διπολικη διαταραχη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32

    Thumbs up διπολικη διαταραχη!

    γεια σαςς!!!ειμαι καινουργια στο φορουμ..ενδιαφερομαι να συζητησω το θεμα της διπολικης και μακαρι να μπορεσω να εχω επικοινωνια με ατομα τα οποια πανω κατω εχουν ξεπερασει την συγκεκριμενη ασθενεια και γνωριζουν πως να αντιμετωπιζουν τις αρνητικες σκεψεις..! θα με βοηθουσατε πολυ αν μου γραφατε την εμπειρια και την πορεια της συγκεκριμενης ασθενειας!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δε σου λέμε τα κρατάμε για εμάς τα μυστικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    χαχαχααχ!!!!!!ελπιζω να μην το εννοεις!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Είναι πολλά Βάλτα σε τάξη τι είναι φοβίες ανασφάλειες αμφισβητείς την αξία σου τι είναι η μισή δουλειά αυτό είναι κ μετά τα διαχειριζεσαι οπωσ θεσ
    Last edited by elis; 16-05-2017 at 23:39.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    βοηθαει να κρατας ημερολογιο με τα ανεβοταβεσματα σου.γραφοντας καθε μερα τι σε ανεβασε, τι σε εριξε, για ποσο κλπ.ετσι θα μπορεσεις να καταλαβεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σου και θα μπορεσεις να εντποπισεις συμπεριφορες για να το διορθωσεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    32
    σας ευχαριστω πολυυ ... εσεις το εχετε ξεπερασει το συγκεκριμενο θεμα? γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενη..εχω πολλα σκαμπανεβασματα και με κουραζουν...επισης δεν γνωριζω πως θα νοιωθω οταν ισορροπησει η κατασταση γιατι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ημουν διπολικη...ειχα επιχειρησει να κοψω τα φαρμακα χωρις συμβουλη ειδικου μεγα λαθος και τωρα το πληρωνω πολυ ακριβα...οποτε ειχα αρκετα σοβαρες υποτροπες...αυτο που γνωριζω ειναι πως το παθολογικο κομματι της ασθενειας θα εξαλειφθει ....κανω ψυχοθεραπεια κ παιρνω φαρμακευτικη ...εχω δει τεραστια αλλαγη μεσα σε λιγους μηνες ...απλα πιστευω οτι χρειαζομαι περισσοτερο συζητηση...και στηριξη κ πηρα την αποφαση να γραψω εδω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    καλα εκανεσ βρεσ τι θελεισ κ καντο απο συζητηση οση θεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Η κατάθλιψη είναι ασθένεια? εννοώ σωματική/βιολογική ασθένεια. Διότι κατάλαβα πως κάτι τετοιο λέτε.
    Και μια απορία, διπολικη διαταραχη είναι η πιο συγχρονη και εξευγενισμενη ονομασία της καταθλιψης?
    Τα αίτια της κατάθλιψης ειναι δλδ βιολογικα/ορμονικά ή μήπως τη βαθύτερη ρίζα την εντοπίζουμε στα βιώματα του ατομου?
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ιωαννη καλο οι γιατροι λενε οτι ειναι σωματικο οι ψυχολογοι λενε τα βιωματα εγω λεω αμα δεν δουλεψεισ μικροσ δε θα δουλεψεισ ποτε αυτα τα ολιγα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ιωαννη καλο οι γιατροι λενε οτι ειναι σωματικο οι ψυχολογοι λενε τα βιωματα εγω λεω αμα δεν δουλεψεισ μικροσ δε θα δουλεψεισ ποτε αυτα τα ολιγα
    Άλλο δουλειά και άλλο αρνητικά βιώματα. Επειδή κι απο μικρός να μπήκες στη βιοπάλη, αυτό δεν εμποδίζει να έχεις αρνητικά βιώματα τα οποία οδηγούν στην καταθλιψη εφόσον βεβαια έχεις και την αναλογη ιδιοσυγκρασία. Ατομα με ίδια ιδιοσυγκρασια αλλά χωρις αρνητικά βιωματα προφανως δεν θα πάθουτν καταθλιψη.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Προτιμώ να πιστεύω ότι ύστερα από ένα αρνητικό συνήθως γεγονός γίνονται κάποιες διεργασίες στον εγκέφαλο κ παθαίνω κατάθλιψη οπωσ όταν γνωρίζω μια κοριτσάρα κ την ερωτεύομαι εγώ πιστεύω αυτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    3
    Πριν 5 μέρες χώρισα με την σχέση μου που έχει διπολική διαταραχή ( σε αρχικό μη ανεπτυγμένο στάδιο μου λεει) και θέλω να με βοηθήσετε αν φταίει και αυτό ( εγώ προσωπικά δεν το πολύ πιστεύω).
    Είμαι 30 χρονών και είναι 21. Είμασταν μαζί 2 χρόνια και μπορώ να πω πολύ καλά χρόνια. Θέλαμε πολύ ο ένας τον άλλον. Όταν γνωριστήκαμε έλεγα ότι "τι πάω να κάνω με ένα άτομο τόσο μικρό σε σχέση με μένα". Αλλά θέλαμε και οι δύο να γίνει κάτι και έγινε. Όταν χωρίσαμε πριν 5 μέρες μου μίλησε ειλικρινά και γι αυτό και σεβάστηκα κάθε του επιθυμία. Μου είπε τα εξείς: αισθάνομαι παράξενα τον τελευταίο καιρό και μία σε θέλω και μου λείπεις και την άλλη όχι. Μου είπε οτι ίσως είναι λόγω διπολικής αλλά και πάλι μου λέει ότι όταν ειμαι καλά παλι το σκέφτομαι. Και επίσης μου λεέι θα ήθελα να ζήσω και άλλα πράγματα και να κάνω νέες γνωριμίες (λόγω μικρής ηλικίας). Έγω απλά του είπα ότι εάν δεν με θέλει και δεν θέλει να συνεχίσουμε αυτό που έχουμε θα σεβαστώ κάθε του επιθυμία όσο και αν με πονάει ( γιατί με πονάει και μου λείπει και έχω φρικάρει με κλαματα όπως τα γνωρίζουν όλοι οι φρεσκοχωρισμένοι)... Και από τότε δεν έχει γίνει καμμία επικοινωνία και από τις δύο μεριές ( αν και εγώ το θέλω τόσο πολύ).
    Πείτε μου εσείς τι πρέπει να κάνω? Θέλω πάρα πολύ να είμαστε μαζί αλλά σέβομαι κιόλας τα θέλω της μικρής ηλικίας. Και πιστεύω ότι και να ξανα είμαστε μαζί θα φοβάμαι κάθε μέρα μήπως μου ξανα πεί να χωρίσουμε.
    Κάθε βοήθεια για το τι να κάνω θα είναι ευπροσδεκτη. Και επίσης πως μπορώ να "πονάω λιγότερο απ οτι τώρα"??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα οι άντρες κάτω από είκοσι πέντε έχουν χαλάσει δεν έχουν τις δυνάμεις που θα έπρεπε να έχουν κ καλό είναι να μην τόυσ προτιμάς γιατί του κανεσ το μυαλό φιρικι καθένας στην ηλικία του
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  2. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 01:10
  3. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  4. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •