Again and Again
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42

Thread: Again and Again

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31

    Again and Again

    Καλησπέρα παιδιά πάσχω από ΙΨΔ με ιδεοληψίες κατά κύριο λόγο ....Ακολουθώ θεραπεία ή οποία για 4 μήνες με είχε βοηθήσει πολύ σε σημείο 95%...μετά από κάποιες συγκυρίες μου ξαναεμφανίστηκε το άγχος και φυσικά οι ιδεοληψίες (βιαιες) σήμερα στα ξαφνικά μου πέρασε και εκεί που ήμουν καλά μου καρφώθηκε άλλη ότι μήπως με παρακολουθούν ξέρω ότι δεν ισχύει αλλά φοβάμαι πολύ σε σημείο να ψιλοπαθω κρίση πανικού και φόβος να βγω έξω ....υπάρχει περίπτωση σχιζοφρένειας ή όλα είναι στο μυαλό μου ?! Ευχαριστώ εκ των προτέρων....Να είστε καλά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον ψυχοθεραπευτή σου (ειτε τηλεφωνικός είτε με επίσκεψη).
    Εκείνος σε ξέρει καλύτερα απο τον κάθε ένα μας και θα σε βοηθήσει ουσιαστικά.
    Εμείς αν κάτι μπορούμε να σου πούμε για να σου σταθούμε σε αυτή την στιγμή της απόγνωσης είναι οτι προσπάθησε να είσαι σε περιβάλλον και με ανθρώπους που νιώθεις ασφάλεια και σε γνωρίζουν ωστε να σε στηρίξουν και να σε βοηθήσουν με την ανασφάλειά σου και φόβους σου και ενοείται προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το χειρότερο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Ευχαριστώ για την απάντηση .....δεν ψάχνω για διάγνωση ο ειδικός που με παρακολουθεί μου είπε ότι είναι ΙΨΔ διότι έχω περάσει πολλές κρίσεις και περίεργες ιδεοληψίες . Το θέμα είναι ότι κάθε φορά εμφανίζεται μια καινούργια και με φοβίζει πιο πολύ ακόμα και εάν γνωρίζω ότι είναι από το άγχος.δν ξέρω πως μου καρφώθηκε στο μυαλό η συγκεκριμένη σκέψη.Γι αυτό ρωτάω και εσάς γτ με τρομάζει πολύ η ιδέα της σχιζοφρένειας .... :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση .....δεν ψάχνω για διάγνωση ο ειδικός που με παρακολουθεί μου είπε ότι είναι ΙΨΔ διότι έχω περάσει πολλές κρίσεις και περίεργες ιδεοληψίες . Το θέμα είναι ότι κάθε φορά εμφανίζεται μια καινούργια και με φοβίζει πιο πολύ ακόμα και εάν γνωρίζω ότι είναι από το άγχος.δν ξέρω πως μου καρφώθηκε στο μυαλό η συγκεκριμένη σκέψη.Γι αυτό ρωτάω και εσάς γτ με τρομάζει πολύ η ιδέα της σχιζοφρένειας .... :/

    Μα ο ιατρός δεν θα σου βγάλει μόνο διάγνωση.. όπως βλέπω σου έχει δώσει και θεραπεία.. οπότε πρέπει να συνεχίσεις να σε παρακολουθεί και να του λές τι σου συμβαίνει. Μπορει να χρειάζεσαι κάποια αλλάγή στην θεραπεία σου ή περισσότερη ψυχοθεραπεία.
    Αν ο συγκεκριμένος ιατρός δεν σε στηρίζει και ψυχολογικά σε όλο αυτό τότε ίσως να αλλάξεις και ιατρό.
    Ο σωστός ιατρός θα είναι δίπλα σου ότι και να σου συμβαίνει. Αν πηγαίνεις μόνο σε ψυχίατρο θα σε συμβούλευα να πάς και σε ψυχολόγο.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Φυσικά και με καλύπτει και σε συνεδρίες και τηλεφωνικά....το θέμα είναι ότι φοβάμαι αυτό το ενδεχόμενο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει(γτ γενικά ότι έχει σχέση με την υγεία το φοβάμαι ...)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μην φοβάσαι αφού ξέρεις ότι δεν ισχύει εμείς δεν ξέρουμε αν ισχύει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Έχω περάσει πολλές φάσεις και πολλές υφέσεις....αλλά δεν χάνω το κουράγιο μου, όσο μπορώ δραστηροποιουμαι και κάνω αυτά που φοβάμαι μόνο και μόνο για αντίδραση .... Για όλα υπάρχει λύση αρκεί να το πιστέψουμε και να μην τα παρατάμε όσο επώδυνη και εάν είναι η κατάσταση ...ίσως ο καθένας πρέπει να βρει το κουμπί του. Ήμαστε πιο δυνατοί από όσο νομίζουμε.Ευχαριστω πολύ για την στήριξη και την βοήθεια σας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by StressedOut View Post
    Έχω περάσει πολλές φάσεις και πολλές υφέσεις....αλλά δεν χάνω το κουράγιο μου, όσο μπορώ δραστηροποιουμαι και κάνω αυτά που φοβάμαι μόνο και μόνο για αντίδραση .... Για όλα υπάρχει λύση αρκεί να το πιστέψουμε και να μην τα παρατάμε όσο επώδυνη και εάν είναι η κατάσταση ...ίσως ο καθένας πρέπει να βρει το κουμπί του. Ήμαστε πιο δυνατοί από όσο νομίζουμε.Ευχαριστω πολύ για την στήριξη και την βοήθεια σας
    Έτσι μπράβο.. πολυ σωστα ολα αυτα και ιδιαίτερα αυτό που είπες οτι ο κάθε ένας μας πρέπει να βρεί το κουμπί του.
    Απο οτι κατάλαβα τώρα έχεις ηρεμήσει και είσαι καλύτερα.. ενώ όταν έστειλες το μήνυμα ήσουν σε κατάσταση sos??

    Απο τότε μέχρι τώρα είδες να επιβεβαιώνεται κάποιος απο τους φόβους σου? πχ αποδείχτηκε οτι σε παρακολουθούν? τελικά έπαθες κρίση πανικού? γιατι αν τιποτα απο όλα αυτά δεν έγιναν.. τότε έχεις την απάντηση μπροστά σου..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Το μεσημέρι έπαθα μια κρίση πανικού όταν πρωτοεβαλα την σκέψη στο μυαλό μου .....Όταν έγραψα στο φόρουμ ναι ήμουν τέρμα αγχωμενος βέβαια έχω παρατηρήσει ότι όσο πλησιάζει το βράδυ ηρεμώ αλλά όταν σκέφτομαι το αύριο αγχώνομαι με πιάνει τρόμος και έρχεται πάλι η σκέψη που έκανα όπως τωρα (ότι αύριο θα πρέπει να βγω έξω και θα έχω αυτή την ιδεοληψία οπότε με πιάνει κρυος υδρωτας ) :P Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν αγχώνομαι έρχοντε οι σκέψεις, γτ κάθομαι και σκέφτομαι και ασχολούμε ...Η υπερανάλυση είναι κακό πράγμα ίσως αυτό πρέπει να καταπολεμήσω εγώ ... Απλά αυτό που με τρομάζει είναι αν το σκέφτομαι απλά ή το πιστεύω :(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Και σήμερα σκεφτόμουν να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς στο φόρουμ που έχει ιδεοληψίες παρακολούθησης. Πιο πολύ γέρνει προς ψύχωση - παραληρητικές ιδέες λόγω του περιεχομένου τους *. Αλλά καμία σχέση. Αυτό που τα διαχωρίζει είναι όταν ο ασθενής αντιλαμβάνεται ότι είναι παράλογες οι ιδέες και φοβάται για σχίζο. Και φυσικά για να γίνει η διάγνωση της ψύχωσης δεν αρκεί αυτό. Οπότε εγώ θα σου έλεγα πως βλέπω πως έχεις επίγνωση, ΙΔΨ είναι η διάγνωσή σου (όπως και η δική μου) και πολλοί ιδεοψυχαναγκαστικοί έχουν περάσει κάποια στιγμή από το άγχος της τρέλας. Και να' σαι σίγουρος πως ακριβώς γι' αυτό τον λόγο είμαστε από άτομα που έχουμε τις λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσουμε ψύχωση. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα, και με διάβασμα και με τρέξιμο σε γιατρούς κτλ. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, να διώξεις ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ (γιατί ξέρω ότι είναι κόλαση και αγώνας) τις σκέψεις και να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Εμείς εδώ θα είμαστε για ό,τι θες. Κλείσε πρώτα ραντεβού. Ίσως χρειάζεται να αλλάξεις θεραπεία ή δόσεις φαρμάκων.

    *Βρε εδώ μου έλεγε μια γιατρός πως ένας ασθενής της με ΙΔΨ δεν πήγαινε ούτε μέχρι το σουπερ μαρκετ γιατί πίστευε πως ότι θα άγγιζε θα του αφαιρούσε σεροτονίνη από τον εγκέφαλο. Δεν ήταν ψυχωσικός, ιδεοψυχαναγκαστικός ήταν...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Δεν θα σου κρύψω ότι μόλις άρχισα να διαβάζω με έπιασε κρύος ιδρώτας.... Ο.ο μιλάω σχεδων καθημερινά με τον γιατρό και επειδή με ξέρει λέει είναι ΙΨΔ ...Αλλά αυτή η αμφιβολία και το Αν είναι αληθινό ή όχι με φοβίζει ..... Απλά θέλω να μη με απασχολει τίποτα .... Έχω σκεφτεί να πάρω ζαναξ να δω αν ηρεμίσω αλλά φοβάμαι την εξάρτηση ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Αυτή είναι η διαταραχή μας καλέ μου φίλε... Αυτή η αμφιβολία από μόνη της είναι κόοολαση. Να το πιστεύεις από την μια 100% και από την άλλη 0% και να αμφιβάλλεις και να παλεύεις με τον ίδιο σου τον εαυτό. Ο ψυχωσικός δεν αμφιβάλλει ΚΑΘΟΛΟΥ. Έχεις έντονο άγχος και είναι λογικό να σε φοβίζει μιας και δεν θες να τρελαθείς. Αναμενόμενο θα έλεγα για έναν ιδεοψυχαναγκαστικό. Τα έχεις συζητήσει καθόλου αυτά με τον γιατρό σου; Στις αρχές τους είχα πρήξει στις ερωτήσεις (γιατί άλλαξα 3ις) και πλέον είμαι σε θέση από μόνη μου να γνωρίζω καλύτερα και από εκείνους την διαταραχή μου. Πήγα στην 3η ψυχίατρο θυμάμαι και την ώρα που πήγαινε να μου βάλει διάγνωση και να μου εξηγήσει ήμουνα σίγουρη για το τι θα άκουγα. Πρέπει να έχεις πλήρη επίγνωση και αυτό από μόνο του θα διώξει λίγο άγχος... Το ζάναξ δεν είναι θεραπεία και δύσκολα θα ξεκόψεις... Τώρα τι παίρνεις;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Εννοείτε ότι τα έχω συζητήσει ...και εγώ μια από τα ίδια έχω γίνει ειδικός στο θέμα ....αλλά κάθε φορά που έρχεται μια ιδεοληψία ξανά η ίδια αμφιβολία μέχρι να βάλω κάτι άλλο στο μυαλό.μου ....Ζολοφτ 100mg είμαι και με πιάνει απλά πιστεύω ότι έκανα απερισκεψίες με τις ώρες και γενικά είχα κάποιες στιγμές άγχους ξαναβγήκε στην επιφάνεια ..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Σου ξανάρχονται καινούριες εννοείς σε στιγμές άγχους και όταν δεν είσαι τελείως συνεπής στη θεραπεία; Ψυχοθεραπεία κάνεις;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Από την μια στιγμή στην άλλη ...μέχρι σήμερα το μεσημέρι είχα άλλο στο μυαλό μου ... Μετά μου καρφώθηκε αυτή η ιδεοληψία ...την θεραπεία δεν την ακολουθούσα στάνταρ ώρα οπότε το θυμώνουν δλδ πρωί βράδυ μεσημέρι μπορεί να ξεχνάω και μια μέρα ....ψυχοθεραπεία δεν κάνω δεν είμαι και στην καλύτερη οικονομική κατάσταση ....:/

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •