Effexor xanax zyprexa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59

    Effexor xanax zyprexa

    Καλησπέρα σας.
    Έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς αντιψυχωσικο για πολύ άγχος ψυχοσωματικά, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όχι ακόμα και ευτυχώς.
    Δε θα σου πρότεινα να μπλέξεις με αντιψυχωσικά για το άγχος.
    Μόνο βάρος θα βάλεις εν τέλει και θα κοιμάσαι ασύστολα..

    Δοκίμασε πιο φυσικές προσεγγίσεις βαλεριάνα, πασιφλώρα, θειανίνη, bacopa και γενικά κάποια πιο φυσική προσέγγιση...

    Δεν θα έβαζα ποτέ αντιψυχωσικό στον οργανισμό μου τα θεωρώ πολύ χειρότερα απο τα αντικαταθληπτικά και δεν ξέρουν εν τελει ούτε οι ίδιοι οι γιατροί τι κάνουν στον εγκέφαλο σου "ο μηχανισμός δράσης τους δεν έχει εξακριβωθεί πλήρως αλλά πιστεύεται ότι δρουν...."

    Κάτι τέτοια κουφά γράφουν τα φυλλάδια των αντιψυχωσικών...

    Παρα πολλά βότανα κ συμπληρώματα βοηθούν στο άγχος...
    Για μένα αν θες να δοκιμάσεις κάποιο απο αυτά ξεκίνα με την θειανίνη έχει τις καλύτερες προοπτικές

  3. #3
    Ούτε εγώ έχω πάρει, αλλά για πολύ έντονη ιδψ, ξέρω ότι προτείνουν αντιψυχωσικό. Εγώ γενικά δεν είμαι κατά των φαρμάκων, ούτε βέβαια και κατά των φυσικών προιόντων, απλά πιστεύω περισσότερο στη δύναμη της χημείας. Σε κάθε περίπτωση συζήτησέ το με το γιατρό σου, αυτός ξέρει καλύτερα. Τι ψυχοσωματικά και ιδεοληψίες έχετε αν επιτρέπεται?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το zyprexa ειναι οτι χειροτερο δοκιμασα...
    ετυχε να ειμαι απο τους λιγους τυχερους, που μου δωθηκε για την καταθλιψη, αγχος, κριση πανικου, κτλ ενα αντιψυχωτικο...
    απο βοηθεια καμια...
    θα ελεγα οτι αυτα τα φαρμακα θα ηταν καλυτερα να μεινουν μονο για οσους πραγματικα τα χρειαζονται...
    δηλαδη στους ψυχωσικους...
    καλυτερα εμεις να μεινουμε μακρυα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Δεν με βοήθησε... Με έκανε μανιακό
    Καλή τύχη

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    καλησπέρα!!
    τελίκα αποφάσισα να το πάρω και το zyprexa 2,5 έχω το άνγχος 17 χόνια είμαι 35 τώρα.
    πότε δεν ακολούθησα πιστά τις συμβουλές τον γιατρών παρ ότι 17 χρόνια πέρνω αντικαταθληπτικά.
    έχω απίστευτες φοβίες θανάτου και πριν 3 μήνες έχασα και τον πατερα μου με καρκίνο.
    εχω θολούρα, ανυσηχία, ταχυπαλμίες και έκτακτες επιβεβαιωμένες full, πονοκεφαλους, μουδιασματα στο κεφαλι, ανυσηχο υπνο, κολαω και σαστιζω ολα σχεδον.
    τελος παντων πριν 7 χρονια μου βρηκαν σε ενα καρδιογραφημμα μου μια ανασπαση που οφειλετε οποιος την εχει σε ενα σπανιο γενετικο συνδρομο της καρδιας που λεγετε brugada,
    νοσηλευτικα στον ευαγγελισμο και εκανα μια ειδικη εξεταση στην εντατικη για να δουμε αν το εχω, ηταν αρνητική, επανελαβα την εξεταση με αλλη δοκιμασια πιο καινουργια στην ευρωκλινικη παλι αρνητικη, να προσθεσω οτι το μονο συμπτωμα που εχει το συνδρομο ειναι ή συγκοπή, λυποθυμία ή κοιλιακη μαρμαρυγη (αφνιδιο θανατο)
    εγω δεν εχω λυποθημηση ποτε , εκτος απο τις πολλες ξαφνικες ζαλαδες που εχω λογο ανχους, δεν εχω κανενα που να εχει πεθανει με ξαφνικο θανατο σε ηλικια μικροτερη τον 45 στην οικογενεια μου επισης.
    παρολαταυτα αυτο μου εγινε εμμονη, καθε εκτακτη καθε ταχυπαλμια με εστελνε αδιαβαστο, νομιζα οτι θα πεθανω, αααα παρεπιπτιντος το συνδρομο χτυπαει πολυ οταν κοιματε καποιος οποτε καταλαβενετε ποσα ξενυχτια εχω κανει.
    πηγα στο πανεπηστημιο αθηνων, (ειδικη μοναδα αρρυθμιων εξετασαν τα παντα και το συμπερασμα τους ηταν οτι ειμαι ασυμπτωματικος και στην παρουσα φαση δεν εχω το συνδρομο.)
    πηγα στον καλυτερο ελληνα ηλεκτροφυσιολογο και μου ειπε να μην φοβαμε, εστειλα τα καρδιογραφημματα μου σε καθηγητες στην αγγλια, ισπανια και αυστραλια, το ιδιο και αυτη, οτι το καρδιογραφφημα μου μοιαζει αλλα δεν ειναι δεν πληρη ολα τα κριτιρια τελος παντων.
    εστειλα ακομα και στον ιδιο τον καθηγητη brugada και προσφατα παλι και με διαβεβαιωσε οτι δεν το εχω απλα μοιαζει, του τυπου γιατι ενας εχει μεγαλα αυτια και αλλος οχι γιατι καποιος ειναι καραφλας και καποιος οχι ετσι και εμενα η καρδια μου εχει ανασπαση,
    εγω εκει να μην πιστευω κανενα να μην ακολουθω πιστα τα φαρμακα γιατι τα πιο πολλα ειδικα αντικαταθλιπτικα αντεδικνυωνται.
    τωρα εδω και 3 μερεσ λοιπον πηρα και το zyprexa 2,5 συνεχιζω και το effexor 150 και παιρνω και 3 xanax toy 1
    κανω εκτακτες κανω ζαλαδα μουδιασμα στο κεφαλι, αισθηση οτι μου παιφτει το ζαχαρο (αν ξερετε) αλλα εστω 3 μερες βλεπω μια διαφορα, ειμαι πιο ηρεμος οταν παθενω πανικο τον ελενχο και σημερα εστω και για λιγες ωρες ημουν ανεμελος δεν σκεφτομουν τιποτα ειχα διαυγεια δουλευα κανονικα, να προσθεσω οτι ειμαι executive chef σε μεγαλη ξενοδοχειακη εταιρεια.
    για να δουμε λοιπον θα εμπιστεφτω 100% τον ψυχιατρο μου πρωτη φορα και βλεπουμε!!
    ελπιζω να εισαστε ολοι καλα, συνχωρεστε με για τα λαθη και τους τονους!
    ευχαριστω.

  7. #7
    Αυτό να κάνεις, νομίζω ότι είναι το καλύτερο.Γρήγορα να νοιώσεις καλά!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    εντάξει....το τερμάτισες.
    και εγώ για ένα διάστημα νόμιζα ότι είχα long qt syndrome.
    αλλα όχι και έτσι, εσύ ομόλογο να πω ότι με ξεπέρασες.
    είχε διάβασα στο internet σχεδόν ότι άρθρο υπήρχε...και μετρούσα μονος μου τις κυματομορφές στο καρδιογράφημα

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 19:34
  2. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  3. effexor vs cympalta
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 10-02-2017, 15:04
  4. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 09:55
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •