Τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ναξιζει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ναξιζει

    Ειχα μια κουβεντα με τον Κυκνο , κ με ρωτησε κατι που πραματικα μου εκανε την ερωτηση του θεματος κ δεν μπορουσα να σκεφτω μια απαντηση . Το βρηκα πολυ ενδιαφερον κ το δημοσιευσα .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Το να ειναι ανθρωπος νομιζω ειναι το βασικο... Και ακολουθουν τα υπολοιπα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστο αυτο undetrm , αλλα οι δυτικες κοινωνιες εχουν κ αλλα προτυπα . Εισαι πετυχημενος στη δουλεια σ ,κ ο τροπος που βγαζεις τα προς το ζειν ειναι ηθικος η εκμεταλλευεσαι τους αλλους , δουλευεις η ζεις με τα χρηματα που σου αφησε ο μπαμπας ( αυτο κ αν σηκωνει κουβεντα ) εχεις κανει οικογενεια η εισαι ενας ρεμπελος ( το τελευταιο τοχω ακουσει για μενα ) εισαι πιστος στις σχεσεις σ , εισαι πραματικος φιλος , η ηθικη σ ειναι αμεμπτη η ελαστικη , εισαι φιλανθρωπος , κ αν δεν εισαι πειραζει ?, εισαι εντιμος κτλ κτλ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Κατ εμε, ο άνθρωπος που αξίζει είναι αυτός που ενώ εχει αξίες (πχ ειλικρίνια ,τιμιότητα) και αρχές στη ζωή του και ειναι αρκετά ανοιχτόμυαλος να δεχτεί και διαφορετικές απόψεις. Το βασικό όμως είναι να αγαπάει τους ανθρώπους και να τους βοηθάει όποτε χρειάζεται.Αγάπα τον πλησίον σου ωσάν τον εαυτό σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Για να αγαπησεις τον πλησιον σου θα πρεπει πρωτα να αγαπας τον εαυτο σου... Εχει αλλοιωθεί λιγο σαν εννοια αυτο και πλεον οριζεται σαν παρτακιας και οχι σαν αυτο που εγραψα...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Το να ειναι ανθρωπος νομιζω ειναι το βασικο... Και ακολουθουν τα υπολοιπα
    το να λεει αληθεια να ειναι ο εαυτος του κ να κανει οτι λεει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν υπάρχει μετρήσιμη αξία, ποιότητα ή ποσότητα....
    Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με ηθικές αξίες σε καμία περίπτωση...
    Όλοι είναι περαστικοί απο την ζωή των άλλων και το "τι ειναι" ο καθε ενας καθορίζεται απο εσένα ανάλογα με το πως τον έζησες...
    Ο Γιώργος "γαμώ τα παιδιά", η Κατερίνα "ήταν πάντα εκεί για μένα", ο Θανάσης "αμέμπτου ηθικής", η Γεωργία "πάντα πιστή", ο Μανώλης "τρομερός καλλιτέχνης" και πάει λέγοντας. Αξιολογούμε ενδόμυχα τον κάθε ένα και τον βρίσκουμε όπως είναι ανάλογα με το πως τον ζήσαμε και όχι το "πως είναι".
    Δεδομένου του οτι όλοι θα πουν ψέμματα ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα απατήσουν ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα δημιουργήσουν ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι εκεί για σένα ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι ρέμπελοι ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι "σοβαροι" ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    55
    Το να μένει σταθερός στις αξίες του, ακόμα και με το κόστος να μειωθεί ο κοινωνικός του περίγυρος. Να είναι ακέραιος και όχι «παλάντζας», να είναι αληθινός, αυθεντικός. Να γνωρίζει τον εαυτό του, να ισορροπεί τα στοιχεία του χαρακτήρα του με τρόπο ωφέλιμο για τον ίδιο και μη βλαπτικό για τους γύρω του… (π.χ. το να είσαι ευαίσθητος δε σημαίνει ότι πρέπει να εξαλείψεις και την παραμικρή σκληρότητα που μπορεί να έχεις μέσα σου, αλλά να την αφήσεις να υπάρχει και να τη χειρίζεσαι με μέτρο κι εκεί που πρέπει..) Αυτά τα πολύ «εύκολα» δηλαδή πραγματάκια :-p που κάνουν τη διαφορά….

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Δεν υπάρχει μετρήσιμη αξία, ποιότητα ή ποσότητα....

    Δεδομένου του οτι όλοι θα πουν ψέμματα ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα απατήσουν ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα δημιουργήσουν ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι εκεί για σένα ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι ρέμπελοι ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις, όλοι θα είναι "σοβαροι" ή και όχι υπο κάποιες προυποθέσεις...
    Bαγγελη , ειμαι πολυ συμφωνος με την τοποθετηση σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Για μένα, αυτό που εκτιμώ σε έναν άνθρωπο είναι να σέβεται ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και να μην καλουπώνει όλους τους άλλους στα δικά του πισετύω, αξίες, ιδανικά, κλπ.
    Δεν θα αλλάξει κανείς μας όλο τον κόσμο αλλά τον εαυτό μας μπορούμε να τον εξελίσσουμε!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειναι καθαρα υποκειμενικο κι αυτο το θεμα, οπως κι ολα σχεδον που ζηταν τη γνωμη μας. ενας ανθρωπος αξιζει για σενα, οταν μπορει να σου φανει χρησιμος, να σε βοηθησει σε κατι. ακομα κι αν αξιζει για τους αλλους, αν σου συμπεριφερθει ασχημα, δε θα σχηματισεις καλη εικονα και θα πιστευεις τα χειροτερα. γενικα δε μπορουμε να τα εχουμε ολοι καλα με ολους, εκτος του οτι δε ταιριαζουμε, πολλες φορες ειναι απλα και θεμα διαθεσης.

    αυτα τα κλισε περι δυτικης κενονιας ειναι εμετικα.

    επισης +1 σε οσους ειπαν για ειλικρινια κι αληθεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by KENO View Post

    επισης +1 σε οσους ειπαν για ειλικρινια κι αληθεια.
    Κενο ,ολοι λεμε ψεμματα ,ανεξαιρετως , λευκα η μαυρα . Εχω δει ντοκυμαντερ , κ ο μεσος ανθρωπος λεει 84000 ψεμματα κατα την διαρκεια της ζωης του ( μην μου ζητησει κανεις link ) . Aυτα οσον αφορα ειλικρινεια κ αληθεια .
    Δυτικη κοινωνια ειμαστε κ εμεις ,κ τα προτυπα τους τα εχουμε υιοθετησει , ειτε μας αρεσει , ειτε οχι , το γιατι τα αποκαλεις εμετικα , δεν μπορω να καταλαβω εκτος βεβαια αν θεωρεις εμετικη την κοινωνια , κατι που ειναι δικαιωμα σου .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Για μενα ενας ανθρωπος αξιζει οταν ειναι σταθερος χαρακτηρας και οι πραξεις του συναδουν με τα λογια του. Αυτος που δεν ειναι συμφεροντολογος, που εχει καλη ψυχη, που δεν προσπαθει να βλαψει τους γυρω του. Αυτος που ειναι αληθινος, δηλαδη ειναι ο εαυτος του. σιχαινομαι τους υποκριτες και την διπροσωπια!

    Επισης ενας ανθρωπος αξιζει οταν παρα τις δυσκολιες που θα βρει στη ζωη, δεν το βαλει κατω και τουλαχιστον θα προσπαθησει να ξανασηκωθει στα ποδια του.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κενο ,ολοι λεμε ψεμματα ,ανεξαιρετως , λευκα η μαυρα . Εχω δει ντοκυμαντερ , κ ο μεσος ανθρωπος λεει 84000 ψεμματα κατα την διαρκεια της ζωης του ( μην μου ζητησει κανεις link ) . Aυτα οσον αφορα ειλικρινεια κ αληθεια .
    ανθρωπος που σου λεει ψεματα ομως και το καταλαβεις, δε νομιζω οτι μπορεις να πεις πως αξιζει. μικρα αθωα ψεματα τυπου θα ερθω στις 6 και να φτανω 6μιση, νταξει δε τρεχει τπτ. γενικοτερα ειμαι υπερ του αυθορμητισμου και της αληθειας οσο κι αν μας δυσαρεστει.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δυτικη κοινωνια ειμαστε κ εμεις ,κ τα προτυπα τους τα εχουμε υιοθετησει , ειτε μας αρεσει , ειτε οχι , το γιατι τα αποκαλεις εμετικα , δεν μπορω να καταλαβω εκτος βεβαια αν θεωρεις εμετικη την κοινωνια , κατι που ειναι δικαιωμα σου .
    η εικονα που εχω σχηματισει για τη δυτικη κοινωνια ειναι σαν μια νεα Βαβυλωνα, ετοιμη να καταρρευσει απ'τη πολλη καταπιεση, τα κλισε και τα δηθεν. βασισμενη πλεον πανω σε ψευτικες αξιες, θρησκειες, ιστοριες, ιδεολογιες, σωτηριες, μαλακιες. κι οταν βασιζεται στο ψεμα, καπου χανεται το νοημα. οπως το εχουμε χασει κι εμεις στο ελλαδισταν, για ενα χρεος το οποιο τελικα μπορει να ειναι κι ανυπαρκτο! δε μπορουμε να επιβιωσουμε, δε μπορουμε να εξελιχθουμε, οσο κι αν θεωρουμαστε πολιτισμενα οντα. οποτε προτιμω αλλου ειδους μερη, τυπου Ταϋλανδη πχ, πρωτογονα μεν αλλα πιο ανθρωπινα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by unlucky View Post

    Επισης ενας ανθρωπος αξιζει οταν παρα τις δυσκολιες που θα βρει στη ζωη, δεν το βαλει κατω και τουλαχιστον θα προσπαθησει να ξανασηκωθει στα ποδια του.
    Tο τελευταιο unlucky , το ξεχωρισα , γιατι το θεωρησα πολυ σημαντικο στοιχειο του ανθρωπου με αξια .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 01-07-2010, 16:40
  2. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 19:54
  3. Θέλω να ξεπεράσω έναν άνθρωπο που έχω κάνει ΘΕΟ!
    By MDASK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-01-2009, 15:56
  4. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 21:24
  5. sos, έχω νεύρα. Θέλω να σκωτώσω έναν άνθρωπο. Πως να το αποφύγω;
    By magda-ps. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 27-11-2007, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •