά!

    Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι, εσάς που αντμετωπίζετε ή αντιμετωπίσατε κάποτε αυτό το πρόβλημα. Ο κοινωνικός σας περίγυρος (φίλοι, κοντινοί συγγενείς κλπ) γνωρίζει για το πρόβλημα; Εμένα προσωπικά η μεγαλύτερη δυσκολία που μου έχει δημιουργηθεί είναι ότι τόσον καιρό αναγκάζομαι να λέω ψέμματα σχεδόν σε καθημερινή βάση σε όποιον κοινό μας φίλο με ρωτάει για τον Σ. Ο ίδιος δεν θέλει να ξέρει κανείς τίποτα, με αποτέλεσμα εγώ να έρχομαι στη δύσκολη θέση να λέω του κόσμου τις δικαιολογίες προκειμένου να εξηγήσω σε όλους (και στην οικογένειά μου ακόμα) γιατι σταματησε το μεταπτυχιακό, γιατί μενει συνεχεια στο χωριο του και δεν παιρνει ενα λεωφορειο να ερθει, γιατι δεν παει επιτελους να κανει μαθηματα για διπλωμα, ποτε θα παει φανταρος και άλλα πολλά. Πολύ απλές και αναμενόμενες απορίες για κάποιον που δεν μπορει να φανταστει καν πως εχει η κατασταση.

    Οι μονοι που γνωριζουν για το προβλημα ειμαστε εγω, οι γονεις του (που μονο βοηθητικοι δεν ειναι) και μια ξαδερφη του η οποια βεβαια μαλλον δεν εχει καταλαβει περι τινος προκειται (τις προαλλες θυμωσε γιατι τον προσκαλεσε σε μια κεντρικοτατη καφετερια της Θεσσαλονικης και εκεινος εβαλε εμενα να της πω - τι αλλο; - ψεμματα).

    Για να μην τα πολυλογω αλλο, αυτο που θελω στην ουσια να ρωτησω ειναι κατα ποσο κανει καλο ή κακό αυτή η μυστικοπάθεια. Προστατευει τελικά ή απλά είναι ένας ακόμα τρόπος να μην παραδεχόμαστε εμείς οι ίδιοι ότι έχουμε προβλημα;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by alone
    Για να μην τα πολυλογω αλλο, αυτο που θελω στην ουσια να ρωτησω ειναι κατα ποσο κανει καλο ή κακό αυτή η μυστικοπάθεια. Προστατευει τελικά ή απλά είναι ένας ακόμα τρόπος να μην παραδεχόμαστε εμείς οι ίδιοι ότι έχουμε προβλημα;

    πιστευω και το ενα και το αλλο, η μαλλον τοπρωτο επεται του δευτερου.
    Οποιοσδηποτε εχει ενα προβλημα (τετοιο η παρομοιο) δε νιωθει περηφανος για τον εαυτο του και προσπαθει να το \"εξαφανισει\" σκουπιζωντας τα παντα κατω απο το χαλακι.

    Το κατα ποσο θα νιωσει ανετα να ξεδιπλωθει πανω σε αυτο, εχει να κανει με τον περιγυρο του και την Χ αποδοχη που θα βρει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •