Χωρισμός και διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    3

    Χωρισμός και διπολική διαταραχή

    Πριν 5 μέρες χώρισα με την σχέση μου που έχει διπολική διαταραχή ( σε αρχικό μη σωβαρό στάδιο μου λεει) και θέλω να με βοηθήσετε αν φταίει και αυτό ( εγώ προσωπικά δεν το πολύ πιστεύω).
    Είμαι 30 χρονών και είναι 21. Είμασταν μαζί 2 χρόνια και μπορώ να πω πολύ καλά χρόνια. Θέλαμε πολύ ο ένας τον άλλον. Όταν γνωριστήκαμε έλεγα ότι "τι πάω να κάνω με ένα άτομο τόσο μικρό σε σχέση με μένα". Αλλά θέλαμε και οι δύο να γίνει κάτι και έγινε. Όταν χωρίσαμε πριν 5 μέρες μου μίλησε ειλικρινά και γι αυτό και σεβάστηκα κάθε επιθυμία. Μου είπε τα εξείς: αισθάνομαι παράξενα τον τελευταίο καιρό και μία σε θέλω και μου λείπεις και την άλλη όχι. Μου είπε οτι ίσως είναι λόγω διπολικής αλλά και πάλι μου λέει ότι όταν ειμαι καλά παλι το σκέφτομαι ότι ίσως να μην σε θέλω. Και επίσης μου λεέι θα ήθελα να ζήσω και άλλα πράγματα και να κάνω νέες γνωριμίες (λόγω μικρής ηλικίας). Έγω απλά του είπα ότι εάν δεν με θέλει και δεν θέλει να συνεχίσουμε αυτό που έχουμε θα σεβαστώ κάθε του επιθυμία όσο και αν με πονάει ( γιατί με πονάει και μου λείπει και έχω φρικάρει με κλαματα όπως τα γνωρίζουν όλοι οι φρεσκοχωρισμένοι)... Και από τότε δεν έχει γίνει καμμία επικοινωνία και από τις δύο μεριές ( αν και εγώ το θέλω τόσο πολύ).
    Πείτε μου εσείς τι πρέπει να κάνω? Θέλω πάρα πολύ να είμαστε μαζί αλλά σέβομαι κιόλας τα θέλω της μικρής ηλικίας. Και πιστεύω ότι και να ξανα είμαστε μαζί θα φοβάμαι κάθε μέρα μήπως μου ξανα πεί να χωρίσουμε στα ξαφνικά.
    Κάθε βοήθεια για το τι να κάνω θα είναι ευπροσδεκτη. Και επίσης πως μπορώ να "πονάω λιγότερο απ οτι τώρα"??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κλασσικη περιπτωση διπολικης. Συνηθως σε θελει σε μια φαση, η οταν νοιωθει καλα η οταν νοιωθει χαλια, αναλογως τι του προσφερεις εσυ σαν ανθρωπος. Συνηθως οταν του προσφερεις φροντιδα, παρηγορια κτλ σε ζηταει οταν ειναι σε χαλια φαση. Οταν ειναι στα πανω του δεν εχει αναγκη παρηγοριας οποτε και δεν σε εχει αναγκη. Με λιγα λογια αν ηταν καλα δεν θα επελεγε. Οπως ακριβως σου το λεει μια σε θελει μια οχι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δε βλεπω συσχετιση με τη διπολικη διαταραχη.
    Σου ειπε οτι ειναι πολυ μικρος σε ηλικια και θελει κι αλλες εμπειριες. Αυτο, οσο κι αν ποναει εφοσον εχετε δεθει μεσα σε αυτα τα 2 χρονια, ειναι μια σαφης επιθυμια, ειλικρινεστατη και ξεκαθαρη.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Savatage το λεει οτι εχει ηπια διπολικη διαταραχη. Φανταζομαι του το εχει πει γιατρος.
    Παντως γενικα οι διπολικοι τους αρεσεις και δεν τους αρεσεις. Το σκεφτονται τουλαχιστον.
    Καλα σε βαρια μορφη αστο, το εχω ζησει, σε καποιες φασεις διαρκειας απλα δεν υπαρχεις σε μισουν, μη βρεθεις μπροστα τους και μολις περασει η φαση σε παρακαλουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γιωργο, νομιζα οτι με οριακη ειχες σχεση. Λαθος θυμαμαι? Παντως απο ο,τι λεει ο/η hellson, η αιτιολογηση ηταν πολυ λογικη για ενα αγορι 21 ετων, τα υπολοιπα μπορει καλλιστα να ειναι "σαλτσες" και λογω δεσιματος και καποιας εκτιμησης και συμπαθειας.
    Αλλα η επιθυμια ειναι ξεκαθαρη, του περασε και θελει να ζησει νεες εμπειριες.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Να σου πω, hellson, σκεφτηκες οτι ισως να του εκανες κατι κακο και γι'αυτο να σε μισει; Και απο το ονομα μονο αυτο διακρινω!!!!! Για δες τα λαθη σου, και μετα πηγαινε και κλαιγε... Για δες, μηπως του εκανες λιγο τη ζωη πατινι; Μπορει καταλαθος, τι εννοω, να εχεις διαμορφωσει αθελα σου εναν κακο χαρακτηρα, ομως αν θες να γυρισει πρεπει να αλλαξεις. Για το καλο το δικο σου και το δικο του. Αυτα απο μενα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Savatage γενικα διπολικοι, οριακοι κτλ το εχουν αυτο το σε θελω και δε σε θελω.
    Η δικη μου παρομοια σχεση που μιλαμε ακομα επειδη τη συμπαθω και τιποτα παραπερα ηταν αστα να πανε, αυτο που γραφουν οτι μπερδευεις την αληθεια με το ψεμα και την λογικη με το παραλογο. Δε μιλαμε για απλες μεταπτωσεις διαθεσης.
    Φιλε ξερεις τι καταλαβα τωρα που μιλαμε που και που? Η ριζα τους ειναι η καταθλιψη και μπαινουν σε μια διαδικασια σχεσης, δε θελουν να σε χασουν και προσπαθουν να την κρυψουν. Θελουν να μενουν σπιτι κλεισμενοι ανα διαστήματα παρεα με το κρεβατι για να μην τους καταλαβεις οτι εχουν θεμα και εκει αρχιζει το σοου των ψεμματων και της παραλογιας για να δικαιολογησουν αυτη την απομακρυνση. Αρχιζουν οι καυγαδες τα ξενερωματα, μυριζονται οτι θα την κανεις και ξεκιναει ο πολεμος η υποτιμηση κτλ γνωστα. Ολα αυτα γιατι ποτε δε θα σου πουν ειδικα οι γυναικες το πραγματικο προβλημα που εχουν επειδη δεν θελουν να τις λυπηθεις που σημαινει στο μυαλο τους οτι θα φανουν κατώτερες.

    Λουλουδι εσυ το εχεις πιασει το νοημα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    3
    Σε όλη τη φάση της σχέσης δεν είχαμε τσακωμούς και εντάσεις για να καταλάβω οτι κάτι πάει κακά ( οκ μικρο καυγάδες ναι αλλα όχι σοβαρά). Κοπέλα είναι και σορρυ για τα λάθος άρθρα. Απλά όσο και αν πονάει πιστεύω οτι έφυγε λόγω του οτι έβλεπε τις φίλες του που κάνανε διάφορα για την ηλικία τους και έλεγε εγώ γιατι να κάτσω σε μια σχέση σε τόσο μικρή ηλικία. Είμασταν και για ένα μικρό διάστημα μακριά λόγω δουλειας οπότε εκεί πιστευω οτι άρχισε να του αρέσει και λίγο η μοναξιά. Δεν πιστεύω οτι έκανε κατι με άλλον γιατί ήταν πολύ ειλικρινής μαζί μου όταν χωρίσαμε. Απλά αναρρωτιέμαι ο έρωτας που ένιωθες για ένα άτομο πως γίνεται να φύγει έτσι? Εγω συνήθως για να κάτσω σε μια σχέση πάνω απο εξάμηνο σημαίνει οτι την θέλω και ο ερωτας για μένα συναμώνει αντι να μειώνεται!!!
    Από τότε που χωρίσαμε δεν έχω επικοινωνίσει ούτε εγώ αλλά ούτε αυτή. Και όσο και αν θέλω θεωρώ οτι δεν έχει νόημα ( αλλά κρατιέμαι πολύ για να μην στείλω). Αυτή για να μην σ'εχει στείλει μάλλον έχει καταλήξει. Το θέμα είναι οτι ακόμη και να τα ξαναβρούε ( που δεν νομίζω)θα φοβάμια οτι κάθε στιγμή θα μου ξανα πετάξει το θέμα θέλω να χωρίσουμε. Και αυτό δεν γίνεται να ζω στον αέρα.
    Απλά νιώθω χαμένος και ειδικά το κομμάτι που φαντάζομαι οτι παίζει με άλλα άτομα και κάποιος άλλος την αγγίζει. Αυτή η ιδέα με τρελαίνει. Εσείς τι λέτε? Πως μπορώ να μην τα σκέφτομαι αυτά???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλα μας δουλευεις με τα του, της κτλ; Τωρα το ειδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    καλημερα
    μας λες καποια στιγμη οτι ο πρωην σου ειναι κοριτσι, αλλα εξακολουθεις να μιλας γι αυτον σαν να ειναι αγορι.
    αν οντως ειστε και οι δυο αγορια, ενας λογος παραπανω να βλεπει την σχεση σας σαν κατι που καποτε θα τελειωνε, και ΕΙΔΙΚΑ στην ηλικια που ειναι.
    συμφωνω με την σαβ. ειναι πολυ λογικα αυτα που λεει, γιατι ψαχνεσαι στην παθηση του?
    οι περισσοτεροι στα 20 θελουν κι αλλες εμπειριες πριν καταληξουν με εναν ανθρωπο. το αντιθετο ειναι η εξαιρεση.
    ειδικοτερα αν ειναι ομοφυλικη η σχεση, θελει να γνωρισει εμπειριες ο ανθρωπος, δεν σκοπευει να παντρευτει.
    και ναι, μπορει ειτε να υπηρχε ενθουσιασμος παλιοτερα ειτε και ερωτας ακομα, αλλα να ξεφουσκωσε. δεν ειναι κατι που πρεπει να οφειλεται σε ψυχοπαθολογια.

    θα προτεινα να επικεντρωνεσαι σε αυτα που σου λεει καποιος (οτι δεν θελει αλλο εν προκειμενω) παρα να ψαχνεις να βρεις κρυμμενα νοηματα.
    συνηθως εκει ειναι η αληθεια . οταν καποιος σου λεει οτι δεν θελει, αυτο εννοει, δεν παει να σε ξεγελασει..

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 22:04
  2. Διπολικη διαταραχη
    By Stellagla in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-2017, 13:03
  3. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 16:38
  4. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 08:55
  5. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •