ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360

    ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΣ

    Καλημέρα σας,
    έχει δοκιμάσει κανείς τον υπνωτισμό ως μέρος της θεραπείας του απο τις αγχώδης διαταραχές με κρίσεις πανικού και τα σχετικά και ίσως και κάποιας μορφής κατάθληψης??
    η και για κάποιο άλλο ψυχολογικό πρόβλημα?
    και αν ναι.. ποιες ειναι οι εντυπώσεις σας και πώς ηταν αυτη η εμπειρία? σας βοήθησε?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω εκανα ολο και ολο μια συνεδρεια ενω οι προβλεπομενες ηταν σε αριθμο τρεις....!!!
    αυτο που γνωριζω και ξερω και μπορω να σε πω, ειναι πως ο υπνωτιστης απλα προσπαθει να σε περασει στο υποσυνειδητο μερος του μυαλου, το ''μηνυμα'' που θα σε βοηθησει....
    για παραδειγμα ενας που ανησυχει για το εαν θα μπορεσει να αποκοιμηθει το βραδυ χωρις υπνωτικα χαπια, προσπαθει να του περασει απο το μυαλο το ''μηνυμα'' οτι μπορει να κοιμηθει τοσο βαθια οσο και ενα μωρο...
    δεν ειμαι ακομα σιγουρος εαν μπορει να του περασει στο υποσυνειδητο ''μηνυματα'' οπως εισαι απολυτα ευτυχισμενος...
    κατι ας πουμε που δεν υπαρχει στον καταθλιπτικο!!
    σε αγχωδεις διαταραχες, επισης, προσπαθει να τον βοηθησει περνωντας το ''μηνυμα'' οτι για αυτο που ανησυχει υπερβολικα θα του πανε ολα καλα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    εσυ με την μια δυνεδρεία είδες καμια αλλαγή? σε βοήθησε έστω και λίγο?
    Σε βάζει σε βαθύ ύπνο? όπως το βλέπουμε στις ταινίες? (με το εκρεμές και μετα να χτυπαει τα δάχτυλα και να ξυπνας και να μην θυμασαι?)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οχι ο ορος ειναι λιγο απατη...!! στην κυριολεξια δεν μπαινεις σε υπνωτισμο (σε βαθυ ακουσιο υπνο) και δεν γινεσαι το υποχειριο του ψυχοθεραπευτη...!!!
    απλα ο υπνωτιστης, δηλαδη αυτος που μπορει να σε υπνωτισει, προσπαθει να σε χαλαρωσει, γιατι η ενταση ειναι αυτην που δημιουργει θεμα στον υπνωτισμο...!! Πρεπει να εισαι δηλαδη χαλαρος, για να εισαι δεχτικος απεναντι σε ''μηνυματα'' που προσπαθει να στα εμφυτευσει στο υποσυνειδητο σου, τα οποια ειναι διαφορετικα απο περιπτωση σε περιπτωση...
    εγω δεν καταλαβα καποια διαφορα... απλα με την μια συνεδρεια, επειδη λειτουργησε ως μια ''μινι'' ψυχοθεραπεια, καταλαβα ποιος ηταν ο φοβος μου!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κατάλαβα.. σε ευχαριστώ πολύ!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω ειχα παει μια φορα σεναν υπνωτιστη , παλευε να με υπνωτισει , εκανε κι ελεγε τρελλα πραματα , στο τελος ειπε οτι δενμ ειμαι απ αυτους που υπνωτιζονται ( σωωωωωπα ! ) ..........................το μονο ποπυ καταφερε , ηταν να με υποβαλλει να πεσω προς τα πισω .......αφου με κρατησε βεβαια ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι εγω ειχα παει μια φορα σεναν υπνωτιστη , παλευε να με υπνωτισει , εκανε κι ελεγε τρελλα πραματα , στο τελος ειπε οτι δενμ ειμαι απ αυτους που υπνωτιζονται ( σωωωωωπα ! ) ..........................το μονο ποπυ καταφερε , ηταν να με υποβαλλει να πεσω προς τα πισω .......αφου με κρατησε βεβαια ......
    LOL.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •