εαν υπαρχει καποιος ειδικος που μπορει να το διαβασει και να με βοηθησει με μια γνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21

    εαν υπαρχει καποιος ειδικος που μπορει να το διαβασει και να με βοηθησει με μια γνωμη

    Καλησπερα!Μολις πηρα κατι εξετασεις αιματος που εκανα χθες.τελευταια αισθανομουν υπερβολικη κοπωση με αποτελεσμα σαν νοσοφοβικη να μη μπορω να βγω απο το σπιτι.υπερβολικη υπνηλια ασταθεια και μια γενικη ατονια και πολυ κακη ψυχολογια.
    Η tsh θυροειδη βρεθηκε στα κατωτερα φυσιολογικα ορια με τιμη 0,39
    η βιταμινη d χαμηλη κατω των οριων
    σιδηρος-φεριτινη πολυ καλα
    και περιμενω την β12 που θα βγει το απογευμα.
    λογω της tsh στα κατωτερα φυσιολογικα μου συνεστησαν να δω ενδοκρινολογο.
    Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει;Καποια γνωμη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο ενδοκρινολογος εχει πλεον τον λογο , η D συντιθεται με 20-30 λεπτα εκθεση στον ηλιο , ιδιως τωρα πουναι ηλιοφανεια , η Β12 δινει επισης καποια ενεργεια , περιεχεται στο μοσχαρισιο κρεας , γινονται ενεσεις υποδοριες με Β12 , ειναι οι πιο συνηθισμενες ......για το tsh μονο ενδοκρινολογο , να στο ρυθμισει με χαπια , που θα σου πει και για τις βιταμινες ....
    η ελλειψη D προκαλει κακη ψυχολογια ..........
    δεν υπαρχουν ειδικοι εδω μεσα , δλδ γιατροι , μονο μελη , που θα σου πουν την αποψη τους ....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ο ενδοκρινολογος εχει πλεον τον λογο , η D συντιθεται με 20-30 λεπτα εκθεση στον ηλιο , ιδιως τωρα πουναι ηλιοφανεια , η Β12 δινει επισης καποια ενεργεια , περιεχεται στο μοσχαρισιο κρεας , γινονται ενεσεις υποδοριες με Β12 , ειναι οι πιο συνηθισμενες ......για το tsh μονο ενδοκρινολογο , να στο ρυθμισει με χαπια , που θα σου πει και για τις βιταμινες ....
    η ελλειψη D προκαλει κακη ψυχολογια ..........
    δεν υπαρχουν ειδικοι εδω μεσα , δλδ γιατροι , μονο μελη , που θα σου πουν την αποψη τους ....
    η β12 ηταν πολυ καλη,μολις πηρα τα αποτελεσματα.στην d εχω ανεπαρκεια και ηδη μου δωσαν συμπληρωματα για 3μηνες κ μετα το 3μηνο επανελεγχο,οσο για την tsh ειναι χαμηλη αλλα εντος οριων ,δεν ειδα ενδοκρινολογο,τηλεφωνικα μονο γιατι δεν ειχαν χρονο για ραντεβου σημερα οπου μου ειπαν και οι 2 που μιλησα πως δεν ειναι ανησυχητικο απλα ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια.περισσοτερο ηθελα να δω αν υπαρχει καποιος με παρομοιο θεμα χαμηλης tsh και εν τελει πως ακριβως το αντιμετωπισε κ εαν του προκαλουσε αντιστοιχα συμπτωματα.

  4. #4
    Καλησπερα,τα συμπτωματα που ανεφερες-υπερβολικη κοπωση ,κακη ψυχολογια μαλλον προς το ψυχολογικο πανε και οχι στην χαμηλη tsh. Παιρνεις αλλα φαρμακα,ποσο καιρο τα νιωθεις αυτα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by drjai View Post
    Καλησπερα,τα συμπτωματα που ανεφερες-υπερβολικη κοπωση ,κακη ψυχολογια μαλλον προς το ψυχολογικο πανε και οχι στην χαμηλη tsh. Παιρνεις αλλα φαρμακα,ποσο καιρο τα νιωθεις αυτα?
    τα νιωθω περιπου τις τελευταιεα δεκα ημερες.
    η tsh ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια και απλα μου ειπαν να την κοιταξω.
    η μ*@@α ειναι οτι διαβαζοντας ολα τα συμπτωματα του υπερθυροειδισμου ,μετα τα επαθα ολα .(με το μυαλο μου εννοειται παντα)
    με δυο ενδοκρινολογους που μιλησα ο ενας μου ειπε οτι οι τιμες αυτες μπορει να ειναι αρχη υπερθυροειδη και ο δευτερος οτι μπορει απο αλογιστη χρηση betadine (που εκανα γιατι με ρωτησε) μπορει να πειραχτηκε και ισως επανελθει σε φυσιολογικες μεσες τιμες.
    ακριβως τα λογια του ηταν οτι βρισκομαι στη γκριζα ζωνη για υπερ/ειδη και ενας υπερηχος θα διαλευκανει μαζι με καποιες εξτρα εξετασεις.
    εν τω μεταξυ τα χω κανει πανω μου απο το φοβο ,δεν ξερω το λογο.νομιζω πως ειμαι του θανατα.
    Αν υπαρχει γενικα καποιος εδω μεσα με προβλημα υπερ/δη θα ηθελα να ακουσω την προσωπικη εμπειρια του!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ειναι απαραιτητο να εχει καπιος το ιδιο ακριβως προβλημα για να ενδιαφερθεις να τον ακουσεις και παρομοιο να ναι κατι θα σκεφτεις και με αυτο.

  7. #7
    Zinovaki, να σου πω, ακόμη και αν είναι υπερθυρεοειδισμός κλαιν... Θέλω να πω, ότι ειναι κάτι σύνηθες και δεν θα επηρεάσει ιδιαίτερα τη ζωή σου. Οποτε χαλαρωσε.

  8. #8
    Οταν διαβαζεις στο ιντερνετ περι ιατρικης λογικο ειναι να τρελενεσαι-δεν μπορεις να βγαλεις διαγνωση απο το ιντερνετ ...πολλα μοιαζουν με πολλα ..χειροτερα θα γινεις ψυχολογικα

Similar Threads

  1. μπορει καποιος να διαβάσει;;
    By Reverae in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-01-2017, 10:38
  2. NALOREX" Ξερει καποιος ειδικος? -γιατρος ? τι γνωμη εχετε?
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 12
    Last Post: 22-06-2012, 15:52
  3. ψαχνω ψυχολογο, αν μπορει καποιος να βοηθησει
    By cocomero in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-2012, 17:59
  4. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •