απολυτη συγκεντρωση στο διαβασμα-πως;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    απολυτη συγκεντρωση στο διαβασμα-πως;

    Γεια σε ολους
    λοιπον σε λιγο καιρο δινω ξανα Πανελληνιες υστερα απο 3 χρονια και ειναι πολυ σημαντικο να διαβασω καλα αυτον τον καιρο.
    Θελω να μην εχω καθολου αγχος, να ειμαι συγκεντρωμενος στο διαβασμα και να μη σκεφτομαι το μελλον γιατι αυτο με αποσπα.Δε θελω να σκεφτομαι την ημερα των εξετασεων, ουτε τους βαθμους, ουτα τα μορια, ουτε το μηχανογραφικο, ουτε που θα περασω, ουτε αν δεν περασω.Η σκεψη της αποτυχιας με διαλυει.Δε θελω να σκεφτομαι τιποτα.Θελω μονο να ζω στο τωρα και να κανω αυτο που πρεπει, να διαβασω.Να διαβασω σωστα και με ηρεμια και να εχω αισιοδοξια.
    Πως μπορω αυτο να το καταφερω; Περιμενω τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ μολις περασα σε ενα Πανεπιστημιο και παω και για αλλο πτυχιο...αν και λιγο μεγαλος πλεον.
    Πως σκεφτομαι να τα καταφερω να αντεπεξερθω στις σπουδες μου?
    Διασκεδαζοντας.
    Δηλαδη δεν θα βλεπω τα μαθηματα οπως τα εβλεπα παλια...πρεπει να διαβασω...πρεπει να διαβασω...σκοπευω να διαβασω εντατικα και σκοπευω να απολαυσω την εμπειρια και τις γνωσεις που αποκομιζω καθως και την επιτευξη του στοχου.Βεβαια εφτασα σε μια α ηλικια για να αρχισω να σκεφτομαι ετσι...δεν ξερω αν βοηθαω καθολου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Παρόμοιο θέμα αντιμετωπίζω και γω τώρα. Εμένα με κινητοποιεί το άγχος σε ανεκτό επίπεδο, αν είναι μεγάλο τελικά με αποτρέπει από το να διαβάσω. Προσπαθώ να διασφαλίσω ότι το περιβάλλον μου είναι κατάλληλο από επίπεδο ησυχίας, κανονίζω τις ώρες που θα διαβάσω για να έχω ηρεμία μέσα στο σπίτι, κάνω το πρόγραμμα αναλυτικά μέχρι την προθεσμία που έχω, τι θα κάνω κάθε ημέρα μέσα σε πλαίσια που μπορώ να επιτύχω, διαμορφώνω έτσι το χώρο μου ώστε να είναι ευχάριστος, αναφέρω στους άλλους τι περιμένω από αυτούς για να με βοηθήσουν (π.χ. όταν έδινα πανελλήνιες είχα απαγορέψει στο αγόρι μου να με παίρνει τηλέφωνο γιατί μου αποσπούσε την προσοχή να περιμένω τηλεφώνημά του, τον έπαιρνα εγώ όποτε ήθελα), και κάθε ημέρα που περνάει συγκεντρώνομαι στους στόχους εκείνης της ημέρας επαναλαμβάνοντάς τους μέσα μου και ότι θα τους καταφέρω. Και προσπαθώ φυσικά να μη με απασχολήσει τίποτα άλλο. Εγώ έτσι λειτουργώ, δε ξέρω αν άλλοι κάνουν άλλα πράγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Πολλες φορές, όταν προσπαθώ να διαβάσω θεωρητικό μάθηματα και εχω άγχος, πιάνω τον εαυτό μου να καιτάω την ίδια λεξη στο βιβλίο για μια ώρα, ενώ το μυαλό μου εχει πλάσει 1000000 ιστορίες ή σκεφτομαι ασχετα πράγματα. Σ\'αυτες τις περιπτώσεις επειδή ξ\'ερω δεν υπάρχει περίπτωση να συγκεντρωθώ, παίρνω το στυλό και σ\'αύτα που διαβάζω κρατάω σημειώσεις, κανώ σχεδιαγράμματα κλπ Έτσι και συγκεντρώνω την προσοχή μου σε αύτο που κάνω αλλά μου μένουν και σχηματικά στο μυαλό. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο βοηθά τους άλλους, γιατί εγώ ποτέ δεν είχα την ικάνοτητα να διαβάζω θεωριτικά μαθήματα παντα μου άρεσε να λύνω ασκήσεις, αλλά εμενα με βοηθα. Καλή επιτυχία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    νομιζω οτι το θεμα του διαβασματος ειναι κατι πολυ προσωπικο και δεν ταιριαζει σε ολους ο ιδιος τροπος, ουτε ολοι μπορουν να ακολουθησουν εναν \"επιτυχημενο\" τροπο..
    οποτε στηξν ουσια μονος σου θα πρεπει να αποφασισεις τι λειτουργει καλυτερα για σενα...
    αλλοι, οπως ειδα παραπανω , ειναι οργανωμενοι, βαζουν προγραμματα που ακολουθουν, και αυτο τους βοηθαει να ανταπεξερχονται...
    εγω για παραδειγμα, λειτουργω αποτελεσματικα υπο πιεση....
    ειναι κατι πολυ φθοροποιο σωματικα, αλλα ανεκαθεν αφηνα τα διαβασματα μου ακομα κι αυτα τα πολυ σημαντικα των πανελληνιων, οσο αργοτερα γινοταν....εφταναν οι εξετασεις κι εγω αντι να κανω επαναληψεις, εβγαζα για πρωτη φορα την υλη...
    επισης επειδη αφαιρουμαι εξαιρετικα ευκολα, αλλα και δεν ηθελα να χανω τις αγαπημενες μου ασχολιες, απο καφε με φιλους μεχρι κωλοβαρεμα, διαβαζα παντα βραδυ...πολυ βραδυ....σε ολες τις μερες εδδινα πανελληνιες χωρις να κοιμηθω καθολου...
    δεν στο συνιστω, σου ευχομαι να λειτουργεις καλυτερα με προγραμματισμο με μεθοδικοτητα..ειναι το πιο σωστο και για το διαβασμα και για τον οργανισμο..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •