Ντροπαλότητα ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549

    Ντροπαλότητα ..

    Τι γνώμη έχει για τους ντροπαλούς ντροπαλές .. ? Μπορείτε να ορίσετε τα θετικά και αρνητικά του να είναι κάποιος ή κάποια πολύ ντροπαλός ή ντροπαλή ?
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Τι γνώμη έχει για τους ντροπαλούς ντροπαλές .. ? Μπορείτε να ορίσετε τα θετικά και αρνητικά του να είναι κάποιος ή κάποια πολύ ντροπαλός ή ντροπαλή ?
    Τα θετικά είναι ότι ένας ντροπαλός άνθρωπος έχει ευαισθησίες. .. και συνήθως πιο ενισχυμένη σκεψη... σκέφτεται τόσα πράγματα. .. αντιλαμβανεται περισσότερα.. και συνήθως αυτό είναι που φέρνει και την αρνητική πλευρά στην επιφάνεια. .. σκέφτεται τόσο πολύ... ειναι τόσο ευαίσθητος... που αυτό τον κάνει να φοβάται να εκφραστεί. ... Εγώ εκτιμώ πολύ τους ντροπαλους ανθρώπους. .. είμαι μια από αυτούς. ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μαρεσει μια κοπελα ναναι ντροπαλη , οχι πολυ βεβαια , ναχει μια αθωοτητα ..............δεν μαρεσουν οι ξεβγαλμενες , καθολου , ας σου δινουν σεξ με το καλημερα , δεν μενδιαφερει ....... ειμαι κι εγω λιγακι ντροπαλος ........

  4. #4
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Τι γνώμη έχει για τους ντροπαλούς ντροπαλές .. ? Μπορείτε να ορίσετε τα θετικά και αρνητικά του να είναι κάποιος ή κάποια πολύ ντροπαλός ή ντροπαλή ?
    Οι ντροπαλοι ανθρωποι αποτελουν ενα ειδος απο μονοι τους και μαλιστα αρκετα σπανιο στις μερες μας!Οπως ανεφερε,και το κουνελακι ειναι ανθρωποι με πολλες ευαισθησιες! Θα ελεγα οτι ειναι συγκρατημενοι,λιγομιλητοι, μη εκδηλωτικοι και πολλα αλλα...Για εμενα τα θετικα, ειναι πως ειναι γλυκιτατοι ανθρωποι,σοβαροι τις περισσοτερες φορες,και τελος συμπαθητικοι προς το "κοινο"...Αρνητικα,μπορεις να θεωρησεις πως ισως δεν ειναι τοσο κοινωνικοι,ειναι ευαλωτοι,κοκκινιζουν με το παραμικρο και σιγουρα δεν ειναι η ψυχη της παρεας!
    Υ.Γ Ειμαι και εγω ενας τρομερα ντροπαλος ανθρωπος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Κι εγώ ντροπαλός είμαι αλλά μικρός ήμουν ταλιμπανακοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mικρος , ημουν τρομερα ντροπαλος , μεχρι και τα 18 , στα 20 ημουν πολυ λγοτερο ντροπαλος , και στα 22 και μετα ημουν οκ .............................. δεν θα μελεγα τωρα ντροπαλο , αλλα ουτε και θρασυ .......λιγουλακι ντροπαλος , ειμαι ........σε πολυ συγκεκριμενες περιστασεις , πχ, δεν εχω το θαρρος να την ' πεσω ' σε μια κοπελα στο δρομο , σε μαγαζι , οτιναναι μαγαζι , ναι ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Άλλος ένας ντροπαλός εδώ. Τα χρόνια περνούν, η ντροπαλότητα μένει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Τι γνώμη έχει για τους ντροπαλούς ντροπαλές .. ?
    Δεν ξέρω. Από την καθαρά προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι είναι μια κατάσταση που δυσκολεύει ορισμένα θέματα. Μπορεί να γίνει τροχοπέδη ακόμα και στην ανεύρεση εργασίας, κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρό ως πρόβλημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ντροπαλοτητα= αισθημα μειονεξιας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ντροπαλοτητα= αισθημα μειονεξιας
    Περναει με τα χρονια .......η βελτιουται ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    ε, ωσπου να γερασουμε θα εχουμε βελτιωθει.
    αυτο που εγραψες το εχω διαβασει για την αποφευκτικη διαταραχη. μετα τα 40-45 υπαρχει μια βελτιωση οχι ομως κατι το πολυ σπουδαιο

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Ο ντροπαλός, αν και ευαίσθητος, έχει πολλά κόμπλεξ, το ίδιο και η ντροπαλή. Είναι άνθρωποι με ευαισθησίες, που όμως έχουν χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και χαμηλή έως ανύπαρκτη προσωπικότητα και αυτό τους κάνει εύκολα θύματα, για κάποιους μαλάκες της κοινωνίας. Ζουν σε ένα κόσμο πλασματικό, αφού δεν σκέφτονται την πονηριά, αλλά ο κόσμος είναι πονηρός. Αν όμως, από τα πολλά "χτυπήματα" αλλάξει, θα αλλάξει προς το χειρότερο και τότε θα γίνει ο χειρότερος εχθρός σου.

  13. #13
    Τι είναι η αποφευκτική διαταραχή?
    Ναι Μακ.... θεραπεύεται ή βελτιούται. Βάζεις το στόχο στα 25, παιρνάς τα 40 κι ακόμα το παλεύεις...
    Οι ντροπαλοί είναι εύκολη λεία για τον κάθε επιτήδειο! Η ντροπαλότητα είναι πιο κτυπητή όταν πρόκειται για άντρα.
    Ο ντροπαλός δεν κατορθώνει να εκφραστεί όπως θα θελε να εκφραστεί γι αυτό μέσα του υποφέρει.
    Βελτίωση ειναι το να γίνει πιο ομιλητικός, πιο διεκδικητικός και να συνηθίσει το πλήθος, τη μεγάλη παρέα και το δημόσιο λόγο. Διότι ο ντροπαλός προτιμάει την πολύ μικρή παρέα.
    Πιστευω ειναι ευαλωτος στο να πάθει καταθλιψη. Πολλοί ντροπαλοί εχουν όμως μεγαλη ψυχική δύναμη την οποία δεν εκδηλώνουν και η δυναμη αυτη τους κανει να αντεχουν σε δυσκολες καταστασεις της ζωης, πχ. να μην τα χανουν και να εχουν υπομονή.
    Και πολλά άλλα.
    γιάννης

  14. #14
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ο ντροπαλός, αν και ευαίσθητος, έχει πολλά κόμπλεξ, το ίδιο και η ντροπαλή. Είναι άνθρωποι με ευαισθησίες, που όμως έχουν χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και χαμηλή έως ανύπαρκτη προσωπικότητα και αυτό τους κάνει εύκολα θύματα, για κάποιους μαλάκες της κοινωνίας. Ζουν σε ένα κόσμο πλασματικό, αφού δεν σκέφτονται την πονηριά, αλλά ο κόσμος είναι πονηρός. Αν όμως, από τα πολλά "χτυπήματα" αλλάξει, θα αλλάξει προς το χειρότερο και τότε θα γίνει ο χειρότερος εχθρός σου.
    ...

    Last edited by Σαπουνάκι μπάνιου; 29-09-2017 at 09:13.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    ε, ωσπου να γερασουμε θα εχουμε βελτιωθει.
    αυτο που εγραψες το εχω διαβασει για την αποφευκτικη διαταραχη. μετα τα 40-45 υπαρχει μια βελτιωση οχι ομως κατι το πολυ σπουδαιο
    Εγω πουμαι 56 , δεν ειμαι ντροπαλος απο τα 40 μου , η ζωη η ιδια , ο αγωνας , σε ΄ψηνουν ΄, βεβαια εξαρταται και τι δουλεια εκανες , τι δυσκολιες αντιμετωπισες , παντως στα 20 μου , ημουν πολυ ντροπαλος , τεραστία η διαφορα εκτοτε ......λιγο ομως η δουλεια , οι δυσκολιες στο να χειριζεσαι ανθρωπους , λιγο οι επιτυχιες στο αλλο φυλο , να τονισω και την 30χρονη ενασχοληση μου με τα βαρη , ωωωπ , ξετσουμισα για τα καλα .......

    θα τα δειτε στην πορεια !!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΑΛΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By papn28 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-2010, 12:24
  2. ντροπαλότητα με γυναίκες
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 07-09-2009, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •