ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187

    ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.
    ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 1 ΣΕΡΟΧΑΤ ΤΩΝ 20 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ 1 ΖΑΝΑΧ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΙΛΙΓΚΡΑΜ.
    Ο ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΑ CIPRALEX ΤΩΝ 10 ΜΙΛΙΓΚΡΑΜ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΕΡΟΧΑΤ ΤΩΝ 10 ΜΙΛΙΓΚΡΑΜ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ CIPRALEX ΤΩΝ 20 MG. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΖΑΝΑΧ ΑΠΟ 1 ΜΙΛΙΓΚΡΑΜ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΙΣΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΝΧΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ. ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΣΕΡΟΞΑΤ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΕ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΘ CIPRALEX , ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟ ΖΑΝΑΧ ΑΠΟ 1 ΣΕ ΜΙΣΟ, ΝΙΩΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ, ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΙΛΙΓΚΙΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΙ ΜΥΕΣ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΘΩΡΑΚΑ ΣΑΝ ΦΟΥΣΚΩΜΑ, ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΦΟΒΟ ΜΕ ΑΝΧΟΣ. ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ? Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ CIPRALEX ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΤΩΡΑ, ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΝΙΩΘΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΠΟΛΥ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Φιλε μου δεν ειμαι γιατρός να ξερω σιγουρα να σου πώ, αλλά αυτο που μπορω να σε συμβουλέψω ειναι να παρεις τηλ το γιατρο σου να τον ενημερωσεις για τα συμπτώματα και αυτος θα σου πει τι να κανεις.

  3. #3
    Mixalaki αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι να ενημερώσεις τον γιατρό σου με τα ακριβή συμπτώματα που αισθάνεσαι με την αλλάγη των φαρμακων.Εκείνος θα σου πει αν είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθεις ή αν πρέπει να ξαναγυρίσεις στην προηγούμενη δοσολογία.Γιατί σου άλλαξε τα φάρμακα δεν πήγαινες καλά?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    μου ειχε ο νεος γιατρος που παω οτι το cipralex κανει 2 φορες καλυτερα την δουλεια του σεροχατ στην ιδια δοσολογια και ηθελε να ξεκινησουμε τα cipralex.
    καλαπηγαινε με τα αλλα χαπια μου ειχαν φυγει τα συμτωματα φοβιας και αυτα, απλα δεν ειχα διαθεση να βγαινω εξω απο το σπιτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    μολις μιλησα μετον γιατρο μου, ειπε οτι αποκλυει το cipralex να διμηουργησε παρενεργεια , και ειπε το ζαναχ απο μισο που το εριξα να το κανω ενα και θα ερθω στα ισια μου.
    οποτε παω να παρω και το αλλο μισο , και τα λεμε το απογευματακι , να σας πω και πως θα νιωθω.

  6. #6
    Μπορεί επειδή είχε συνηθήσει ο οργανισμός σου τα seroxat να αντιδρά λίγο με τα καινούρια.Πολλες φορές όμως και οι γιατροί δεν έχουν πάντα δίκιο.Παρτον τηλέφωνο να δεις τι θα σου πει πριν συνεχίσεις να τα πέρνεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    winston σου στελνω πριβε μυνημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    Originally posted by tinalost73
    Μπορεί επειδή είχε συνηθήσει ο οργανισμός σου τα seroxat να αντιδρά λίγο με τα καινούρια.Πολλες φορές όμως και οι γιατροί δεν έχουν πάντα δίκιο.Παρτον τηλέφωνο να δεις τι θα σου πει πριν συνεχίσεις να τα πέρνεις.
    μου ειπε οτι δεν παιζει προβλημα με τα σιπραλεξ και τα σεροξατ οτι η δοση ειναι ιδια και καλυτερη, ειπε το χαναχ μπορει να δημιουργησε το προβλημα , και μου ειπε να το κρατησω ενα του ενος οπως επαιρνα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    mixalaki ολα αυτα τα θεωρω φυσιολογικα εγω.βεβαια ειναι προσωπικη μου γνωμη.το λεω γιατι παιρνω xanax και ξερω οτι ειναι εθιστικα αν τα παιρνεις για πολυ καιρο οπως και τα centrac.επαιρνα centrac για πανω απο 1 χρονο και οταν το εκοψα ειχα καποιες παρενεργειες.οσο για το seroxat και το cipralex τα ειχα παρει κι αυτα παλιοτερα.καλα ημουν θυμαμαι.ναι κανουν καλη δουλεια.μην ανησυχεις!ολα θα πανε καλα!απλα σου χρειαστηκε παλι το αγχολυτικο για να στανιαρεις!!!φιλακια!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •