Ντροπαλότητα .. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Α ρε ελις μου θύμησες τον πατέρα μου που όταν κατάφερε με πολυυυυ κόπο να φτιάξει ένα σπίτι έλεγε πως ντρέπεται να βγει και να κάτσει στο μπαλκόνι!
    Έτσι είναι Ελισάβετ κι έχω κι άλλα αλλά δε θέλω να πω κάτι τέτοια είναι κ τα άλλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Miliva21
    Guest
    Κ γω θεωρουμαι ντροπαλη....αλλα η τριβη με τους ανθρωπους καθημερινα με κανει να το εχω ξεπερασει σιγα σιγα....ειμαι ντροπαλη αλλα ποτε δεν εκατσα να με "βαρεσουν " για να μεινω στη παρεα...ειμαι ντροπαλη αλλα εχω παιξει με τη φωτια κ εχω ρισκαρει να εκτεθω.....σε πραγματα που θεωρουσα δυσκολα αλλα τα καταφερα.....ειχα πεσει θυμα μπουλινγκ στο σχολειο ομως πλεον μεγαλωσα και ξερω καλυτερα να προστατευω τον εαυτο μου και να μη δινω σημασια σε ατομα που προσπαθουν να με βλαψουν και να γινομαι θυμα....γτ θετω τα ορια μου εχω αυτοσεβασμο και οτι δεν μου αρεσει το διωχνω απο τη ζωη μου ή το αλλαζω....ειμαι πολυ ευαισθητη...πολλεε φορες κ ντροπαλη...συναισθηματικη στο φουλ αλλα εχω και τα παραπανω.....

    Αρα σε ποιους ντροπαλους αναφερεσαι..........???

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Πολύ σημαντικό αυτό που λές Milva "θέτω όρια , έχω αυτοσεβασμό και δεν δίνω σημασία σε όσους προσπαθούν να με βλάψουν . Μπράβο !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βλέπω συχνά να γίνεται η παρανόηση από πολλούς καλός= χαζός, ντροπαλός= χαζος, δυναμικός =κωλόπαιδο κτλ

    Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση σου Μιλίβα. Και εγώ υπήρξα ντροπαλή και ακόμα είμαι σε ορισμένα θέματα, συναισθηματική ακόμα περισσότερο αλλά ποτέ δεν έκατσα να με πατήσουν, ποτέ δεν παρακάλεσα για την παρέα κάποιου, δεν είχα θέματα μπούλινγκ, μια χαρά μπορούσα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και να βάλω τα όρια μου πάντα, πάντα είχα στενούς φίλους και παρέες... δεν έχουν καμιά σχέση αυτά με την ντροπαλότητα. Αυτά είναι όντως ενδείξεις χαμηλής αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης. Η ντροπαλότητα μπορεί να είναι και ένα άκρως γοητευτικό στοιχείο ενός ανθρώπου είτε είναι γυναίκα είτε είναι άντρας, όταν είναι απλά ένα στοιχείο του χαρακτήρα του και δεν συνδυάζεται και με όλα τα παραπάνω.

    Σε ένα από τα πρώτα μου ραντεβού πολλά χρόνια πριν, θυμάμαι ότι την στιγμή που ερχόταν προς το μέρος μου ο φίλος μου στο σημείο που είχαμε δώσει το ραντεβού σκόνταψε και αμέσως κοκκίνισε ολόκληρος. Το θεώρησα πολύ γλυκό , είχε ετοιμαστεί στην τρίχα και από το άγχος του σκόνταψε και μετά ντράπηκε ακόμα περισσότερο και κοκκίνισε! Μια χαρά τύπος ήταν...

  5. #35
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Είχα δει, νομίζω μια φορά, ένα σχόλιό του, επειδή εκείνος είναι αγρότης και εκείνη που θέλει είναι δικηγόρος, ότι δεν θα κάτσει εκείνη, να κοιτάξει έναν αγρότη. Με γνώμονα αυτό, ανέφερα, να κάνει την κίνησή του και μόνο και μόνο, για να μην του μείνει απωθημένο, και γι'αυτό ανέφερα, να μην νιώθει άσχημα, για την δουλειά του. Αν δεν αποδεχτεί την δουλειά του, σημαίνει πως εξ'αρχής, δεν έκανε για εκείνον, αυτή η κοπέλα. Αν κάτι έχει αλλάξει, από τότε που το είχε αναφέρει, δεν το ξέρω, απλά πήγα σύμφωνα με αυτό το σχόλιό του, τότε.
    Ελις αποδεικνυεις αυτο που λενε για τον ερωτα...οτι οι ανθρωποι μερικες φορες ερωτευομαστε τον καθρεφτη του εαυτου μας...δλδ αυτο που θα θελαμε να ειμαστε...πχ στη δικηγορο μπορει να σε ελκυσε το γεγονος οτι ειναι μορφωμενη..και πιθανον να εχει ενα τουπε και εναν αερα ανωτεροτητας..στυλ εκλεπτυσμενη που σε τραβηξε σε αυτη και το θαυμαζεις

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Όχι κούκλα τη δικηγόρο την ερωτεύτηκα όταν ειμασταν παιδιά πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο είμαστε φίλοι τώρα την πέφτω εδώ κ τριάντα χρόνια έχει μείνει το ίδιο όμορφη τώρα δε θα ερωτευομουνα ποτέ δικηγόρο δε με ελκύει αυτό με ελκύει η φτώχεια κ το χιούμορ ο συνδυασμός αυτός τα αλλά δε με ενδιαφέρουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Δε θαυμάζω ανθρώπους όσο κ να αγαπάω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Για να καταλάβεις όταν λέμε δουλεύω από πέντε χρονών βοήθησα τον πατέρα μου να κάνει ανακαίνιση το σπίτι οχτώ χρονών μάζευα ελιές καθάριζα τα φύλλα από τα οχτώ μέχρι τα δεκαπέντε βοηθούσα κ από τα δεκαπέντε δουλειά κάθε Σάββατο είναι πολλά αυτά που ξέρω κ που έχω κάνει πάντως ήθελα γκόμενα μικροσ αλλά δεν ήξερα τι να κάνω κι έκανα μαλακιεσ κι όπως λένε σε μια ελληνική ταινία για να αρέσεις στις γυναίκες πετά τα μυαλά σου κ πάρε καινούρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Είτε είσαι ικανός είτε είσαι ανίκανος δεν την νοιάζει αυτή αρκεί να είσαι Μύκονος
    https://youtu.be/YmhR82DYeeE
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Όχι κούκλα τη δικηγόρο την ερωτεύτηκα όταν ειμασταν παιδιά πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο είμαστε φίλοι τώρα την πέφτω εδώ κ τριάντα χρόνια έχει μείνει το ίδιο όμορφη τώρα δε θα ερωτευομουνα ποτέ δικηγόρο δε με ελκύει αυτό με ελκύει η φτώχεια κ το χιούμορ ο συνδυασμός αυτός τα αλλά δε με ενδιαφέρουν
    Ναι.....σε καταλαβαινω απολυτα...και γω υποθετω οτι θα φτασω στην ηλικια σου κ παραπανω κ θα μου αρεσει αυτος που ερωτευτηκα μικρη.........τι να πεις ετσι ειναι υπαρχουν κ οι ερωτες χωρις ανταποκριση για να μοιαζει η ζωη λιγο σαν παραμυθι

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Δεν καταλαβαίνεις θα ξυπνήσεις ένα πρωί στα σαράντα κ θα κανεισ ένα απολογισμό θα δεις ότι πέρασαν πολλοί κ θα πεις ποιους θέλω να θυμάμαι με αγάπη αυτούς οι άλλοι διαγράφονται έτσι εγώ επέλεξα τους συμμαθητές μου εσύ μπορεί να επιλέξεις κάτι άλλο εγώ έκανα τον απολογισμό κι αυτή είναι η επιλογή μου για από εδώ κ πέρα μέχρι να γεράσω βιολογικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Miliva21
    Guest
    Κατσε βρε συ νεος εισαι ακομα....θα γνωρισεις και αλλους ανθρωπους

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Δεν υπάρχει χρόνος για να δεθεισ ανθρώπους γνωρίζεις χαίρω πολύ αλλά δε δενεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βλέπω συχνά να γίνεται η παρανόηση από πολλούς καλός= χαζός, ντροπαλός= χαζος, δυναμικός =κωλόπαιδο κτλ

    Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση σου Μιλίβα. Και εγώ υπήρξα ντροπαλή και ακόμα είμαι σε ορισμένα θέματα, συναισθηματική ακόμα περισσότερο αλλά ποτέ δεν έκατσα να με πατήσουν, ποτέ δεν παρακάλεσα για την παρέα κάποιου, δεν είχα θέματα μπούλινγκ, μια χαρά μπορούσα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και να βάλω τα όρια μου πάντα, πάντα είχα στενούς φίλους και παρέες... δεν έχουν καμιά σχέση αυτά με την ντροπαλότητα. Αυτά είναι όντως ενδείξεις χαμηλής αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης. Η ντροπαλότητα μπορεί να είναι και ένα άκρως γοητευτικό στοιχείο ενός ανθρώπου είτε είναι γυναίκα είτε είναι άντρας, όταν είναι απλά ένα στοιχείο του χαρακτήρα του και δεν συνδυάζεται και με όλα τα παραπάνω.

    Σε ένα από τα πρώτα μου ραντεβού πολλά χρόνια πριν, θυμάμαι ότι την στιγμή που ερχόταν προς το μέρος μου ο φίλος μου στο σημείο που είχαμε δώσει το ραντεβού σκόνταψε και αμέσως κοκκίνισε ολόκληρος. Το θεώρησα πολύ γλυκό , είχε ετοιμαστεί στην τρίχα και από το άγχος του σκόνταψε και μετά ντράπηκε ακόμα περισσότερο και κοκκίνισε! Μια χαρά τύπος ήταν...
    Μακάρι, όλες οι κοπέλες Ελισάβετ και Μιλίβα, να το έβλεπαν, έτσι όπως εσείς. Ο κόσμος τότε και η κοινωνία γενικότερα, θα ήταν καλύτερα. Όμως, ρωτήστε και το υπόλοιπο 99% των γυναικών, έξω. Σιγά μην ενδιαφερθούν, για έναν μαλάκα, κομπλεξικό. Ρωτήστε, αν θα τον έκαναν παρέα, ούτε παρέα δεν θα τον έκαναν. Εγώ, υπήρξα κακώς, αρκετά καλός, με αποτέλεσμα να το είδαν κάποιοι ως αδυναμία, χωρίς αυτό να σημαίνει μπούλινγκ. Σε ηλικίες 15-25+, δεν εκτιμάται, το να είναι κάποιος καλός. Νόμιζαν πως επειδή είμαι καλός, άρα είμαι και αδύναμος και τελείωσαν αυτά, μαχαίρι. Εδώ, υπήρξε κοπέλα, που είχαμε βγει με παρέα, έξω για φαγητό και το κλίμα ήταν σχετικά καλό, με όλη την παρέα και κάθισε μετά από ένα χρόνο , δηλαδή που να το πω αυτό και να το πιστέψει, κάθισε ένα αγόρι από εκείνη την παρέα, να με κατηγορεί πίσω μου, ότι δεν είχα έρθει σωστά και είχα έρθει με φόρμες στην ταβέρνα κλπ. Ενώ υπάρχει μέχρι και φωτογραφία τότε, στην ταβέρνα, που είμαι με πουκάμισο και μαύρο τζιν. Δηλαδή πόσο πιο κόμπλεξ; Όσο για την κοπέλα, έχει να μου μιλήσει πάνω από 2 χρόνια, παρ'όλο που την χαιρετούσα εγώ, με χαιρετούσε και εκείνη και έφευγε βιαστικά, λες και είμαι ο τίποτας, ένα μηδενικό. Λοιπόν, αυτά τελείωσαν και στην θεωρία είναι καλά, αλλά στην πράξη αλλάζουν ριζικά, όλα αυτά. Μακάρι ξαναλέω, να το έβλεπαν όλοι και όλες έτσι το θέμα, αλλά δεν το βλέπουν έτσι. Τουλάχιστον, δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αλλά στην δική μου περίπτωση, έγιναν έτσι τα πράγματα, αν οι δικές σας περιπτώσεις, ήταν φυσιολογικές, τότε είστε τυχερές...

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν καταλαβαίνεις θα ξυπνήσεις ένα πρωί στα σαράντα κ θα κανεισ ένα απολογισμό θα δεις ότι πέρασαν πολλοί κ θα πεις ποιους θέλω να θυμάμαι με αγάπη αυτούς οι άλλοι διαγράφονται έτσι εγώ επέλεξα τους συμμαθητές μου εσύ μπορεί να επιλέξεις κάτι άλλο εγώ έκανα τον απολογισμό κι αυτή είναι η επιλογή μου για από εδώ κ πέρα μέχρι να γεράσω βιολογικά
    Εγώ άλλο φοβάμαι elis, ότι όταν ξυπνήσω ένα πρωί και είμαι 40 ετών, δεν θα υπάρχει κανείς γύρω μου και τότε θα αναρωτηθώ, τι έκανα στην ζωή μου; Είμαι μικρός θα μου πεις, έχω όμως την τάση, να "βλέπω" λίγο μακρύτερα, από όσο είναι η ηλικία μου, αυτό φοβάμαι που λες...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΑΛΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By papn28 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-2010, 12:24
  2. ντροπαλότητα με γυναίκες
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 07-09-2009, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •