Ντροπαλότητα .. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αυτό πρέπει να το φροντίσεις από τώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτό πρέπει να το φροντίσεις από τώρα
    Το ξέρω, γι'αυτό και κάνω αρκετές προσπάθειες, όμως όταν σε πιάνει αυτό το ερώτημα, σε ρίχνει ψυχολογικά...

  3. #48
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Μακάρι, όλες οι κοπέλες Ελισάβετ και Μιλίβα, να το έβλεπαν, έτσι όπως εσείς. Ο κόσμος τότε και η κοινωνία γενικότερα, θα ήταν καλύτερα. Όμως, ρωτήστε και το υπόλοιπο 99% των γυναικών, έξω. Σιγά μην ενδιαφερθούν, για έναν μαλάκα, κομπλεξικό. Ρωτήστε, αν θα τον έκαναν παρέα, ούτε παρέα δεν θα τον έκαναν. Εγώ, υπήρξα κακώς, αρκετά καλός, με αποτέλεσμα να το είδαν κάποιοι ως αδυναμία, χωρίς αυτό να σημαίνει μπούλινγκ. Σε ηλικίες 15-25+, δεν εκτιμάται, το να είναι κάποιος καλός. Νόμιζαν πως επειδή είμαι καλός, άρα είμαι και αδύναμος και τελείωσαν αυτά, μαχαίρι. Εδώ, υπήρξε κοπέλα, που είχαμε βγει με παρέα, έξω για φαγητό και το κλίμα ήταν σχετικά καλό, με όλη την παρέα και κάθισε μετά από ένα χρόνο , δηλαδή που να το πω αυτό και να το πιστέψει, κάθισε ένα αγόρι από εκείνη την παρέα, να με κατηγορεί πίσω μου, ότι δεν είχα έρθει σωστά και είχα έρθει με φόρμες στην ταβέρνα κλπ. Ενώ υπάρχει μέχρι και φωτογραφία τότε, στην ταβέρνα, που είμαι με πουκάμισο και μαύρο τζιν. Δηλαδή πόσο πιο κόμπλεξ; Όσο για την κοπέλα, έχει να μου μιλήσει πάνω από 2 χρόνια, παρ'όλο που την χαιρετούσα εγώ, με χαιρετούσε και εκείνη και έφευγε βιαστικά, λες και είμαι ο τίποτας, ένα μηδενικό. Λοιπόν, αυτά τελείωσαν και στην θεωρία είναι καλά, αλλά στην πράξη αλλάζουν ριζικά, όλα αυτά. Μακάρι ξαναλέω, να το έβλεπαν όλοι και όλες έτσι το θέμα, αλλά δεν το βλέπουν έτσι. Τουλάχιστον, δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αλλά στην δική μου περίπτωση, έγιναν έτσι τα πράγματα, αν οι δικές σας περιπτώσεις, ήταν φυσιολογικές, τότε είστε τυχερές...
    Η καλοσυνη σου σε αυτο το παραδειγμα που αναφερεις που κολλαει????...........
    Το οτι υπαρχουν κουτσομποληδες και κακεντρεχεις που θα πουν κακιουλα για να " ανεβουν" δεν εχει να κανει με το αν εσυ εισαι καλος.........υπαρχουν .....οπως επισης αυτο το πχ.....δεν ειναι και τοσο σοβαρο για να το μεγεθυνεις τοσο.....ειναι μικροπρεπεια ναι μεν...αλλα αυτο θα μπορουσαν να το κανουν στον καθενα.....

    Νομιζω οτι δινεις σημασια σε ανουσια πραγματα και ασχολεισαι με βλακειες....εισαι μεγαλος πια για να ασχολεισαι και να δινεις αξια σε τετοια ατομα.....και γω στο λυκειο ειχα ενα κομπλεξικο χαζο....κοριτσι συμμαθητρια ...η οποια ηθελε να καθεται μαζι μου στο θρανιο....αλλα πηγαινε και ελεγε σε οσους εκανα παρεα "μη τη κανεις αυτη παρεα δεν ειναι καλη"......και αλλη μια ασχημη συμμαθητρια η οποια ερχοταν και με ρωτουσε " ειμαι χαλια??"........και μου πεταγε κακιες του τυπου..." χρησιμοποιεις φωτοσοπ στη φωτο σου στο φβ ..? Τρομαξα να σε αναγνωρισω".... που εντωμεταξυ ουτε φιλτρακι δεν ειχα βαλει στη φωτο....οτι να ναι.....

    Και αλλα πολλα που λεω ποσο γελοια ηταν αυτα τα ατομα και αλλα πολλα...και ουτε με νοιαζει καν...ωριμασε......!!!!....τι παει να πει καλος..? Και εχεις βαλει και τον εαυτο σου μεσα στους καλους? Δλδ θεωρεις οτι εισαι το παιδι του θεου που οσοι σου δινουν κακια εσυ τους δινεις αγαπη και προδερμ???...... οντως ετσι ειναι....? εσυ τους αγαπας ολους αυτους που λες οτι ειναι κακοι και δεν τους κρατας καμια κακια ουτε θυμο παρα μονο τρεφεις ανιδιοτελη αγαπη γ αυτους...και δεν τους παρεξηγεις οσα και αν κανουν...? Δεν νομιζω.........αν οντως το εκανες αυτο τοτε θα θεωρουνταν αυτο καλοσυνη στα πλαισια της χαζομαρας.....και θα ειχες δικιο σε αυτη τη περιπτωση...

    Εγω νομιζω οτι οταν λες "καλος" μαλλον εννοεις φοβισμενος......οτι δεν μπορει να θεσει τα ορια του...να υπερασπιστει τον εαυτο του και να υψωσει τη φωνη αν χρειαστει.....και αυτο το φοβο τον βγαζει και στους αλλους κ ετσι τον απειλουν και τον κοροιδευουν...αν πχ ο αλλος ειναι το παιδακι που προσπαθει να γλειψει κανοντας θεληματα και χαρες στους αλλους μονο και μονο για να τον αποδεχτουν τοτε δεν λεγεται καλος....τοτε λεγεται βλακας...και δεν ειναι καλοσυνη αυτο αλλα ιδιοτελεια....

    ...και αν καποιος σκεφτεται ετσι τοτε ειναι χαμενος απο χερι ......γτ ετσι οι αλλοι σε εκμεταλλευονται...δεν ειναι συμφωνια προς ανταλλαγη...κανω τα θεληματα στους αλλους με τον ορο να με αποδεχτουν.......τοτε αφηνει ο ιδιος τους αλλους να τον εκμεταλλευτουν...λεω πχ ενα τυχαιο παραδειγμα που μου ρθε στο μυαλο..γτ εχω ακουσει γενικα να γινονται τετοια....

    Ή το αλλο πχ.....αν ο αλλος ειναι το παιδακι που μολις τον ενοχλησουν οι αλλοι παει και βαζει τα κλαματα....και δεν ειναι σε θεση να τους βαλει στη θεση τους....παλι αυτο δεν ειναι καλοσυνη.....αδυναμια λεγεται και ανωριμοτητα.....και δεν εχει σχεση με την υγιη ντροπαλοτητα ουτε με την ευαισθησια......

    Τελος σκεφτηκες οτι η κοπελα αυτη μπορει να σταματησε να σου μιλαει σταδιακα επδ και εσυ μπορει να ειχες κοψει επαφη μαζι της?....ή για δικους της λογους ασχετους...που δεν εχουν να κανουν με το αν εκεινο το παιδι της ειπε οτι τοτε ειχες παει με φορμες ενω εσυ φορουσες πουκαμισο?....

    Πρεπει να βρεις μια ισορροπια........
    Εχεις καταμπερδευτει .............
    Δυσκολευσαι να ξεχωρισεις ποια συμπεριφορα παραπεμπει σε καλο και υγιη ανθρωπο...ποια παραπεμπει σε βλακα......ποια παραπεμπει σε αδυναμο.....και ποια παραπεμπει σε σκληρο και αναισθητο......

    Ξερεις ποσα κοριτσια ξερω γω που στεναχωριουνται..για μαλακες και κομπλεξικους?.....
    Ουουοουουουου

    Αν ο αναισθητος θεωρειται μαλακας και κομπλεξικος...και λες και εσυ και οτι ο ευαισθητος θεωρειται και αυτος μαλακας και κομπλεξικος τοτε γτ σκας? Αφου στην ουσια ειναι τα ιδια τοτε ανετα μπορει να συμπεριλαμβανεσαι και εσυ στους αναισθητους......(γι αυτο σου λεω οτι βλεπεις ασπρο μαυρο τα πραγματα και υπερβαλλεις)....

    Να μη σε νοιαζει τι γνωμη εχουν τα κοριτσια....να σε νοιαζει πρωτα τι γμωμη εχεις εσυ για τον εαυτο σου και συμφωνα με αυτο θα σχηματισουν και οι αλλοι παρομοια αποψη για σενα.....
    Οταν εσυ τα εχεις καλα με τον εαυτο σου αυτο βγαινει στους αλλους...το λεμε...το ξαναλεμε...αλλα οσο και να το λεμε παει στραφι....χαχαχα

    Ουφ κουρασα παλι με το κατεβατο μου

  4. #49
    Miliva21
    Guest
    Και επιτελους...προστατευσου και μη δινεις αξια σε ατομα γελοια...αλλαξε περιβαλλον και κανε παρεα με αυτους που εχουν παρομοιες αξιες με σενα.....

  5. #50
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Η καλοσυνη σου σε αυτο το παραδειγμα που αναφερεις που κολλαει????...........
    Το οτι υπαρχουν κουτσομποληδες και κακεντρεχεις που θα πουν κακιουλα για να " ανεβουν" δεν εχει να κανει με το αν εσυ εισαι καλος.........υπαρχουν .....οπως επισης αυτο το πχ.....δεν ειναι και τοσο σοβαρο για να το μεγεθυνεις τοσο.....ειναι μικροπρεπεια ναι μεν...αλλα αυτο θα μπορουσαν να το κανουν στον καθενα.....

    Νομιζω οτι δινεις σημασια σε ανουσια πραγματα και ασχολεισαι με βλακειες....εισαι μεγαλος πια για να ασχολεισαι και να δινεις αξια σε τετοια ατομα.....και γω στο λυκειο ειχα ενα κομπλεξικο χαζο....κοριτσι συμμαθητρια ...η οποια ηθελε να καθεται μαζι μου στο θρανιο....αλλα πηγαινε και ελεγε σε οσους εκανα παρεα "μη τη κανεις αυτη παρεα δεν ειναι καλη"......και αλλη μια ασχημη συμμαθητρια η οποια ερχοταν και με ρωτουσε " ειμαι χαλια??"........και μου πεταγε κακιες του τυπου..." χρησιμοποιεις φωτοσοπ στη φωτο σου στο φβ ..? Τρομαξα να σε αναγνωρισω".... που εντωμεταξυ ουτε φιλτρακι δεν ειχα βαλει στη φωτο....οτι να ναι.....

    Και αλλα πολλα που λεω ποσο γελοια ηταν αυτα τα ατομα και αλλα πολλα...και ουτε με νοιαζει καν...ωριμασε......!!!!....τι παει να πει καλος..? Και εχεις βαλει και τον εαυτο σου μεσα στους καλους? Δλδ θεωρεις οτι εισαι το παιδι του θεου που οσοι σου δινουν κακια εσυ τους δινεις αγαπη και προδερμ???...... οντως ετσι ειναι....? εσυ τους αγαπας ολους αυτους που λες οτι ειναι κακοι και δεν τους κρατας καμια κακια ουτε θυμο παρα μονο τρεφεις ανιδιοτελη αγαπη γ αυτους...και δεν τους παρεξηγεις οσα και αν κανουν...? Δεν νομιζω.........αν οντως το εκανες αυτο τοτε θα θεωρουνταν αυτο καλοσυνη στα πλαισια της χαζομαρας.....και θα ειχες δικιο σε αυτη τη περιπτωση...

    Εγω νομιζω οτι οταν λες "καλος" μαλλον εννοεις φοβισμενος......οτι δεν μπορει να θεσει τα ορια του...να υπερασπιστει τον εαυτο του και να υψωσει τη φωνη αν χρειαστει.....και αυτο το φοβο τον βγαζει και στους αλλους κ ετσι τον απειλουν και τον κοροιδευουν...αν πχ ο αλλος ειναι το παιδακι που προσπαθει να γλειψει κανοντας θεληματα και χαρες στους αλλους μονο και μονο για να τον αποδεχτουν τοτε δεν λεγεται καλος....τοτε λεγεται βλακας...και δεν ειναι καλοσυνη αυτο αλλα ιδιοτελεια....

    ...και αν καποιος σκεφτεται ετσι τοτε ειναι χαμενος απο χερι ......γτ ετσι οι αλλοι σε εκμεταλλευονται...δεν ειναι συμφωνια προς ανταλλαγη...κανω τα θεληματα στους αλλους με τον ορο να με αποδεχτουν.......τοτε αφηνει ο ιδιος τους αλλους να τον εκμεταλλευτουν...λεω πχ ενα τυχαιο παραδειγμα που μου ρθε στο μυαλο..γτ εχω ακουσει γενικα να γινονται τετοια....

    Ή το αλλο πχ.....αν ο αλλος ειναι το παιδακι που μολις τον ενοχλησουν οι αλλοι παει και βαζει τα κλαματα....και δεν ειναι σε θεση να τους βαλει στη θεση τους....παλι αυτο δεν ειναι καλοσυνη.....αδυναμια λεγεται και ανωριμοτητα.....και δεν εχει σχεση με την υγιη ντροπαλοτητα ουτε με την ευαισθησια......

    Τελος σκεφτηκες οτι η κοπελα αυτη μπορει να σταματησε να σου μιλαει σταδιακα επδ και εσυ μπορει να ειχες κοψει επαφη μαζι της?....ή για δικους της λογους ασχετους...που δεν εχουν να κανουν με το αν εκεινο το παιδι της ειπε οτι τοτε ειχες παει με φορμες ενω εσυ φορουσες πουκαμισο?....

    Πρεπει να βρεις μια ισορροπια........
    Εχεις καταμπερδευτει .............
    Δυσκολευσαι να ξεχωρισεις ποια συμπεριφορα παραπεμπει σε καλο και υγιη ανθρωπο...ποια παραπεμπει σε βλακα......ποια παραπεμπει σε αδυναμο.....και ποια παραπεμπει σε σκληρο και αναισθητο......

    Ξερεις ποσα κοριτσια ξερω γω που στεναχωριουνται..για μαλακες και κομπλεξικους?.....
    Ουουοουουουου

    Αν ο αναισθητος θεωρειται μαλακας και κομπλεξικος...και λες και εσυ και οτι ο ευαισθητος θεωρειται και αυτος μαλακας και κομπλεξικος τοτε γτ σκας? Αφου στην ουσια ειναι τα ιδια τοτε ανετα μπορει να συμπεριλαμβανεσαι και εσυ στους αναισθητους......(γι αυτο σου λεω οτι βλεπεις ασπρο μαυρο τα πραγματα και υπερβαλλεις)....

    Να μη σε νοιαζει τι γνωμη εχουν τα κοριτσια....να σε νοιαζει πρωτα τι γμωμη εχεις εσυ για τον εαυτο σου και συμφωνα με αυτο θα σχηματισουν και οι αλλοι παρομοια αποψη για σενα.....
    Οταν εσυ τα εχεις καλα με τον εαυτο σου αυτο βγαινει στους αλλους...το λεμε...το ξαναλεμε...αλλα οσο και να το λεμε παει στραφι....χαχαχα

    Ουφ κουρασα παλι με το κατεβατο μου
    Πριν, δεν αναφερόμουν σε εμένα Μιλίβα, αναφερόμουν σε κάποια παιδιά, που όντως είναι ευαίσθητα και χαλούν τις προσωπικότητές τους, για να έχουν παρέα. Προσπαθώ, να τους ξυπνήσω, αλλά δεν ξυπνάνε. Νομίζουν πως έχουν φίλους και νομίζουν, πως τους δίνουν σημασία. Στην ουσία όμως, είναι μόνοι τους. Ούτε έξω τους παίρνουν και είναι καλά παιδιά, με πολλές ευαισθησίες, αλλά με πολύ χαμηλές προσωπικότητες. Στο θέμα του κομπλεξικού, δεν με ενοχλεί που ασχολείται μαζί μου, με ενοχλεί ότι λέει μαλακίες και ψέματα, για να δείξει εκείνος ένα ανώτερο προφίλ, με ψέματα για εμένα. Ένα παιδί 20 ετών, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί, αν αυτά που λέει ο μαλάκας, είναι αλήθεια ή ψέματα και κάθονται και τον πιστεύουν. Εμένα, ποτέ δεν με ρώτησε κανείς, αν αυτά ισχύουν. Όσο για το κορίτσι, απλά ας πούμε πως, το φιλικό της περιβάλλον, αποτελείται από διάφορα ποζέρια, που οι περισσότεροι, έρχονται για να τους βοηθήσω στις εξεταστικές. Για τόσο "έξυπνα" άτομα μιλάμε. Η ίδια η ζωή Μιλίβα, κρίνει το ποιος είναι ο έξυπνος, το ποιος είναι ο καλός, ο κακός και ο ηλίθιος. Άτομα που έχω να τους μιλήσω πολλούς μήνες, κάθονται ακόμη και με βρίζουν και δεν με ενδιαφέρει ότι με βρίζουν, έτσι κι αλλιώς στα @@ τους γράφω και συγνώμη για την έκφραση. Το θέμα είναι πως προσπαθούν, να νιώσουν κάπως ανώτεροι, με ανακρίβειες και ψέματα. Θεωρώ λοιπόν, πως καλό είναι να είναι κάποιος καλός σήμερα (αν και δεν εκτιμάται ιδιαίτερα), αλλά όχι μαλάκας. Δυναμισμός μου έλειπε, από το γυμνάσιο και τον απέκτησα τώρα, ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν. Έρχεται κάποια στιγμή, στο βίο του ανθρώπου, που "σκληραίνει" και αυτό γιατί, η κοινωνία είναι μια ζούγκλα και πρέπει να επιβιώσεις. Οι φίλοι, οι πραγματικοί φίλοι, είναι ένα-δύο άτομα, που μου είναι σταθεροί, από το γυμνάσιο. Όποτε τους χρειάστηκα, ήταν εκεί και εγώ γι'αυτούς. Οπότε δεν έχω την ανάγκη της παρέας, από κανένα κομπλεξικό ανθρωπάριο...

  6. #51
    Miliva21
    Guest
    Ουτε εγω αναφερομουν σε καποιον προσωπικα...εδωσα παραδειγματα που μου ερχονταν στο μυαλο.....που συμβαινουν...

    Συμπερασματικα πιστευω οτι αυτο που μετραει οπως ξαναειπα ειναι το τι γνωμη εχει ο καθενας για τον εαυτο του....αυτο που νιωθεις για σενα...αυτο βγαζεις στους αλλους...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ...ειτε εισαι ντροπαλος... ειτε εισαι κακος.....ειτε εισαι ευαισθητος...........

    Για ολους μας ισχυει αυτο

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτα που διαβαζω απο πανω , μου θυμισαν καποια λογια του Χριστου ' ειστε σαν τα προβατα αναμεσα στους λυκους , γινετε πονηροι σαν το φιδι , και συγχρονως αγνοι σαν το περιστερι ' ......................πολυ ωραια λογια ....ταπε ολα ο Ανθρωπος σε δυο σειρες .......

  8. #53
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα που διαβαζω απο πανω , μου θυμισαν καποια λογια του Χριστου ' ειστε σαν τα προβατα αναμεσα στους λυκους , γινετε πονηροι σαν το φιδι , και συγχρονως αγνοι σαν το περιστερι ' ......................πολυ ωραια λογια ....ταπε ολα ο Ανθρωπος σε δυο σειρες .......
    "Ἰδοὺ ἐγὼ ἀποστέλλω ὑμᾶς ὡς πρόβατα ἐν μέσῳ λύκων· γίνεσθε οὖν φρόνιμοι ὡς οἱ ὄφεις καὶ ἀκέραιοι ὡς αἱ περιστεραί." το βρήκα είναι 10:16, Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο. Συμφωνώ και επαυξάνω, Μαγκάιβερ. Μόνο που θέλει, άσκηση αυτό το πράγμα, δεν μπορείς να αλλάξεις από την μία μέρα στην άλλη. Εκεί που χρειάζεται, θα πρέπει να είμαστε "φίδια" και όπου χρειάζεται "περιστέρια", που το περιστέρι, έχει μεγάλη σημασία για τον Χριστιανισμό και το ψάρι το ίδιο.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστα , θελει εξασκηση , τα καλα κοποις κτωνται .............δεν θυμομουν σε ποιο εδαφιο τοχα διαβασει , το νοημα θυμομουν μονο ........

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΜΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ-ΝΤΡΟΠΑΛΟΤΗΤΑ-ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By papn28 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-2010, 13:24
  2. ντροπαλότητα με γυναίκες
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 07-09-2009, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •