Προσοχή στα ψυχοφάρμακα..μην παραβλέπετε τις παρενέργειες,τον εθισμό..και οχι μονο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου, δυστυχώς τα αντικαταθληπτικα, και ειδικά τα ssri πολύ δύσκολα διακόπτονται, και κάνεις γιατρός δεν μας το λέει αυτό όταν μας τα χορηγεί! Τα withdrawal symptoms, έστω και μετά από ολίγομηνη χρήση, είναι για το 90% από καταστροφικες εάν τα διακόψεις απότομα, έως πολύ έντονα εάν τα διακόψεις έστω και σε διάστημα αρκετών μηνών. Όλο αυτό το διάστημα νομίζεις ότι η ασθένεια έχει επιστρέψει επειδή τα διεκοψες, ενώ ο άμοιρος οργανισμός προσπαθεί να ξανά προγραμματιστεί χωρίς το φάρμακο! Είμαι παθών, τα έχω διακόψει μετά από μεγάλη προσπάθεια εδώ και 5 χρόνια, είμαι καλά τώρα, αλλά ακόμη και μετά από τόσο καιρό, δεν έχω επανέλθει πλήρως. Εάν το πρόβλημα σου είναι απλώς κατάθλιψη η κρίσεις πανικού, συμβουλευσου έναν γιατρό με κατανόηση που θα μπορέσει να σε βοηθήσει να τα περιορίσεις σιγά σιγά, και με την βοήθεια ψυχολόγου να αντιμετωπισεις το πρόβλημα σου.
    Καλή τυχη

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου, δυστυχώς τα αντικαταθληπτικα, και ειδικά τα ssri πολύ δύσκολα διακόπτονται, και κάνεις γιατρός δεν μας το λέει αυτό όταν μας τα χορηγεί! Τα withdrawal symptoms, έστω και μετά από ολίγομηνη χρήση, είναι για το 90% από καταστροφικες εάν τα διακόψεις απότομα, έως πολύ έντονα εάν τα διακόψεις έστω και σε διάστημα αρκετών μηνών. Όλο αυτό το διάστημα νομίζεις ότι η ασθένεια έχει επιστρέψει επειδή τα διεκοψες, ενώ ο άμοιρος οργανισμός προσπαθεί να ξανά προγραμματιστεί χωρίς το φάρμακο! Είμαι παθών, τα έχω διακόψει μετά από μεγάλη προσπάθεια εδώ και 5 χρόνια, είμαι καλά τώρα, αλλά ακόμη και μετά από τόσο καιρό, δεν έχω επανέλθει πλήρως. Εάν το πρόβλημα σου είναι απλώς κατάθλιψη η κρίσεις πανικού, συμβουλευσου έναν γιατρό με κατανόηση που θα μπορέσει να σε βοηθήσει να τα περιορίσεις σιγά σιγά, και με την βοήθεια ψυχολόγου να αντιμετωπισεις το πρόβλημα σου.
    Καλή τυχη
    εχω μια απορεια... αφου χαρακτηριζεις τον εαυτο σου εως παθων, και τυχαινει να ειμαι και εγω ενας μεσα σε αυτους που πηραν αντικαταθλιπτικα, ποσο χρονος απαιτειται ωστε να επανελθει ο οργανισμος σου?
    εγω εχω 2 μηνες που τα διεκοψα... αλλα εξακολουθο να αναρωτιεμαι εαν ξεπερασα την επικινδυνη ζωνη...!!
    με τρομαζει η ιδεα οτι καποιοι αναφερουν οτι κανει μεχρι και μηνες να επανελθει ο εγκεφαλος...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα Χριστόφορε..
    πρώτα απο όλα ψυχραιμία και (οσο ειναι δυνατόν) μην πανικοβάλεσαι.
    Επίσης μην κλείνεσαι στον εαυτό σου. Ότι νιώθεις και οτι περνάς μοιράσου το με τους δικούς σου ανθρώπους. Μην ντρέπεσαι και μην φοβάσαι να εκφραστείς και σίγουρα μην ζορίζεις τον εαυτό σου να προσπαθεί να προσποιείται ή να κρύβεται.
    Αν με τα χάπια δεν νιώθεις καλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ανέχεσαι όλο αυτό. Μίλησε με τον ιατρό σου και εξήγησε του τι συμβαίνει.
    Πηγαίνεις σε ψυχολόγο ή μονο ψυχίατρος σε παρακολουθεί?
    Αν εγώ μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω όταν ξεκίνησαν οι πανικοί το πρώτο που θα άλλαζα είναι να πήγαινα πρώτα σε ψυχολόγο. Όσο σκέφτομαι πόσα θα μπορούσα να είχα αποφύγει!!

    Οι αγχώδεις διαταραχες και κρίσεις πανικού και όλα αυτά που τα συνοδεύουν χρειάζονται πολύ μα πάρα πολύ ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεία.

    Όποιος πάει να το "λύσει" μόνο με τα χάπια.. 99% υπογράφει την καταδίκη του!!!

    Μπορεί οι ψυχολόγοι να μην δίνουν φάρμακα αλλά ένας καλός ψυχολόγος αν δει οτι υποφέρεις πολύ μπορεί πχ να σου πει να ζητήσεις απο τον ψυχίατρο σου να σου δώσει ένα αγχολυτικό που όμως θα πέρνεις με τον έλεγχο του ψυχολόγου και όχι του ψυχίατρου.

    Ένα μεγάλο κακό με τα ψυχοφάρμακα είναι οτι όταν τα πέρνουμε δεν ξέρουμε αν αυτό που νιώθουμε το προκαλεί το φάρμακο (παρενέργειες) ή είναι ψυχοσωματικό μας. Και εκεί προκαλείται ένα μεγάλο χάος. Και φυσικά πολλές φορές δεν μπορεί να καταλάβει ούτε ο ψυχολόγος ούτε ο ψυχίατρος και μπορεί να μπερδευτεί πολύ η κατάσταση.
    Όταν δεν πέρνεις τίποτα μόνο τότε ξέρεις ακριβώς τι συμβαίνει στο σώμα σου.. ξέρεις πχ οτι η θολούρα που νιώθεις είναι απο το άγχος ενώ αν πέρνεις κάποιο ψυχοφάρμακο νομίζεις οτι την θολούρα την προκαλεί αυτό. Οπότε και η θεραπεία σου αποπροσανατολίζεται και δεν γίνεται σωστά.

    Μια τελευταία γνώμη μου είναι οτι οι ψυχίατροι κάνουν πολύ μεγάλο λάθος (όπως έγινε σε μένα) να δίνουν σε κάποιον που πάει με συμπτώματα κρίσης πανικού αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικά!! τρομερό λάθος! και να μην έχεις κατάθληψη και ψυχώσεις θα τις αποκτήσεις!! θα έπρεπε πρώτα να προσπαθούν να κοντρολάρουν τις κρίσεις με ένα αγχολυτικό και παρακολουθόντας τον "ασθενή" και μέσα απο πολύ ψυχοθεραπεία να κρίνουν στην πορεία αν είναι απαραίτητο να τον βάλουν και σε κάποιο άλλο χάπι. (και σε κάθε περίπτωση επιμένω οτι πρίν πάρουμε οποιοδήποτε χάπι πάντα να διπλοτσεκάρουμε με τον ψυχολόγο μας).

    Ενοείται οτι συμφωνώ και με τα σχόλια του Kostas62 ..

    Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και απο εμένα και πάντα στην διάθεσή σου!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εχω μια απορεια... αφου χαρακτηριζεις τον εαυτο σου εως παθων, και τυχαινει να ειμαι και εγω ενας μεσα σε αυτους που πηραν αντικαταθλιπτικα, ποσο χρονος απαιτειται ωστε να επανελθει ο οργανισμος σου?
    εγω εχω 2 μηνες που τα διεκοψα... αλλα εξακολουθο να αναρωτιεμαι εαν ξεπερασα την επικινδυνη ζωνη...!!
    με τρομαζει η ιδεα οτι καποιοι αναφερουν οτι κανει μεχρι και μηνες να επανελθει ο εγκεφαλος...
    Γειά σου, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν αντιδρά το ίδιο στην διακοπή. Πολλά εξαρτώνται από το πόση δόση έπαιρνες και για πόσο διάστημα. Επίσης εάν τα διέκοψε απότομα η πολύ πολύ σιγά. Στην δεύτερη περίπτωση τα συμπτώματα είναι πολύ πιο ανεκτά, αλλά υπάρχουν. Τα φάρμακα αυτά συσσωρεύεται βαθιά στους ιστούς και ακόμη και όταν τα έχεις διακόψει, συνεχίζει αποθηκευμένη ποσότητα να εκλύεται στο κυκλοφοριακό. Έτσι τα πιο έντονα withdrawal εμφανίζονται όταν έχει φύγει πλέον όλο το φάρμακο. Εμένα τα πιο έντονα εμφανίστηκαν 3 χρόνια μετά την πλήρη διακοπή! Τα επερνα όμως για δέκα χρόνια σε χαμηλή δόση. Άντεξα όμως και σιγά σιγά τα ξεπέρασα γιατί τα έχω σπουδάσει αυτά, και ήξερα περί τίνος πρόκειται .
    Καληνύχτα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια εχει κανα 2 μηνες..η ψυχολογος μου λεει οτι κακως μπηκα στο τρυπακι με τ χαπια γιατι δεν εχω κατι σοβαρο..η διαγνωση μ ειναι σε ολους τους ψυχιατρους που πηγα ειναι γενικευμενη ανχωδη διαταραχη με μετρια καταθλιψη..εγω εχω αλλαξει καμια 7 αγωγες συνολικα πολλα χαπια κ διαφορα χαπια αλλα δεν τα επαιρνα πολυ καιρο στους 2 μηνες τα αλλαζαμε γιατι δν μ καναν κ στν αγωγη π ειμαι τωρα ειμαι 2 μηνες και κατι...εχω μιλησει με τν ψυχιατρο μου και μου ειπε να διπλασιουμε τν δοση και στα 2 χαπια αλλα δεν θελω..θελω να μην παιρνω χαπια και να ειμαι οπως πριν ενα χρονο π ημουν καλα..αλλοι μ λενε οτι πρεπει να τα παρεις για να γινεις καλα οπως δλδ παιρνουν οι διαβητικοι τα δικα τους ετσι πρεπει να τα παρω και εγω αν θελω να γινω καλα.και να μην πεδευομαι..οτι εχω θεμα και πρεπει να το αποδεχτω και να παρω χαπια.. αλλοι λενε οτι περναει κ μονο του με πολυ προσπαθεια και οτι δεν ειναι κατι..αλλα μαλλον εγω δεν μπορω να το νικησω μονος μου αλλα βλεπω οτι ουτε με τα χαπια βλεπω τεραστια διαφορα απλως με μειωνουν λιγο τ ανχος δν παθαινω κρισεις πανικου τοσο συχνα και επισης κ λιγο αναισθητο δλδ στον κοσμο μου..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Η ψυχολόγος σου έχει δίκιο..
    Όλοι έχουν γνώμη αλλά κανείς δεν είναι στην θέση σου. Όταν ακούς πολλές γνώμες τότε απλά μπερδεύεσαι και διχάζεσαι πιο πολύ και τροφοδοτείς περισσότερο το άγχος σου. Η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να επιμείνεις και να ακούσεις και να ακολουθήσεις την ψυχολόγο σου.
    Να μην ταλαντεύεσαι απο δω και απο εκεί και να ακολουθήσεις την πιο ασφαλή διαδρομή και η πιο ασφαλή είναι μόνο ο ψυχολόγος μας.
    Αν η ψυχολόγος σου σου λέει οτι δεν έχεις κάτι σοβαρό και δεν χρειάζεσαι χάπια και μετά κάποιος άλλος σου λέει οτι ειναι σοβαρό και θες χάπια και θα ζεις με αυτα ολη σου την ζωή.. τότε δεν θα ξεμπερδέψεις ποτέ.
    Είναι απαραίτητο να έχεις μια σταθερή διαδρομή στην θεραπεία σου και να αποφύγεις οποιονδήποτε και οτιδήποτε επηρεάζει αρνητικά αυτή την διαδρομή.
    Η ανασφάλεια είναι το πιο κύριο αρνητικό συναίσθημα που τροφοδοτεί το άγχος και τις κρίσεις. Οι διάφορες γνώμες προκαλούν τρομερή ανασφάλεια. Ακόμη και τα ζώα αν κάπου η με κάποιον δεν νιώθουν ασφαλή τι κάνουν? θα τρέξουν μακρυά να απομακρυνθούν απο αυτό. Θα πάνε να βρούν ένα μέρος και συνθήκες και άλλα ζώα που θα μπορούν να νιώθουν ασφαλή και ήρεμα για να μπορέσουν να επιβιώσουν.
    Οι άνθρωποι γιατί το αντιμετοπίζουμε διαφορετικά? γιατί τα ζώα δεν το σκέφτονται πολύ.. λειτουργούν με το ένστικτό τους. Εμείς πάλι χρησιμοποιούμε το μυαλό μας και πολλές φορές το χρησιμοποιούμε λάθος γιατί αν και το πιο λογικό ον πάνω στην γή, όταν νιώθουμε ανασφάλεια πολλές φορές δεν κάνουμε τίποτα γι αυτό ή προσπαθούμε να το αντιμεπίσουμε με λάθος τρόπο.

    Όμως όταν βρίσκεσαι σε διαδικασία που προσπαθείς να "θεραπεύσεις" το μυαλό σου, όταν το βάζεις σε συνθήκες αναφάλειας τροφοδοτείς στην ουσία αυτό που προσπαθείς να θεραπεύσεις.

    Η ψυχολόγος σου πρέπει να έχει μια ξεκάθαρη εικόνα για το τι ακριβώς θες και είσαι διατεθημένος να προσπαθήσεις και πως πραγματικά νιώθεις.
    Αν πχ βλέπει οτι έχεις αποφασίσει να στηριχτείς στα χάπια και στον ψυχίατρο και οτι δεν πιστεύεις στην ψυχοθεραπεία και οτι δεν έχεις διάθεση να το παλέψεις με διαφορετικό τρόπο.. τότε δεν θα φταίει εκείνη που δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει.
    Αν όμως είσαι ξεκάθαρος εξ αρχής και πας αποφασισμένος οτι πχ θές να κόψεις τα χάπια ή έστω να πέρνεις ένα μόνο σε μεγάλη ανάγκη και οτι θα βάλεις όλη σου την προσπάθεια και συνέπεια να βοηθηθείς μέσα απο τη ψυχοθεραπεία τότε και εκείνη θα ξέρει πως να δουλέψει πάνω σου. Αν νιώθεις ανασφαλής με τα χάπια και τον ψυχίατρο και τις διάφορες γνώμες η στο περιβάλλον που ζείς ή εργάζεσαι..πες της το.

    Είναι λίγος ο καιρός που έχεις ξεκινήσει ψυχοθεραπεία και η διαδικασία αυτή έχει κάποια στάδια. Είναι μια διαδικασία "βημα βημα". Οπότε είναι απαραίτητο πρωτα απο όλα να την πιστεύεις μέσα σου, να έχεις υπομονή και συνέπεια και να δώσεις τον απαραίτητο χρόνο.
    Κάποιες συνεδρίες θα σου φανούν ανούσιες και οτι δεν ασχολούνται με το πρόβλημά σου αλλά ο καλός ψυχολόγοςς που θα το πάει βημα βημα ακολουθεί μια τακτική για κάποιο λόγο.

    Στην ουσία οι αγχόδης διαταραχές αντιμετοπίζονται με αυτοθεραπεία. Εσύ ο ίδιος θα θεραπεύσεις τον εαυτό σου. Και αυτό είναι που προσπαθούν οι ψυχολόγοι. Κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό ή δεν το αποδέχονται και περιμένουν οτι ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος θα μας κάνει καλά αλλά αυτό είναι μια παρεξήγηση με τραγική κατάληξη τις περισσότερες φορές.
    Εμείς θα μας κάνουμε καλά. Εμείς θα βοηθήσουμε τον εαυτό μας και εμείς θα αυτοθεραπευτούμε. Ο ψυχολόγος η βοήθεια που μας δίνει είναι να καταφέρουμε ακριβώς αυτό.

    Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    υγ. η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι ίσως η καλύτερη ψυχοθεραπεία για τις αγχωδης διαταραχες..

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια εχει κανα 2 μηνες..η ψυχολογος μου λεει οτι κακως μπηκα στο τρυπακι με τ χαπια γιατι δεν εχω κατι σοβαρο..η διαγνωση μ ειναι σε ολους τους ψυχιατρους που πηγα ειναι γενικευμενη ανχωδη διαταραχη με μετρια καταθλιψη..εγω εχω αλλαξει καμια 7 αγωγες συνολικα πολλα χαπια κ διαφορα χαπια αλλα δεν τα επαιρνα πολυ καιρο στους 2 μηνες τα αλλαζαμε γιατι δν μ καναν κ στν αγωγη π ειμαι τωρα ειμαι 2 μηνες και κατι...εχω μιλησει με τν ψυχιατρο μου και μου ειπε να διπλασιουμε τν δοση και στα 2 χαπια αλλα δεν θελω..θελω να μην παιρνω χαπια και να ειμαι οπως πριν ενα χρονο π ημουν καλα..αλλοι μ λενε οτι πρεπει να τα παρεις για να γινεις καλα οπως δλδ παιρνουν οι διαβητικοι τα δικα τους ετσι πρεπει να τα παρω και εγω αν θελω να γινω καλα.και να μην πεδευομαι..οτι εχω θεμα και πρεπει να το αποδεχτω και να παρω χαπια.. αλλοι λενε οτι περναει κ μονο του με πολυ προσπαθεια και οτι δεν ειναι κατι..αλλα μαλλον εγω δεν μπορω να το νικησω μονος μου αλλα βλεπω οτι ουτε με τα χαπια βλεπω τεραστια διαφορα απλως με μειωνουν λιγο τ ανχος δν παθαινω κρισεις πανικου τοσο συχνα και επισης κ λιγο αναισθητο δλδ στον κοσμο μου..
    εγω φιλε απλα τα διεκοψα γιατι στην ουσια για πολυ καιρο μετα απο την πρωτη βοηθεια που ειδα το πρωτο εξαμηνο που ξεκινησα την ληψη τους, δεν ειδα καμια ωφελεια... μονο υπεμενα τις παρενεργειες...και αυτο φανηκε, οτι οταν τα διεκοψα δεν ειδα να μου λειπει καμια θεωρητικη βοηθεια, που απλα θεωρουσα οτι ειχα απο αυτα... και το τονιζω, θεωρητικη βοηθεια....!!! απεδιδα μια βοηθεια γυρω στο 20% πραγμα απελπιστικο για να λες οτι πρεπει να τα εχω.... και, ναι με την διακοπη τους, δεν ενιωσα αυτο το 20% να μου λειπει...
    ασε που στο τελος ειχα απογοητευτει τοσο πολυ απο τα χαπια, και ενα επειδη με εκανε να εχω απωθημενα και να θελω να τα τιναξω, ειπα στον εαυτο μου... αυτα τα φαρμακα ειναι επικυνδινα!!!!!!!!!!!1 Μπορει να κανω κακο στον εαυτο μου... Για αυτο τα εκοψα και απλα αφηνω χρονο να κυλισει ωστε να ξερω τι ειναι δικο μου και τι οχι!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν αντιδρά το ίδιο στην διακοπή. Πολλά εξαρτώνται από το πόση δόση έπαιρνες και για πόσο διάστημα. Επίσης εάν τα διέκοψε απότομα η πολύ πολύ σιγά. Στην δεύτερη περίπτωση τα συμπτώματα είναι πολύ πιο ανεκτά, αλλά υπάρχουν. Τα φάρμακα αυτά συσσωρεύεται βαθιά στους ιστούς και ακόμη και όταν τα έχεις διακόψει, συνεχίζει αποθηκευμένη ποσότητα να εκλύεται στο κυκλοφοριακό. Έτσι τα πιο έντονα withdrawal εμφανίζονται όταν έχει φύγει πλέον όλο το φάρμακο. Εμένα τα πιο έντονα εμφανίστηκαν 3 χρόνια μετά την πλήρη διακοπή! Τα επερνα όμως για δέκα χρόνια σε χαμηλή δόση. Άντεξα όμως και σιγά σιγά τα ξεπέρασα γιατί τα έχω σπουδάσει αυτά, και ήξερα περί τίνος πρόκειται .
    Καληνύχτα
    παιρνω αντικαταθλιπτικα απο το 2012, εως τωρα ειναι 5 χρονια.... μεσα σε αυτην την περιοδο αλλαξα πολλα σκευασματα, αυτα που κρατησα για πολυ καιρο ηταν το εφεξορ, το σιπραλεξ και το wellbutrin, ολα τα υπολοιπα ηταν δοκιμες ενος περιπου μηνα ή και παραπανω....
    πιστευεις δηλαδη οτι τωρα στον οργανισμο μου εχω ακομα αποθηκευμενη ουσια φαρμακων?
    τι εννοεις οτι εχεις σπουδασει αυτα?
    εχεις σπουδασει φαρμακολογια ή φαρμακοποιος?
    τρια χρονια μετα που αναφερεις εσυ οτι εζησες τα πιο εντονα στερητικα, ειναι κατι που με βαζει ακομα σε σκεψεις και αμφιβολιες, γιατι εγω ρε φιλε δεν εχω πανω απο 2 μηνες που τα εκοψα...!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    παιρνω αντικαταθλιπτικα απο το 2012, εως τωρα ειναι 5 χρονια.... μεσα σε αυτην την περιοδο αλλαξα πολλα σκευασματα, αυτα που κρατησα για πολυ καιρο ηταν το εφεξορ, το σιπραλεξ και το wellbutrin, ολα τα υπολοιπα ηταν δοκιμες ενος περιπου μηνα ή και παραπανω....
    πιστευεις δηλαδη οτι τωρα στον οργανισμο μου εχω ακομα αποθηκευμενη ουσια φαρμακων?

    τι εννοεις οτι εχεις σπουδασει αυτα?
    εχεις σπουδασει φαρμακολογια ή φαρμακοποιος?
    τρια χρονια μετα που αναφερεις εσυ οτι εζησες τα πιο εντονα στερητικα, ειναι κατι που με βαζει ακομα σε σκεψεις και αμφιβολιες, γιατι εγω ρε φιλε δεν εχω πανω απο 2 μηνες που τα εκοψα...!!
    Καλησπέρα, είμαι χημικός, και έχω κάνει το διδακτορικό μου στο Imperial College, επάνω στην επίδραση των ψυχοτροπων ουσιών σε ένα κρίσιμο ένζυμο στον εγκέφαλο. Ειρωνικό ε, το ότι τελικά θα τα δοκίμαζα στον δικό μου εγκέφαλο!! Από την εμπειρία μου λοιπον και από τις μελέτες που διαβάζω, τα φάρμακα αυτά συσωρευονται στον οργανισμό και αποβάλλονται ολοκληρωτικά πολύ αργότερα από την διακοπή τους. Ανάλογα με τον χρόνο ημίφως τους ένα χάπι χρειάζεται και 4 ημέρες για να αποβληθεί. Φαντάσου τώρα να τα παίρνεις κάθε μέρα για πολλά χρόνια! Έτσι στερητικό μπορεί να αισθανθείς ακόμα και μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα αισθανθείς έντονα, εξαρτάται από τον οργανισμό, αλλά δεν θα πρέπει να αιφνιδιαστεις και να ανησυχήσει, καθώς οι μεταπτώσεις από καλές σε άσχημες μέρες και το αντίθετο είναι σύνηθες μέχρι την τελική σταθεροποιηση. Πάντως μην ανησυχείς, δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι μπορεί να προκαλέσει μόνιμες βλάβες, και είναι θέμα χρόνου η τελική επαναριθμηση του οργανισμού. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Καλησπέρα, είμαι χημικός, και έχω κάνει το διδακτορικό μου στο Imperial College, επάνω στην επίδραση των ψυχοτροπων ουσιών σε ένα κρίσιμο ένζυμο στον εγκέφαλο. Ειρωνικό ε, το ότι τελικά θα τα δοκίμαζα στον δικό μου εγκέφαλο!! Από την εμπειρία μου λοιπον και από τις μελέτες που διαβάζω, τα φάρμακα αυτά συσωρευονται στον οργανισμό και αποβάλλονται ολοκληρωτικά πολύ αργότερα από την διακοπή τους. Ανάλογα με τον χρόνο ημίφως τους ένα χάπι χρειάζεται και 4 ημέρες για να αποβληθεί. Φαντάσου τώρα να τα παίρνεις κάθε μέρα για πολλά χρόνια! Έτσι στερητικό μπορεί να αισθανθείς ακόμα και μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα αισθανθείς έντονα, εξαρτάται από τον οργανισμό, αλλά δεν θα πρέπει να αιφνιδιαστεις και να ανησυχήσει, καθώς οι μεταπτώσεις από καλές σε άσχημες μέρες και το αντίθετο είναι σύνηθες μέχρι την τελική σταθεροποιηση. Πάντως μην ανησυχείς, δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι μπορεί να προκαλέσει μόνιμες βλάβες, και είναι θέμα χρόνου η τελική επαναριθμηση του οργανισμού. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    με θυμισες τωρα οσοι περνανε απο drug test....
    αυτοι επειδη κανουνε χρηση διαφορων ουσιων, τα διακοπτουνε μερικες μερες πριν το drug test, ωστε να αφησουν τον οργανισμο να αποβαλει τις ουσιες αυτες και να βγουν καθαροι.... μερικοι ομως την πατανε, καθως απο οργανισμο σε οργανισμο και απο ουσια σε ουσια δεν αποβαλεται το ιδιο γρηγορα σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!
    αυτο που μου λες ομως ειναι πως επειδη κοβεις ενα φαρμακο, αυτο συνεχιζει την απελεθευρωση του στον οργανισμο επειδη καποιο εχει αποθηκευτει σε καποιο σημειου του οργανισμου, οποτε και για αυτο μεχρι να αποβληθει τελειως απο το σωμα, εσυ θα νοιωθεις ακομα σε μικροτερο βαθμο ''καποιο φτιαξιμο''..... το οποιο και θα συνοδευεται ολο και απο απωλειες καθως στον οργανισμο μενει ολο και μικροτερη ουσια...

    το ενζυμο που αναφερεις του εγκεφαλου μηπως ειναι η ''σεροτονινη''?
    γιατι ολος ο λογος γινετε για αυτην την ουσια...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Αφού έχεις τόσο ενδιαφέρον, η σεροτονινη είναι νευροδιαβιβαστης και όχι ένζυμο. Εγώ ασχολήθηκα με ένα άλλο νευροδιαβιβαστη, την ακετυλοχολινη και το αντίστοιχο ένζυμο που την διασπα την ακετυλοχολινεστεραση. Και τα δύο εμπλέκονται στην μνήμη και τις γνωστικές λειτουργίες του εγκεφάλου. Πραγματικά μελετώντας τα, υποκλίνεσαι στο θαύμα της τελειότητας του ανθρώπινου οργανισμού!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Αφού έχεις τόσο ενδιαφέρον, η σεροτονινη είναι νευροδιαβιβαστης και όχι ένζυμο. Εγώ ασχολήθηκα με ένα άλλο νευροδιαβιβαστη, την ακετυλοχολινη και το αντίστοιχο ένζυμο που την διασπα την ακετυλοχολινεστεραση. Και τα δύο εμπλέκονται στην μνήμη και τις γνωστικές λειτουργίες του εγκεφάλου. Πραγματικά μελετώντας τα, υποκλίνεσαι στο θαύμα της τελειότητας του ανθρώπινου οργανισμού!
    αρα ''φιλε'' εσυ ηδη γνωριζεις απο πρωτο χερι ολα αυτα που εμεις ψαξαμε για να τα βρουμε...!!!
    εγω καιρο εψαχνα μια εναλλακτικη που θα βοηθουσε στην καταθλιψη....!!
    προφανως, εσυ θα ηξερες οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποτελειται απο ω3 ακορεστα λιπαρα οξεα...!!
    εγω επρεπε να το ψαξω μονος μου και να πειραματιστω ωστε να διαπιστωσω οτι ειναι πιθανη αντιμετωπιση της δικης μου καταθλιψης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αρα ''φιλε'' εσυ ηδη γνωριζεις απο πρωτο χερι ολα αυτα που εμεις ψαξαμε για να τα βρουμε...!!!
    εγω καιρο εψαχνα μια εναλλακτικη που θα βοηθουσε στην καταθλιψη....!!
    προφανως, εσυ θα ηξερες οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος αποτελειται απο ω3 ακορεστα λιπαρα οξεα...!!
    εγω επρεπε να το ψαξω μονος μου και να πειραματιστω ωστε να διαπιστωσω οτι ειναι πιθανη αντιμετωπιση της δικης μου καταθλιψης
    Αφού βλέπω ότι έχεις όρεξη να συνεχίσουμε την συζήτηση, μια μικρή διόρθωση. Τα νευρικά κύτταρα αποτελούνται από ένα περίπλοκο μίγμα λιπαρών χημικών ενώσεων, μεταξύ των οποίων τα πολυακορεστα λιπαρά οξέα όπως τα Ω3, αλλά κυρίως απο παράγωγα της γνωστής μας και για πολλά κατηγορούμενης χοληστερίνης! Γιαυτό και έχει αποδειχθεί ότι άτομα με πολύ χαμηλές τιμές αυτής κινδυνεύουν και περισσότερο να πάθουν ενδογενη κατάθλιψη!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    να συμπληρώσω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό?
    επειδή και εγώ έκανα την μελέτη μου καθώς 6 χρόνια με είχαν ποτίσει στην κυριολεξία με οτι ψυχοφάρμακο υπάρχει και κατάφερα να τα κόψω μόνη μου (εκτος το tavor που το κόβω με την βοήθεια του ψυχολόγου μου αυτό τον καιρό).
    Τα αντικαταθληπτικά δεν έχουν στερητικά.. έχουν το "σύνδρομο διακοπής". Δεν προκαλούν εθισμό (και γι αυτό όταν τα κόψεις δεν έχεις την επιθυμία να το πάρεις όπως γίνεται με τις βενζοδιαζεπίνες και τα βαρβυτουρικά και τα ναρκωτικά) οπότε είναι λίγο άκυρο να λέμε για "στερητικό σύνδρομο".
    Αυτ΄ό που την πραγματικότητα συμβαίνει είναι αυτό που είπε και ο Κώστας.. όταν πέρνουμε τέτοια ψυχοφάρμακα επιρεάζονται οι νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου και οι χημικές αυτές ουσίες (σεροτονίνη κτλ) . . Οι ουσίες που περιέχουν τα αντικαταθληπτικά αλλάζουν την φυσική δομή του νευρικού συστήματος συμπεριλαμβανομένου και του εγκεφάλου.
    Τα αντικαταθληπτικά δίνονται με σκοπό να ρυθμίσουν και να ισορροπίσουν την χημεία του εγκεφάλου μας γιατί δινουν σαν αιτία οτι οι άνθρωποι με κατάθληψη "πάσχουν" απο ανωμαλίες στην χημεία του εγκεφάλου. Οτι αυτές οι χημικές ουσίες έχουν απορρυθμιστεί.
    Όμως πώς γίνεται να πέρνει κάποιος ένα φάρμακο χωρίς να ελέγχει κανείς αν όντως έχει πχ χαμηλά επίπεδα σεροτονίνης?
    Και αυτός ειναι ένας λόγος που κάνει τα φάρμακα αυτά τόσο επικύνδινα. Και γι αυτό σε κάποιους λειτουργούν και σε κάποιους όχι και σε άλλους κάνουν μεγάλο κακό.
    Στα δίνουν βασιζόμενοι σε μια γενικότητα και μια θεωρία και στα δίνουν πάντα δοκιμαστικά και πειραματικά γιατί στην ουσία δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα.
    Όταν σε ένα κατα τα άλλα υγιή άνθρωπο του δίνεις αντικαταθληπτικά ..του γ@@@ς τον υγιή εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα.
    Πάρτε παράδειγμα τους διαβητικούς που πέρνουν ινσουλίνη. Εκεί ξέρουν 100% οτι ο άνθρωπος αυτός είναι διαβητικός και χρειάζεται ινσουλίνη για να ζήσει. Αν όμως σε ένα άνθρωπο που δεν έχει διαβίτη του δώσεις ινσουλίνη θα τον σκοτώσεις!!

    Οι ουσίες που έχει μέσα το κάθε αντικαταθληπτικό, πχ η βενλαφαξίνη (effexor) για να βγει τελείως απο τον οργανισμό μαζί με τον μεταβολίτη της θέλει κάπου 3-7 μέρες. Δηλαδή αν μετά απο 3-7μέρες γίνει anti doping control δεν θα φανεί.
    Δεν είναι όμως η ουσία αυτή που προκαλεί τα "στερητικά" (σύνδρομο διακοπής). Αυτό που γίνεται με αυτά τα φάρμακα αντίθετα με τα ναρκωτικά είναι οτι δεν ζητάει ο οργανισμός αυτή την ουσία ( αλλά απορρυθμίζεται η χημεία του εγκεφάλου και το νευρικό σύστημα και ο οργανισμός μας μετά παλεύει να φτιάξει το κακό χάλι που αφήνει πίσω του το αντικαταθληπτικό.
    Ανάλογα λοιπόν τι πόση ποσότητα λαμβάναμε και για πόσο καιρό ..τόσο λιγότερο ή περισσότερο χρόνο χρειάζεται το σώμα μας για να φτιάξει και να επανέλθει..
    Το σώμα μας δεν εθίζεται στο φάρμακο αλλά ο εγκέφαλος και το σώμα μας μαθαίνει να λειτουργεί με αυτες τις αλλαγες στα επίπεδα των ουσιών του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος και οταν το κόψουμε τον αποσυντονίζουμε άσχημα και γι αυτό αντιδράει έτσι γιατί παλεύει όχι να αποτοξινωθεί και να αποβάλει το φάρμακο αλλά να ρυθμιστεί!!!
    'Το αντικαταθληπτικό που είναι γνωστό οτι προκαλεί μεγάλο χρονικό διάστημα αποκατάστασης του οργανισμού είναι το effexor. Έχει την πρωτιά στο να σε πεδέψει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα απο οτι τα υπόλοιπα αν το πέρνεις καιρό.

    Κατα μέσο όρο τα συμπτωματα που προκαλεί η διακοπή τους διαρκούν στα περισσότερα αντικαταθληπτικά 4 μήνες.
    (αυτός ο μέσος όρος αλλάζει ανάλογα με την ουσία που λαμβάναμε, την διάρκεια και ποσότητα και αν ενδιάμεσα το ελλατώναμε ή το αυξάναμε ή το κόβαμε και το ξαναρχίζαμε).

    Σε κάθε περίπτωση αυτό που δεν πρέπει να γίνεται ποτέ μα ποτέ είναι να κόβονται cold turkey δηλαδή απότομα. Όποιος το κάνει αυτό να εύχεται να έχει άγιο να τον προστατεύει!!

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 129
    Last Post: 22-12-2016, 22:41
  2. Replies: 116
    Last Post: 02-08-2015, 20:16
  3. Την προσοχή σας παρακαλώ
    By geo1986 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2013, 21:39
  4. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 01:34
  5. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-04-2010, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •