ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ !!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43

    ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ !!

    Καλησπέρα σας,

    Εδώ και πολλά χρόνια (από την εφηβεία μου) νιώθω ότι είμαι μόνιμα σε μια φυλακή, σαν ένα αόρατο νήμα να με κρατάει και να μην μπορώ να προχωρήσω μόνη μου και να σταθώ στα πόδια μου ζώντας μια δική μου καθημερινότητα/ζωή και όχι τελικά την ζωή κάποιας άλλης! Αυτό με έκανε να έχω μια μόνιμα κακή διάθεση (ίσως και κατάθλιψη) διότι έβλεπα να φεύγει η ζωή μέσα από τα χέρια μου και το χειρότερο να μη μπορώ να ελπίζω σε τίποτα. Πράγμα που όντως συνέβαινε και όντως συνέβη ακόμη και τώρα που κοντοζυγώνω τα 40! Μια φορά θυμάμαι στα 27 μου παρακαλώ, όταν η μητέρα μου είδε ότι ήμουν σε άσχημη κατάσταση, της είπα ότι θα ήθελα να μείνω μόνη μου σε δικό μου σπίτι, αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω, τότε έκανε σαν υστερική !! Πάντα ήθελαν να με ελέγχουν, ήμουν από τα κορίτσια που δεν τα άφηναν να βγαίνουν με το πρόσχημα μη πάθω κάτι κακό. Θα μου πείτε βέβαια ότι αυτό όμως ανήκει στο παρελθόν.

    Πιστεύω πως όλα τα προβλήματά μου σχετίζονται με το γεγονός ότι δεν κατάφερα από νωρίς να βρω μια κάπως σταθερή επαγγελματική απασχόληση και να μπορέσω να φύγω από το σπίτι μου που τόσο ήθελα. Χωρίς δουλειά και χωρίς χρήματα αυτό δεν γίνεται πράξη. Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι αυτός είναι ο μόνος πρακτικός τρόπος για να να ξεκινήσεις τη ζωή σου και να κρατήσεις τις αποστάσεις που θες από καταστάσεις και πρόσωπα. Δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι ιδιαίτερο από απασχόληση (δουλείες του ποδαριού για χαρτζιλίκι) με συνέπεια πάντα να είμαι αναγκασμένη να μένω με τους γονείς μου. Αυτό με στοιχειώνει διαρκώς. Τώρα πάλι είμαι αναγκασμένη να μένω στο σπίτι του φίλου μου όπου από κάτω μένουν οι δικοί του γονείς βλ. φαινόμενο οικογενειακής πολυκατοικίας (τι σου είναι το κάρμα ε; )
    Να διευκρινίσω ότι πάλευα καθημερινά να βρω δουλειά από αγγελίες. Από γνωριμίες δεν έπαιζαν πολλές. Όλα αυτά τα αναφέρω για την “ιστορία”.

    Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι έχω εγκλωβιστεί σε μια οικογενειακή θερινή επιχείρηση στην επαρχία που έφτιαξαν οι γονείς μου εδώ και 6 χρόνια (είμαι και μέτοχος), δεν πάει τόσο καλά, ίσως η κρίση, έχουμε και δάνειο!! Θέλω να κάνω κάτι να αποτραβηχτώ αλλά νιώθω τρελές τύψεις!! Οι γονείς μου στα γεράματά τους ρίσκαραν τα πάντα γι' αυτήν την επιχείρηση, αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να τους προδώσω. Τουλάχιστον όχι ακόμη. Ακόμη και τώρα που γράφω εδώ γι' αυτό, τύψεις νιώθω. Το είδα στην αρχή σαν μια επαγγελματική ευκαιρία στην τόση ανεργία που βίωνα πάντα. Ήρθε όμως και εγκαταστάθηκε και ο αδελφός μου ο οποίος είναι ένα πολύ προβληματικό άτομο με επιθετική συμπεριφορά απέναντί μας και με σοβαρές εμμονές. Η κατάσταση είναι ανυπόφορη για όλους μας και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δηλ. με έχουν δεσμεύσει (ίσως άθελά τους) σε μια κατάσταση που δεν μπορώ εύκολα να τους πω δεν ξανά έρχομαι και είμαι υποχρεωμένη να έχω δεσμούς και με τον αδελφό μου που πάντα (από μικρή) ήθελα να τον έχω σε απόσταση.

    Θέλω να κάνω κάτι δικό μου μπας και μπορέσω να έχω έναν σοβαρό λόγο να αποτραβηχτώ, αλλά είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι!! Στα επαγγελματικά εγχειρήματα βοηθάει να έχεις τον σωστό κύκλο, σου δίνουν ιδέες, αλλά κυρίως πρέπει να μπορείς να έχεις έναν συγκεκριμένο στόχο.

    Ξέρω ότι δεν υπάρχει λύση σε τέτοια ζητήματα. Αν δεν σου “βγει καλά το χαρτί” από την αρχή που λένε, μετά όλα είναι ντόμινο.

    Συνοψίζοντας, θέλω να πω ότι τα προβλήματα που βίωνα και βιώνω ίσως να μην φαίνονται τόσο τραγικά, αλλά είναι όμως μόνιμα και αυτό τους δίνει μια ισχυρή υπόσταση. Είναι από τα προβλήματα που σου τρώνε τα σωθικά σιγά σιγά και όχι απλώς μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση η οποία θα τελειώσει κάποια στιγμή.

    Έχει βιώσει κανείς παρόμοιες καταστάσεις; Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλησπερα σου κατ. Καταρχας βαλε τα πραγματα κατω. Αν θες να κανεις κατι δικο σου κοιτα πρωτα σε τι εισαι καλη και τι σου αρεσει. Αν η επιχειριση σας δεν παει καλα δεν ειναι προδοσια να φυγεις αλλα χαζομαρα να μεινεις. Τι θα πει εδωσαν οι δικοι σου τα παντα; Και; Επειδη ειναι κοπος ζωης δεν σημαινει οτι πρεπει να μεινεις μια ζωη σε μια δουλεια που μπαινει μεσα. Αν θες να κανεις κατι εποικοδομητικο κοιτα να ανεβασεις την δουλεια σου μεσω ιντερνετ αν γινεται. Αν π.χ εχεις κοιτωνες μπορεις να κανεις καποια πραγματα. Επειδη υποθετω σου λειπει το κεφαλαιο να κανεις αλλη δουλεια μπορεις για αρχη να ασχοληθεις με το ebay κανωντας αγοραπωλησιες η ακομη καλυτερα πωλησεις με πραγματα που ισως μπορεις εσυ να φτιαξεις. Δεν θελει πολλα χρηματα αν εχεις ιδεες και ειναι καθαρα κερδη. Τωρα αν εισαι καλη και ανεβουν οι πωλησεις σου δεν θα μπορεις να καλυπτεσαι γτ αν π.χ θεωρητικα υφαινεις χαλια στην αρχη τα δικαιολογεις σαν προσωπικα αντικειμενα σε πωληση. Αν ομως πουλησεις 1000 χαλια δεν μπορεις να πεις κατι τετοιο αλλα αν εισαι καλη και βγαζεις χρηματα ας πληρωσεις. Αυτη ειναι μια ιδεα μου, δεν λεω οτι ειναι καλη αλλα πιτε δεν ξερεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Καλησπέρα φλοκ Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

    Βασικά τουριστική επιχείρηση έχουμε, προσπαθούμε να την προωθούμε όσο μπορούμε, αλλά δεν έχει πολύ τουρισμό η περιοχή και έχουμε υπερχρεωθεί κιόλας σε τράπεζα για να φτιαχτεί. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς να τους παρατήσω. Επίσης σαμποτάρει και με την συμπεριφορά του ο αδελφός μου, ίσως αυτό είναι το βασικότερο που με ενοχλεί.

    Το θέμα μου πάντα ήταν ότι μου αρέσουν πάρα πολλά πράγματα, κυρίως καλλιτεχνικά. Πάντα ήμουν μπερδεμένη γι αυτό το λόγο!! Σε τι είμαι καλή, δεν γνωρίζω με σιγουριά, είναι έτσι κι αλλιώς μια δύσκολη ερώτηση. Έχω σπουδάσει διακόσμηση, αλλά μ' αρέσουν και τα ρούχα, έκανα και σχέδιο μόδας. Παντού θέλουν προϋπηρεσία εάν δεν είσαι γνωστός τους. Πάντα αυτό συνέβαινε.

    Ναι, κάτι μέσω internet σκέφτομαι, εκεί έχουν στραφεί όλοι. Ίσως γι' αρχή σκέφτηκα να πουλάω τα δικά μου ρούχα που δεν φοράω πια είναι πάρα πολλά, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εφορία, με μπλοκάκια κλπ, δεν ξέρω και κανέναν να έχει ασχοληθεί να μου πει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου και παλι. Αν πουλησεις τα ρουχα σου μονο οσα και να ειναι δεν νομιζω να εχεις θεμα. Μπορω να κανω μια ερωτηση σε φιλο που ασχοληθηκε με ολο αυτο. Τωρα οσον αφορα τα ρουχα αφου ξερεις και απο σχεδιο ισως θα μπορουσες να βγαλεις κατι δικο σου και να το προωθεις στην επιχειρηση σου. Κατι που να θυμιζει αρχαια Ελλαδα ισως. Εχω παρατηρησει οτι ως χωρα δεν εκμεταλλευομαστε την ιστορια μας οσο μπορουμε. Μπορεις να σχεδιασεις και κατι ντοπιο αν εισαι ας πουμε απο νησι αλλα ενα αρχαιοελληνικου τυπου φορεμα ισως θα μπορουσε να προσελκυσει πελατες και θα σου βγει φθηνα. Τωρα πως εφτασα να δινω εγω συμβουλες για μοδα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Cat View Post

    Το θέμα μου πάντα ήταν ότι μου αρέσουν πάρα πολλά πράγματα, κυρίως καλλιτεχνικά. Πάντα ήμουν μπερδεμένη γι αυτό το λόγο!! Σε τι είμαι καλή, δεν γνωρίζω με σιγουριά, είναι έτσι κι αλλιώς μια δύσκολη ερώτηση. Έχω σπουδάσει διακόσμηση, αλλά μ' αρέσουν και τα ρούχα, έκανα και σχέδιο μόδας. Παντού θέλουν προϋπηρεσία εάν δεν είσαι γνωστός τους. Πάντα αυτό συνέβαινε.

    Ναι, κάτι μέσω internet σκέφτομαι, εκεί έχουν στραφεί όλοι. Ίσως γι' αρχή σκέφτηκα να πουλάω τα δικά μου ρούχα που δεν φοράω πια είναι πάρα πολλά, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την εφορία, με μπλοκάκια κλπ, δεν ξέρω και κανέναν να έχει ασχοληθεί να μου πει.
    Μια ιδεα ισως ειναι να κοιταξεις για κανενα μαστερ σε μοδα προς Αγγλια...και μεσω του networking που θα κανεις εκει, στανταρ θα βρεις δουλεια.
    Τωρα μονος-η χωρις υποδομες/βοηθεια/υποστηριξη νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο....
    Κοιτα να πιαστεις απο καπου, να χτισεις μια γεφυρα γιατι αλλιως θα ειναι αλμα στο κενο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Γεια σου και παλι. Αν πουλησεις τα ρουχα σου μονο οσα και να ειναι δεν νομιζω να εχεις θεμα. Μπορω να κανω μια ερωτηση σε φιλο που ασχοληθηκε με ολο αυτο. Τωρα οσον αφορα τα ρουχα αφου ξερεις και απο σχεδιο ισως θα μπορουσες να βγαλεις κατι δικο σου και να το προωθεις στην επιχειρηση σου. Κατι που να θυμιζει αρχαια Ελλαδα ισως. Εχω παρατηρησει οτι ως χωρα δεν εκμεταλλευομαστε την ιστορια μας οσο μπορουμε. Μπορεις να σχεδιασεις και κατι ντοπιο αν εισαι ας πουμε απο νησι αλλα ενα αρχαιοελληνικου τυπου φορεμα ισως θα μπορουσε να προσελκυσει πελατες και θα σου βγει φθηνα. Τωρα πως εφτασα να δινω εγω συμβουλες για μοδα
    Ααα ωραία, ίσως ο φίλος σου ξέρει να μας διαφωτίσει σε σχέση με πωλήσεις μέσω e-bay ή κάτι τέτοιο, σ' ευχαριστώ πολύ
    Βασικά έχουμε ένα μικρό ξενοδοχείο που δεν είναι και σε κανένα "κοσμοπολίτικο" μέρος ή έστω σε νησί και δεν ξέρω τώρα πώς θα κόλλαγαν τα ρούχα στη συγκεκριμένη περίπτωση Δηλ. θα κόλλαγε εάν είχαμε κάποιο μαγαζί κλπ

    Ναι..είδες που δίνεις συμβουλές και για μόδα;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μια ιδεα ισως ειναι να κοιταξεις για κανενα μαστερ σε μοδα προς Αγγλια...και μεσω του networking που θα κανεις εκει, στανταρ θα βρεις δουλεια.
    Εννοείς να πάω Αγγλία; είναι αδύνατον χωρίς χρήματα να κάνω τώρα κάτι τέτοιο. Καλό θα ήταν παλιότερα να μπορούσα, αλλά ούτε και τότε μπορούσα. Για να φύγει κανείς έξω πρέπει να έχει 100% στήριξη από τους γονείς (όταν είναι σε "ηλικία" σπουδών).

    Μήπως εννοείς μαθήματα εξ αποστάσεως-on line;

    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κοιτα να πιαστεις απο καπου, να χτισεις μια γεφυρα γιατι αλλιως θα ειναι αλμα στο κενο...
    Ναι!! Σίγουρα κάτι πρέπει να κάνω και λόγω ηλικίας σκέφτομαι ή τώρα ή ποτέ

  8. #8
    Καλημέρα Cat. ´Εχω δει σε πολλά ξενοδοχεία να πουλάνε κάποια λίγα διακοσμητικά, σαν souvenir, διάφορα, μέχρι και φουλάρια. Στην Ρουμανία, πριν 5 χρόνια, είχα μείνει σε ένα καλό ξενοδοχείο που μπορούσες να αγοράσεις μπουρνούζι, παντόφλες, σεντόνια, μαξιλαρωθήκες, πάπλωμα, σαν κι αυτά που είχαν στο δωμάτιο.
    Θέλω να πω, μήπως θα μπορούσες να έχεις μερικά κομμάτια στο ξενοδοχείο, κανένα φουλάρι στην αρχή η αξεσουάρ ´η και κανένα μπλουζάκι σε στυλ τουριστικό.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Athens
    Posts
    43
    Καλησπέρα Κασσάνδρα. Δεν θα με βοηθούσε να πουλάω αντικείμενα στο ξενοδοχείο, θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι εγκλωβισμένη στον ασφυκτικό κλοιό της οικογένειας! Θέλω να απεμπλακώ από την οικογένειά μου γενικά, την προβληματική επιχείρηση και τον προβληματικό αδελφό μου. Επίσης και από την οικογένεια του φίλου μου που τώρα μένω μαζί τους.

    Νιώθω ότι τελικά τους "υπηρετώ" όλους σαν μια "καλή κόρη". Δεν θέλω αυτό για' μένα, ποτέ δεν το ήθελα. Δεν λέω, καλό είναι να νοιάζεσαι τους γονείς σε όποια ηλικία και να είσαι. Όμως, βλέπεις σκεφτόμουν ότι ούτε εγώ έχω μια αδελφή, ούτε ο φίλος μου έχει μια αδελφή να "μοιράζεται" λίγο η κατάσταση. Θα φανεί λίγο άσχημο αυτό που θα πω: Βλέπω ότι έχω βρεθεί να εξυπηρετώ διαρκώς 4 ηλικιωμένους + έναν προβληματικό αδελφό. Με βάση τα σημερινά δεδομένα μου, βλέπω το μέλλον μου πολύ σκοτεινό και δεν ξέρω πώς να ξεφύγω. Έχουν όλοι τους αυτή τη μικροαστική Ελληνική νοοτροπία παλαιάς κοπής, ότι τα κορίτσια είναι προορισμένα να φροντίζουν δηλ. κοινώς να γηροκομούν!! Αισθάνομαι άσχημα που τα γράφω αυτά, όμως εκεί οδεύει η κατάσταση.

    Το πρόβλημα είναι άλυτο!! Δεν έχω δικό μου σπίτι, δεν έχω δική μου δουλειά ή να δουλεύω κάπου που να μπορώ να γίνω πιο αυτόνομη ώστε να μπορώ να κρατήσω τις αποστάσεις που θα έπρεπε (όπως γράφω στο πρώτο μου ποστ). Αυτό πάντα ήταν το πρόβλημά μου και όσο δεν μπορούσα να αυτονομηθώ τόσο βυθιζόμουν στη θλίψη !!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μεγάλο μπέρδεμα κατ!......Είσαι σε πολυ δύσκολη θέση....

Similar Threads

  1. Εγκλωβισμένη επαγγελματικά
    By sRo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2013, 19:43
  2. Replies: 1
    Last Post: 30-08-2012, 01:13
  3. μονιμα αφηρημενος
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-2011, 12:07
  4. ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ!!!
    By fleris in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 04-09-2011, 21:50
  5. Φευγω μονιμα Σοφια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 11-04-2010, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •