Νεύρωση vs ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Νεύρωση vs ψυχωση

    Μήπως το γυρναω σε ψύχωση? Ποιος είναι ο διαχωρισμός? Μία φίλη και συνάδελφος μου είπε ότι όταν ακούς τη φωνή σου διπλή στο τηλέφωνο σημαίνει ότι στο παρακολουθούν. Αρχικά δεν έδινα σημασία, μέχρι που μου συνέβη... Πανικοβλήθηκαν, γιατί δε θέλω ν μ παρακολουθούν εννοείται, αλλά πιο πολύ γτ δε θέλω ν μ γίνει εμμονή ότι μ παρακολουθούν... Φοβάμαι ότι θα αρχίσω να παραλληρω. Άλλος κανείς με φοβία, μήπως περάσει στην άλλη πίστα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Aerozol View Post
    Μήπως το γυρναω σε ψύχωση? Ποιος είναι ο διαχωρισμός? Μία φίλη και συνάδελφος μου είπε ότι όταν ακούς τη φωνή σου διπλή στο τηλέφωνο σημαίνει ότι στο παρακολουθούν. Αρχικά δεν έδινα σημασία, μέχρι που μου συνέβη... Πανικοβλήθηκαν, γιατί δε θέλω ν μ παρακολουθούν εννοείται, αλλά πιο πολύ γτ δε θέλω ν μ γίνει εμμονή ότι μ παρακολουθούν... Φοβάμαι ότι θα αρχίσω να παραλληρω. Άλλος κανείς με φοβία, μήπως περάσει στην άλλη πίστα?
    την φωνη σου μπορεί να την ακους γιατί η γραμμή δεν είναι καλή ή η σύνδεση του κινητού να εχει κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί να σε παρακολουθούν; για ποιο λόγο; ένα χαρακτηριστικό της κοινωνίας μας είναι ο ωχαδερφισμός και η αδιαφορία. Συνεπώς δεν νομίζω να υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Αγχος ειναι!!εχω περασει απο πολλες πιστες!!φαντασου τσεκαρα κ τι εβλεπα μηπως ειχα οπτικες παραισθηδεις ή οταν ακουγα ενα θορυβο ρωταγα την μανα μου αν το ακουει κ αυτη!η διαφορα ειναι οτι ο ψυχωτικος δεν αμφιβαλει,το πιστευει!!οποτε προσπαθησε οσο μπορεις να μην το σκεφτεσαι,ειναι δυσκολο αλλα απασχολησε το μυαλο σου με κατι αλλο!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  4. #4
    Pink floyd το χω κάνει κ εγώ αυτό: το ακούτε κ σεις????? Ρε πιο πολύ με φοβίζει μην αρχίσω και πιστεύω ότι με καταδιώκουν, η ΥΠΕ , η cia, οι εξωγήινοι​.. Γενικά δεν το σκέφτομαι μου σκάει από μόνο του κ μ γεμίζει άσχημη συναισθήματα...Όσο γτ ν μ παρακολουθούν, λόγω δουλειάς πολλοί συνάδελφοι μ λένε ότι παρακολουθούμεθα. Εγώ αρχικά έλεγα ότι είναι απλά ψωνάρες, από την άλλη για ν ναι τόσο πεπεισμένοι κτ θα ξέρουν. Ισχύει γνκ ότι οι νευρωτικοι έχουν σχεδόν μηδαμινές πιθανότητες να αναπτύξουν ψύχωση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Εμενα κ οι δυο γιατροι μου μου ειπαν οτι δεν εχω καμια σχεση με την ψυχωση!τους εχω πει οτι κουλο μπορεις να φανταστεις!φοβος ειναι!κ επειδη εχω ανθρωπο με ψυχωση,πιστευε οτι τον παρακολουθουν,οτι θελουν να του κανουν κακο κλπ!να σου πω κ το αλλο που φοβαμαι εγω,απο μικρη ακουγα στο σχολειο τους καθηγητες οτι μπορουν να παρακολουθησου το τηλ κ εμενα μου χε κολλησει ή με τον υπολογιστη επισης,ακομα το σκεφτομαι ωρες ωρες!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν σε παρακολουθούσαν το τελευταίο που θα άφηναν να συμβεί θα ήταν κάτι τόσο προφανές όσο να ακούς την φωνή σου διπλή...
    Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν ο άλλος σε εχει σε ανοιχτή ακρόαση οπότε η φωνή σου ακούγεται δυνατά και παει και στο μικρόφωνο του, επισης μπορεί να ειναι δυσλειτουργία του δικτύου ή ακόμα και της συσκευής καθώς είχα ένα κινητό πολύ καλό που το έτζασα για αυτο το λόγο όλοι ακούγαν την φωνή τους γιατί είχε το μικρόφωνο κοντά στο ακουστικο και απο το ακουστικό πήγαινε η φωνή στο μικρόφωνο...

    Είμαι και εγώ κουφάλογο και το έβαζα πάντα δυνατά....

    Λογικές εξηγήσεις άπειρες...
    Προσπάθησε απλά να εκλογικεύεις κάθε σκέψη...
    Η κατασκοπεία εχει προχωρήσει ασύστολα αν θελαν να σε παρακολουθήσουν θα το κάναν τόσο τέλεια που δεν θα άφηναν κανένα ίχνος...

    Ψύχωση θα ταν να βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν, να ακούς πράγματα που ποτέ δεν λέχθηκαν...
    Πραγματικά είναι τρομακτικό. Εχω συγγενή με ψύχωση και όντως εβλεπε πράγματα που δεν υπήρχαν καν... ανθρωπους να συννομωτούν εναντίον του... Μαύρα αμαξια να τον παρακολουθούν κτλ..

    Καλά εκεί είχε ξεφύγει ... στο τέλος νόμιζε πως ως και η μάνα του συννομωτούσε εναντίον του .. Την άκουγε να λέει πραγματα που ποτε δε είπε... Το ζούσα όλο αυτό απο κοντά...

    Επίσης όταν φτάσεις να έχεις ψύχωση ΔΕΝ είσαι πια σε φάση να αναρωτιέσαι ΑΝ έχεις ψύχωση ΓΙΑΤΙ ήδη θεωρείς τέρμα αληθινά τα όσα βλέπεις/ακούς... ΔΕ σε νοιάζει τι λενε οι άλλοι, δεν το συζητάς... Είσαι σίγουρος πια πως κάτι δεν παει καλα

Similar Threads

  1. Μπορεί η νεύρωση να οδηγήσει σε ψύχωση;
    By xart in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2014, 14:03
  2. Νεύρωση
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2011, 08:44
  3. Άνεργη, και με νευρωση
    By santanina66 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-04-2011, 10:33
  4. ψυχαναγκαστικη νευρωση
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2008, 23:27
  5. η νεύρωση μου...
    By agnostos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-10-2008, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •