lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω μιλησει με αρκετους απο εδω και γνωρίζετε ότι περναω κατα διαστήματα κρίσεις πανικου, ΓΑΔ και υποχονδριαση. Καταφερα με επιτυχία να κοψω τα effexor εδω και δυο μηνες περιπου αλλα δυστυχως ειναι πολύ δυσκολο να τα σταματησω.
    Γνωριζω οτι η εξαρτηση ειναι περισσότερο ψυχολογική αλλά πραγματικά περισυ που τολμησα να τα κοψω μου εκανε ημικρανιες με αύρα..ή ισως να ηταν και το αγχος γενικοτερα ποτε δε θα μαθω.
    τωρα πια θελω να τα κοψω σιγα σιγα εσεις είχατε παρομοια εμπειρία; και πως τα καταφερατε;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι ιδαιτερως εξαρτησιογονα τα λεξοτανιλ , αμα κοβεις λιγο καθε δυο μηνες , θα σουρθη καλα , θελει λιγο ζορισμα παντως ................εγω που εχω εθιστει στα ζαναξ , παιρνω λυρικα , που μειωνει το αγχος , κι ετσι καταφερνω και τα μειωνω ,...................αρχισα απο 10mg/μερα , και ειμαι στα 7 τωρα , και το ζαναξ ειναι πολυ πιο εξαρτησιογονο , δεν ξερω εσυ ποσο λεξο παιρνεις /μερα .......
    και βεβαια θα τα καταφερεις ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    σε ευχαριστώ Μακ για την άμεση απαντηση..παιρνω καθε βραδυ μισο των 3mg δηλαδη 1,5mg αλλα εχω παρατηρησει αν το κανω καθε 2 μερες ή 3 εξαρταται από την διαθεση που μου εχει δημιουργηθει μεσα στη μερα. επισης επιασα τον εαυτό μου όχι να ξεχναει ακριβως αλλα να εχει μια συγχιση..βεβαια αυτο μπορει να ειναι και λογω αγχους..το ελπιζω..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω εχω απεξαρτηθει απο το ζαναξ τρεις φορες εως τωρα... εαν καταφερα εγω με ενα φαρμακο που λεγεται οτι ειναι πολυ εξαρτησιογονο, τοτε φυσικα μπορεις και εσυ να κοψεις τα λεξοτανιλ!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    1,5mg δεν είναι πολύ.
    Και όντως δεν είναι όσο εξαρτησιογόνο όσο το ζαναξ αλλά πάντα δεν είναι θέμα φαρμακου αλλά και ιδιοσυγκρασίας.
    Μερικοί έχουν ροπή στον εθισμό, αλκοολ, τσιγάρο κτλ...

    Το lyrica που λέει ο Μακ είναι όντως μια καλή λύση για μείωση βένζο γιατί το λύρικα κοβεται πιο εύκολα μετά αν θελήσεις να το κόψεις...

    Φυσικά δεν μιλάμε για διακοπή λεξοτανίλ στο 1,5μγ...
    Όταν έχεις κάνει εθισμό-ανοχή στο λεξοτανίλ παίρνεις το λιγότερο 6μγ και ξέρω άνθρωπο που παίρνει 12μγ...
    Γιατι ο εθισμός και η ανοχή πάνε πακέτο. Όσο εθίζεσαι τόσο αναζητάς μεγαλύτερες δόσεις...

    Η κάθε διακοπή θέμα υπομονής και θέλησης είναι...
    Πόσο θα κρατήσει η φαση αποσυρσης; μια βδομάδα; 2; ενα μήνα; θα εξασθενεί συνεχως όμως η δυσκολία μετά την διακοπή...

    Φυσικά το δύσκολο δεν είναι το να ανεχθείς τις παρενέργειες της διακοπής.
    Αυτές κάθε μέρα και θα μειώνονται...
    Το δύσκολο είναι ότι το πρόβλημα το οποίο κουκουλωνες με το χαπι θα επανελθει...

    Αν το έπαιρνες για άγχος τότε το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις ένα άγχος σαν παρενέργεια διακοπής φαρμάκου αλλά μετά θα εχεις και όλο το άγχος που είχες ΠΡΙΝ ξεκινήσεις το λεξοτανίλ αφού ποτέ δεν έλυσες την αιτία του αγχους... Το κουκούλωσες....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    παιδια εχετε δικιο και ευχαριστω για τις απαντησεις. οντως δεν ειναι πολύ μεγάλη η δοση..απλα μου την δινει η οποιαδήποτε μορφή εξαρτησης. επίσης παναγιωτη εχεις δικιο. ισως αρχιζει να επανερχεται το αγχος και το εκλαμβανω σαν συνδρομο αποσυρσης...

Similar Threads

  1. Pramital/lexotanil
    By a+b in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 63
    Last Post: 20-12-2016, 15:00
  2. θα αξιζανε αραγε ποτε?
    By den_katalavenw... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2013, 21:11
  3. Άραγε πότε ηρεμούμε?
    By thetis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-02-2012, 01:28
  4. lexotanil??
    By kaity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 22:35
  5. lexotanil
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-01-2009, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •