Θέλω να αυτοκτονήσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    .......................
    Last edited by cdeleted29517; 27-05-2017 at 01:02.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Με μια προχειρη αναζητηση για δομες στηριξης ατομων με αυτισμο στη βορεια ελλαδα βρηκα αυτα εδω, κοιτα τις επιλογες στο λινκ.
    Το "κεντρο ημερας" που λεει προσφερει ψυχολογικη στηριξη και δραστηριοτητες απο οσο ξερω δωρεαν η με πολυ μικρη συνεισφορα, και ειναι εξειδικευμενο στις δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπιζεις.


    http://www.autismgreece.gr/index.php...d=28&Itemid=66

    Επισης υπαρχουν δωρεαν κεντρα ψυχικης υγειας (ΚΨΥ), ειχα απευθυνθει στο παρελθον σε ενα και με βοηθησε. Δεν πληρωνα τιποτα η πληρωνα καμια φορα 5 ευρω τη συνεδρια σαν συνεισφορα απλα, δεν ηταν υποχρεωτικη απο οσο θυμαμαι. Αν και στη θεση σου θα απευθυνομουν σε δομες που εχουν εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα που σε δυσκολευει, αφου υπαρχουν γιατι να μην δοκιμασεις;

  3. #18
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Με μια προχειρη αναζητηση για δομες στηριξης ατομων με αυτισμο στη βορεια ελλαδα βρηκα αυτα εδω, κοιτα τις επιλογες στο λινκ.
    Το "κεντρο ημερας" που λεει προσφερει ψυχολογικη στηριξη και δραστηριοτητες απο οσο ξερω δωρεαν η με πολυ μικρη συνεισφορα, και ειναι εξειδικευμενο στις δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπιζεις.


    http://www.autismgreece.gr/index.php...d=28&Itemid=66

    Επισης υπαρχουν δωρεαν κεντρα ψυχικης υγειας (ΚΨΥ), ειχα απευθυνθει στο παρελθον σε ενα και με βοηθησε. Δεν πληρωνα τιποτα η πληρωνα καμια φορα 5 ευρω τη συνεδρια σαν συνεισφορα απλα, δεν ηταν υποχρεωτικη απο οσο θυμαμαι. Αν και στη θεση σου θα απευθυνομουν σε δομες που εχουν εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα που σε δυσκολευει, αφου υπαρχουν γιατι να μην δοκιμασεις;
    Ναταλία,τσέκαρε λίγο τα πμ σου σε παρακαλώ..
    Είναι για αυτό που μου έστειλες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Αυτήν την στιγμή δεν έχω αρκετά λεφτά για να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο

    Δεν ξέρω και αν υπάρχει τίποτα δωρεάν στην περιοχή αλλά υποθέτω πως ο,τι δίνεις παίρνεις
    Εναν σκασμο λεφτα να δωσεις, αμα δεν θελεις να βοηθησεις τον εαυτο σου δεν εχει σημασια, θα πετας λεφτα στον αερα. Εγω εχω παει σε δωρεαν ΚΨΥ παλια και με βοηθησε. Η μονη διαφορα με επι πληρωμη ψυχολογο ηταν οτι δεν μπορουσα να κανω συνεδριες οσο συχνα ηθελα λογω του ογκου των ανθρωπων που χρειαζονταν βοηθεια και δεν ειχαν λεφτα. Αλλα εξαρταται και απο το τι θεμα εχεις αυτο φανταζομαι, καποια θεματα τα βαζουν προτεραιοτητα.

  5. #20
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Υπάρχουν δωρεαν ψυχολόγοι ή ψυχίατροι που μπορεις να απευθυνθεις. Θα βρεις σιγουρα στην περιοχη σου και δεν ειναι απαραίτητα χαμηλης ποιοτητας οι υπηρεσιες που προσφερονται. Πολλα παιδια απο δω πηγαινουν σε κάποιο δημόσιο. Εχεις ψάξει καθολου;
    Μια φορά μόνο πριν μήνες προσπάθησα να πάω σε ψυχολόγο αλλά τελικά δεν πήγα ποτέ (εκείνοι επί πληρωμη)...

  6. #21
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Εναν σκασμο λεφτα να δωσεις, αμα δεν θελεις να βοηθησεις τον εαυτο σου δεν εχει σημασια, θα πετας λεφτα στον αερα. Εγω εχω παει σε δωρεαν ΚΨΥ παλια και με βοηθησε. Η μονη διαφορα με επι πληρωμη ψυχολογο ηταν οτι δεν μπορουσα να κανω συνεδριες οσο συχνα ηθελα λογω του ογκου των ανθρωπων που χρειαζονταν βοηθεια και δεν ειχαν λεφτα. Αλλα εξαρταται και απο το τι θεμα εχεις αυτο φανταζομαι, καποια θεματα τα βαζουν προτεραιοτητα.
    Το θέμα είναι ότι υπάρχουν τόσα προβλήματα που δεν λύνονται και επιπλέον δεν έχω ξαναπάει σε ψυχολόγο, δεν ξέρω τι να κάνω
    Διστάζω να πάω και να μιλήσω σε οποιονδήποτε για το ο,τιδήποτε/....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Μια φορά μόνο πριν μήνες προσπάθησα να πάω σε ψυχολόγο αλλά τελικά δεν πήγα ποτέ (εκείνοι επί πληρωμη)...
    Άρα έχεις την διάθεση να βοηθηθείς κι ας μη το δείχνεις. Αυτό είναι το πρωτο βήμα. Αφου έψαξες ψυχολόγο σημαίνει ότι ένιωσες πως χρειαζόσουν βοήθεια.
    Ασε τα χαζά λοιπόν και συγκεντρώσου στο να βρεις βοήθεια στο θέμα που σε απασχολεί. Ο αυτισμός δεν είναι και τόσο τρομερό πια! Κι ο αδερφός μου έχει και ζει μια χαρά τη ζωή του και κοινωνικός είναι κι από όλα! Δες το λινκ που έβαλε η Ναταλία και ζήτα βοήθεια! Δεν είσαι μόνος σου.

  8. #23
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Άρα έχεις την διάθεση να βοηθηθείς κι ας μη το δείχνεις. Αυτό είναι το πρωτο βήμα. Αφου έψαξες ψυχολόγο σημαίνει ότι ένιωσες πως χρειαζόσουν βοήθεια.
    Ασε τα χαζά λοιπόν και συγκεντρώσου στο να βρεις βοήθεια στο θέμα που σε απασχολεί. Ο αυτισμός δεν είναι και τόσο τρομερό πια! Κι ο αδερφός μου έχει και ζει μια χαρά τη ζωή του και κοινωνικός είναι κι από όλα! Δες το λινκ που έβαλε η Ναταλία και ζήτα βοήθεια! Δεν είσαι μόνος σου.
    Θα δω τι μπορώ να κάνω με το ΚΨΥ, εδώ που βρίσκομαι δεν ξέρω καν αν έχει
    Ο αδερφός σου να υποθέσω έλαβε από μικρός βοήθεια;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Θα δω τι μπορώ να κάνω με το ΚΨΥ, εδώ που βρίσκομαι δεν ξέρω καν αν έχει
    Ο αδερφός σου να υποθέσω έλαβε από μικρός βοήθεια;
    Όχι είναι σχεδόν 40 τώρα και μεγαλώσαμε στην επαρχία όποτε δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές για βοήθεια εξειδικευμένη εκείνα τα χρόνια. Παρόλα αυτά μπόρεσε και κοινωνικοποιήθηκε πολύ καλά και αυτή τη στιγμή έχει περισσότερους φίλους και ασχολίες από μένα πχ που είμαι "υγιής". Ασε τις βλακείες λοιπόν για τον αυτισμό η ζωή κανενός δεν είναι στρωμένη με ροδοπέταλα. Όποιος έχει διάθεση να ζήσει βάζει τον πισινό του κάτω και τα καταφέρνει. Τι αλλα προβλήματα έχεις δηλαδή που δεν λύνονται και καταλήγεις στον θάνατο ως επιλογή;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Το θέμα είναι ότι υπάρχουν τόσα προβλήματα που δεν λύνονται και επιπλέον δεν έχω ξαναπάει σε ψυχολόγο, δεν ξέρω τι να κάνω
    Διστάζω να πάω και να μιλήσω σε οποιονδήποτε για το ο,τιδήποτε/....
    Καταρχην πως ξερεις οτι δεν λυνονται αμα δεν εχεις δοκιμασει καν να τα λυσεις; Δεν το ξερεις. Η συναισθηματικη σου αντιδραση ναι, ειναι να πεις εξαρχης "τι νοημα εχει, δεν γινεται τιποτα" και να στενοχωριεσαι, το καταλαβαινω. Αλλα η λογικη σου δεν σου λεει πως αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να εισαι σιγουρος;
    Απλα φοβασαι να δοκιμασεις για να μην απογοητευτεις και δεν εχεις πολλη ενεργεια για να το κανεις...αλλα τρωγοντας ερχεται η ορεξη. Κανε ενα δυο βηματακια και μπορει στη πορια να βρεις το κουραγιο να κανεις κι αλλα. Δεν υπαρχει αδιεξοδο στη ζωη φιλε μου παρα μονο αν η ζωη τελειωσει. Ο θανατος ναι ειναι το απολυτο αδιεξοδο, εκει δεν εχει πισω. Ολα τα αλλα ειναι διαχειρησιμα, το πιστευω 100% αυτο. Ολα λυνονται, ολα βελτιωνονται, ολα ειναι διαχειρησιμα και υποφερτα. Δεν ειναι γενικα ετσι απλα λογια αυτο που λεω, ετσι ειναι αντικειμενικα, ειναι η αληθεια.

    Το οτι δεν εχεις ξαναπαει σε ψυχολογο επισης τι σημασια εχει; Για ολα υπαρχει μια πρωτη φορα...υπηρχε και μια εποχη που δεν ειχες ξαναπερπατησει, δεν ειχες ξαναπιασει κουταλι στα χερια σου. Το εκανες ομως, στραβα κουτσα στην αρχη, λιγο καλυτερα στην συνεχεια. Αμα δεν ειχες κανει το πρωτο βημα να προσπαθησεις ομως, ακομα δεν θα ηξερες να περπατησεις και θα πασαλειβοσουν οταν τρως, αλλα δεν εχεις τετοιο θεμα ετσι δεν ειναι; :)
    Αρα δοκιμασε ψυχολογο για πρωτη φορα...μη το σκεφτεσαι τοσο πολυ, απλα κανε το πρωτο βημα.
    Δεν πειραζει που δισταζεις, ισως σου βγει σιγα σιγα. Ισως σε βοηθησει να εκφραστεις καλυτερα απο οτι μπορω εγω εδω...μπορει να λεω τα λαθος πραγματα, καποιος ειδικος να ξερει να πει τα σωστα πραγματα για να νιωσεις λιγο πιο ανετα να του μιλησεις...
    Και στο κατω κατω της γραφης εξασκησου εδω λιγο αμα θελεις, μιλα μας για ο,τι γουσταρεις, κανε μας παρεα. Κι εγω θελω παρεα, μενω μονη στο εξωτερικο τωρα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Λοιπόν παιδάκια κι εμένα μ αρέσει η παρέα σας αλλά είχα μια δύσκολη μέρα και αλληθωρίζω απτην νυστα.
    Χάλια...πες εδώ ότι θέλεις και πάω στοίχημα οτι θα σου αποδείξουμε πως τίποτα δεν είναι άλυτο! Χαζεψε λίγο το φορουμ, θα βρεις πολλά προβλήματα και πολλούς θαρραλαίους ανθρώπους εδώ που επιμένουν να προσπαθούν...
    Καληνύχτα σας :)

  12. #27
    To μεγάλο δράμα είναι να βλέπω μια ωραία κοπέλα στον δρόμο και να ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα να την προσεγγίσω
    Μην μου πείτε "προσπάθησε", δεν γίνεται απλά...

    Στην σχολή μου πιά εδώ και καιρό δεν μπορώ να διαβάσω, δεν έχω δύναμη να σκεφτώ και να διαβάσω στα σοβαρά
    Απογοητεύτηκα πολύ και ήμουν και μόνος, οπότε δεν είχα καμία όρεξη

  13. #28
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Κοίτα,για πολλούς είναι δύσκολο το ερωτικό(και για εμένα).Απλά προσπάθησε να ανοίγεσαι εκεί που θες.Και ότι βγεί.
    Φίλους έχεις?Σε ποιά πόλη σπουδάζεις?Ηλικία,νομίζω 18 είπες?

  14. #29
    Quote Originally Posted by cube View Post
    .......................
    Σου απάντησα με mail

  15. #30
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Κοίτα,για πολλούς είναι δύσκολο το ερωτικό(και για εμένα).Απλά προσπάθησε να ανοίγεσαι εκεί που θες.Και ότι βγεί.
    Φίλους έχεις?Σε ποιά πόλη σπουδάζεις?Ηλικία,νομίζω 18 είπες?
    Δεν έχω φίλους, δεν είχα ποτέ...
    Είμαι 19

    Δεν νιώθω καθόλου αυτοπεποίθηση για ο,τιδήποτε, πραγματικά για ο,τιδήποτε
    Νιώθω απλά αδύναμος

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 22:31
  2. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 10:58
  3. θελω να αυτοκτονησω
    By klants in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-07-2013, 14:18
  4. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •