Οριακη vs ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041

    Οριακη vs ψυχωση

    Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι θελω υην γνωμη σας....θελω να κοψω τα φαρμακα....η κατασταση ειναι για κλαματα περνω αρκετο ρισπερνταλ και εχω ολες τις παρενεργειες και δεν ειμαι για ετσι ειμαι ενεργητικος συη μερα μου και τα φαρμακα με καθηλωνουν.....οπως ξερετε ολοι η πρωτη διαγνωση μου ειναι διαταραχη χρησης ναρκωτικων και εχω μια υπονοια οτι η δευτερη δεν ειναι σχιζο αλλα οριακη διαταραχη δεν ειμαι γιατρος αλλα εχω ολα τα συμπτωματα....μαλιστα η προηγουμενη γιατρος μ χε πει οτι ειμαι πολυ δυσκολη περιπτωση γτ μοιαζω να χω και συμπτωματα ψυχωσης και οριακης.....βαρεθηκα αληθεια....
    Το μονο που φοβαμαι ειναι ο εαυτος μου χωρις φαρμακα τσακωνομουν πλακωνομουν συο ξυλο και οπως ξερετε μαχαιρωσα μεχρι και ανθρωπο αν ειναι δυνατον εμοιαζε τοτε σαν να μην εχω αναστολες....αυτο φοβαμαι
    Απ υην αλλη σκεφτομαι οτι εχω ολα τα συμπτωματα οριακης...κενο σκαμπανεβασματα φοβος εγκαταλειψης αυυοκαταστροφη θυμος κτλπ ειναι τυχαιο?
    Ξερω θα μ πειτε να ακολουθω αυτα που λεει ο γιατρος αλλα ελατε συη θεση μου ολη μερα τρεχω σαν ******* και να περνω 2 αντιψυχωτικα τη μερα δεν με βοηθαει με κανει να ζω σαν παρασιτο...και μιλαω προσωπικα για μενα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καβ ινβεγκα κι εγώ έτσι τρέχω όλη μέρα δεν είναι τέλεια αλλά είναι καλύτερα είναι δύσκολο δεν είπε κανένας ότι είναι εύκολο αλλά μετά από χρόνια θα είσαι καλά στην υγεία σου έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    kavkaz τη δουλεια κανεις? και εγω θελω σιγα σιγα να τα μειωσω για αρχη και αλλο βεβαια περνω λιγα μονο 400μγ σολιαν αλλα θα ηθελα να μην παιρνω καθολου... περιμενω να δω το γιατρο μου να των ρωτησω αν μπορουμε να μειωσουμε τη δωση να μην κανω του κεφαλιου μου.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εμενα δε μου αρεσε καθολου το ρισπερνταλ και ηθελα να το κοψω οπωσδηποτε.

    σαν να σε τρωει το φαρμακο και να σου κανει κακο..

    πηρα ινβεγκα και ειναι πολυ καλυτερα.

    δεν ειναι τελειο και παλι νιωθεις νυσταγμενος λιγο κλπ. αλλα τουλαχιστον δε σου σπαει τα νευρα τοσο πολυ ουτε σε καθηλωνει παρα πολυ και θα βελτιωθει η φυσικη σου κατασταση.

    επισης δε πρεπει να κοψεις τα φαρμακα μονομιας αλλα μονο σταδιακα.

    γιατι δε το λες στο γιατρο σου να σου πει για το ινβεγκα αντι να κοψεις τελειως τα φαρμακα ;

    δε κοβονται ετσι απλα τα αντιψυχωτικα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by maus View Post
    και εμενα δε μου αρεσε καθολου το ρισπερνταλ και ηθελα να το κοψω οπωσδηποτε.

    σαν να σε τρωει το φαρμακο και να σου κανει κακο..

    πηρα ινβεγκα και ειναι πολυ καλυτερα.

    δεν ειναι τελειο και παλι νιωθεις νυσταγμενος λιγο κλπ. αλλα τουλαχιστον δε σου σπαει τα νευρα τοσο πολυ ουτε σε καθηλωνει παρα πολυ και θα βελτιωθει η φυσικη σου κατασταση.

    επισης δε πρεπει να κοψεις τα φαρμακα μονομιας αλλα μονο σταδιακα.

    γιατι δε το λες στο γιατρο σου να σου πει για το ινβεγκα αντι να κοψεις τελειως τα φαρμακα ;

    δε κοβονται ετσι απλα τα αντιψυχωτικα.
    maus με το ινβεγκα εχεις ρυθμικες κινησεις της γλωσσας?εχεις απαθεια?σε τι πραγμα ειναι καλυτερο απτο ρισπερνταλ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οχι ευτυχως δεν εχω τιποτα τετοιο και εκοψα και το ακινετον που επαιρνα ευτυχως !!

    μεγαλο πραγμα να κοψεις το ακινετον... χειροτερο και απο τα ανιτψυχωτικα...

    ειναι ιδιο φαρμακο με το ρισπερνταλ αλλα η συνεχεια του και εχει λιγοτερες παρενεργειες.

    εχει βελτιωθει η φυσικη μου κατασταση και κυριως δε νιωθω τοσο πολυ καθηλωση.

    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    maus με το ινβεγκα εχεις ρυθμικες κινησεις της γλωσσας?εχεις απαθεια?σε τι πραγμα ειναι καλυτερο απτο ρισπερνταλ?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by maus View Post
    οχι ευτυχως δεν εχω τιποτα τετοιο και εκοψα και το ακινετον που επαιρνα ευτυχως !!

    μεγαλο πραγμα να κοψεις το ακινετον... χειροτερο και απο τα ανιτψυχωτικα...

    ειναι ιδιο φαρμακο με το ρισπερνταλ αλλα η συνεχεια του και εχει λιγοτερες παρενεργειες.

    εχει βελτιωθει η φυσικη μου κατασταση και κυριως δε νιωθω τοσο πολυ καθηλωση.
    μαους ακουσα 2 φορες φωνες απο τοτε που ειδα τα δυο ματια εχοντας χαμηλωσει τη δοση στα 2μγ ρισπερνταλ και ενω την αυξησα στα 4 μγ μεσα σε μια βδομαδα εγινε αυτο π σ λεω π ακουσα 2 φορες φωνες μονολεκτικες και τωρα λεει να μ το κανει 6μγ ζω δραμα και μολις παω πισω κυπρο θα αλλαξουμε φαρμακο δεν ειναι κακο να αλλαζεις φαρμακο εχοντας ψηλη δοση τ παλιου φαρμακου?
    ,, πινεις μονο ινβεγκα τωρα η το συνδιαζεις με αλλο αντιψυχωτικο?παλια ειχες με το ρισπερνταλ ρυθμικες κινησεις της γλωσσας η μονο εγω ειμαι?επισης τι δοση ινβεγκα πινεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εχω πει στον γιατρο για το ινβεγκα και μ λεει ουι ακομα ριναι σε πειραμαυικο σταδιο και παπαρια.....
    Εσεις που περνετε ινβεγκα ποσο πληρωνεται το κουτι? Με ασφαλεια?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τι πειραματικό στάδιο;; Αφού κυκλοφορεί χαχα

    Εγώ παίρνω 2πλες δόσεις με κάθε συνταγή για να έχω όλο τον χρονο κ μου βγαίνει συμμετοχη 23ευρω. 2κουτια invega κ 2 isofredil(γενοσημο). Νομιζω μονο το invega έχει συμμετοχη οπτ γύρω στα 11 ευρώ το κουτί.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Θα του πω αυριο παλι για ινβεγκα η abilify

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εμ για αυτο ακουσες μαλλον φωνες επειδη χαμηλωσες τη δοση.

    2mg ειναι λιγα.

    δεν ειμαι βεβαια γιατρος για να σου πω.

    αλλα δε θα φτιαξεις και στη στιγμη θελει καποιο χρονο στους περισσοτερους.

    πες το γιατρο να σου γραψει ινβεγκα και θα με θυμηθεις πολυ καλυτερο..

    εγω πινω μονο ινβεγκα.

    παλια με το ρισπερνταλ ειχα διαφορα. μερικες φορες ειχα τικ στα βλεφαρα λιγο, χωρις ακινετον ειχα τρεμουλο στα χερια, ειχα ξηροστομια, ακαθισια, μου περιορισε πολυ τη φυσικη κατασταση και κουραζομουνα, υποταση φοβερη στην αρχη, μεχρι και εμετο εκανα στην αρχη και διαφορα αλλα, μεγαλη καθηλωση κλπ.

    με το ινβεγκα βελτιωθηκαν πολυ οι παρενεργειες. δε θα σου ερχεται να κοψεις το φαρμακο και ειναι πιο ελαφρυ.

    ειναι ο μεταβολιτης του ρισπερνταλ.

    δηλαδη ουτως η αλλως το ρισπερνταλ μεταβολιζεται στη μορφη του ινβεγκα απο το συκωτι και απλως το παιρνεις ετσι τωρα στη μορφη που το μεταβολιζει το συκωτι.

    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    μαους ακουσα 2 φορες φωνες απο τοτε που ειδα τα δυο ματια εχοντας χαμηλωσει τη δοση στα 2μγ ρισπερνταλ και ενω την αυξησα στα 4 μγ μεσα σε μια βδομαδα εγινε αυτο π σ λεω π ακουσα 2 φορες φωνες μονολεκτικες και τωρα λεει να μ το κανει 6μγ ζω δραμα και μολις παω πισω κυπρο θα αλλαξουμε φαρμακο δεν ειναι κακο να αλλαζεις φαρμακο εχοντας ψηλη δοση τ παλιου φαρμακου?
    ,, πινεις μονο ινβεγκα τωρα η το συνδιαζεις με αλλο αντιψυχωτικο?παλια ειχες με το ρισπερνταλ ρυθμικες κινησεις της γλωσσας η μονο εγω ειμαι?επισης τι δοση ινβεγκα πινεις?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by maus View Post
    εμ για αυτο ακουσες μαλλον φωνες επειδη χαμηλωσες τη δοση.

    2mg ειναι λιγα.

    δεν ειμαι βεβαια γιατρος για να σου πω.

    αλλα δε θα φτιαξεις και στη στιγμη θελει καποιο χρονο στους περισσοτερους.

    πες το γιατρο να σου γραψει ινβεγκα και θα με θυμηθεις πολυ καλυτερο..

    εγω πινω μονο ινβεγκα.

    παλια με το ρισπερνταλ ειχα διαφορα. μερικες φορες ειχα τικ στα βλεφαρα λιγο, χωρις ακινετον ειχα τρεμουλο στα χερια, ειχα ξηροστομια, ακαθισια, μου περιορισε πολυ τη φυσικη κατασταση και κουραζομουνα, υποταση φοβερη στην αρχη, μεχρι και εμετο εκανα στην αρχη και διαφορα αλλα, μεγαλη καθηλωση κλπ.

    με το ινβεγκα βελτιωθηκαν πολυ οι παρενεργειες. δε θα σου ερχεται να κοψεις το φαρμακο και ειναι πιο ελαφρυ.

    ειναι ο μεταβολιτης του ρισπερνταλ.

    δηλαδη ουτως η αλλως το ρισπερνταλ μεταβολιζεται στη μορφη του ινβεγκα απο το συκωτι και απλως το παιρνεις ετσι τωρα στη μορφη που το μεταβολιζει το συκωτι.
    maus επειδη επαθα ψυχωση τοξικη ο γιατρος λεει πως το ρισπερνταλ δε βοηθα να θεραπευτω χωρις φαρμακα κ ισως να ειναι αρνητικος ως προς το ινβεγκα γιατι ειναι της ιδιας οικογενειας...ξερεις απο δω κανα καλο φαρμακο?η τι να αποφυγω?ευχαριστωω εκ των προταιρων

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Τελικα θα παρω γεννοσημο του αμπιλιφαυ το επιματ ειναι μαλλον ελληνικο γεννοσημο της gap....το ξερει κανενας? Αυριο το πρωι θα το παρω και εχω αγχωθει για τις παρενεργειες και το αν θα με πιασει.....με το ρισπερνταλ δεν γινοταν να συνεχισω αλλο με κανε χωμα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Τελικα θα παρω γεννοσημο του αμπιλιφαυ το επιματ ειναι μαλλον ελληνικο γεννοσημο της gap....το ξερει κανενας? Αυριο το πρωι θα το παρω και εχω αγχωθει για τις παρενεργειες και το αν θα με πιασει.....με το ρισπερνταλ δεν γινοταν να συνεχισω αλλο με κανε χωμα
    σε νιωθω.με το ρισπερνταλ νιωθω σαν αρρωστη ενα πραγμα,δε μπορω να κανω σχεδον τιποτα,ολη μερα ξαπλα κι εχω και τη μανα μου να μου γκρινιαζει οτι δε κανω δουλειες στο σπιτι ενω της εχω εξηγησει ενα σωρο φορες οτι δε μπορω και μου αρχιζει μαλακιες περι θελησης και οτι αν παω σε γιατρο θα μου το κοψει μονο αν δει προσπαθεια απο τη πλευρα μου.δηλαδη αι στο διαολο ρε φιλε ουτε ξερεις τι γινεται στο κεφαλι μου και δε μπορεις καν να φανταστεις και μιλας?

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  3. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  4. Οριακή προσωπικότητα
    By GiannisNik3 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 48
    Last Post: 13-03-2017, 21:49
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •