Ποιος ειναι ο Ναρκισσος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    οι ναρκισσοι έχουν κάποιες στάνταρ τακτικές. δεν αγαπάνε ανθρώπους απλά αλληλεπιδρούν και επιβεβαιωνονται.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γιατι δεν γκουγκλαρετε το ΄ναρκισσος ΄η ΄΄ ναρκισιστικη διαταραχη ΄αντι να κανετε εικασιες ?

  3. #18
    Macgyver σε τι έκανα εγώ προσωπικά εικασίες; μπορώ να σου γράψω και χίλια δύο ακόμα το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ναρκισσοι είναι βαρεμενοι όσο δεν παει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by astanapane View Post
    Macgyver σε τι έκανα εγώ προσωπικά εικασίες; μπορώ να σου γράψω και χίλια δύο ακόμα το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ναρκισσοι είναι βαρεμενοι όσο δεν παει


    Μα δεν αναφερομαι σε σενα , γενικα το λεω , και πολυ σωστα , κανει ο θεματοθετης μια ερωτηση , που η απαντηση της υπαρχει στο γκουγκλ ..........το βαρεμενοι , ειναι ενας γενικος χαρακτηρισμος ( και αστοχος ) , για μια ψυχικη διαταραχη ...... δεν ειναι ΄κακοι ΄ οπως τους παρουσιαζετε οι ναρκισσοι , ειναι ψυχικα διαταραγμενοι ..........

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μα ο κακος, ο δολοφονος, ο τρομοκρατης, η ψυχιατρικη διαταραγμενες προσωπικοτητες θα τους βγαλει. Ο λαος τους λεει κακους.
    Το θεμα ειναι αν κανουν κακο στον διπλα τους.
    Στο ερωτημα μου βεβαια δεν απαντησε καποιος. Αν το θυμα καποια στιγμη σκεφτεται μηπως αυτο φταιει μεχρι και ισως μην φερθηκε ο ιδιος ναρκισσιστικα. Μηπως εχει αυτος το προβλημα.
    Εγω παντως αισθανθηκα οτι μου μετεφερε τον πονο της, το πως νοιωθει, ενοιωθα αρρωστος, πνιγμενος, αγχωμενος, εχανα τον εαυτο μου, δεν ημουν εγω.
    Ο ναρκισσος γραφουν σε χρησιμοποιει σαν αντικειμενο, δεν σε ξεχωριζει σαν ανεξαρτητη οντότητα αλλα σαν να εισαι αυτος, το εγω του.
    Εμπειριαρα παντως δε μπορω να πω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Οταν εννοεις να κανει κακο πως το εννοεις.....αν εννοεις να σε χειριστει και να σε εκμεταλευτει το κανουν οι ναρκισσοι αν εννοεις ξυλοδαρμους και φονους τοτε μιλαμε για αντικοινωνικη διαταραχη.....
    Επισης μην ξεχνατε οτι παιζει και συννοσηροτητα στις διαταραχες πτοσωπικοτητας π.χ καποιος να χει αντικοινωνικη και οριακη μαζι....βεβαια σπανιο αλλα μιλαμε για ατομα πολυ φιαταραγμενα που προκαλουν αναστατωση στη κοινωνια.....
    Φυσικα ομως δεν σημαινει οτι οποιος εχει παραβατικη συμπεριφορα ειναι αντικοινωνικος.....

  7. #22
    φυσικά το θυμα μαζί τους νιώθει ότι πολλές φορές ότι αυτό κάνει το λάθος. Είναι μανούλες στη πλύση εγκαφαλου και να σε κάνουν να νιώθεις ότι εσύ φταίς είσαι υπερβολικός όχι αυτή. Επίσης επειδή είναι τοξικά άτομα μετά από κάθε συναναστροφη μαζί τους νιώθεις απαίσια και χάλια.

  8. #23
    για να καταλάβεις πως βλέπουν οι ναρκισσοι τις σχέσεις τους φαντάσου είναι κακιασμενο 5 χρόνο και τα παιχνίδια του. οι σχέσεις τους είναι τα παιχνίδια τους. παίζουν με το ένα το βαριουνται το πετάνε παίζουν με το άλλο το βαριουνται κτλ. Βέβαια δεν θέλει κανένας να πάρει το παιχνίδι τους

  9. #24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...δεν ειναι ΄κακοι ΄ οπως τους παρουσιαζετε οι ναρκισσοι , ειναι ψυχικα διαταραγμενοι ..........
    θεωρώ πως μαζί με τους ψυχοπαθεις και τους κοινωνιοπαθεις οι ναρκισσοι αποτελούν τη πρόσωποποιηση του κακού.

    μιλάω για τη ναρκισσιστικη διαταραχη όχι για τους ναρκισσους ψωνια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Φιλε η σωματικη σου ακεραιοτητα θα κινδυνευει σοβαρα μονο αν πεσεις πανω σε ψυχοπαθη η σχιζοφρενη σε ενεργη ψυχωση και προδιαθεση για βια...
    Slipknot-Psychosocial......

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Ο Ναρκισσισμός είναι η πλέον παρεξηγημένη ψυχιατρική έννοια, οι περισσότεροι τον συγχέουν με τον υπερβολικό εγωισμό. Στην πραγματικότητα ο Νάρκισσος είναι αυτός που έχει περάσει τον εαυτό του για κάποιον άλλο. Η εγωμανία και όλα αυτά τα σχετικά είναι συμπτώματα του ναρκισσισμού χωρίς να συναντώνται πάντα.

  12. #27
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by diomides View Post
    Ο Ναρκισσισμός είναι η πλέον παρεξηγημένη ψυχιατρική έννοια, οι περισσότεροι τον συγχέουν με τον υπερβολικό εγωισμό. Στην πραγματικότητα ο Νάρκισσος είναι αυτός που έχει περάσει τον εαυτό του για κάποιον άλλο. Η εγωμανία και όλα αυτά τα σχετικά είναι συμπτώματα του ναρκισσισμού χωρίς να συναντώνται πάντα.
    Κοιτα, ειναι απλα τα πράγματα. Στα λεξικα η ερμηνεία ειναι η εξης:

    Narcissist:
    The noun*narcissist*refers to someone intensely concerned with only his or her own self or interests and who seems to forget that others exist.

    Στην καθημερινη ζωη, η ερμηνεία ειναι ακριβώς ΙΔΙΑ με τα λεξικα.
    Εαν εχεις υπαρξει με ναρκισσο, δεν εχεις καμία αμφιβολια οτι ερμηνεια και πράξη ειναι το ίδιο και το αυτο.
    Εαν δεν εχεις υπάρξει με ναρκισσο, στο απευχομαι.
    Εαν εισαι ναρκισσος, δεν θα παραδεχτείς ποτέ τιποτα απο οσα γραφονται στο θεμα αυτο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κοιτα, ειναι απλα τα πράγματα. Στα λεξικα η ερμηνεία ειναι η εξης:

    Narcissist:
    The noun*narcissist*refers to someone intensely concerned with only his or her own self or interests and who seems to forget that others exist.

    Στην καθημερινη ζωη, η ερμηνεία ειναι ακριβώς ΙΔΙΑ με τα λεξικα.
    Εαν εχεις υπαρξει με ναρκισσο, δεν εχεις καμία αμφιβολια οτι ερμηνεια και πράξη ειναι το ίδιο και το αυτο.
    Εαν δεν εχεις υπάρξει με ναρκισσο, στο απευχομαι.
    Εαν εισαι ναρκισσος, δεν θα παραδεχτείς ποτέ τιποτα απο οσα γραφονται στο θεμα αυτο.
    Τί είδους λεξικά όμως; Καλύτερα συμβουλέψου κάποιον ειδικό σχετικά με το τι είναι για την ψυχιατρική ο Ναρκισσισμός

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Φιλαρακι οσοι εχουν την ναρκισσιστικη διαταραχη ειναι του χαρακτηρα τους να συμπεριφερονται ετσι ειναι ενα μοτιβο και παραβιαζουν τα δικαιωματα των αλλων με τα λογια τους συνηθως με υποτιμιση ειναι ψωναρες και χειριστικοι η μονη αμυνα που εχουν ειναι η αλαζονικη συμπεριφορα για καλυψουν την χαμηλη αυτοεκτιμιση...
    Και οχι δεν ερωτευονται ουτε εχουν ενσυναισθηση

    Και κατι αλλο γτ βλεπω οτι πολλοι γραφουν για ναρκισσους....οι ναρκισσοι συνηθως ειναι διασημοι η πολυ πετυχημενοι στην καριερα τους συνεπως ειναι γνωστοι μην συγχεεται τον πρωτο τυχοντα εγωκεντρικο με ναρκισσο
    Διαβασα λιγο αυτη την απαντηση..........εχω ολα τα στοιχεια εκτος απο το αν ερωτευομαι......Δεν ξερω αν θεωρειται υποτιμηση αλλα κρινω τους αλλους πολυ και προσπαθω να το κοψω αυτο το ελαττωμα αλλα μου βγαινει........ψωνιο ειμαι, ναι........και χειριστικη πολλες φορες.........και χαμηλη αυτοεκτιμηση εχω.......ερωτευομαι ομως, αραγε ειμαι ναρκισσος; Πρεπει να ρωτησω το γιατρο μου αλλα ντρεπομαι.......

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Λιγο που διαβασα μερικες απαντησεις εχω να σχολιασω τα εξης:
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα δεν αναφερομαι σε σενα , γενικα το λεω , και πολυ σωστα , κανει ο θεματοθετης μια ερωτηση , που η απαντηση της υπαρχει στο γκουγκλ ..........το βαρεμενοι , ειναι ενας γενικος χαρακτηρισμος ( και αστοχος ) , για μια ψυχικη διαταραχη ...... δεν ειναι ΄κακοι ΄ οπως τους παρουσιαζετε οι ναρκισσοι , ειναι ψυχικα διαταραγμενοι ..........
    Συμφωνω απολυτα, η μονη 100% σωστη απαντηση.

    Quote Originally Posted by astanapane View Post
    φυσικά το θυμα μαζί τους νιώθει ότι πολλές φορές ότι αυτό κάνει το λάθος. Είναι μανούλες στη πλύση εγκαφαλου και να σε κάνουν να νιώθεις ότι εσύ φταίς είσαι υπερβολικός όχι αυτή. Επίσης επειδή είναι τοξικά άτομα μετά από κάθε συναναστροφη μαζί τους νιώθεις απαίσια και χάλια.
    Καποιον μου θυμιζει αυτο.

    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Φιλε η σωματικη σου ακεραιοτητα θα κινδυνευει σοβαρα μονο αν πεσεις πανω σε ψυχοπαθη η σχιζοφρενη σε ενεργη ψυχωση και προδιαθεση για βια...
    Ειναι σπανιο να εχει προδιαθεση για βια ενας σχιζοφρενης.....
    Last edited by λουλούδι; 07-10-2017 at 15:40.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ποιος είναι ο ορισμός του
    By turtle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 15-10-2015, 02:50
  2. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 17:58
  3. ποιος ειναι ο μεγαλητερος φοβος σας
    By hornet in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2010, 01:46
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  5. Ποιός είναι ψυχολόγος??
    By GreenPeyote in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 22-09-2008, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •