Τελικά τι θέλουν πραγματικά οι γυναίκες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 33 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 490
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020

    Τελικά τι θέλουν πραγματικά οι γυναίκες;

    Είναι ένα αιώνιο ερώτημα που κανένας δεν τόλμησε, ούτε μπόρεσε να λύσει. Μεγάλοι Φιλόσοφοι και Ψυχολόγοι αλλά και απανταχού ειδικοτήτων, δεν μπόρεσαν να λύσουν αυτό το αιώνιο ερώτημα. Για να κάνω λίγο πίο συγκεκριμένο το ερώτημα, θα το τοποθετήσω στο πλαίσιο των σχέσεων. Βλέπουμε σήμερα πως έχουν επηρεάσει τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και ειδικότερα το ίντερνετ, επηρεάζοντας και τις σχέσεις. Δεν θέλω να μακρηγορήσω πολύ, γι' αυτό και θα προσπαθήσω να το συμπτύξω το θέμα. Αυτό το θέμα το γράφω κατ' αρχήν με αφορμή κάτι που γίνεται εδώ και καιρό στην σχολή μου. Έκανα ένα, δύο προσεγγίσεις με δύο κοπέλες και θα ήθελα και με μία τρίτη, αλλά έχει τον εγωισμό της μοναδικής όμορφης γυναίκας πάνω στον κόσμο που με απωθεί αυτό, αλλά ταυτόχρονα με εξιτάρει. Οι δύο κοπέλες μου σέρβιραν χυλόπιτα, αλλά με τον τρόπο τους που για εμένα τουλάχιστον είναι σχεδόν προσβλητικός, γιατί δεν μου το είπαν αλλά το έδειξαν, η κάθε μία με τον τρόπο της, (ενώ το ιδανικό για εμένα είναι να το λες, αλλά με μία σωστή δικαιολογία). Η μία ενώ μιλούσαμε κλπ, της πρότεινα αμέσως να βγούμε για κάποιο καφέ να συνεχίσουμε εκεί την συζήτησή μας. "Έφαγα" άκυρο με την δικαιολογία ότι δεν βγαίνει καθόλου, φυσικά δεν το πίστεψα, αλλά ίσα ίσα που το σεβάστηκα και δεν συνέχισα, μαθαίνω από τρίτο, ότι βγήκε ραντεβού με έναν από την σχολή, το όποιο το έμαθα και από άλλες πηγές από τελείως διαφορετικούς ανθρώπους. Δεν συνέχισα, προσπάθησα τουλάχιστον να κρατήσω μία επαφή, αλλά ούτε αυτό, δεν φάνηκε να θέλει. Η άλλη κοπέλα, φαινομενικά είναι φοβερά ντροπαλή, δεν είχε καμία σχέση, έτσι και με εκείνη γνωρίστηκα και πάντα σε φιλικό επίπεδο ήταν και η συζήτηση και η στάση μου, το ίδιο και με την πρώτη κοπέλα. Τέλος πάντων η συγκεκριμένη κοπέλα, γνώρισε έναν συμφοιτητή μου, που είναι 35 χρονών, κρατάει μια χαρά επαφή με αυτόν, χωρίς να υπάρχει κάτι σεξουαλικό. Είμαι δηλαδή εγώ και αυτός ο 35αρης δίπλα δίπλα, έρχεται εκείνη και χαιρετάει μόνο αυτόν. Δεν με ενόχλησε τόσο το άκυρο και στις δύο περιπτώσεις, όσο το ότι οι προτιμήσεις αυτών των κοριτσιών που είναι και οι δύο 19, είναι αλλοπρόσαλλες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ντροπαλές γυναίκες, θέλουν το alter ego τους, στον άνδρα. Και τελικά ξανά επαναλαμβάνω την ερώτηση, τι θέλουν τελικά οι γυναίκες, στο πλαίσιο πάντα των σχέσεων; Θέλουν ανθρώπους με six pack όπως αρμόζει στην δική μου γενιά, ως κακό πρότυπο; Θέλουν χρήματα, εμπειρία (λόγω του 35αρη), τι από όλα αυτά; Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν είμαι θυμωμένος, αλλά προβληματισμένος...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα μου φαινεται απλο το ερωτημα σου και οχι τοσο δυσκολο να απαντηθει θελουν καπιον σαν ενα γνωστο μου που ολη την ωρα γυμναζοταν στο γυμναστηριο ενω το επαιζε κα σοφιστικε με διαφορα βιβλια για να κανει τον τελειο και ολο μου ελεγε δε γ.. καπου θα κατσει η μπιλια αν δε θελει αυτη θα θελει η αλλη και αν δε θελει η αλλη θα θελει η παραλη κλπκλπ θελουν δηλαδη καπιον σαν φωτομοντελο να τις δουλευει κανοντας τον σοφιστικε τυπο και αυτον θα τον κυνηγισουν ολες σχεδον για να τις αφησει μετα μπουκαλα για την επομενη κλπκλπ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Η μία ήθελε κάποιον "στα γούστα της" εφόσον λες ότι πιστεύει(η ειναι) ότι είναι τρομερά όμορφη ... και η άλλη ψάχνει έναν άντρα πιο οριμο με εμπειριες... Ίσως πιο σοβαρό. ..
    γενικά και εγω ως γυναίκα πιστεύω ότι ένας άντρας λίγο μεγαλύτερος μπορεί να προσφέρει το κάτι παραπάνω. .. και δεν εννοώ χρήματα. .. εννοώ ότι είναι πιο ανεξάρτητος. .. ότι ο ενθουσιασμός του να βρει οπωσδήποτε κορίτσι να το φτιάξει γιατί έτσι. .. χωρίς καμία προοπτική. .. του έχει περάσει. ..
    χωρίς να εννοώ ότι οι μικρότεροι δεν πρέπει να έχουν κοπέλα :-P αλλά πιστεύω ότι ένα αγόρι 19 χρονών μπορεί να έχει ένα κοριτσάκι 16-17 χρονών. .. γιατι θα θέλουν και οι δύο απλά να "τα έχουν " ..
    Βέβαια γυναίκα από γυναίκα διαφέρει. .. και αγόρι από αγόρι. .. με λίγη υπομονή θα βρεις αυτή που ψάχνεις! !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εμενα μου φαινεται απλο το ερωτημα σου και οχι τοσο δυσκολο να απαντηθει θελουν καπιον σαν ενα γνωστο μου που ολη την ωρα γυμναζοταν στο γυμναστηριο ενω το επαιζε κα σοφιστικε με διαφορα βιβλια για να κανει τον τελειο και ολο μου ελεγε δε γ.. καπου θα κατσει η μπιλια αν δε θελει αυτη θα θελει η αλλη και αν δε θελει η αλλη θα θελει η παραλη κλπκλπ θελουν δηλαδη καπιον σαν φωτομοντελο να τις δουλευει κανοντας τον σοφιστικε τυπο και αυτον θα τον κυνηγισουν ολες σχεδον για να τις αφησει μετα μπουκαλα για την επομενη κλπκλπ
    Χμ, αυτή είναι μία από τις όψεις του νομίσματος, στην πραγματικότητα αυτό το ερώτημα ούτε ο Φρόιντ, μπόρεσε να το εξηγήσει κάπως, αλλά ακόμη και η φιλοσοφία "σηκώνει τα χέρια ψηλά". Η μία όψη όντος είναι έτσι, γιατί αυτό φαίνεται, οι άλλες όψεις όμως; Το μόνο σίγουρο είναι ότι το μυαλό της γυναίκας, ποτέ δεν θα εξηγηθεί...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Η μία ήθελε κάποιον "στα γούστα της" εφόσον λες ότι πιστεύει(η ειναι) ότι είναι τρομερά όμορφη ... και η άλλη ψάχνει έναν άντρα πιο οριμο με εμπειριες... Ίσως πιο σοβαρό. ..
    γενικά και εγω ως γυναίκα πιστεύω ότι ένας άντρας λίγο μεγαλύτερος μπορεί να προσφέρει το κάτι παραπάνω. .. και δεν εννοώ χρήματα. .. εννοώ ότι είναι πιο ανεξάρτητος. .. ότι ο ενθουσιασμός του να βρει οπωσδήποτε κορίτσι να το φτιάξει γιατί έτσι. .. χωρίς καμία προοπτική. .. του έχει περάσει. ..
    χωρίς να εννοώ ότι οι μικρότεροι δεν πρέπει να έχουν κοπέλα :-P αλλά πιστεύω ότι ένα αγόρι 19 χρονών μπορεί να έχει ένα κοριτσάκι 16-17 χρονών. .. γιατι θα θέλουν και οι δύο απλά να "τα έχουν " ..
    Βέβαια γυναίκα από γυναίκα διαφέρει. .. και αγόρι από αγόρι. .. με λίγη υπομονή θα βρεις αυτή που ψάχνεις! !
    Δύο είναι και ανέφερα και αυτή την "όμορφη" ως τρίτη, που θα ήθελα να την προσεγγίσω, αλλά δεν θα το κάνω από εγωισμό και επειδή θα ξέρω το αποτέλεσμα. Η μία από τις δύο κοπέλες "η ντροπαλή", προσεγγίζει πιο εύκολα τον 35αρη. Επειδή τυγχάνει να τον ξέρω, είναι επικοινωνιακός και δεν φοβάται ούτε διστάζει να μιλήσει σε κοπέλες. Δεν είναι η μοναδική που τον πλησιάζει αλλά είναι και άλλες όπως 18αρες και φυσικά οι 19αρες της ηλικίας μου δηλαδή. Ναι, σε έναν άντρα της δικής μου ηλικίας, ψάχνουν όπως το ανέφερες να "τα χουν". Δηλαδή μόνο σεξ, καμιά βόλτα, περιστασιακές εξόδους για ποτό και φαγητό κλπ. Καλά είναι αυτά δεν αντιλέγω, εγώ ψάχνω κάτι βαθύτερο από αυτά, ψάχνω επικοινωνία και ψυχική επικοινωνία. Δεν κοίταξα εξωτερική εμφάνιση, οι πολύ όμορφες με εκνεύριζαν λόγω εγωισμού. Βέβαια και αυτές έχουν ένα κενό που προσπαθούν να το καλύψουν με τον εξωτερικό "θώρακα", που περίτεχνα φορούν. Απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική της γυναίκας, για να αντιδράσω αναλόγος. Δεν μου αρέσει τόσο το ηλεκτρονικό μέσω, δεν κάνεις υγιές φλέρτ από εκεί, αλλά πρόσωπο με πρόσωπο. Τέλος ανέφερες μια φράση, πολλές φορές την έχω πει και εγώ σε άλλα άτομα που έχουν το "ίδιο πρόβλημα", αλλά δεν την πιστεύω στην πραγματικότητα, γιατί δεν ισχυεί. Στην δική μου ηλικία, αν δεν έχεις six pack ή δεν έχεις άλλη κοπέλα (για να ζηλέψει) ή δεν έχεις κοπέλες στον κοινωνικό σου περίγυρω ή δεν είσαι επικοινωνιακός, απλά δεν υπάρχεις για εκείνες (σκληρό αλλά συνάμα και πραγματικό).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Στο είπε ο Αλέξανδρος θέλουν ένα τύπο τούμπανο που να είναι σοφιστικέ πράγμα που δε γίνεται νομίζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Θελουν καποιον να τις παιδευει. Ειναι κοινο μυστικο...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Θελουν καποιον να τις παιδευει. Ειναι κοινο μυστικο...
    Νεφέλη, αυτή είναι άλλη μια προοπτική του νομίσματος, που δεν την είχα σκεφτεί. Θα μπορούσες να το αναλύσεις αν θέλεις, λίγο περισσότερο τι εννοείς με την έννοια "παιδεύει";

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Στο είπε ο Αλέξανδρος θέλουν ένα τύπο τούμπανο που να είναι σοφιστικέ πράγμα που δε γίνεται νομίζω
    Αφού πράγματι δεν γίνεται, πως βλέπουμε γύρω μας, ευτυχισμένους ανθρώπους με τις σχέσεις τους; Τι ελκύει τελικά μία γυναίκα άραγε;

  10. #10
    μουρη μαλλια και υψος

    οταν πλησιαζουν τα 30 αρχιζουν να προτειμανε τα λεφτα

    ειναι πολυ απλο, το αν θα το αποδεχτεις ομως ειναι αλλο θεμα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by FaceOnlyaMotherCouldLove View Post
    μουρη μαλλια και υψος

    οταν πλησιαζουν τα 30 αρχιζουν να προτειμανε τα λεφτα

    ειναι πολυ απλο, το αν θα το αποδεχτεις ομως ειναι αλλο θεμα
    Λίγο απόλυτο αυτό, έχω δει άτομα που κάποιος θα έλεγε ότι δεν είναι και τόσο ελκυστικά και δεν έχουν ούτε φυσικά "μούρη", ούτε "ύψος", τα μαλλιά είναι σχετικό, αν ισχύει ο παραπάνω κανόνας, τότε αυτά τα άτομα δεν έπρεπε να έχουν σχέσεις. Αυτό με τα χρήματα που είπες, το έχω αναλύσει κάπως αλλιώς στο μυαλό μου και θεωρώ ότι είναι ένα πρωτογονικό στοιχείο. Στα πρωγονικά χρόνια, ο άντρας προστάτευε την γυναίκα με τους μύες, στον μεσαίωνα με τα όπλα και τώρα που δεν ισχύει κανένα από τα δύο προηγούμενα, αλλά την δύναμη έχει μόνο το χρήμα, έτσι λοιπόν μία γυναίκα, που δεν θέλει να κουραστεί ιδιαίτερα για να είναι ανεξάρτητη, προσπαθεί να βρει αυτόν τον συγκεκριμένο άντρα, για να την "προστατέψει"...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρωτα απ'ολα δεν μπορεί να απαντηθεί το ερώτημα σαν συνολο γιατί πολύ απλα υπαρχουν πολλών ειδών γυναίκες καθώς κ άνδρες με διαφορετικα βιώματα, χαρακτήρα, γούστα και πεποιθήσεις.
    Πρεπει να το παρουμε απο την σκοπιά των σχέσεων κ πως κάνουμε την επιλογή να βρούμε το έτερον ήμισυ.
    Συνήθως είναι για να καλύψουμε την μοναξιά μας, την ανασφάλεια μας κ ίσως να βελτιώσουμε το βιοτικό μας επιπεδο. Σίγουρα πάντως είναι για να καλυψει κατι απο αυτά τα βασικά.

    Η ασφάλεια πάντως είναι βασικό κομματι. Κ απο την μικρή μου εμπειρία οταν τα είχα με την πρώην σχέση μου είχε πει μαζί σου νιώθω προστασία.
    Οπτ γίνεται για να καλυψει κάτι.Πως το προσδιορίζει αυτό η κάθε γυναικα μένει να το ανακαλύψει ο καθένας μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aυτοπεποιθηση , ασφαλεια , χιουμορ , να ξερεις να μιλας , μια οικονομικη ανεση και να ποτα γερα ο αντρας στα ποδια του .......απο εμφανιση , απλα αρρενωπος , six pack αδιαφορον , φαρδεις ωμους , ωραια χερια και ενα σχετικο υψος ........
    και ναναι ο αντρας κουλ , να μην μασαει και να μην εξαρταται απο τα κεφια της .......

    ασχετως ηλικιας , η αυτοπεποπηθηση και το χιουμορ , απαραιτητα .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρίσκω πολύ άκυρο το ερώτημα. Τι είναι βρε παιδιά οι γυναίκες για να βρείτε τι θέλουν; Για πόσο μονοδιάστατες μας περνάτε;

    Όσο και να ψάχνετε δεν θα βρείτε ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα, για τον απλούστατο λόγο οτι η καθεμιά μας είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα και θέλει διαφορετικά πράγματα. Ναι υπάρχουν κάποιες γενικές γραμμές ανάλογα με την ηλικία πχ, αλλά τίποτα από αυτά δεν είναι κανόνας.

    Υπάρχουν γυναίκες που θέλουν τα λεφτά, που ψάχνουν για κάποιον να τις προστατεύει και να τους προσφέρει ασφάλεια, υπάρχουν άλλες που τους αρέσουν οι ντροπαλοί και σοβαροί, άλλες που προτιμούν έναν πιο κοινωνικό και ανοιχτό άνθρωπο... δεν υπάρχει κανόνας!

    Και για να το θέσω κι αλλιώς, άντε και βρήκατε τι θέλουν οι γυναίκες και τι με αυτό; Θα μεταμορφωθείτε σε τέτοιον; Αν κάποιος είναι ντροπαλός και συνεσταλμένος πχ και του πούμε οτι οι γυναίκες δεν γουστάρουν ντροπαλούς τι θα κάνει; Θα πάψει να είναι ντροπαλός ξαφνικά;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by FaceOnlyaMotherCouldLove View Post
    μουρη α
    Τι σημαινει ' μουρη ' ?

Page 1 of 33 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 20:56
  2. οι άντρες θέλουν τις άσχημες
    By Εμμανουέλα1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 703
    Last Post: 20-10-2012, 01:29
  3. Πως "θέλουν" οι γυναίκες τον άντρα
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 253
    Last Post: 30-12-2011, 21:58
  4. Το ..θέλουν oi γυναικες όσο και οι άντρες; Το θέλουν περισσότερο; για διαβαστε...
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-09-2011, 19:01
  5. αυτο που θελουν οι γυναικες!
    By leo79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 04-01-2008, 09:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •