Προσοχή στα ψυχοφάρμακα..μην παραβλέπετε τις παρενέργειες,τον εθισμό..και οχι μονο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Αφού βλέπω ότι έχεις όρεξη να συνεχίσουμε την συζήτηση, μια μικρή διόρθωση. Τα νευρικά κύτταρα αποτελούνται από ένα περίπλοκο μίγμα λιπαρών χημικών ενώσεων, μεταξύ των οποίων τα πολυακορεστα λιπαρά οξέα όπως τα Ω3, αλλά κυρίως απο παράγωγα της γνωστής μας και για πολλά κατηγορούμενης χοληστερίνης! Γιαυτό και έχει αποδειχθεί ότι άτομα με πολύ χαμηλές τιμές αυτής κινδυνεύουν και περισσότερο να πάθουν ενδογενη κατάθλιψη!
    οποτε θεωρεις οτι αν καποιος παιρνει μονο ω3 θα βγει απο την καταθλιψη ή αυτο ειναι απλα μια εικασια?
    δηλαδη αυτην την φορα το πηρα καπως προσωπικα το ''ειμαστε οτι τρωμε'' και για αυτο απλα προσπαθω να τρωω σωστα για να ειμαι καλυτερα...
    δεν με εκανε να εκπλαγω το γεγονος οτι τα ω3, αν και ειναι μια φυσικη ουσια, μπορουν να αναδημιουργησουν ενα εγκεφαλο που εχουν επελθει πανω τους πολλες χημικες αλλαγες λογο ουσιων...Σφαλλω? Εξαλλου, ο Ιπποκρατης δεν ηταν ο πρωτος που ειπε: το φαρμακο σου ειναι η τροφη σου?

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αυτ΄ό που την πραγματικότητα συμβαίνει είναι αυτό που είπε και ο Κώστας.. όταν πέρνουμε τέτοια ψυχοφάρμακα επιρεάζονται οι νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου και οι χημικές αυτές ουσίες (σεροτονίνη κτλ) . . Οι ουσίες που περιέχουν τα αντικαταθληπτικά αλλάζουν την φυσική δομή του νευρικού συστήματος συμπεριλαμβανομένου και του εγκεφάλου.
    Τα αντικαταθληπτικά δίνονται με σκοπό να ρυθμίσουν και να ισορροπίσουν την χημεία του εγκεφάλου μας γιατί δινουν σαν αιτία οτι οι άνθρωποι με κατάθληψη "πάσχουν" απο ανωμαλίες στην χημεία του εγκεφάλου. Οτι αυτές οι χημικές ουσίες έχουν απορρυθμιστεί.
    Όμως πώς γίνεται να πέρνει κάποιος ένα φάρμακο χωρίς να ελέγχει κανείς αν όντως έχει πχ χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης?
    Και αυτός ειναι ένας λόγος που κάνει τα φάρμακα αυτά τόσο επικύνδινα. Και γι αυτό σε κάποιους λειτουργούν και σε κάποιους όχι και σε άλλους κάνουν μεγάλο κακό.
    οσο αφορα τα λεγομενα σου, αρα το ζορι ειναι μολις διακοψεις τα αντικαταθλιπτικα... το οποιο και προφανως αφορα μια συντομη περιοδο μετα την διακοπη αυτων, ωστε ο οργανισμος σου να επανελθει στις δικες τους χημειες....
    Αυτο, ομως, δεν εξηγα γιατι καποιοι συνεχιζουν να βιωνουν μηνες ολοκληρους τα στερητικα....
    Για εμενα συμβαινουν και αλλα ''παιχνιδια'' με αυτες τις ουσιες... μπορει να καιγονται ολοκληροι νευρωνες, ή δεν ξερω και εγω πως ακριβως λεγονται αυτοι... Οποτε και για να επανελθεις ο οργανισμος, δινοπαθει, μεχρι να αναδημιουργησει τους δικου του... Κανω καποιο λαθος?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    @Κώστας, θα ήθελα να μάθω την επίδραση των ssri στην ακετυλοχολίνη και το ενζυμο της. Κυρίως αν είναι καλή η κακή η επίδραση της...
    Τα παλιά αντικαταθληπτικά οπως και τα αντισταμινικά είχαν αυτο΄που λένε αντιχολινεργική δραση μειώνουν την δραση/παραγωγή της ακετυλοχολίνης απο όσο εχω καταλάβει...

    Αλλα μακροπρόθεσμα ένα ssri που θεωρείται πιο αθωό απο τα τρικυκλικά αντικαταθληπτικά κάνει ζημιά στην ακετυλοχολίνη;
    Επειδή έχω έντονα θέματα μνήμης πάντα με ενδιέφερε ο συγκεκριμένος νευροδιαβαστής αλλά οπότε τον ανέβαζα αποκτούσα πολύ μεγαλύτερη κατάθλιψη οπότε μάλλον έχω ήδη αρκετό...

    Τα ω3 με ωφέλησαν ΠΟΛΥ περισσότερο στη μνήμη ίσως απλά επειδή είναι δοκιμό συστατικό του εγκεφαλου...

    @Jock Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι με την διακοπή των αντικαταθληπτικών ο οργανισμός δεν τα ζητάει αλλά όντως νιώθει απορρυθμισμένος καθώς δεν μπορεί άμεσα να λειτουργήσει χωρίς το αντικαταθληπτικό...

    Δύο μήνες όπως ξέρεις απο την άλλη συζήτηση μου όχι μόνο δεν τα ζήτησε ο οργανισμός μου αλλα ούτε εγώ...

    Για την αποτομη διακοπή το περιβόητο cold turkey πραγματικά μπορεί να σε στείλει στα επείγοντα.
    Δεν θα πεθάνεις φυσικά...

    Αλλά σίγουρα μπορεί να φρικάρεις απο τα άπειρα συμπτώματα της αποτομης διακοπής και να σου ρθουν τόσο μαζεμένα που να φρικάρεις τελείως...

    Εγώ τα έκοψα αποτομα εντελώς και αν δεν είχα διαβάσει τα συμπτώματα απεξάρτησης θα είχα φρικάρει. Έχοντας διαβασει ήξερα τι να περιμένω και απλά είχα υπομονή...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ((((((( ))))))))))))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    οσο αφορα τα λεγομενα σου, αρα το ζορι ειναι μολις διακοψεις τα αντικαταθλιπτικα... το οποιο και προφανως αφορα μια συντομη περιοδο μετα την διακοπη αυτων, ωστε ο οργανισμος σου να επανελθει στις δικες τους χημειες....
    Αυτο, ομως, δεν εξηγα γιατι καποιοι συνεχιζουν να βιωνουν μηνες ολοκληρους τα στερητικα....
    Για εμενα συμβαινουν και αλλα ''παιχνιδια'' με αυτες τις ουσιες... μπορει να καιγονται ολοκληροι νευρωνες, ή δεν ξερω και εγω πως ακριβως λεγονται αυτοι... Οποτε και για να επανελθεις ο οργανισμος, δινοπαθει, μεχρι να αναδημιουργησει τους δικου του... Κανω καποιο λαθος?
    Αν προσέξεις στο μήνυμα μου το εξηγώ..
    Το πόσο χρόνο κανείς θα υπομένει τα συμπτώματα της διακοπής και πόσο καιρό θα χρειαστεί ο οργανισμός να κάνει αυτή την αποκατάσταση εξαρτάται απο την ουσία που έπερνε,το διάστημα που τα έπερνε και την ποσότητα που έπερνε και αν ενδιάμεσα έκανε διακοπές ή άλλαζε τις δώσεις ή τις ουσίες.
    Οπότε αν κάποιος έπερνε αντικαταθληπτικά για λίγο διάστημα,σε μικρές δόσεις κτλ κτλ θα έχει συμπτώματα για λίγο καιρό ενώ κάποιος που έπερνε για μεγάλο διάστημα και κυρίος με μεγάλες δόσεις θα έχει συμπτώματα για πολύ καιρό.

    Όσο για το "κάψιμο", φαντάζομαι ενοείς "καμμένα κύτταρα"... απο οσο ξερω τα αντικαταθληπτικά δεν έχουν τέτοια δράση. Δεν καίνε τα κύταρρα του εγκεφάλου όπως πχ κάποια ναρκωτικά ή κάποια σκληρά ψυχοφάρμακα. Και τα καμμένα κύταρρα απο αυτές τις ουσίες δεν επαναδομούνται ουτε επανέρχονται. Γίνονται καπνός. Το αντικαταθληπτικό δεν το προκαλεί αυτό.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    @Κώστας, θα ήθελα να μάθω την επίδραση των ssri στην ακετυλοχολίνη και το ενζυμο της. Κυρίως αν είναι καλή η κακή η επίδραση της...
    Τα παλιά αντικαταθληπτικά οπως και τα αντισταμινικά είχαν αυτο΄που λένε αντιχολινεργική δραση μειώνουν την δραση/παραγωγή της ακετυλοχολίνης απο όσο εχω καταλάβει...

    Αλλα μακροπρόθεσμα ένα ssri που θεωρείται πιο αθωό απο τα τρικυκλικά αντικαταθληπτικά κάνει ζημιά στην ακετυλοχολίνη;
    Επειδή έχω έντονα θέματα μνήμης πάντα με ενδιέφερε ο συγκεκριμένος νευροδιαβαστής αλλά οπότε τον ανέβαζα αποκτούσα πολύ μεγαλύτερη κατάθλιψη οπότε μάλλον έχω ήδη αρκετό...

    Τα ω3 με ωφέλησαν ΠΟΛΥ περισσότερο στη μνήμη ίσως απλά επειδή είναι δοκιμό συστατικό του εγκεφαλου...

    @Jock Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι με την διακοπή των αντικαταθληπτικών ο οργανισμός δεν τα ζητάει αλλά όντως νιώθει απορρυθμισμένος καθώς δεν μπορεί άμεσα να λειτουργήσει χωρίς το αντικαταθληπτικό...

    Δύο μήνες όπως ξέρεις απο την άλλη συζήτηση μου όχι μόνο δεν τα ζήτησε ο οργανισμός μου αλλα ούτε εγώ...

    Για την αποτομη διακοπή το περιβόητο cold turkey πραγματικά μπορεί να σε στείλει στα επείγοντα.
    Δεν θα πεθάνεις φυσικά...

    Αλλά σίγουρα μπορεί να φρικάρεις απο τα άπειρα συμπτώματα της αποτομης διακοπής και να σου ρθουν τόσο μαζεμένα που να φρικάρεις τελείως...

    Εγώ τα έκοψα αποτομα εντελώς και αν δεν είχα διαβάσει τα συμπτώματα απεξάρτησης θα είχα φρικάρει. Έχοντας διαβασει ήξερα τι να περιμένω και απλά είχα υπομονή...
    τι κάνεις εσύ μετα την τελευταια φορά που μιλήσαμε? ξεκίνησες τελικά? πως τα βλέπεις τα πράγματα? το πειρες πιο ζεστα? ;)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    Αν προσέξεις στο μήνυμα μου το εξηγώ..
    Το πόσο χρόνο κανείς θα υπομένει τα συμπτώματα της διακοπής και πόσο καιρό θα χρειαστεί ο οργανισμός να κάνει αυτή την αποκατάσταση εξαρτάται απο την ουσία που έπερνε,το διάστημα που τα έπερνε και την ποσότητα που έπερνε και αν ενδιάμεσα έκανε διακοπές ή άλλαζε τις δώσεις ή τις ουσίες.
    Οπότε αν κάποιος έπερνε αντικαταθληπτικά για λίγο διάστημα,σε μικρές δόσεις κτλ κτλ θα έχει συμπτώματα για λίγο καιρό ενώ κάποιος που έπερνε για μεγάλο διάστημα και κυρίος με μεγάλες δόσεις θα έχει συμπτώματα για πολύ καιρό.

    Όσο για το "κάψιμο", φαντάζομαι ενοείς "καμμένα κύτταρα"... απο οσο ξερω τα αντικαταθληπτικά δεν έχουν τέτοια δράση. Δεν καίνε τα κύταρρα του εγκεφάλου όπως πχ κάποια ναρκωτικά ή κάποια σκληρά ψυχοφάρμακα. Και τα καμμένα κύταρρα απο αυτές τις ουσίες δεν επαναδομούνται ουτε επανέρχονται. Γίνονται καπνός. Το αντικαταθληπτικό δεν το προκαλεί αυτό.
    Οσο για αυτο για τα καμμενα κυτταρα κ εγω συνεχεια το σκεφτομαι οτι μπορει να το εχω παθει..τα αντιψυχωσικα και τα ημεμιστικα οπως τα xanax μπορουν να προκαλεσουν τετοιο πραμα δηλαδη να σου καψουν εγκεφαλικα κυτταρα?εχω παρει παρα πολλα xanax κ ακομα συνεχιζω περνω που κ που..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    @Κώστας, θα ήθελα να μάθω την επίδραση των ssri στην ακετυλοχολίνη και το ενζυμο της. Κυρίως αν είναι καλή η κακή η επίδραση της...
    Τα παλιά αντικαταθληπτικά οπως και τα αντισταμινικά είχαν αυτο΄που λένε αντιχολινεργική δραση μειώνουν την δραση/παραγωγή της ακετυλοχολίνης απο όσο εχω καταλάβει...

    Αλλα μακροπρόθεσμα ένα ssri που θεωρείται πιο αθωό απο τα τρικυκλικά αντικαταθληπτικά κάνει ζημιά στην ακετυλοχολίνη;
    Επειδή έχω έντονα θέματα μνήμης πάντα με ενδιέφερε ο συγκεκριμένος νευροδιαβαστής αλλά οπότε τον ανέβαζα αποκτούσα πολύ μεγαλύτερη κατάθλιψη οπότε μάλλον έχω ήδη αρκετό...

    Τα ω3 με ωφέλησαν ΠΟΛΥ περισσότερο στη μνήμη ίσως απλά επειδή είναι δοκιμό συστατικό του εγκεφαλου...

    @Jock Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι με την διακοπή των αντικαταθληπτικών ο οργανισμός δεν τα ζητάει αλλά όντως νιώθει απορρυθμισμένος καθώς δεν μπορεί άμεσα να λειτουργήσει χωρίς το αντικαταθληπτικό...

    Δύο μήνες όπως ξέρεις απο την άλλη συζήτηση μου όχι μόνο δεν τα ζήτησε ο οργανισμός μου αλλα ούτε εγώ...

    Για την αποτομη διακοπή το περιβόητο cold turkey πραγματικά μπορεί να σε στείλει στα επείγοντα.
    Δεν θα πεθάνεις φυσικά...

    Αλλά σίγουρα μπορεί να φρικάρεις απο τα άπειρα συμπτώματα της αποτομης διακοπής και να σου ρθουν τόσο μαζεμένα που να φρικάρεις τελείως...

    Εγώ τα έκοψα αποτομα εντελώς και αν δεν είχα διαβάσει τα συμπτώματα απεξάρτησης θα είχα φρικάρει. Έχοντας διαβασει ήξερα τι να περιμένω και απλά είχα υπομονή...
    Καλημέρα, τα ssri υποτίθεται ότι είναι εκλεκτικοι αναστολείς της επσναπροσληψης της σεροτονινη, οπότε δρουν μόνο στον συγκεκριμένο υποδοχέα και δεν επειρεαζουν τους άλλους νευροδιαβιβαστες. Όμως ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο με περίπλοκους μηχανισμούς ανάτασης. Οπότε εάν κάτι διαταραξει την ισορροπία του, κάνει ότι κρίνει αναγκαίο για να από καταστήσει την διαταραχή. Έτσι κατά την γνώμη πολλών επιστημόνων, επεμβαίνει και στην διαχείριση των υπολοίπων νευροδιαβιβαστων με απροσδιοριστες συνέπειες στον συνολικο οργανισμό μας. Πάντως να έχεις υπόψιν ότι τα. Ssri εκτός από τον εγκέφαλο, επιδρούν σε όλα τα σεροτονινονεργικα συστήματα του οργανισμού, που υπάρχουν άφθονα στο μυϊκό, γαστρεντερολογικες, ανοσοποιητικο, εξ ου και οι σωματικές παρενέργειες. Να φανταστείς ότι το 95% της σεροτονινη παράγεται στο έντερο!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κάποια αντιψυχωσικά ναι.. γιατι εκτος των άλλων έχουν και την δράση να συρρικνώνουν τον εγκέφαλο.
    Όχι τα ηρεμιστικά και τα ζαναξ δεν θα σου"κάψουν κύτταρα" και ειδικά αν τα πέρνεις που και πού και σε μικρές δόσεις. Απο αυτό που κυνδινεύεις με τα ηρεμιστικά/αγχολυτικά είναι ο εθισμός που μετα αν θελήσεις να κάνεις απεξάρτηση θα πρέπει να προσέξεις πολύ και να γίνει πολύ μεθοδικά γιατί το σόκ που περνάει το σώμα όταν τα κόψουμε απότομα μπορεί να φέρει επιληπτικές κρίσεις μέχρι και θάνατο.

    Κατα την διάρκεια της ζωής μας ακόμη και χωρίς φάρμακα συνεχώς σκοτώνουμε κύτταρα. Όταν κουτουλήσεις το κεφάλι σου κάπου θα "σκοτώσεις" μερικά κύτταρα. Όμως ο εγκέφαλος έχει την τάση να τα αναπληρώνει και να αυτοθεραπεύεται.

    'Ομως μην κολάμε το μυαλό μας σε τέτοια πράγματα γιατί έτσι τροφοδοτούμε την ανυσηχία μας και επομένος τροφοδοτούμε το πρόβλημα το οποίο με τόσο αγώνα προσπαθούμε να ξεφύγουμε.
    Όλοι εμείς που παλεύουμε με τις αγχώδης διαταραχές έχουμε αυτή την τάση να μετατρεπόμαστε απο το πουθενά σε ειδικούς φαρμακολογίας και ψυχιατρικής και παθολογιας και και.
    Το πιο σωστό είναι να ξέρουμε απλά τις προφυλάξεις και παρενέργειες του κάθε φαρμάκου που πέρνουμε και να μένουμε σε αυτό.
    Οι εμμονές για τον άνθρωπο με αγχόδη διαταραχή και κατάθληψη τον οδηγούν σε περισσότερη αδιέξοδο και το να περνάς μεγάλο μέρος της ζωής σου να διαβάζεις για το κάθε ψυχοφάρμακο και την ιστορία του κάθε ανθρώπου και την ψυχιατρική και την παθολογία και και.. είναι κομμάτι απο το πρόβλημά του που δεν το καταλαβαίνει. Τροφοδοτεί τους πανικούς και μετά και ντεπόν να θέλεις να πάρεις θα παθαίνεις κρίση πανικού. Και μια κόπωση να περνάς θα νομίζεις οτι είναι κατάθληψη. Ειναι πολύ ύπουλο όλο αυτό και επειδή οι αγχώδη διαταραχές με κατάθληψη έχουν να κάνουν περισσότερο με το μυαλό μας και όχι με τον εγκέφαλο μας.. το να του βάζουμε μέσα τέτοιες σκέψεις συνεχώς είναι σαν να δίνουμε τροφή στο άγχος και την κατάθληψη.
    Οδηγείτε το μυαλό σας μόνο σε ευχάριστες σκέψεις και συναισθήματα και αποφύγετέ τις φοβίες και ανασφάλειες.
    Αν μας πιάνουν εμμονές και ανυσηχίες το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι εκείνη την στιγμή να ασχοληθούμε με κάτι παραγωγικό και ευχάριστο.. πχ μουσική,ζωγραφική,αγγειοπλ αστική,ρακέτες στη θάλασσα,να δούμε μια κωμωδία στην τηλεόραση, μαγειρική, βόλτα το σκύλο μας,γυμναστική.., ότι δουλεύει καλύτερα στον κάθε ένα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by jock77 View Post
    τι κάνεις εσύ μετα την τελευταια φορά που μιλήσαμε? ξεκίνησες τελικά? πως τα βλέπεις τα πράγματα? το πειρες πιο ζεστα? ;)
    Τελικά είπα προσωρινά τουλάχιστον να ξαναβάλω το σιπραλεξ για να ηρεμήσει αυτό το καταιγιστικό άγχος και η μελαγχολική διάθεση για να μη την πω καταθληπτική...

    Τώρα αναμένω να δω τι θα κάνει και αυτή τη φορά...

    Έχω πάντως ένα πρήξιμο στο λαιμό σαν να είμαι κρυωμένος (που οκ μπορεί να είμαι) και μια δυσκοιλιότητα...
    Κωλόχαπα...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Τελικά είπα προσωρινά τουλάχιστον να ξαναβάλω το σιπραλεξ για να ηρεμήσει αυτό το καταιγιστικό άγχος και η μελαγχολική διάθεση για να μη την πω καταθληπτική...

    Τώρα αναμένω να δω τι θα κάνει και αυτή τη φορά...

    Έχω πάντως ένα πρήξιμο στο λαιμό σαν να είμαι κρυωμένος (που οκ μπορεί να είμαι) και μια δυσκοιλιότητα...
    Κωλόχαπα...
    Δεν εισαι πρωτάρης.. το έχεις ξαναπάει και σε βοήθησε τόοοσο πολύ..άλλωστε γι αυτό το ξαναπείρες γιατί ξέρεις οτι με αυτό λειτουργείς και νιώθεις καλύτερα!! οπότε μείνε σε αυτό και σκέψου θετικά και αισιόδοξα και θα πάνε όλα καλά!!
    Μην αφήνεις όμως την ψυχοθεραπεία επειδή πείρες το χάπι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αυτη η θολουρα ρε παιδια εμενα με εχει τρελανει νοιωθω παραξενα σαν να φευγει τ μυαλο ολα θολομενα στο κεφαλι μ και δν ξερω αμα ειναι απο τα χαπια η απο τν κατασταση μου...φευγει ποτε αυτο το συμπτωμα? Τ εχετε περασει?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αυτη η θολουρα ρε παιδια εμενα με εχει τρελανει νοιωθω παραξενα σαν να φευγει τ μυαλο ολα θολομενα στο κεφαλι μ και δν ξερω αμα ειναι απο τα χαπια η απο τν κατασταση μου...φευγει ποτε αυτο το συμπτωμα? Τ εχετε περασει?
    Η θολούρα αυτή είναι συνήθως αυξημένα επίπεδα άγχους..
    Τα αυξημένα επίπεδα άγχους μπορεί και να σχετίζονται με την λήψη΄ή διακοπή κάποιον φαρμάκων.
    Η θολούρα είναι το πρώτο πράγμα που φεύγει όταν μάθουμε να διαχειριζόμαστε το άγχος μας ή σταματήσουμε κάποια χάπια. Μην σε τρομάζει.. οσο το ψάχνεις και το κυνηγας δεν θα σε αφήσει! μόνο αν το αφήσεις θα σε αφήσει.
    Όταν το παθαίνεις προσπάθησε να απασχολήσεις το μυαλο σου με κάτι ευχάριστο.. πχ δες μια ταινία κομωδία ή κάνε μπάνιο στην θάλασσα.. Αυτό είναι όλο το κόλπο! όσο και αν νομίζεις οτι δεν θα μπορέσεις πχ να πας για μπάνιο..μόλις πέσεις στην θάλασσα ή στην πισίνα θα φύγει η θολούρα!! πρέπει ο κάθε ένας μας να βρεί τι δουλεύει γι αυτόν.. κάποιος άλλος θα αγχόνεται αν βρεθεί στην θάλασσα οπότε θα πρέπει να βρει να απασχολήσει με κάτι το μυαλό του που δεν θα τον αγχόνει και θα τον αποσπά απο το άγχος και την αίσθηση "χάνω το μυαλο μου". Εγώ χρησιμοποιώ τα κατοικίδια μου .. έχω πολλά ζωάκια που λατρεύω και οταν ασχολούμαι μαζί τους όλα είναι πιο εύκολα εώς που φεύγουν και τελείως!! Αν νιώθεις οτι ζορίζεσαι να βγεις εστω και απο το σπίτι σου για να πας στην θάλασσα..μην πιέσεις τον εαυτό σου την στιγμή της θολούρας.. βρες εκει που είσαι κάτι να σε βοηθήσει. Και άλλη φορά που δεν θα έχεις την θολούρα και λιγότερο άγχος πήγενε στην θάλασσα γιατί μόνο έτσι θα ξεπεράσεις το άγχος να πάς στην θάλασσα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Δεν εχω θεμα βγαινω και πηγαινω και δουλεια αλλα με χιλια ζορια δλδ ειμαι στον κοσμο μου κ πολλες φορες με κανει παρατηρησεις και το αφεντικο μου..με λεει γιατι χανεσαι δν εισαι εδω που ταξιδευεις και τετοια...και δεν αντεχω αλλο εχω βαρεθει αυτην τν θολουρα..επισης σκεφτομαι οτι μηπως απο τα χαπια νοιωθω ετσι και οτι οτι προσπαθεια και να κανω μονος μου δεν θα τα καταφερω εφοσον παιρνω φαρμακα που αλλαζουν τν χημεια του εγκεφαλου και δεν αφηνουν τν οργανισμο να αυτοθεραπευτει και οτι εφοσον περνω τα χαπια αυτα καθοριζουν το μυαλο μου και οτι δεν μπορω εγω να το ελενξω αλλα αυτα κανουν κουμαντο στο μυαλο μου..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    ααα εσυ φιλε μου εισαι πολυ Light περιπτωση όσο και ίσως δεν το καταλαβαίνεις.
    Αφού τα χάπια σε βάζουν σε τόση ανασφάλεια και σου πέρνουν τον έλεγχο.. γιατί δεν τα σταματάς? επειδή ανυσηχείς οτι μόνος σου δεν θα τα καταφέρεις? αυτό είναι μόνο μια ιδέα!! γινόμαστε τόσο προληπτικοί που μόνοι μας δημιουργούμε πρόβλημα απο το πουθενά.
    Πρέπει να καταλάβουμε οτι δεν έχουμε κάποια ασθένεια που να είμαστε σονι και καλά καταδικασμένοι.
    Άγχος έχουμε ρε παιδιά.. αυτό το φυσιολογικό πράγμα που μας πιάνει όταν ο οργανισμός μας νιώθει οτι κάτι στην ζωή μας,στις συνθήκες,στις συνήθιες της καθημερινότητας μας ..μας κάνει κακό. Το άγχος δεν έχει σκοπό να μας κάνει κακό (όσο και άσχημο και τρομακτικό ειναι αυτό που νιώθουμε) αλλά έχει σκοπό να μας προειδοποιήσει και να μας προστατέψει απο το κακό! Απλά σε κάποιους απο εμάς το παρακάνει.. αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι απλά αυτό που λέμε συνέχεια..να βρούμε τρόπο να το διαχειριστούμε και καμιά φορά η λύση είναι να αλλάξουμε ή να απέχουμε για λίγο ή να σταματήσουμε τελείος κάποιες συνήθειές μας ή συνθήκες ζωής μας.

    Εγώ τώρα με την απεξάρτηση έχω συνέχεια αυτή την θολούρα..παράδειγμα πριν λίγο πήγα μια βόλτα και με είδε μια φίλη που είχε να με δεί καιρό και όπως μιλούσαμε με κοιτούσε στα μάτια και με ρώτησε "είσαι καλα"? είχα μια θολούρα που δεν την έβλεπα και μου μίλαγε και καταλάβαινα τα μισά απο ότι μου έλεγε. Αλλά συγχρόνος ήμουν και σε ηρεμία. Χάρηκα που την είδα και είχα διάθεση για κουβέντα..αλλά ρε παιδί μου δεν έβγαινε.. η θολούρα αυτή μου κολάει το μυαλό και θολόνουν τα μάτια μου (μπορεί και να αλιθωρίζω δεν ξέρω :P) και αποσυντονίζομαι και κάνω προσπαθεια να παρακολουθήσω μια απλή συζήτηση. Ένα περίεργο πράγμα που όμως ξέρω οτι είναι απο το χάπι και την απεξάρτηση και οτι θα πρέπει να το υποστώ μέχρι να "καθαρίσω" και να επανέλθω τελείος..και γενικά το πέρνω στο ψιλό τώρα και στα @@@μου..

    Κάποτε προσπαθούσα να κρυφτώ και έτσι τα έκανα χειρότερα. Τώρα χέστηκα.. λεω "ναι ρε καλα, απλα έχω μια θολούρα".. και παω παρακάτω και συνεχίζω την μέρα μου σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Κάποιοι μάλιστα αμα με πετύχουν σε τέτοια φάση νομίζουν οτι έχω πάρει κάτι ύποπτο! .. και το χω πάρει αυτό λίγο στο χαβαλέ..
    Ομως ομολογω με έχει βοηθήσει τρομερά ο τελευταίος ψυχολόγος μου.

    Μήπως όμως πίνεις και καφέδες? εγώ μόλις πιώ καφέ η θολούρα είναι το πρώτο πράγμα που θα πάθω. Αν πίνεις καφέδες κόψε τους μαχαίρι! όπως και αν καπνίζεις πολύ ελλάτωσε το όσο μπορείς περισσότερο!!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 129
    Last Post: 22-12-2016, 22:41
  2. Replies: 116
    Last Post: 02-08-2015, 20:16
  3. Την προσοχή σας παρακαλώ
    By geo1986 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2013, 21:39
  4. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 01:34
  5. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-04-2010, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •