Ποιος ειναι ο Ναρκισσος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    Ποιος ειναι ο Ναρκισσος?

    Θετω εδω το ερωτημα διοτι απ οτι καταλαβα ναρκισσιστικη συμπεριφορα μπορει να βγαλει καποιος που κουβαλαει καποια η καποιες απο αλλες διαταραχές (αγχωδη, οριακη, υστερικη, αποφευκτικη κτλ).
    Υπαρχει περιπτωση να δειξεις ναρκισσιστικη συμπεριφορα χωρις να το αντιλαμβανεσαι και μαλιστα να νοιωθεις οτι ο αλλος εχει την συμπεριφορα αυτην?
    Υπαρχει περιπτωση καποιος να πεσει θυμα ναρκισσιστικης συμπεριφορας, να πληγωθει, και μετα να θωρακισει τον εαυτο του να υπερασπιστει το εγω του και στην πρωτη ενδειξη απειλης να φερθει ναρκισσιστικα στον αλλον?
    Μπορει ευκολα να παρεξηγηθει μια αμυντικη εγωστικη συμπεριφορα λογω αμυνας, ως ναρκισσιστικη διαταραχη?
    Το λεω διοτι διαβαζοντας αναγνωρισα και μενα καποιες ιδιες συμπεριφορες, τη στιγμη που με θεωρω θυμα του ναρκισσου, δηλαδη μου τις εβγαλε. Η εγω της τις εβγαλα και μπηκαμε σε ενα φαυλο κυκλο?
    Μηπως ειμασταν και οι δυο απλα αμυντικα εγωιστες μην πεσουμε θυμα?
    Το θεμα ειναι οτι πχ εμενα οντως μου αρεσει η αλλη, οντως ερωτευτηκα, οντως μ αρεσε πολυ οταν ειμασταν μαζι, οντως την ακουσα αρκετα οταν εφυγα.
    Ενας ναρκισσος δεν ερωτευεται? Δεν ποναει οταν φυγει? Δεν νοιαζεται καθολου για τον αλλον?
    Συνειδητοποιω οτι οι γραμμες ειναι πολυ λεπτες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Φιλαρακι οσοι εχουν την ναρκισσιστικη διαταραχη ειναι του χαρακτηρα τους να συμπεριφερονται ετσι ειναι ενα μοτιβο και παραβιαζουν τα δικαιωματα των αλλων με τα λογια τους συνηθως με υποτιμιση ειναι ψωναρες και χειριστικοι η μονη αμυνα που εχουν ειναι η αλαζονικη συμπεριφορα για καλυψουν την χαμηλη αυτοεκτιμιση...
    Και οχι δεν ερωτευονται ουτε εχουν ενσυναισθηση

    Και κατι αλλο γτ βλεπω οτι πολλοι γραφουν για ναρκισσους....οι ναρκισσοι συνηθως ειναι διασημοι η πολυ πετυχημενοι στην καριερα τους συνεπως ειναι γνωστοι μην συγχεεται τον πρωτο τυχοντα εγωκεντρικο με ναρκισσο

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Θετω εδω το ερωτημα διοτι απ οτι καταλαβα ναρκισσιστικη συμπεριφορα μπορει να βγαλει καποιος που κουβαλαει καποια η καποιες απο αλλες διαταραχές (αγχωδη, οριακη, υστερικη, αποφευκτικη κτλ).
    Υπαρχει περιπτωση να δειξεις ναρκισσιστικη συμπεριφορα χωρις να το αντιλαμβανεσαι και μαλιστα να νοιωθεις οτι ο αλλος εχει την συμπεριφορα αυτην?
    Υπαρχει περιπτωση καποιος να πεσει θυμα ναρκισσιστικης συμπεριφορας, να πληγωθει, και μετα να θωρακισει τον εαυτο του να υπερασπιστει το εγω του και στην πρωτη ενδειξη απειλης να φερθει ναρκισσιστικα στον αλλον?
    Μπορει ευκολα να παρεξηγηθει μια αμυντικη εγωστικη συμπεριφορα λογω αμυνας, ως ναρκισσιστικη διαταραχη?
    Το λεω διοτι διαβαζοντας αναγνωρισα και μενα καποιες ιδιες συμπεριφορες, τη στιγμη που με θεωρω θυμα του ναρκισσου, δηλαδη μου τις εβγαλε. Η εγω της τις εβγαλα και μπηκαμε σε ενα φαυλο κυκλο?
    Μηπως ειμασταν και οι δυο απλα αμυντικα εγωιστες μην πεσουμε θυμα?
    Το θεμα ειναι οτι πχ εμενα οντως μου αρεσει η αλλη, οντως ερωτευτηκα, οντως μ αρεσε πολυ οταν ειμασταν μαζι, οντως την ακουσα αρκετα οταν εφυγα.
    Ενας ναρκισσος δεν ερωτευεται? Δεν ποναει οταν φυγει? Δεν νοιαζεται καθολου για τον αλλον?
    Συνειδητοποιω οτι οι γραμμες ειναι πολυ λεπτες.
    Ο νάρκισσος δεν νοιαζεται, δεν πονάει, δεν υποφέρει, δεν ενδιαφέρεται γιατι πολυ απλα δεν μπορει να νιωσει τα συναισθήματα οπως ενας μη νάρκισσος.
    Ο μόνος στόχος ειναι να λαβει με τον τροπο που μονο εκείνος ξερει πολυ καλα να μεθοδεύει, την επιβεβαιωση, τον θαυμασμό και την αιωνια αφοσίωση απο το "θυμα" του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τοση απαθεια και ψεμα ομως ρε παιδι μου, δε μπορω να το χωνεψω. Να σου πω την αληθεια δεν την εχω για καθαρο ναρκισσιστη, αλλα με ναρκισσιστικη συμπεριφορα ως απόρροια καποιας αλλης παθησης - διαταραχης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εχετε υποψη οτι η επικινδυνη περιπτωση ναρκισσου η οποια για μενα στανταρ ειναι σε συδιασμο με καποια αλλη ψυχικη διαταραχη αναφερεται πολυ συντομα στην οικογενεια και στον γαμο, παιδια κτλ σε συνδοιασμο με την εξιδανεικευση σου.
    Δεν του καιγεται καρφι για αυτα. Ο μονος λογος που το κανει ειναι για να εχει αλλοθι ωστε να σου αποσπαει πολυ προσωπικες πληροφορίες για την ζωη σου, οικογενειας σου, φιλων, παιδικης σου ηλικιας κτλ, να σε ρωταει συχνα το πως αισθανεσαι, ωστε να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της ψυχολογιας σου και να τα χρησιμοποιησει εναντιον σου οταν χρειαστει για εγωιστικο του η και οικονομικο του ωφελος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Τι τις θέλει όλες αυτές τις πληροφορίες;
    Εννοώ ναι, κάποια θέλει να τα χρησιμοποιήσει εναντίον σου ή να μάθει ακριβώς την ψυχολογία σου κτλ, αλλά μερικές φορές μιλάμε και για πληροφορίες ασήμαντες, χωρις κάποια ιδιαίτερη σημασία, φαινομενικά τουλάχιστον.

    Γιατί έχουν τόσο κόλλημα με τις πληροφορίες και το να ξέρουν τα πάντα; Είναι στο πλαίσιο του ελέγχου που θέλουν να ασκούν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ειναι ο ορισμος αυτου που λεμε "οτι πεις θα χρησιμοποιηθει εναντίων σου".
    Προσεχε γιατι ο ναρκισσος εχει καποια διαφορα απο τον ψυχοπαθη ναρκισσο.
    Δες εδω:

    http://www.tilestwra.com/5-pragmata-...mas-trelanoun/

  8. #8

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Έχουν και την τάση να χρησιμοποιούν τον εκφοβισμό ή απειλές;
    Με ένα άτομο που έτυχε να γνωρίσω, δεν ξέρω βέβαια αν είχε διάγνωση ο άνθρωπος απλά μου ταιριάζουν πολλά στοιχεία, ένιωθα συνεχώς από ένα σημείο και μετά σα να υπήρχαν απειλές στον αέρα. Οχι ευθέως, ευθέως ποτέ...αλλα με την μορφή υπονοούμενου, σαν ο σκοπός αυτου του ατομού να ηταν να παρουσίασει λίγο τον εαυτό του ως τρομακτικό, οτι μπορεί να κανει διάφορα, ότι έχει άκρες...και αυτό παρατηρούσα οτι το κάνει και με άλλα άτομα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ισως να φοβοταν και να χε χαμηλη αυτοεκτιμιση.....ξανα λεω οι ναρκισσοι συνηθως ειναι πολυ πετυχημενοι οχι απλοι ανθρωποι...
    Επισης οι ψυχοπαθεις ειναι χειροτεροι η διαφορα ειναι στο εξης....οι ναρκισσοι εχουν τετοια συμπεριφορα με σκοπο να επωφεληθουν με επθβεβαιωση και αυτοεικονα οι ψυχοπαθεις απλα διακρινονται απο μια κακια στη σκεψη τους θα λεγε κανεις οτι απολαμβανουν να βασανιζουν τον αλλον....
    Και αυτοι συνηθως η ειν πετυχημενοι η βρισκονται σε καποια φυλακη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Ισως να φοβοταν και να χε χαμηλη αυτοεκτιμιση.....ξανα λεω οι ναρκισσοι συνηθως ειναι πολυ πετυχημενοι οχι απλοι ανθρωποι...
    σιγουρα δεν συμβαινει αυτο που γραφεις.
    οι ναρκισσοι ειναι απλα ανθρωποι με ψυχ. διαταραχες.
    εχω παραθεσει ενα λινκ σχετικα με τον γυναικειο ναρκισσισμο αυτες οι γυναικες σιγουρα δεν ειναι πετυχημενες.και ειναι πολλες.....
    ομως το ιδιο πρεπει να συμβαινει και με τους αντρες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Και τι ειναι οι ναρκισσοι? Μιλανε μονοι τους και εχουν παραισθησεις? Για ψαξε καλυτερα τις πηγες σου ...
    Ενα απο τα συμπτωματα ειναι οτι κυνηγανε την καταξιωση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Και τι ειναι οι ναρκισσοι? Μιλανε μονοι τους και εχουν παραισθησεις? Για ψαξε καλυτερα τις πηγες σου ...
    Ενα απο τα συμπτωματα ειναι οτι κυνηγανε την καταξιωση
    Το οτι κυνηγουν την καταξιωση δεν σημαινει οτι το πετυχαινουν κιολας, οπως επισης καταξιωση ειναι κατι σχετικο. Ας πουμε καταξιωση για μια ναρκισσο περιορισμενη χωριατοπουλα που εφυγε απο το χωριο στα 20, θα ειναι στα 30 να εχει 10 μαλακες χορηγους γυρω γυρω που να την πηγαινουν βολτες και μια θεση γραμματεως σε μια εταιρία. Αν ηταν ομως κορη επιχειρηματια παμε αλλου.
    Παντως υπαρχει οντως ο ναρκισσος αλλα και ο ψυχοπαθης ναρκισσος. Ο δεύτερος για μενα ειναι πολυ πιο επικινδυνος για το θυμα του.

  14. #14
    εγώ νομίζω πως οποίος έχει γνωρίσει πραγματικό ναρκισσο εννοώ με τη διαταραχη το ξερει πολύ καλά....μετά από ένα διαστημα συναναστροφης αρχίζεις κ νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη συμπεριφορά. ότι κάτι είναι κουλό. Κυρίαρχο στοιχείο τους το ψεμα ακόμα κ για ασήμαντα πράγματα ακόμα κ χωρίς λόγο.

  15. #15
    αλλο κύριο χαρακτηριστικό οι πολλές παράλληλες σχέσεις που ενώ στην αρχή το παίζει σε όλες μοναδική μου αγάπη μετά από ένα διαστημα αρχίζει και φέρνει τη μια αντιμέτωπη με την αλλη για να δημιουργεί ζηλιες και δράμα. Άλλο κύριο χαρακτηριστικό τους silent treatment κάποια στιγμή ενώ όλα είναι τέλεια εξαφανιζεται για κάποιο διάστημα...μέρα μήνα βδομάδα...διαβάζουν τα μηνυνατα σου δεν απαντούν ποτέ. Σε αφήνουν στο χάος να σκέφτεσαι θυμωσε βρήκε άλλη και όσο επικοινωνείς για να πάρεις μια απάντηση είναι εξαφανισμενοι

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ποιος είναι ο ορισμός του
    By turtle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 15-10-2015, 02:50
  2. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 17:58
  3. ποιος ειναι ο μεγαλητερος φοβος σας
    By hornet in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2010, 01:46
  4. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 11:15
  5. Ποιός είναι ψυχολόγος??
    By GreenPeyote in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 55
    Last Post: 22-09-2008, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •