Αυτοκτονικες σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    Αυτοκτονικες σκεψεις

    Ειναι μερες τωρα μετα την τελευταια υποτροπη και την αυξηση φαρμακων που μου εχει μαμηθει η διαθεση και λογω καταστολης απο τα φαρμακα που με κανουν ζομπι και δε μπορω να κανω και να σκεφτω τιποτα, και επειδη εχω ψυχωτικα και φοβαμαι μηπως κρατησουν 1.5 χρονο παλι. Αυτα μου ριχνουν πολυ τη διαθεση.σκεφτομαι αυτοκτονικα.με σκεφτομαι να πηδαω απο το μπαλκονι ή να βρισκουν νεκρη οι δικοι μου απο υπερβολικη δοση φαρμακων.με στεναχωρει πολυ που κανω τετοιες σκεψεις.προσπαθω παντα να μη χανω την ελπιδα μου αλλα παιδευομαι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    σε αγχονουν οι πανελληνιες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    με αγχωνουν λιγο.περισσοτερο με απογοητευουν γιατι ξερω οτι δε θα περασω.το προβλημα μου ομς δεν ειναι οι πανελληνιες αλλα η κατασταση της υγειας μου και η πορεια μου σε ολο αυτο.αυτη η κατασταση να μη βρισκω ηρεμια για ενα σεβαστο διαστημα και η τοσο μεγαλη καταστολη λογω βαριων χαπιων ειναι που με κανει να μη μπορω να ευχαριστηθω τιποτα.γι αυτο τα βρισκω ολα ματαια.δε βλεπω σωτηρια.αυτο με απογοητευει και γι αυτο και αυτες οι σκεψεις.απελπιζομαι με την υγεια μου και δεν εχω και συμπαρασταση απο κανεναν.κανεις εν ενδιαφερεται, δε θελει να καταλαβει, να βοηθησει.η μονη βοηθεια που εχω ειναι απο εσας εδω στο φορουμ.και γι αυτο σας ειμαι υποχρεη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη boo , νομιζω οτι οι αυτοκτονικοι ιδεασμοι , ειναι απο την αυξηση των φαρμακων ......αν δεν ειναι απο αυτο , τοτε ειναι μιακακη περιοοδος , θα περασει , ειχα κι εγω κακες περιοδους , τωρα ομως ειμαι καλυτερα , ετσι παει , μην χανεις το κουραγιο σου .............εισαι θρησκευομενη ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γεια σου mac
    δηλαδη ενοεις οτι φταιει καποιο φαρμακο που αυξησα?το αλοπεριντιν αυξησα.προκαλει τετοιες σκεψεις?
    ειμαι θρησκευομενη με το δικο μου τροπο.δε πιστευω δηλαδη στα παντα που λεει η εκκλησια.αλλα πιστευω στην αγαπη, στο θεο οποιος ή οτι κι αν ειναι αυτος.δεν παω εκκλησια αλλα πιστευω οπως καταλαβαινω.
    εδω και 2 χρονια 1.5 χρονο ημουν τελειως στον κοσμο μου και μετα εδω και 3 μηνες το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει χωρς συμπτωματα ειναι 42 μερες και μετα ξανακανω επεισοδια.ειμαι ως δεκα μερες καλα και μετα παλι τα ιδια.εχω αλλαξει γιατρους εχω παρει πολλες γνωμες, εχω παει σε πανω απο 6 γιατρους και προκοπη δε βλεπω.ο γιατρος μου λεει οτι ποτε δε θα μεινω ανευ συμπτωματων και οτι πρεπει να μαθω να ζω ετσι και οτι μια ζωη θα παιρνω χαπια.
    εντομεταξυ οπως μου εχουν πει και 2 ψυχολογοι το οικογενειακο περιβαλλον ειναι τελειως τοξικο για την κατασταση μου στο θεμα της συμπεριφορας και της υγειας μου.δεν με καταλαβαινει κανεις.κι εχω σταματησει να ζηταω βοηθεια πλεον.κουραστηκα.ολοι θελουν να τους βοηθας κι οταν εσυ εχεις προβλημα ολοι σου γυρνανε την πλατη και κοιτανε μονο την παρτη τους.
    θελω να ισορροπησω αλλα δε ξερω πως.εντομεταξυ την τριτη πηγα στη ψυχολογο στο κψυ που με παρακολουθει και τις ειπα για τις αυτοκτονικες σκεψεις και απλα αλλαχε κουβεντα.σαν να μην το ειπα.οποτε ουτε κι απο εκει βοηθεια.
    ο γιατρος κοιταει μονο τα θετικα συμπτωματα και για τα αρνητικα αδιαφορει ή για το πως νιωθω.
    νιωθω τελειως μονη αλλα περα απο αυτο ας ειμαι μονη αλλα τουλαχιστον να μπορουσα να ισορροπησω για ενα τριμηνο μπας και καναμε καμια μειωση αλλα ουτε αυτο μπορω καταφερω.δε ειμαι ασυμπτωματικη για πανω απο 2 εβδομαδες..
    σκατα μωρε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Nai , πιστευω οτι η αυξηση του φαρμακου , προκαλει τετοιες παρενεργειες μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος .......καλα κανεις και αλλαζεις γιατρους , μεχρι να βρεις τον καταλληλο , κι εγω εχω αλλαξει 4 γιατρους , μεχρι που κι εγω πιστευα οτι η κτθλψη μου , δεν θα περασει ποτε ............κι εγω ζω σε παρομοιο περιβαλλον , δεν εχω βοηθεια παρα μονο απο τον ιδιο μου τον εαυτο , αλλα αυτο με εκανε πιο δυνατο , οταν καλυτερευσα , ειπα , να τα καταφερα χωρις βοηθεια , κι εγινα πιο ανεξαρτητος .........τελικα , αποφασισα να πειραματιστω μονος , απλως ενημερωνωντας τον γιατρο μου , και πηρα anafranil , παλαιας γενιας τρικυκλικο , και , ωπ , να που οι προσευχεςμουεισακουσθησαν , μου πηγαινε πολυ καλα το φαρμακο , και τωρα ειμαι πολυ πολυ καλυτερα , ...........δεν παω ουτε γω εκκλησια , Θεος ειναι παντου , και προσευχομουν να με φωτισει τι να κανω για να βγω απο το αδιεξοδο , αργησα , αφου ταλαιπωρουμαι 12 χρονια , αλλα τωρα πλεον ειμαι σε πολυ καλο δρομο ...........ειμαι ευχαριστημενος ψ, και πιο δθνατος , που επθιτελους τα καταφερα ..............δεν μου φαινεταικαταλληλη η ψυχολογος σου , πρειει ναπαντα σε ολες τις ερωτησεις σου ,ειτε για θετικες σκεψεις , ειτε για αρνητικες , αμα απαντα μονο για θετικες , σου ειναι αχρηστη , θετικες κανεις και μονη σου , στις αρνητικες ειναι το ζορι ........οπως δεν μου φαινεται καταλληλος ο ψυχιατρος μου , αλλα ειχα βαρεθει ναλλαζω , και αποφασισα να παρω τηνκαταστασηστα χερια μου ,και , μπινγκο , τα καταφερα , απλα με τνν συγκαταθεση του , να περω το συγκεκριμενο φαρμακο ........δεν εχασα ποτε το κουραγιομου , εκτος λιγων φορων , και δικαιωθηκα , ολα τελικα περνανε , αργουν , αλλα περνανε ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θα ζητησω οπωσδηποτε μειωση του αλοπεριντιν παλι κι ας ξανακυλησω κι ας ειμαι στον κοσμο μου.καλυτερα να εχω αγχος και φοβο και να κλεινομαι σπιτι παρα να σκεφτομαι καθε μερα πως θα ηταν να φουνταρω και να μου μαμιεται η διαθεση.
    αντικαταθλιπτικα δοκιμασα 4-5 και διαλεξα το ρεμερον.αν εν επαιρνα κι αυτο δε ξερω τι θα ειχα κανει ατες τις μερες.τωρα οσο εχει να κανει με τα υπολοιπα αντιψυχωτικα που παιρνω δε εχω γνωσεις για το πως λειτουργουν για να διαλεξω καποιο.ολοι μου λενε αν δεν τα επαιρνες θα ησουν χειροτερα.δε μου αφηνουν περιθωριο για αντιλογο.και μετα μου την λενε γιατι καμια μερα δε παιρνω καμια δοση.κι αυτο για να νιωσω λιγο πιο ευδιαθετη και ζωντανη.δε ξερω τι αλλο να κανω.μου τη λενε κι απο πανω.
    αλλα δε μπορει κανεις τους να φανταστει πως νιωθω.γιατροι, ψυχολογοι, οικογενεια.κανεις δε μπαινει στη θεση μου.πραγματικα καμια ωρα θα τα κοψω ολα και οτι γινει.
    ειναι δυνατον να σου λενε με νοιαζουν μονο τα συμπτωματα σου και για οτι αλλο δε με νοιαζει?δηλαδη τι ειμαι εγω?συμπτωματα και χαπακια και αερολογιες?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ καλο το ρεμερον , ισως το μοναδικο καλο της νεας γενιας ............ολα τα αντιψυχωσικα λειτουργουν με τον ιδιο τροπο, κατευναζουν τιον ασθενη , του μειωνουν τις αγχωτικες σκεψεις , εχω δοκιμασει το σεροκουελ , πολυ καλο , μουχε φυγει ολο το αγχος , αλα μουχε ανοιξει πολυ η ορεξη , και το σταματησα ...........εγω λεω να μην τα σταματησεις , ειμαι βεβαιος οτι θα χειροιτερεψεις .....τι αντιλογο να κανεις ? καταλαβαινω οτι τα αντιψυχωσικα + ρεμερον σε ' ριχνουν ' ψυχολογικα , αλλα εδω ισχυει το μη χειρον βελτιστον ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω δοκιμασει 5 αντιψυχωτικα.μονο το αλοπεριντιν με πιανει στα 20μγ.τωρα ειμαι στα 40μγ.και με βλεπω πως ειμαι και φρικαρω.ειπαμε να καταπολεμαμαε τα συμποτωματα αλλα οχι να μην υπολογιζουμε και τη γενικοτερη κατασταση.τι να το κανω να μην εχω φωνες ή παρακολουθηση αν παω και φουνταρω απο την καταστολη?ειπαμε συμπτωματα αλλα υπαρχει και η προσωπικοτητα, τα θελω, οι στοχοι κλπ.
    δεν ειμαστε απλα ενα συμπτωμα αλλα μαλλον οι γιατροι αυτο βλεπουν.εχω απογοητευτει πληρως
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυστυχως η δυτικη ιατρικη δεν βλεπει τον ανθρωπο ολιστικα ................................................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ζητησα απο το γιατρο να μειωσουμε τη δοση του αλοπεριντιν που ειχαμε αυξησει και σημερα δεν ειχα καθολου αυτοκτονικες σκεψεις.και ελαχιστη καταστολη.ξαναηρθε το αγχος κα η παρακολουθηση αλλα με μερικα ζαναξ την ψιλοπαλευω!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αρα ξερεις οτι η παρακουλουθηση ειναι της ασθενειας και οτι δε σε παρακουλουθανε εεεε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Μπου μιας κ είσαι επαρχία τυρί από τσομπανο κ ελαιόλαδο από παραγωγό κ είναι σαν να κανεισ διατροφή εγώ έτσι σωθηκα επίσης δεσ το σαικρεστ είναι αντιψυχωτικο αγχολυτικο καινούριο μαζί με αλοπεριντιν δεν ξέρω αν συνδυάζεται αλλά παίρνει το άγχος κ θα είσαι κουλ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    αρα ξερεις οτι η παρακουλουθηση ειναι της ασθενειας και οτι δε σε παρακουλουθανε εεεε
    οχι οταν το νιωθω το νιωθω οτι ειναι αληθινο.οπως τωρα.απλα τα φαρμακα μου διωχνουν την ικανοτητα να το καταλαβαινω αυτο.οταν δεν το νιωθω λεω ειναι ψυχωτικο.αλλα οταν συμβαινει οπως τωρα δε μπορω να το αμφισβητησω

    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπου μιας κ είσαι επαρχία τυρί από τσομπανο κ ελαιόλαδο από παραγωγό κ είναι σαν να κανεισ διατροφή εγώ έτσι σωθηκα επίσης δεσ το σαικρεστ είναι αντιψυχωτικο αγχολυτικο καινούριο μαζί με αλοπεριντιν δεν ξέρω αν συνδυάζεται αλλά παίρνει το άγχος κ θα είσαι κουλ
    λαδακι τρωω παραγωγης μας!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Μπράβο μπου άκου λίγο οι γιατροί λένε ότι είναι οργανικό δηλαδή σωματικό στον εγκέφαλο εγώ ξέρω λόγω αθλητισμού ότι όταν προχωράει το σώμα προχωράει κ το μυαλό πρέπει να κανεισ κλικ μέσα σου εγώ το κάνω με τη γυμναστική κ τη διατροφή φρόντισε το σώμα για να έχεις γενικά όσο καλύτερη υγεία μπορείς οπωσ αν είχες κάτι σωματικό πλιζ άκουσε με κ δε θα χάσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;
    By OuraniaK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-04-2016, 16:39
  2. Κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις
    By Lonely Heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2015, 21:17
  3. Καμία ελπίδα και αυτοκτονικές τάσεις
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 27-12-2014, 20:19
  4. Καταθλιψη Αυτοκτονικες τάσεις
    By braveheart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2013, 18:57
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •