Τοξικοί γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3

    Exclamation Τοξικοί γονείς

    Καλησπερα αγαπητο forum.Ειμαι 20 χρονων,φοιτητης και,οπως λεει ο τιτλος,το προβλημα μου ειναι οι γονεις μου (και οι 2).Δυστυχως,αργησα να 'ξυπνησω'.Ολα αυτα τα χρονια ζουσα με ψευδαισθησεις.Ο καθε μου γονιος εκανε τα δικα του.Ο πατερας μου συμπεριφεροταν σα να ειμαι σκουπιδι,απο τοτε που γεννηθηκα μεχρι κ το Γυμνασιο,χωρις λογο.Απλως,ημουν το τελειο θυμα,για να ξεσπασει για οσα του εκανε ο δικος του πατερας.Το αποτελεσμα ηταν να μη μπορω να χαρω πολλα απο τα πραγματα που χαιρονταν τοτε τα παιδια της ηλικιας (φιλιες,ξεγνοιαστες βολτες,κοπελες-φλερτ,δραστηριοτητες κλπ).Με εβριζε,με ειρωνευοταν,με κοροϊδευε,με προσβαλλε σε κοσμο κ δημοσιους χωρους κ απο ενα σημειο κ μετα με ειχε γραμμενο.Δεν εκατσε ποτε διπλα μου σαν πατερας να μου μαθει καποια πραγματα.Μονο την παρτη του κοιταζε,οπως και σημερα.Οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι εδω κ πολλα χρονια κ απο τοτε μεγαλωνω με τη μητερα μου.Απο τοτε επεσα σε αυτον τον μακροχρονιο 'υπνο'.Για παρα πολλα χρονια με κρατουσε παιδακι με τη συμπεριφορα της.Δε με αφηνε να μεγαλωσω με τιποτα.Συνεχεια μου συμπεριφεροταν σα να μην καταλαβαινω τι γινεται γυρω μου κ παραλληλα με ηθελε σα σκυλακι-φιλαρακι για τα γκομενικα-ψυχολογικα-οικονομικα της θεματα και φυσικα να την ακουω μονο,οχι να εχω αποψη.Πολλες φορες υπερανελυε καποια προσωπικα πραγματα που δεν επρεπε (πχ τι αρεσε στους γκομενους στο κρεβατι).Επισης,παντα προσπαθουσε να με εξαγορασει με πραγματα οπως κρουασαν,πατατακια,παγωτα κλπ, ο,τι δηλαδη λατρευουν τα πραγματικα παιδακια.Μαλιστα,αν δεν τα ετρωγα,με κυνηγουσε να μου τα δωσει.Αυτο συμβαινει ακομη κ σημερα.Αναφορικα με τους γκομενους,εχει φερει μερικους στο σπιτι,ΧΩΡΙΣ την εγκριση των παιδιων της,παρουσιαζοντας τους ως 'σοβαρη σχεση' κ φοβερα ατομα.Πεταγε κ σεξουαλικα υποννοουμενα μπροστα μας με τους γκομενους.Εχει κανει κ παρανομες σχεσεις με μικροτερους-παντρεμενους με παιδια,οπως μας ελεγε.Ολους μεχρι τωρα τους εβρισκε μεσω facebook.Δε βγαινει εξω,ουτε εχει φιλες.Συνεχεια καθεται στο κινητο κ χαζογκομενιζει.Ετυχε να δω μερικες φορες κατι λιγα (αυτα δε μου τα εδειξε):απανταει σε ΟΛΟΥΣ χωρις εξαιρεση και στα μηνυματα και στα σχολια και στα αιτηματα,ειτε ειναι αληθινα,ειτε ψευτικα προφιλ,ειτε Ελληνες,ειτε Αμερικανοι,ειτε Πακιστανοι.Και φυσικα ανταλλαζει ερωτικα μηνυματα μαζι τους κ φωτογραφιες.Εχει 'κατορθωσει' να κουβαλησει ανθρωπο απο την αλλη ακρη της Ελλαδας σχεδον,που γνωριστηκαν μεσω facebook κ που αναγκαστηκε να χωρισει απο εναν ηδη διαλυμενο γαμο και εν τελει μας ΕΠΕΒΑΛΕ να μεινουμε ολοι μαζι.Αυτο δεν κρατησε κ γυρισε πισω στην πολη του.Νομιζει οτι ειναι 30-35 κ δεν εχει παιδια ουτε ευθυνες.Ο,τι κ να της εχουμε πει για ολα τα παραπανω μας λεει:Δικη μου η ζωη,δικο μου το σπιτι, ο,τι γουσταρω θα κανω.Αν δεν σ'αρεσει,σηκω φυγε.Εκτος απο αυτα,την εχω πετυχει αρκετες φορες,οταν της μιλαω ή οταν μπαινει στο δωματιο μου ή οταν απλα περναω,να με κοιταει χαμηλα στο πεος μου.Δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι ανωριμοτητα,αρρωστια,κομπλ εξ,ηλιθιοτητα,αδιαφορια ή midlife crisis.Ειλικρινα αισθανομαι ντροπη κ αηδια.Εξω ειναι εντελως υποκριτικη με τους παντες: χαζογελαει με ολο τον κοσμο κ παριστανει την ψευτοευγενικη και την τελεια μανα,που ειναι ανεξαρτητη κ δυναμικη.Το τελευταιο μας το ελεγε συχνα κ συνεκρινε πολλες φορες τον εαυτο της με αλλες.Συνεχιζοντας στο δια ταυτα,εχω πιασει κ τους 2 γονεις μου να τους κανω αυτη την κουβεντα.Ο πατερας μου παραδεχτηκε τα λαθη του κ ζητησε συγγνωμη κ δεσμευτηκε οτι θα αλλαξει.Η μητερα μου συνεχως με διεκοπτε κ μου τα γυριζε με ερωτησεις κ ψεματα,δηλαδη κρυβοταν ξεκαθαρα.Αφου της την ειπα,το βουλωσε κ τα ακουσε ολα.Στο τελος ΕΜΜΕΣΩΣ παραδεχτηκε τα λαθη της κ με βαρια καρδια ζητησε συγγνωμη κ επισης δεσμευτηκε να αλλαξει.Δεν εδειξε καθολου στεναχωρημενη,αλλα αντιθετα με κοιταζε με ενα ενοχλητικο ειρωνικο-βρωμικο χαμογελο,σα να μου ελεγε οτι:Χεστηκα για εσενα.Εγω πηδιεμαι κ καλοπερναω.ΑΦΕΛΩΣ συγχωρεσα και τους 2 κ τους εδωσα 2η ευκαιρια,διοτι δεν αλλαξαν καθολου,ΟΥΤΕ ΚΑΝ προσπαθησαν.Μου εδειξαν ξεκαθαρα οτι θελουν να παραμεινουν βολεμενοι,οπως ειναι,αδιαφορωντας για εμας.Τον ορο 'τοξικος' τον ανακαλυψα προσφατα κ νιωθω δικαιομενος,επειδη νομιζα οτι ημουν ο μονος που εχει περασει τοσο χοντρα πραγματα κ ντρεπομουν να τα πω.Δε μπορω επισης να βρω φιλους,διοτι κανενας δε μπορει να με νιωσει κ ολοι κοιταζουν την καλοπεραση τους.Προσπαθησα να μιλησω για αυτο,αλλα δεν υπηρχε αποτελεσμα.Δε μπορουσαν να αντιληφθουν τη σοβαροτητα της καταστασης.Οχι οτι φταινε,απλως εγω ψαχνω κατι πιο ουσιαστικο απο ενα 'παρεακι' για να βγαινουμε τα σ/κ για κρασια,club κ μπυρες,παριστανοντας τους χαρουμενους κ φιλικα-δεμενους.Τωρα,για τις σπουδες,να σημειωσω οτι ξαναδινω Πανελληνιες για μια σχολη ενστολων,που ηταν κ η 1η μου επιλογη.Δεν ειναι μονο οτι μου αρεσει,αλλα θελω κυριως να φυγω μακρια απο εδω,να ανεξαρτητοποιηθω κ να μην εχω την αναγκη κανενος.Επιπλεον,με τους γονεις μου δε μιλαω σχεδον καθολου κ προσπαθω να μην εχω λεκτικη τουλαχιστον επαφη.Στο θεμα που με απασχολει,εχω κανει την εξης σκεψη:Οταν και αν περασω στη σχολη που θελω,να ξεκοψω ΕΝΤΕΛΩΣ απο τους γονεις μου.Ουτε τηλεφωνα,ουτε επισκεψεις.Πιστευετε,λαμβα νοντας υποψη τα παραπανω,οτι πρεπει να γινει αυτο; Θα ειναι καλη λυση; Και μια 2η ερωτηση:Ολα αυτα που περασα θα εχουν επιδραση πανω μου,στις σχεσεις μου (φιλικες κ μη) κ στην αποκτηση αυτοπεποιθησης-αυτοεκτιμησης ή οχι απαραιτητα; Σας ευχαριστω πραγματικα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο γεγονεν , γεγονεν , δυστυχως δεν διαλεγουμε τους γονεις μας ..........μπορεις να κατηγορεις τους γονεις σου , και δικαιως , αλλα απο την στιγμη που ενηλικιωθηκες , εισαι εσυ υπευθυνος για τις πραξεις σου , και για το μελλον σου ...... η αυτοεκτιμηση /.αυτοπεποιθηση , αν και οι βασεις της μπαινουν σε ηλικιες κατω των 8 ετων , μπορεις να την δουλεψεις μονος σου , δεν ειναι απαραιτητο νε σε κυνηγα μια ζωη το τι συνεβη απο τα 10 σου , ως τα 20 σου ........και θα πετυχεις να δουλεψεις την αυτοπεποιθηση σου , φευγοντας απο το σπιτι σου , και ανεξαρτητοποιουμενος .......η ιδανικη συνταγη , για να σταθεις στα ποδια σου ................οτι αποκτησεις η πετυχεις εφεξης , θα το πετυχεις καθαρα χαρη στις δικες σου δυναμεις , και αυτο θα σου δωσει μεγαλη αυτοπεποιθηση .........

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3
    Macgyver σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Με βοηθησε στο να αποδεχτω την κατασταση.Πραγματικα και εγω με αυτο το σκεπτικο το επελεξα και ελπιζω να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by UpFor44 View Post
    Macgyver σε ευχαριστω για την απαντηση σου!Με βοηθησε στο να αποδεχτω την κατασταση.Πραγματικα και εγω με αυτο το σκεπτικο το επελεξα και ελπιζω να εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα!
    Παρακαλω , ειμαι αρκετα μεγαλυτερος σου , και τοχω φιλοσοφησει το πραμα .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπέρα UpFor44. Αυτά που περιγράφεις μου φαίνονται πολύ γελοία και εννοώ τους γονείς σου, αλλά και πολύ οικεία, εννοώ τους γονείς μου. Σε καταλαβαίνω και σε συμπονώ, δυστυχώς εγώ δεν έχω λύση για τον εαυτό μου, εσύ όμως μπορείς να φύγεις από το σπίτι και να τους ξεγράψεις 100% τους γονείς σου και να δεις η ζωή σου θα αλλάξει. Αν θες το καλό σου, δεν δέχομαι κουβέντα στο να κρατήσεις επαφές, για μένα ξέχνα τους ολοκληρωτικά, είναι όπως είπες, τοξικοί. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κι εγώ το ίδιο, αλλά δεν μπορώ δυστυχώς. Εμένα μπορεί να μην κάνουν τέτοια σεξουαλικά κτλ, αλλά κάνουν άλλα, με βασανίζουν με περιορισμούς και τέτοια και λόγω ότι έχω μια ασθένεια και δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι με εκμεταλλεύονται, οπότε θα σου 'λεγα καλύτερα να βρεις μια δουλειά και να φύγεις από αυτό το τοξικό περιβάλλον αν θέλεις το καλό σου. Αυτά από μένα, ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα καλά.
    ΥΓ.Κι εμένα μπροστά στους άλλους είχε την εικόνα της τέλειας μάναςη μάνα μου (αλλά και ο πατέρας μου του τέλειου γονιού), σε σημείο που να την υπερασπίζονται όλοι, αλλά μόνο εγώ ξέρω τι έχω τραβήξει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    3
    Dark life χαιρομαι που υπαρχει ενα ατομο που να νιωθει ακριβως πώς ειναι η κατασταση και συγχρονως λυπαμαι.Πολυ κακο πραγμα η (οικονομικη) εξαρτηση,ειδικα απο τετοιους γονεις σαν τους δικους μας.Σε ευχαριστω κ σενα για τις συμβουλες σου!Θεωρω κ εγω πως ειναι η καλυτερη επιλογη.Ευχομαι ομως να βρεθει κ για σενα κατι που να αλλαξει εστω κ λιγο την κατασταση!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    UpFor44 δεν είσαι μόνος, πολλοί έχουν βρεθεί να συνειδητοποιούν ότι αν και είναι περιτριγυρισμένοι από ανθρώπους στο σπίτι που μεγαλώνουν, ουσιαστικά διαμορφώνονται και μεγαλώνουν μέσα στη μοναξιά, επειδή οι γονείς αν και σωματικά παρόντες, εχουν εγκαταλείψει το ρόλο του γονέα.
    Είναι σιγουρο πως η οικονομική ανεξαρτησία, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να βρεις τον εαυτό σου και να τον ορίσεις, ως οντοτητα και όχι ως το παιδι της μαμας σου ή του μπαμπα σου. Όταν θα καταφέρνεις πράγματα που αγαπάς και ζεις όπως εσυ επιλέγεις χωρις να χρειάζεται να φοράς τη μασκα του καλού παιδιου για να σε αποδεχτούν οι δικοι σου, θα τονώνεται και η αυτοπεποιθηση σου. Αρκεί να παίρνεις την ευθύνη των όσων κάνεις και να μην χρεωνεις τις αποτυχίες στους γονεις σου, αλλά να προσπαθείς να φτάσεις τους στόχους σου με όποια εφόδια έχεις.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by UpFor44 View Post
    Dark life χαιρομαι που υπαρχει ενα ατομο που να νιωθει ακριβως πώς ειναι η κατασταση και συγχρονως λυπαμαι.Πολυ κακο πραγμα η (οικονομικη) εξαρτηση,ειδικα απο τετοιους γονεις σαν τους δικους μας.Σε ευχαριστω κ σενα για τις συμβουλες σου!Θεωρω κ εγω πως ειναι η καλυτερη επιλογη.Ευχομαι ομως να βρεθει κ για σενα κατι που να αλλαξει εστω κ λιγο την κατασταση!!
    Σε ευχαριστω UpFor44!
    Dark life

Similar Threads

  1. προβλημα με γονεις
    By katiaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 04-03-2015, 03:17
  2. Τοξικοί άνθρωποι ?
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 15-10-2014, 17:34
  3. προβληματα με γονεις
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2011, 19:05
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 16:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •