Effexor βοήθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    Effexor βοήθεια!!

    έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες που το έκοψα αλλά η στέρηση είναι έντονη με πόλους σπασμούς σε όλο το σώμα από το κεφάλι και πλάτη πολύ έντονα έχετε ακούσει να υπάρχουν τέτοιοι σπασμοί μετά από τόσο χρονικό διάστημα.τι να κάνω βοήθεια!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    γεια σου....!!!!!!!!!!!!!
    και εγω το εφεξορ δυσκολευτηκα παρα πολυ να το διακοψω και σε μια με δυο βδομαδες πανω το ξεκινησα....!!
    δεν ξερω απλα ετυχε τωρα αυτην την περιοδο να εχω ξανακοψει τα αντικαταθλιπτικα, οχι αυτην την φορα το εφεξορ, αλλα ακομα αμφιβαλλω πολυ εαν εχω ξεπερασει αυτο που ονομαζεται ''επικινδυνη περιοδος υποτροπης των συμπτωματων αποσυρσης''
    γιατι εχουνε περασει δυο μηνες και θελω να ξερω πως οτι εμφανιζω ειναι καθαρα δικο μου....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Στα συμπτώματα αποσυρσης βοηθάνε πολύ τα ω3 σε πολλές παρενέργειες αποσυρσης εμένα αυτά με βοήθησαν πο΄λυ στην διακοπή του σιπραλεξ...
    Επίσης η βαλεριάνα για τους σπασμόυς θα σε βοηθήσει παρα πολύ...

    Εγώ όλο τον πρωτο μήνα της διακοπής είχα τρεμουλο αλλωτε εσωτερικό (δηλαδή ένιωθα να τρεμω ολοκληρος ενω δεν ετρεμα) και αλλωτε εξωτερικό σε σημείο να μη μπορω πχ καν να φαω ή να γραψω...

    Η βαλεριάνα καθε φορά με βοηθούσε σταματώντας τα όλα αυτά...

    Αλλά παρότι με ω3 κ βαλεριάνα τα έκοψα οπότε στα προτείνω ειδικά για τους σπασμούς την βαλεριάνα...

    Παρόλα αυτά τελικά ξαναέπεσα σε καταθλιψη, αγχος, πανικό και πανω στο τριμηνο κοντά σήμερα τα ξαναξεκίνησα οπότε η αλλη ερωτηση είναι είσαι έτοιμη να πορευτείς χωρίς αυτα;

  4. #4
    Προσπαθώ πολύ να μην ξαναπεσω δεν ξέρω πως θα πάει η κατάσταση μού το προσπαθώ πολύ

  5. #5
    Έχω πόνους έντονους πολύ στις αρθρώσεις και στους μύες

  6. #6
    Επίσης έχω και έντονη σφυζουσα εμβοη από το ένα το αυτυ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ησυχάσω

  7. #7
    Έχω ακούσει ότι το effexor κάνει αρκετούς σπασμού και πόνους στις αρθρώσεις για αρκετά μεγάλο διάστημα χωρίς αυτό ακόμη καί χρόνια δεν ξέρω πια είναι η άποψη σας γιά αυτό δύσκολο χάπι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by σουζι1 View Post
    Έχω πόνους έντονους πολύ στις αρθρώσεις και στους μύες
    Καλημέρα, οι πόνοι και οι κράμπες στους μύες και τις αρθρώσεις, ήταν το κυριότερο σύμπτωμα μου, όταν με χτύπησαν τα withdrawal στην έντονη φάση. Απελπιστικα και τρόμαξα στην αρχή, αφού καλά καλά δυσκολεύουν να προχωρήσω, αλλά σιγά σιγά περοριστηκαν, και σταμάτησαν μετά από 3-4 μήνες. Μην ανησυχείς, εφόσον εμφανίστηκαν μετά από την διακοπή ssri, θα περάσουν.

  9. #9
    Κάνω υπομονή εσύ τι έκανες για τους πόνους και τις κράμπες πως το αντιμετώπισες πως κοιμωσουν kostas62

  10. #10
    Αυτή η θολούρα στο μυαλό πόσο μυαλό πόσο καιρό κάνει να φύγει και να γίνω κανονικά όπως πρίν το θέμα του ύπνου τι να πω....

  11. #11
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Καλημέρα, οι πόνοι και οι κράμπες στους μύες και τις αρθρώσεις, ήταν το κυριότερο σύμπτωμα μου, όταν με χτύπησαν τα withdrawal στην έντονη φάση. Απελπιστικα και τρόμαξα στην αρχή, αφού καλά καλά δυσκολεύουν να προχωρήσω, αλλά σιγά σιγά περοριστηκαν, και σταμάτησαν μετά από 3-4 μήνες. Μην ανησυχείς, εφόσον εμφανίστηκαν μετά από την διακοπή ssri, θα περάσουν.
    Εσύ Κώστα πως το αντιμετώπισες το θέμα με την αποχώρηση σου

  12. #12
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Στα συμπτώματα αποσυρσης βοηθάνε πολύ τα ω3 σε πολλές παρενέργειες αποσυρσης εμένα αυτά με βοήθησαν πο΄λυ στην διακοπή του σιπραλεξ...
    Επίσης η βαλεριάνα για τους σπασμόυς θα σε βοηθήσει παρα πολύ...

    Εγώ όλο τον πρωτο μήνα της διακοπής είχα τρεμουλο αλλωτε εσωτερικό (δηλαδή ένιωθα να τρεμω ολοκληρος ενω δεν ετρεμα) και αλλωτε εξωτερικό σε σημείο να μη μπορω πχ καν να φαω ή να γραψω...

    Η βαλεριάνα καθε φορά με βοηθούσε σταματώντας τα όλα αυτά...

    Αλλά παρότι με ω3 κ βαλεριάνα τα έκοψα οπότε στα προτείνω ειδικά για τους σπασμούς την βαλεριάνα...

    Παρόλα αυτά τελικά ξαναέπεσα σε καταθλιψη, αγχος, πανικό και πανω στο τριμηνο κοντά σήμερα τα ξαναξεκίνησα οπότε η αλλη ερωτηση είναι είσαι έτοιμη να πορευτείς χωρίς αυτα;
    Εσένα Παναγιώτη τι σου προκάλεσε το κόψιμο τού effexor

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Πρώτα πρώτα, περιόρισα σημαντικά ότι πίστευα ότι μου προξενουσε ένταση και ανησυχία. Αυτά τα δύο είναι που δεν αφήνουν τους μύες μας να χαλαρώσουν, να ξεκουραστουν, και νςα σταματήσουν να ενοχλούν και τις αρθρώσεις!
    Εξήγησα στο οικογενειακό, φιλικό και εργασιακο περιβάλλον τι αντιμετωπίζω, και ότι για ένα χρονικό διάστημα χρειάζομαι ηρεμία και ξεκούραση. Έκοψα κάθε άτομο /παρέα που με προβληματιζε, είπα στους δικους μου να μην ανησυχούν και να μην με ενοχλούν αν θέλω να είμαι μόνος μου, και είπα στην δουλειά μου ότι είτε θα αποχωρήσω άνευ αποδοχών για ένα διάστημα, είτε θα εργάζομαι part time τις ώρες που εγώ θέλω. (εδώ να αναφέρω ότι το δικό μου πρόβλημα ήταν το εργασιακό stress από την θέση ευθύνης που κατείχα, και τον υπερευαισθητο χαρακτήρα μου. Τελικά μου έδωσαν άδεια με πλήρεις αποδοχές , για όσο διάστημα θεώρησα αναγκαιο, επιστρεφοντας μετά από 6 μήνες όταν αισθανόμουν πολύ καλυτερα).
    Στο διάστημα αυτό, πήρα συμπλρωματα μαγνησίου, βιταμινών Β και D, τα πρωινά πήγαινα στα spa στο Λουτράκι για ιαματική πισίνα, λάσπη θεραπεία και θεραπευτικό μασάζ 3 φορές την εβδομάδα για ένα μήνα, και τα απογεύματα 20λεπτη πεζοπορία στο δάσος στην Πεντέλη καθημερινά. Σταματησα να ανησυχώ για τα συμπτώματα μπόρεσα επιτέλους να χαλαρώσω και έτσι ο υπνος μου επανήλθε και άρχισα να βελτιωνομαι ραγδαία. Πέρασαν όμως 6 μήνες μέχρι να είμαι σε μια καλή κατάσταση. Αυτός όμως ηταν ο δικος μου δρόμος! Εσύ μπορεί να χρειάζεσαι κάποια άλλη μέθοδο που να ταιριάζει στον χαρακτήρα σου. ΚΑΛΉ ΣΥΝΈΧΕΙΑ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by σουζι1 View Post
    Αυτή η θολούρα στο μυαλό πόσο μυαλό πόσο καιρό κάνει να φύγει και να γίνω κανονικά όπως πρίν το θέμα του ύπνου τι να πω....
    Η θολούρα οφείλεται στην προσπάθεια του εγκεφάλου να ξαναλητουργησει χωρίς το φάρμακο, φτιάχνοντας από την αρχή τους νευροδοιαβιβαστες και τους αντίστοιχους υποδοχείς τους που τους απόρυθμισε το φάρμακο. Σιγά σιγά θα ξαναβρεί την ισορροπία του αλλά το ποσό σύντομα εξαρτάται από τον οργανισμό, το διάστημα που πήρες το φάρμακο και η δόση του. Εμένα ήταν το πρώτο που έφυγε μόλις μπόρεσα να χαλαρώσω ( το είχα και αυτό το συμπτώμα, μαρτύριο εν ώρα απαιτητική δουλειάς)

  15. #15
    Ευχαριστώ πολύ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 19:34
  2. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  3. Εξάρτηση από effexor
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 86
    Last Post: 01-06-2017, 23:07
  4. απο τα effexor στα cympalta!βοηθεια!!!!
    By gingertania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 06-09-2012, 13:04
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •