Θέλω να αυτοκτονήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1

    Θέλω να αυτοκτονήσω

    ==========================
    Last edited by Χάλια Μαύρα; 26-05-2017 at 14:15.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου φιλε/φιλη μου...Μεσα σε οσα μας γραφεις δεν ειδα να ρωτας κατι συγκεκριμενο. Σκεψου το λιγο λοιπον, γιατι τα εγραψες; Εγω νιωθω πως ειναι ο τροπος σου να γραψεις "Βοηθεια".
    Το καλο λοιπον ειναι πως δεν θελεις να πεθανεις, θελεις να νιωσεις καλυτερα. Απλα δεν πιστευεις αυτη τη στιγμη οτι μπορει πραγματι να νιωσεις καλυτερα καποτε. Νομιζεις πως παντα θα νιωθεις ετσι, για αυτο ο θανατος μοιαζει με ανακουφιση. Αλλα και το να ζεις χωρις να νιωθεις οπως νιωθεις τωρα ανακουφιση δεν θα ηταν; Σιγουρα θα ηταν. Και ετσι μπορει να υπαρχει και το μπονους του να ζησεις ακομα και ομορφα πραγματα στο μελλον. Δεν χρειαζεται να τα χασεις και αυτα για να ανακουφιστεις με την ανυπαρξια...επελεξε μια καλυτερη υπαρξη.
    Παλεψε το. Ηδη ξεκινησες να το παλευεις με το να μας γραψεις και χαιρομαι πολυ για αυτο. Το πρωτο βημα ηταν απλο. Κανε ετσι και τα υπολοιπα ενα ενα για να βοηθησεις τον εαυτο σου.

    Εγω ειμαι εδω να μιλησουμε για ο,τι θελεις, αλλα το επομενο βημα ειναι να απευθυνθεις σε ειδικο ψυχικης υγειας. Πες μου το εχεις δοκιμασει; Θελεις να το κανεις; Πες μου πως αισθανεσαι για αυτη την ιδεα;

    Γραψε μου και θα τα συζητησουμε αμα θελεις, θα τα διαβασω προσεκτικα και θα σου απαντησω μετα τη δουλεια μου, σχολαω στις δυο. Περιμενω να δω απαντηση σου τοτε :)

  3. #3
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Αγόρι είμαι.

    Δεν ρώτησα κάτι συγκεκριμένο γιατί μόνο προβλήματα έχω τα οποία δεν λύνονται. Ο αυτισμός δεν ξεπερνιέται! Ερωτική σχέση ούτε είχα ούτε θα έχω! Και χίλια δυο άλλα θέματα για τα οποία δεν έχω λύση...

    Να ζήσω με το μπόνους του μέλλοντος; Αυτά σκεφτόμουν πριν πόσα χρόνια με πίκρα κάθε φορά που ήθελα πολύ να αυτοκτονήσω και ήταν πολλές οι φορές που προσπάθησα να αυτοκτονήσω...

    Κάποτε ήμουν στο εξωτερικό και πήγαινα σε σταθμούς να πάρω καθημερινά το τάδε τρένο. Δεν είχα πηδήξει τότε στις ράγες αν και το είχα σκεφτεί αλλά αν μπορούσα να ξαναβρεθώ εκει θα το έκανα
    Τώρα θα αυτοκτονήσω με φάρμακα όσο επώδυνο και αν είναι.

    Σε ψυχολόγο δοκίμασα να πάω μια μέρα που ένιωθα απαίσια και είπε ότι θα με κλείσει για μετά από πόσες μέρες, ούτε με ρώτησε το όρθιο ζώο γιατί πήρα...Ούτε που πήγα!

    Αυτά! Να έχεις μια υπέροχη ημέρα!
    Εγώ δεν θα έχω γιατί θα την περάσω όπως πάντα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γεια σου και παλι...κανε μου την χαρη και μιλα μου λιγο για τα προβληματα σου. Ποια ειναι συγκεκριμενα τα προβληματα που εχεις που σε κανουν να υποφερεις στη ζωη σου; Ποια πραγματα σε ενοχλουν και πιστευεις πως αν βελτιωνοντουσαν αυτα θα σου αρεζε η ζωη σου;
    Κανε μου μια λιστα αμα θελεις με τα χιλια δυο θεματα...εχω πολυ χρονο να τα διαβασω και θελω πολυ να μαθω περισσοτερα για εσενα.

    Ενα προβλημα που σε στενοχωρει ειπαμε ειναι ο αυτισμος...για εμενα δεν ειναι κατι που χρειαζεται επιλυση ουτε ειναι η καταδικη σου. Δεν ειναι καμια τρομερη αρρωστια. Ειναι διαφοροποιηση στον τροπο που επικοινωνεις και εκλαμβανεις την επικοινωνια απο τους αλλους. Μπορει να μη πιανεις παντα τα υποννοουμενα η το συναισθημα που βγαζει ο αλλος χωρις να λεει καθαρα αυτα που εννοει...ε και; Το κακο που ειναι; Γιατι να εισαι εσυ ο παραξενος; Ας λενε οι αλλοι αυτο που εννοουν ξεκαθαρα. Ειναι και αυτο ενας τροπος να το δουμε, δεν ειναι; Αρα γιατι να στενοχωρεις τον εαυτο σου με αυτη την ταμπελα; Εγω θεωρω πως απλα ειναι ενας ξεχωριστος τροπος σκεψης και αντιληψης. Και δε σημαινει πως δεν μπορεις να εχεις μια ικανοποιητικη κοινωνικη ζωη...
    Αρκει να μαθεις να το διαχειριζεσαι σωστα και να επιλεγεις τους σωστους ανθρωπους γυρω σου...για παραδειγμα νομιζω μπορεις να μαθεις να καταλαβαινεις συνειδητα και με αναλυτικη σκεψη, με συστημα τι εκφραζουν οι αλλοι ανθρωποι. Και με την εξασκηση ισως βελτιωθει η κατασταση. Επισης με ενα δικτυο ανθρωπων γυρω σου που σε καταλαβαινουν και ειναι ενημεροι για το θεμα η που θελουν και εχουν τη καλη διαθεση να μαθουν/να καταλαβουν δεν θα χρειαζεται να κανεις εσυ ολη την δουλεια.
    Φανταζομαι εχεις βιωσει ισως παρεξηγησεις, απορριψη απο αλλους ανθρωπους, ελλειψη επικοινωνιας, μοναξια...διορθωσε με αν κανω λαθος.
    Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν αξιζει να ζεις. Αν μπορουσε να βρεθει τροπος να γεφυρωθει αυτο το χασμα που νιωθεις με τους αλλους ανθρωπους και να μην αισθανεσαι τοσο μονος δεν θα ηταν καλυτερα;
    Και ποιος σου ειπε πως δεν γινεται αυτο; Επειδη δεν γινεται να φυγει ο αυτισμος δε σημαινει πως δεν γινεται να εχεις μια πιο ποιοτικη ζωη μαζι με αυτον. Απλα πετα εξω απο την ζωη σου οποιον δεν καταλαβαινει η καταλαβε τελοσπαντων πως η γνωμη του δεν μετραει. Αντι να αισθανεσαι εσυ αναξιος σκεψου ποσο στενομυαλος ειναι ο ανθρωπος που δεν θελει να σε γνωρισει για αυτον τον λογο...πολυ.
    Το ξερω πως φαινονται λογια ολα αυτα και το ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο, σιγουρα θα ειναι δυσκολο φανταζομαι με τις ανυπαρκτες υποδομες στην ελλαδα γενικα, και στο θεμα του αυτισμου καπως ετσι θα ειναι τα πραγματα...αλλα δεν χρειαζεται να ειναι ετσι. Δοκιμασες να απευθυνθεις σε κανεναν οργανισμο κανεναν συλλογο κατι για τον αυτισμο; Δεν ξερω και αν υπαρχει...αμα θελεις στειλε μου προσωπικο μηνυμα με την περιοχη που μενεις για να σε βοηθησω να το ψαξουμε.

    Και περιμενω και την λιστα με τα αλλα θεματα που εχεις.
    Αυτη τη στιγμη δεν ψαχνω τροπο να σε πιεσω να αλλαξεις γνωμη, σεβομαι το πως νιωθεις. Απλα κανε μου εμενα την χαρη τουλαχιστον να μιλησουμε για αυτα πρωτα. Ισως σκεφτουμε μαζι κατι που δεν ειχες σκεφτει μονος.
    Καντο οχι επειδη το πιστευεις, αλλα για να μην νιωθω εγω οτι σε απογοητευσα. Περιμενω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ελα ρε μεγαλε λιγο αυτισμο εχω κι εγω κ ψυχωση αμα με δεισ ειμαι σα μπραβοσ μη μασασ εχεισ πιο πολυ δυναμη απο τουσ αλλουσ εκμεταλευσου το εγω εγινα αγροτησ μη μασασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Να πω ότι πριν μερικες μέρες είχα τα γενέθλια μου, την ημέρα που κανένας δεν μου τηλεφωνεί για ευχές εκτός από τους ηλίθιους συγγενείς (ελάχιστοι) που δεν καταλαβαίνουν, ποτέ δεν με κατάλαβαν και με έκαναν περισσότερο σκατά

    Είμαι πάντα κλεισμένος μέσα με εξαίρεση τώρα τελευταία που βγαίνω που και που έξω τα απογεύματα αλλά νιώθω ότι με κοιτάνε περίεργα

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν θελεις να μου γραψεις τα πραγματα που πιστευεις οτι θα σε βοηθουσαν αν ηταν διαφορετικα; Τι σε ενοχλει; Ποια ειναι τα προβληματα σου;
    Εγω απλα βλεπω καποιον που νιωθει πολλη μοναξια, το καταλαβαινω...κι εγω νιωθω πολλη μοναξια καποιες στιγμες.
    Αλλα αυτο δεν ειναι λογος για να μην αγαπω την ζωη.
    Η στενοχωρια και ο πονος που αισθανεσαι δεν ειναι πλεον στον συνηθισμενο βαθμο που τα αισθανονται ολοι οι ανθρωποι οταν αντιμετωπιζουν δυσκολιες και δυσαρεστα πραγματα στη ζωη τους...
    Ειναι σε βαθμο που σε εμποδιζουν πλεον να αναγνωρισεις ακομα και τα καλα πραγματα που μπορει να σου συμβαινουν-συμβουν. Η θλιψη σου διαστρεβλωνει τον τροπο που αντιλαμβανεσαι τα πραγματα πλεον, επειδη την αφηνεις εσυ.
    Πλεον ειναι και ορμονικο, σωματικο το θεμα...οπως καποιος που εχει πονο στη καρδια παει στον καρδιολογο ετσι και εσυ χρειαζεσαι την βοηθεια ειδικου ψυχικης υγειας...οταν αρρωσταινουμε τι κανουμε; Δε παιρνουμε φαρμακο; Δεν αποζηταμε την γιατρεια; Ε αποζητα την γιατρεια και για αυτο που νιωθεις...
    Μην απορριπτεις τοσο την ιδεα του να ζητησεις βοηθεια, του να μιλησεις σε ανθρωπους...ειμαι βεβαιη πως οτι προβλημα και αν εχεις μπορει να βελτιωθει.
    Ζητας με τον τροπο σου και τη συμπεριφορα σου βοηθεια και οταν σου δωθει την απορριπτεις...γιατι;
    Τι ειναι το χειροτερο που μπορει να σου συμβει αν προσπαθησεις να βοηθησεις καποιον να σε βοηθησει; Εδω εισαι ετοιμος λες να πεθανεις, ποσο χειροτερο απο τον θανατο μπορει να ειναι το να προσπαθησεις να ζησεις καλυτερα πρωτα; Το προσπαθησες; Αν οχι μπορεις να το δοκιμασεις. Αν το δοκιμασες ηδη ξερεις απο εμπειρια πλεον τι δεν λειτουργει αρα μπορεις να εστιασεις τη προσπαθεια σου σε αλλους τροπους.
    Τι εχεις να χασεις λοιπον; Το εχεις να φοβηθεις αμα δοκιμασεις να ζησεις λιγο καλυτερα απο χτες; Δεν εχεις περιεργεια να δεις αν γινεται;
    Ο θανατος ποναει, ειναι οριστικος και θα ερθει ουτως η αλλως καποια στιγμη. Γιατι να μη δεις τι μπορεις να κανεις στο ενδιαμεσο;

  8. #8
    Για εσένα είναι εύκολο γιατί δεν χρειάζεσαι να είσαι "αλλού"

    Εγώ έκανα ο,τι μπορούσα, κουράστηκα ψυχικά

    Όταν πήρα το χλωροφόρμιο μπόρεσα να πέσω σε λήθαργο και να πάψω να βασανίζομαι....Αυτό θέλω να ξαναγίνει αλλά μόνιμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γιατι χρειαζεσαι να εισαι "αλλου"; Και που το ξερεις οτι ειναι δυσκολο μονο για εσενα; Υπαρχει πολυς κοσμος που περναει δυσκολα, δεν εισαι μονος σε αυτο οσο και αν σου τη δινει η σκεψη. Δεν εισαι ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που ποναει οπως πονας εσυ δεν εισαι ο μοναδικος ανθρωπος στον κοσμο που νιωθει οπως νιωθεις εσυ. Δεν μπορω να ταυτιστω ουτε να σε καταλαβω απολυτα, το δεχομαι. Αλλα υπαρχουν ανθρωποι που νιωθουν οτι νιωθεις εσυ και ομως παρ'ολα αυτα επιλεγουν να ζουνε. Και προσπαθουν να βοηθησουν τον εαυτο τους. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να καταλαβει απολυτα κανεναν...εμεις οι ιδιοι πρεπει να βοηθαμε τους αλλους να μας βοηθησουν και να μας καταλαβουν οσο λιγο γινεται...να παρουμε δυναμη, θαρρος, ιδεες και στηριξη απο αυτους τους ανθρωπους. Αλλα απο εκει και επειτα φυσικα και πρεπει να βοηθαμε μονοι μας τον εαυτο μας...γιατι ειναι η φυση του ανθρωπου να θελει να ζησει, να εχει μια καλη ζωη, να αυτοσυντηρηθει και να επιδιωκει το καλυτερο. Και καταβαθος θελεις να αυτοσυντηρηθεις.
    Γιατι αν το πιστευεις στα αληθεια αυτο που λες 100% γιατι εγραψες εδω; Φανταζομαι οχι για να σου δωσουμε οδηγιες και ιδεες για το πως μπορεις να πετυχεις αυτο που λες οτι θελεις.
    Το εκανες γιατι λειτουργει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης μεσα σου. Θελεις καποιος να σε ακουσει, θελεις καποιος να σε βοηθησει. Υπαρχει πολυς κοσμος που θα το κανει αμα το ζητησεις, τα πραγματα που μπορουν ομως να κανουν απο ενα σημειο και μετα οι αλλοι ειναι περιορισμενα, πρεπει και εσυ να θελεις να βοηθησεις τον εαυτο σου.
    Μπορει να θελεις πρωτα να βγαλεις πικρα απο μεσα σου, αλλα δεν με πειθεις οτι δεν σε νοιαζει καθολου να βοηθησεις τον εαυτο σου. Βγαλε την πικρα σου να φυγει απο την μεση. Πες μου ολα τα παραπονα σου, ακουω.

  10. #10
    ==================

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλα, σε αφηνω στην ησυχια σου. Αν θελησεις στο ενδιαμεσο να μιλησουμε για κατι απο αυτα που προτεινα η ο,τι αλλο θες εσυ πες μου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Χάλια παρέα θα ήθελες? είσαι από αθήνα?

  13. #13

    Unhappy

    Quote Originally Posted by cube View Post
    Χάλια παρέα θα ήθελες? είσαι από αθήνα?
    Όχι δυστυχώς, από β.Ελλάδα γράφω

    Θα ήθελα μια παρέα γιατί η τόση μοναξιά δεν αντεχεται

  14. #14
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Καλα, σε αφηνω στην ησυχια σου. Αν θελησεις στο ενδιαμεσο να μιλησουμε για κατι απο αυτα που προτεινα η ο,τι αλλο θες εσυ πες μου.
    Αυτήν την στιγμή δεν έχω αρκετά λεφτά για να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο

    Δεν ξέρω και αν υπάρχει τίποτα δωρεάν στην περιοχή αλλά υποθέτω πως ο,τι δίνεις παίρνεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Αυτήν την στιγμή δεν έχω αρκετά λεφτά για να πάω σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο

    Δεν ξέρω και αν υπάρχει τίποτα δωρεάν στην περιοχή αλλά υποθέτω πως ο,τι δίνεις παίρνεις
    Υπάρχουν δωρεαν ψυχολόγοι ή ψυχίατροι που μπορεις να απευθυνθεις. Θα βρεις σιγουρα στην περιοχη σου και δεν ειναι απαραίτητα χαμηλης ποιοτητας οι υπηρεσιες που προσφερονται. Πολλα παιδια απο δω πηγαινουν σε κάποιο δημόσιο. Εχεις ψάξει καθολου;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 22:31
  2. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 10:58
  3. θελω να αυτοκτονησω
    By klants in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-07-2013, 14:18
  4. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •