ψυχοθεραπεια κ ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    ψυχοθεραπεια κ ψυχωση

    σκεφτηκα να δοκιμασω την ψυχοθεραπεια μηπως βοηθηθω, εχετε κανει καθολου εσεις παιδια συνεδριες με ψυχολογο; ειδατε καποια βελτιωση; πιστευευε αξιζει το χρημα κ το κοπο; ενας ψυχιατρος καποτε μου ειπε πως δεν εχω να κερδισω τιποτα απο την ψυχοθεραπεια καθοτι ψυχωσικος, εσεις οσοι βλεπατε καποια στιγμη ψυχολογο η βλεπετε ακομα,κανετε βηματα προς το καλυτερο; θα ηθελα τη γνωμη κ τις εμπειριες σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν κάνω ψυχοθεραπεία...μικρή εμπειρία έχω απο αυτή με ψυχολόγο...
    Για μένα σ'αυτες τις εποχές θεωρώ οτι είναι χαμένα χρήματα.
    Εκτός του οτι θέλει χρονο να δεις αποτελεσματα είναι επίπονο γιατί ίσως έρθεις αντιμέτωπος με τραύματα του παρελθοντος κ κρυφές πτυχές του εαυτού σου.
    Θέλει να σου ταιριάξει κ ο ψυχοθεραπευτής, η μέθοδος...προσωπικά τους βαρεθηκα, οτι κάνω μόνος μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγω δεν εχω κανει ψυχοθεραπεια αλλα μου εχουν προτηνει απο τη κινητη μοναδα ψυχικης υγειας που με παρακουλουθει να με βλεπει και ψυχολογος και μπωρει να ξεκινισω.........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν κάνω ψυχοθεραπεία...μικρή εμπειρία έχω απο αυτή με ψυχολόγο...
    Για μένα σ'αυτες τις εποχές θεωρώ οτι είναι χαμένα χρήματα.
    Εκτός του οτι θέλει χρονο να δεις αποτελεσματα είναι επίπονο γιατί ίσως έρθεις αντιμέτωπος με τραύματα του παρελθοντος κ κρυφές πτυχές του εαυτού σου.
    Θέλει να σου ταιριάξει κ ο ψυχοθεραπευτής, η μέθοδος...προσωπικά τους βαρεθηκα, οτι κάνω μόνος μου.
    δε βγαζω ακρη μονος μου πλεον serios κ τα φαρμακα σκετα δεν βοηθανε οσο παλια, επισης ψυχοθεραπεια ολοκληρωμενη δεν εχω κανει ποτε, για αυτο πιστευω πως ισως αξιζει να δοκιμασω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εγω παω σε γιατρο αλλα μιλαμε σα να ειμαστε φιλοι κ με συμβουλευει ενασ φιλοσ μου εκανε ψυψαναλυση κ εγινε χειροτερα προσοχη τι θελεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    λες να φαω καμμια ηττα; με προβληματισατε ρε παιδες, εχει καποιο ρισκο δλδ η ψυχαναλυση απο τι κτλβα;

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    λες να φαω καμμια ηττα; με προβληματισατε ρε παιδες, εχει καποιο ρισκο δλδ η ψυχαναλυση απο τι κτλβα;
    Εαν πεσεις σε λαθος "ειδικο", μπορει και να βγεις χειροτερα απ'οτι μπήκες. Θα ηταν συνετό, να το ψαξεις αρκετά προτού εμπιστευτεις καπου τα εσώψυχά σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για μας λένε είναι καλη η cbt (cognitive behavioural therapy) γνωστική συμπεριφοριστική. Ίσως μάθεις κάποιες κοινωνικές δεξιότητες κ πως διαχειρίζεσαι το άγχος, τον φοβο ,τις φωνές κτλ
    Η ψυχανάλυση απο οτι λένε δεν είναι για μας. Η ellyn saks κανει κάθε μέρα. Θέλει φράγκα.

    Πάντως λίγοι έχουν εμπειρία με ψυχωσικους γι αυτό καλό είναι να το ψαξεις καλά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    34
    Για την Γνωσιακή Συμπεριφοριστική ή CBT θα συμφωνίσω και εγώ και μπορεί να γίνει και με ελάχιστα χρήματα στον αντίστοιχο Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Παω σε ψυχολογο. Ειναι η 3η που δοκιμασα.
    κανουμε συστημικη ψυχοθεραπεια.
    Προσπαθει να δικαιολογησει τα συμπτωματα μου σε σχεση με την αλληλεπιδραση μου με το περιβαλλον μου. Οχι παντα αλλα αρκετες φορες γινεται αυτο.
    Με ακουει, με καταλαβαινει, μου δινει κουραγιο, με εμωυχωνει, μου προτεινει λυσεις.
    Ειμαι αρκετα ικανοποιημενη και μου λεει οτι στο μελλον θα στσματησουμε γιατι δε θα τη χρειαζομαι αλλο.
    Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι εχει ενσυναισθηση και εμπειρια με ψυχωσικους
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-2013, 23:03
  2. ψυχοθεραπεια
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 20-05-2013, 17:21
  3. Ψυχοθεραπεία για την ψύχωση
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2012, 21:23
  4. ψυχωση και ψυχοθεραπεια
    By aisiodoksia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2011, 02:10
  5. Ψυχοθεραπεια-sos
    By gingertania1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 21-07-2011, 14:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •