Άγχος - Εμετός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2

    Άγχος - Εμετός

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι εδώ και λίγο καιρό (δύο μήνες) με τον φίλο μου. Μετά από λίγο έμαθα ότι όταν κάτι τον απασχολεί και αγχώνεται πολύ την επόμενη μέρα το πρωί πρέπει να κάνει εμετό. Το έχει χρόνια αυτό το πρόβλημα. Τώρα έγινε πιο έντονο στην αρχή της σχέσης μας, γιατί αγχώνεται για την μεταξύ μας κατάσταση και θέλει να πάνε όλα καλά.

    Ο ίδιος είχε επισκεφτεί στο παρελθόν γαστρεντερολόγο, αλλά δεν επιλύθηκε το πρόβλημα με ό,τι του είχαν προτείνει.
    Θα ήθελα να μου πείτε ποια κρίνετε τα κατάλληλα βήματα προκειμένου να αντιμετωπιστεί;
    Ταλαιπωρείται ήδη αρκετό καιρό και καλό είναι να βρεθεί επιτέλους μια λύση

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Λογικο μου φαινεται να μην μπορεσε να βοηθησει ο γαστρεντερολογος, για ψυχωσωματικο συμπτωμα μου κανει.
    Το μονο που με παραξενευει ειναι πως γινεται να το παθαινει το επομενο πρωι. Στη προσωπικη μου εμπειρια πχ το παθαινα επι τοπου οταν αναστατωνομουν, με το που με χτυπαγε μια ασχημη σκεψη τα εβγαζα ολα...δε ξερω αν γινεται λογω αγχους να κανεις εμετο με συγκεκριμενο ταιμινγκ...αυτο με κανει να σκεφτομαι μηπως δεν ειναι μονο το αγχος αλλα και καμια διατροφικη διαταραχη; Υπαρχει περιπτωση να προκειται για κατι τετοιο;
    Απο εκει και περα ειναι προφανες και μονο που ρωτας σε αυτο το φορουμ οτι χρειαζεται να απευθυνθειτε σε ειδικο ψυχικης υγειας, το ξερεις και η ιδια.
    Θα το εκανε η φοβαται το στιγμα η τιποτα τετοιο;
    Γιατι μου κανει εντυπωση να μην εχει απευθυνθει ηδη τοσο καιρο αφου ειναι χρονιο το προβλημα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!! Ελπίζω τώρα να είσαι καλύτερα...

    Όντως και μένα αυτό μου είχε κάνει εντύπωση... Ότι δηλαδή το επόμενο πρωί κάνει εμετό κι όχι αμέσως. Μου είπε ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι όλη την νύχτα λειτουργεί το μυαλό και επεξεργάζεται αυτά που αγχώνουν, οπότε το πρωί του βγαίνει... Τι να πω, και μένα μου φάνηκε περίεργο!!!

    Γενικά μου είπε ότι θα ήθελε να το αντιμετωπίσουμε μαζί και κατάλαβα ότι μάλλον δεν τον πειράζει να πάμε σε ψυχίατρο. Κι όντως πάλι μου κάνει εντύπωση που το αμέλησε τόσα χρόνια...

    Οπότε όντως το σωστό βήμα είναι να πάμε σε ειδικό. Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε πως επιλέγουμε σωστό ιατρό; Δηλαδή με βάση τι κριτήρια κινούμαστε; Παίρνει καιρό να αντιμετωπιστεί ένα τέτοιο πρόβλημα;

    Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά κάθε βοήθεια χρήσιμη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δυστυχως η επιλογη ειδικου ειναι λιγο θεμα τυχης...το μονο που μπορεις να κανεις, αμα δεν εχεις γνωστο του γνωστου να σε παραπεμψει σε καποιον με τον οποιο ειναι ευχαριστημενος, ειναι να δοκιμασεις, οπως και με καθε ειδους επαγγελματια. Απο εκει και περα βλεπεις αν σε εμπνεει. Βλεπεις τι διαπιστευτηρια εχει, ποσο επαγγελματισμο σου βγαζει, ποσο σου εμπνεει εμπιστοσυνη η οχι, ακολουθεις το ενστικτο σου εν ολιγοις. Εναν καλο οδοντιατρο πως τον κρινεις δηλαδη αμα δεν εχεις γνωστο; Ε απο το αποτελεσμα. Αμα δειτε οτι κατι δεν σας καθεται καλα με αυτον στον οποιο θα απευθυνθειτε δοκιμαστε αλλον...
    Οσο για το αν παιρνει καιρο να αντιμετωπιστει το προβλημα, εξαρταται απο το ποιο ειναι το προβλημα υποθετω. Ακομα δεν ξερουμε γιατι κανει εμετο, ο εμετος ειναι το συμπτωμα. Το θεμα που τον προκαλει ειναι αυτο που θα καθορισει το ποσο καιρο θα παρει για να βελτιωθουν τα πραγματα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Οσο και αν εστιψα το μυαλο μου δε βρηκα αλλο τροπο να σου χει καπιος εμπιστοσυνη απο το να ακους και να λες τα μισα απο οσα σκεφτεσαι

Similar Threads

  1. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  2. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  3. ΕΜΕΤΟΣ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 52
    Last Post: 25-01-2014, 22:30
  4. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •