Ο μυθος του Ναρκισσου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Ο μυθος του Ναρκισσου!

    Σας θυμιζει κατι οσοι εχετε μπλεξει με ναρκισσο?

    Η γνωστότερη όμως και περισσότερο διαδεδομένη παράδοση για τον Νάρκισσο ήταν η παρακάτω που οφείλεται στον Οβίδιο (στο έργο του "Μεταμορφώσεις" ΙΙΙ 342). Σύμφωνα μ' αυτή ο ωραίος Βοιωτός νέος, απασχολημένος να θαυμάζει την καθ' όλα άριστη σωματική του διάπλαση από τις όχθες ποταμού, στα νερά αυτού, δεν έδωσε καμία προσοχή ή δεν ανταποκρίθηκε στον εκδηλούμενο έρωτα της Νύμφης Ηχούς η οποία και συνεχώς τον καλούσε. Αποτέλεσμα ήταν η μεν φωνή της Ηχούς να εξασθενεί συνέχεια σε τρόπο ώστε ν' ακούγονται μόνο οι τελευταίες συλλαβές και να σβήνει, ο δε Νάρκισσος να πεθαίνει αυτοθαυμαζόμενος στο νερό του ποταμού που το χρησιμοποιούσε ως κάτοπτρο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει μια παρανοηση σχετικα με τον ναρκισσο , εμενα μαρεσει ο εαυτος μου , τον αγαπω , αυτο δεν με κανει ομως ναρκισσο, ολοι εχουμε μια δοση ναρκισσισμου , υγιη φυσικα ,.................ναρκισσισμος ειναι ψυχικη διαταραχη ..........ο ναρκισσος δεν εχει να δωσει τιποτα , τον ενδιαφερει μονο ο εαυτος του , απορροφωνται απο αυτον , ειναι ακραια εγωκεντρικοι , χρησιμοποιυν τους αλλους σαν αντικειμενα .........και στο τελος μενουν μονοι ..............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Νομιζω η διαφορα που ειναι τεράστια στις σχέσεις με τους αλλους ανθρωπους, καθοριζεται απο το "θαυμάζω" και το "αγαπω".
    Αλλο να αγαπας τον εαυτο σου και αλλο να τον θαυμαζεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Νομιζω η διαφορα που ειναι τεράστια στις σχέσεις με τους αλλους ανθρωπους, καθοριζεται απο το "θαυμάζω" και το "αγαπω".
    Αλλο να αγαπας τον εαυτο σου και αλλο να τον θαυμαζεις.
    o ναρκισσισμος εχει να κανει με το να προωθω τον εαυτο μου σε βαρος των αλλων, πατωντας πανω τους, χρησιμοποιωντας τους, επειδη νομιζω οτι εγω ειμαι Ο καλυτερος.


    πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας, να τον θαυμαζουμε. εδω μας βαζουν ασκηση να βλεπομαστε στον καθρεφτη και να λεμε στον εαυτο μας κοιτωντας μας στα ματια <<εισαι εξυπνος, δυνατος σε αγαπω κλπ>>
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    o ναρκισσισμος εχει να κανει με το να προωθω τον εαυτο μου σε βαρος των αλλων, πατωντας πανω τους, χρησιμοποιωντας τους, επειδη νομιζω οτι εγω ειμαι Ο καλυτερος.


    πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας, να τον θαυμαζουμε. εδω μας βαζουν ασκηση να βλεπομαστε στον καθρεφτη και να λεμε στον εαυτο μας κοιτωντας μας στα ματια <<εισαι εξυπνος, δυνατος σε αγαπω κλπ>>
    χαχα, Μάρα μου πρεπει να εχεις ζοριστει πολυ απο ναρκισσο! Σε καταλαβαινω, για να ειμαι κι εγω εδω τελευταια την ακουσα κανα 4μηνο απο διαταραχη προσωπικοτητας.
    Αντε να το πω διαφορετικα, θαυμαζει μονο τον εαυτο του και τις αναγκες του.
    Στο εαν τον αγαπαει αφησε με να εχω τις αμφιβολιες μου, στη ζωη κοριτσι μου η αγαπας η δεν αγαπας. Γενικα στις διαταραχες κατι παιζει με την αγάπη. Αγαπη εχουν ολοι καπου μεσα τους, αλλα εχουν μεγαλο προβλημα στη διαδρομη να την βρουν, ειναι κλειδωμενη, και στην αναγνωριση αυτης, δεν την αισθαντονται, την φανταζονται, της δινουν μαθηματικη διασταση. Τωρα κραταει ενα γλυκο = τωρα με αγαπαει. Πριν ηρθε κουρασμενος και ξαπλωσε= δεν με αγαπαει, οποτε θα του φωναξω, θα τον υποτιμησω, τον μισω.
    Σε καταλαβαινω, αντικρυσα πρωτογνωρα πραγματα κι εγω.
    Η αγαπη προυποθετει εκτιμηση και σεβασμο, δεν ειναι μαθηματικα. Ενοιωθα οτι προσπαθουσα να πεισω εναν ενηλικα οτι 2+2 μας κανει 4, σοβαρα αυτο ενοιωθα

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Τον ναρκισσο δεν θα τον πεισεις για τιποτα. Εχει τη δικη του θεωρια για ολα. Ουτε επίσης μπορει να αγαπησει, γιατί δεν μπορει να νιωσει συναισθηματα.
    Το μονο στο οποίο εχει διδακτορικο, ειναι η αποθέωση της προβολής του εαυτού του, των ιδεων του και των πεποιθήσεων του καθως και η συστηματική και μεθοδευμένη προσπαθεια να μειώσει τον όποιο διπλανο του (σύντροφο, συνάδελφο, συγγενικο προσωπο, φιλο) για να δοξαστει ο ιδιος μεσα απο την υποβάθμιση που προσφερει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δε μου λέτε ρε κορίτσια θα σας βάλω κάτι δύσκολο εγώ που ερωτεύτηκα στριπτιτζου τι ήταν αυτό κ δεύτερον δουλεύω από πέντε χρονών οπότε πολύ πιθανό να είμαι νάρκισσος νάρκισσος γίνεσαι με δύσκολα παιδικά χρόνια για πείτε μου εσείς που δεν είστε προκατηλημμενεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τον ναρκισσο δεν θα τον πεισεις για τιποτα. Εχει τη δικη του θεωρια για ολα. Ουτε επίσης μπορει να αγαπησει, γιατί δεν μπορει να νιωσει συναισθηματα.
    Το μονο στο οποίο εχει διδακτορικο, ειναι η αποθέωση της προβολής του εαυτού του, των ιδεων του και των πεποιθήσεων του καθως και η συστηματική και μεθοδευμένη προσπαθεια να μειώσει τον όποιο διπλανο του (σύντροφο, συνάδελφο, συγγενικο προσωπο, φιλο) για να δοξαστει ο ιδιος μεσα απο την υποβάθμιση που προσφερει.
    +10000000000000000000000 likes από εμένα.
    Ένα καλό μάθημα για τον νάρκισσο θα ήταν να βρεθεί κάποιο άτομο που θα του ρίχνει άκυρα και γενικά να του φερθεί με ανάλογο τρόπο,όπως ο δικός του.Τότε θα βάλει μυαλό.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 16-05-2017 at 21:14.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Με τόσα λαικ ξεχρεωνουμε σα χώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    +10000000000000000000000 likes από εμένα.
    Ένα καλό μάθημα για τον νάρκισσο θα ήταν να βρεθεί κάποιο άτομο που θα του ρίχνει άκυρα και γενικά να του φερθεί με ανάλογο τρόπο,όπως ο δικός του.Τότε θα βάλει μυαλό.
    Μπαααα ., δεν αλλαζει ο ναρκισσος , παντα θα συναναστρεφεται ατομα οπου ειναι του χεριου του , ταλλα ταποφευγει .....κι ενα ξεμπαρκο ατομο του πει κατι , ουτε που θα δωσει σημασια , η θα βερει μια καλη δικαιολογια να ριξει το φταιξιμο στον αλλον ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Με τόσα λαικ ξεχρεωνουμε σα χώρα
    Καλο elis ............

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    +10000000000000000000000 likes από εμένα.
    Ένα καλό μάθημα για τον νάρκισσο θα ήταν να βρεθεί κάποιο άτομο που θα του ρίχνει άκυρα και γενικά να του φερθεί με ανάλογο τρόπο,όπως ο δικός του.Τότε θα βάλει μυαλό.
    Κοιταξε η δικια μου δεν γνωριζω ακριβως τι ειχε, απ οτι βλεπω το γκρουπ ναρκισσου, οριακου εχουν πανω κατω τα ιδια αρνητικα συμπτωματα, το ιδιο feeling, χοντρικα. Μην ακουσω εβγαλες πορισμα μονος σου, μιλαμε για εμπειρια καραμπινάτη, κατι ειχε μεταξυ ναρκισσου και οριακου - διπολικου.
    Την ερωτευτηκα μεν κλασσικα, αλλα εντοπισα γρηγορα οτι κατι παει πολυ στραβα και εμεινα λιγο καιρο κυριως απο περιέργεια, ετσι να δω που το παει που λεμε.
    Εφαγε αρκετα ακυρα, εφαγε και ψυχολογικη κοντρα εντονη, αμυνομενος εγω συνηθως, βεβαια μιλαμε για πολυ σκληρο παιχτη η γυναικα, πανεξυπνη, την παραδεχτηκα καποιες φορες, αλλα ακομη και ετσι εγω εχω και καποιο οριο, δεν ηθελα να χτυπησω σε πολυ ευαισθητα σημεια, στην διαταραχη της δηλαδη που ψιλιαστηκα. Αυτοι ομως δεν εχουν και χτυπανε ασχημα οταν τους στριμωξεις οπως πχ τον ανδρα στο σεξουαλικο. Αποσυρεσαι γιατι πρεπει να φτασεις στην απολυτη αναισθησια και να χτυπησεις εκει που θα πονεσει αλλα δεν αξιζει τον κοπο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    διακρινω μια αδικαιολογητη επιθετικοτητα προς τους ναρκισσους ανθρωπους.
    η αληθεια ειναι οτι ο ναρκισσισμος ειναι μια σοβαρη διαταραχη της προσωπικοτητας ο ναρκισσος δεν ειναι ελευθερος για να πραξει διαφορετικα οπως ο αποφευκτικος πχ δεν μπορει να αισθανθει αγαπητος κτλ

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    διακρινω μια αδικαιολογητη επιθετικοτητα προς τους ναρκισσους ανθρωπους.
    η αληθεια ειναι οτι ο ναρκισσισμος ειναι μια σοβαρη διαταραχη της προσωπικοτητας ο ναρκισσος δεν ειναι ελευθερος για να πραξει διαφορετικα οπως ο αποφευκτικος πχ δεν μπορει να αισθανθει αγαπητος κτλ
    Έτσι. Οπως το λες. Αδικαιολογητη.
    Δεν είχαμε τι να κανουμε και ειπαμε ποιον να πιασουμε; ας πουμε μωρε για τους "ναρκισσους ανθρώπους"

  15. #15
    ναρκισσοι....το χειρότερο είδος ανθρώπων ισως μαζί με τους κοινωνιοπαθεις και γενικά τους ψυχοπαθεις....είναι πάνω κάτω τα ιδια μόνο η παρτυ τους.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ Κ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΝΑΡΚΙΣΣΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ SOS
    By femme23 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 69
    Last Post: 23-11-2018, 17:25
  2. Ο μυθος της βιας στη Σχιζοφρενεια [αρθρο]
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2016, 19:42
  3. Μείωση του σεξ με την πάροδο του χρόνου... (μύθος ή πραγματικότητα?)
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-09-2011, 18:26
  4. Μύθος ο «σχιζοφρενής δολοφόνος»
    By pelariry in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2010, 17:08
  5. ΜΥΘΟΣ?
    By pas_1967 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2009, 23:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •