Απίστευτη ζήλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12

    Απίστευτη ζήλεια

    Γειά σας θέλω να μοιραστώ ένα περιστατικό που έγινε σήμερα γιατί δε ξέρω που αλλού να το πω και αν δεν το πω κάπου θα σπάσω όλο το σπίτι. Χθες ο κολλητός μου είχε μια επιτυχία και προφανώς ήθελε να το μοιραστεί μαζί μου. Του ειπα προφανως πως ειμαι χαρούμενος γι αυτον.. αλλά πραγματικά δεν είμαι. Όχι γιατι έχω κατι μαζι του κάθε άλλο γιατι έχω μαζί μου. Ζηλεύω απίστευτα το πρωι δε μπορούσα να αναπνεύσω και είχα απίστευτα νεύρα. Με εξοργίζει πως εγώ προσπαθώ πολύ περισσότερο για πράγματα και άλλοι τα καταφέρνουν εύκολα. και πως ενώ προσπαθούσα να ξεπεράσω μήνες κάτι που είχε γίνει τώρα που ήμουν καλύτερα γίνεται αυτό. Δε ξέρω πια τι να κάνω. Πάντα λέω θα είναι όλα καλύτερα και πάντα κάτι γίνεται.

  2. #2
    Και μενα μου συμβαινει καποιες φορες αυτο...δεν ειναι καλο αισθημα ...ισως να αρχισεις να κανεις πραγματα για τον εαυτο σου περισσοτερα και να προσπαθησεις να επικεντρωθεις στις δικες σου επιτυχιες..μη ζηλευεις ξενες..δε τα εχεις καλα με τον εαυτο σου γ αυτο κ νιωθεις ετσι..καποιες φορες ναι..καποιοι ανθρωποι χωρις πολυ κοπο καταφερνουν πραγματα που αλλοι κοπιασαν και δεν εφτασαν στην επιτευξη του στοχου τους..ισως να ειχαν τυχη ...ισως οι συνθηκες να ευνοησαν περισσοτερο...ισως γιατι καποιες φορες η ζωη ειναι αδικη ...αλλαξε τον τροπο που σκεφτεσαι και ξεκινα να κανεις πολλα για τον εαυτο σου και κυριως να μην τον υποτιμας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    εεε οχι είναι πολύ λάθος αυτο... δεν πρέπει να ζηλεύεις.. ειναι αμαρτια!
    ίσα ίσα που πρέπει να περνεις παράδειγμα για να γίνεις και εσύ καλύτερος. .. Ίσως αν παρατηρήσεις τι είναι αυτό που τον κάνει να τα καταφέρνει να μπορέσεις να το κάνεις και εσυ... δεν θα βρεις πουθενά χαρά αν νιώθεις τέτοια αισθήματα για τους γύρω σου... Πρέπει να το αποβάλλεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    εεε οχι είναι πολύ λάθος αυτο... δεν πρέπει να ζηλεύεις.. ειναι αμαρτια!
    ίσα ίσα που πρέπει να περνεις παράδειγμα για να γίνεις και εσύ καλύτερος. .. Ίσως αν παρατηρήσεις τι είναι αυτό που τον κάνει να τα καταφέρνει να μπορέσεις να το κάνεις και εσυ... δεν θα βρεις πουθενά χαρά αν νιώθεις τέτοια αισθήματα για τους γύρω σου... Πρέπει να το αποβάλλεις...
    Αυτό που τον κάνει να τα καταφέρνει είναι πως έχει όρεξη για ζωή ενώ εγώ το μόνο που θέλω είναι να μην ξυπνήσω την επόμενη μέρα. Απλά βλέπω πως ό,τι και αν έχω προσπαθήσει δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Το μόνο που ακόμα δεν εχω κάνει (και όντως είναι το μόνο) είναι είτε φάρμακα ή ναρκωτικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Fadasma View Post
    Αυτό που τον κάνει να τα καταφέρνει είναι πως έχει όρεξη για ζωή ενώ εγώ το μόνο που θέλω είναι να μην ξυπνήσω την επόμενη μέρα. Απλά βλέπω πως ό,τι και αν έχω προσπαθήσει δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Το μόνο που ακόμα δεν εχω κάνει (και όντως είναι το μόνο) είναι είτε φάρμακα ή ναρκωτικά.
    υπερβάλλεις. ... γιατί να μην έχεις όρεξη για ζωή?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    υπερβάλλεις. ... γιατί να μην έχεις όρεξη για ζωή?
    Γιατι εδω και αρκετα χρονια δεν βλεπω καμια χαρα/βελτιωση. Τιποτα.. 0.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτο συμβαινει επειδη εχοντας κακη διαθεση , σκεφτεσαι αρνητικα , και σκεπτομενος αρνητικα , ελκυεις ολο το κακο επανω σου ............αμα αλλαζες τροπο σκεψης , θα αλλαζαν και οι εξωτερικες συνθηκες ........ξερω τι λεω .....απο προσωπικη εμπειρια .......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο συμβαινει επειδη εχοντας κακη διαθεση , σκεφτεσαι αρνητικα , και σκεπτομενος αρνητικα , ελκυεις ολο το κακο επανω σου ............αμα αλλαζες τροπο σκεψης , θα αλλαζαν και οι εξωτερικες συνθηκες ........ξερω τι λεω .....απο προσωπικη εμπειρια .......
    Εκανα ακριβως αυτο το πράγμα για περίπου 1 χρονο. Μονο θετικές σκέψεις.. δυστυχως όμως τίποτα καλό δεν ήρθε πίσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οταν λεω θετικες σκεψεις , δεν ειναι απλο ,..........θετικη σκεψη ειναι να πιστευεις αξκραδαντα οτι οτιδηποτε καλο θαρθει σε σενα , χωρις ξκαμμια αμφιβολια ...αυθτο σημαινει θετικη σκεψη , ελλειψη ασμφιβολιων , ειναι κατι που μαθαινεις να κανεις .......λαθος ειναι να βαζεις χρονικο πςεριθωριο , αν συνεχιζες να σκεφτεσαι κατ αυτον τον τροπο,, εγω ετσι σκεφτομαι, καποια στιγμη ερχεται η ανταμοιβη , καμμια φορα αργει , αλλα εσυ η εγω, εκει, στην επιμομνη κι υπομονη , δεν ειναι ευκολο , το ξερω , αλλα εχοντας μια ηλικια , εχω μαθει να σκεφτομαι ετσι, μουχει γινει δευτερη φυση , εσυ προφανως εισαι νεαρος , καλο για σενα , εχεις ολο το χρονο να εκπαιδευσεις το μυαλο σου να σκεφτεται ετσι οπως περιγραφω , στιο τελος , αν εχεις καταλαβει τι εννοω , θα τα καταφερεις , μην εχεις ουτε τηνπαραμικρη αμφιβολια , αυτοςε ειναι ο ορισμος της θετικης σκεψης ...........

    α , και ειναι αδυνατον να εχεις κακη διαθεση ,και θετικες σκεψεις , δεν ' πιανει ΄ετσι ......

  10. #10
    ενα αρνητικο μυαλο δε θα σου δωσει ποτε μια θετικη ζωη...ειναι πολυ δυσκολο ..εγω πχ δεν ειμαι ποτε αισιοδοξη και αν μου συμβει κατι καλο δεν το πιστευω οτι συμβαινει και περιμενω αμεσως να ερθει το κακο.και ερχεται..γιατι το ελκυω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελικα δεν εισαι τρολλ , ε ? οκ , .......με παραπλανησαν τα πολλα θρεντ σου , ειναι ασυνηθιστο ........αλλα σε ενα θρεντ λες 12 χρονια διαφορα ηλικιας , σε αλλο λες 15 χρονια , μπας και εχω δικιο , θα δειξει ............
    Last edited by Macgyver; 14-05-2017 at 19:35.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τελικα δεν εισαι τρολλ , ε ? οκ , .......με παραπλανησαν τα πολλα θρεντ σου , ειναι ασυνηθιστο ..................
    χαχαχα καλα αστο αυτο γιατι θα χρειαστουμε ποπ κορν σε λιγο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτοι που καταφερνουν πραγματα χωρις κοπο τωρα κουραστηκαν στο παρελθον μεχρι να φτασουν σ αυτο το σημειο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτοι που καταφερνουν πραγματα χωρις κοπο τωρα κουραστηκαν στο παρελθον μεχρι να φτασουν σ αυτο το σημειο
    Τιποτα δεν διδεται δωρεαν σε αυτην την ζωη ........αν δεν θελουν κοπο, θελουν τροπο .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by katrinakat View Post
    ενα αρνητικο μυαλο δε θα σου δωσει ποτε μια θετικη ζωη...ειναι πολυ δυσκολο ..εγω πχ δεν ειμαι ποτε αισιοδοξη και αν μου συμβει κατι καλο δεν το πιστευω οτι συμβαινει και περιμενω αμεσως να ερθει το κακο.και ερχεται..γιατι το ελκυω
    Με σενα , θα μεινω με την απορια , εισαι τρολ , η δεν εισαι ? κι αν δεν εισαι , γιατι στο ενα θρεντ εχεις διαφορα ηλικιας 12 χρονια με το αγορι σου , και στο αλλλο θρεντ , η διαφορα ειναι 15 χρονια ? καλα , ξερω , δεν θελεις να μου απαντησεις , αλλα δεν παιρνω τιοποτα προσωπικα , στο ιντερνετ ειμαστε , οχι στην πραματικη ζωη ......μεγαλη διαφορα .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΜΟΝΗ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-08-2016, 00:55
  2. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ
    By schizophrenic25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 31-08-2015, 14:14
  3. Απιστευτη θλιψη
    By Al0ne in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-12-2011, 20:57
  4. πως αντιμετωπιζεις μια απιστευτη εγωιστρια???
    By OloiEnantiwnmou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 18-11-2011, 00:21
  5. Απίστευτη δύναμη
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •