ΑΝΟΙΚΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31

    ΑΝΟΙΚΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

    Γειά σάς. Ο γιατρός μου μου πρότεινε για την θεραπεία μου να πάω στο ανοικτό ψυχοθεραπευτικο κέντρο. Έχει πάει κανείς από εσάς? Θέλω να μου πείτε εμπειρίες και αν αξίζει.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Δεν έχω πάει...........αλλά δώσε μια ευκαιρίa...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Αυτο το ανοικτο ψυχοθεραπευτικο κεντρο ειναι δωρεαν;Που ειναι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οντως για ποια πόλη μιλάμε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Δεν ειναι δωρεάν δυστυχώς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Οντως για ποια πόλη μιλάμε;
    Αθηνα, κεντρο.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ευχαριστω μαρα και γω πια για αθηνα τραβιεμαι αφου ειδα τι ειδα εδω και εχω πια και εξαρτηση απο τα φαρμακα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Ναι,σταματησα πριν μερικους μηνες,ημουν εκει 3 χρονια,ηταν και καλα και ασχημα,κυριως προς το τελος αλλα με οσους μιλαω,αλλοι εχουν θετικες γνωμες και αλλοι μικτες,σιγουρα με ζορισε το οτι δεν μπαινεις αμεσως σε ομαδα,περνει μερικους μηνες μεχρι να κανεις καποια τεστ και δυαδικες για να σου παρουν το ιστορικο σου κτλ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by MrsCasablancas View Post
    Ναι,σταματησα πριν μερικους μηνες,ημουν εκει 3 χρονια,ηταν και καλα και ασχημα,κυριως προς το τελος αλλα με οσους μιλαω,αλλοι εχουν θετικες γνωμες και αλλοι μικτες,σιγουρα με ζορισε το οτι δεν μπαινεις αμεσως σε ομαδα,περνει μερικους μηνες μεχρι να κανεις καποια τεστ και δυαδικες για να σου παρουν το ιστορικο σου κτλ.
    στην ομαδα τι κανατε??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    36
    εχει πολλες ομαδες με διαφορετικες δραστηριοτητες,η συζητηση διαρκει περιπου μια ωρα και μετα κανουμε την δραστηριοτητα(τυχαινει να χασουμε καποια δραστηριοτητα ειτε επειδη εχουμε ανοιξει μεγαλο θεμα,η επειδη δεν εχει ορεξη η ομαδα),μπορεις να διαλεξεις μονοθεραπεια,δηλαδη να εισαι σε μονο μια ομαδα,η απο 3 μεχρι 5 ομαδες,μπορεις να διαλεξεις και παραπανω αλλα κοστιζει επιπλεον.Υπαρχουν ομαδες που δεν εχουν καμμια δραστηριοτητα,δηλαδη μια μιση ωρα συζητηση,που τις διαλεγουν αργοτερα στην θεραπεια γιατι ειναι πιο "hardcore", οι δραστηριοτητες μπορει να εχουν επιτραπεζια παιχνιδια,ψυχοδραμα,μουσικ η κτλ,ακομα αν θελει καποιος μπορει να "ανοιξει" δικη του ομαδα με καποια δραστηριοτητα που προτεινει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by MrsCasablancas View Post
    εχει πολλες ομαδες με διαφορετικες δραστηριοτητες,η συζητηση διαρκει περιπου μια ωρα και μετα κανουμε την δραστηριοτητα(τυχαινει να χασουμε καποια δραστηριοτητα ειτε επειδη εχουμε ανοιξει μεγαλο θεμα,η επειδη δεν εχει ορεξη η ομαδα),μπορεις να διαλεξεις μονοθεραπεια,δηλαδη να εισαι σε μονο μια ομαδα,η απο 3 μεχρι 5 ομαδες,μπορεις να διαλεξεις και παραπανω αλλα κοστιζει επιπλεον.Υπαρχουν ομαδες που δεν εχουν καμμια δραστηριοτητα,δηλαδη μια μιση ωρα συζητηση,που τις διαλεγουν αργοτερα στην θεραπεια γιατι ειναι πιο "hardcore", οι δραστηριοτητες μπορει να εχουν επιτραπεζια παιχνιδια,ψυχοδραμα,μουσικ η κτλ,ακομα αν θελει καποιος μπορει να "ανοιξει" δικη του ομαδα με καποια δραστηριοτητα που προτεινει.
    Το κέντρο αυτό το είχα δει αλλά μου είχε κάνει (δυσμενή) εντύπωση ο τρόπος που γράφουν στο σάιτ με καθαρευουσιάνικους τόνους. Θυμάμαι είχα σκεφτεί "κάτι τρέχει μ'αυτούς".

    Μπορείς να περιγράψεις λίγο πώς ήταν το group; Ήταν άτομα με κατάθλιψη και άγχος μόνο ή και άλλα με "βαρύτερες" ασθένειες; Επίσης, η θεραπεία ήταν "επιθετική"; Θυμάμαι είχα πάει σε ένα γκρουπ (δοκιμαστικά) και ο ένας κατηγορούσε τον άλλο (φάση passive-aggressive). Είχα νιώσει πολύυυ άσχημα.

    Τέλος, πόσο σου κόστιζε άνα μήνα; Αυτά :)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    36
    λολ ναι,δεν τα εχουν καλα με την τεχνολογια φαινεται αλλα λιγοι απο το κεντρο εχουν δει την σελιδα τους,αυτο που εχουν πει και αλλοι ειναι οτι δυσκολα μαθαινεις για το κεντρο,οι ψυχιατροι πρεπει να φτασουν στο αμην για να σου το προτεινουν,εγω απο εδω το εμαθα.
    οκ,καποια group ειναι περιεργα,αν δεις πως δεν τραβαει,φυγε και μπες σε αλλη.
    Ηταν ατομα που δεν σε πειθαν πως ειχαν ιδιαιτερο προβλημα,οσο ασχημα και αν ακουγετε αυτο,και υπηρχαν αλλοι που δεν ηταν λειτουργικοι στο ελαχιστο,μπορουσες να βρεις και τα δυο σε μια ομαδα.

    ειναι αρκετα τσιμπημενα για μενα προσωπικα,μονοθεραπεια ειναι 130 ευρο τον μηνα,μεχρι 5 ομαδες 160 ευρο,βαλε και ατομικες που ειναι υποχρεωτικες για ενα διαστημα και ψυχιατρος που σε βλεπει αν χρειαζεσαι αγωγη,αυτο που δεν ηξερα ειναι πως μπορεις να ζητησεις εκπτωση (αφου μπεις στην κοινοτητα).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Ντάξει, εγώ δίνω παραπάνω τώρα (40 για ομαδική και 4x40 για ψυχολόγο, σύνολο 200). Να 'ναι καλά οι γονείς.

    Απλά μου φαίνεται ψιλοανούσιο γιατί έχω αναλύσει τον εαυτό μου όσο δεν πάει και δεν νομίζω να με βοηθήσει μια ακόμα ομάδα. Αν απ'την άλλη, οι ομάδες χωρίζονταν ανάλογα την πάθηση πχ πήγαινα με άλλους κοινωνιοφοβικούς, αυτό θα είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί θα μπορούσαμε να κανονίζουμε εξόδους ώστε να ξεπεράσουμε το κοινό μας πρόβλημα. Oh well.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ρε παιδια ειναι παρα πολλα τα λεφτα!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Similar Threads

  1. Κεντρο ημερας - κεντρο υποστηριξης
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 13:01
  2. Κεντρο διερχομενων
    By panamar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2009, 21:14
  3. Ανοιχτό Ψυχοθεραπευτικό Κέντρο
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2008, 02:17
  4. ΑΝΟΙΧΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
    By effie in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2006, 12:48
  5. ΑΝΟΙΧΤΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
    By MARTZI in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2005, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •