Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 105 of 105
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Να προσθεσω οτι ναι, εξεφρασα το θυμο μου στον "θεραπευτη".
    Ηταν οταν εμαθα οτι παράλληλα βλεπει και τον αντρα μου, χωρις να το γνωριζω, ενω εγώ ημουν σε ψυχοθεραπεία μαζι του ηδη 2 χρονια.
    Η αντίδρασή του ηταν να αρχισει να φωναζει οτι ειναι ελευθερος να βλεπει όποιον θέλει, οτι δεν θα του πω εγω τι να κανει, οτι ετσι κανουν ολοι οι ψυχολογοι και να ρωτησω όποιον θελω εκει εξω.
    Σηκωθηκε απο την καρεκλα, μου γύρισε την πλατη, συνεχιζε να φωναζει και να επαναλαμβανει τα παραπάνω και καθως ημασταν κοντα στο τελος της συνεδρίας, μου ανοιξε την πορτα και μου εκανε νόημα με το κεφαλι του να περάσω εξω.

    Ποσο θα'θελα κατι φορες να γραψω το ονομα του παντου, να το δει ο κόσμος μπας και γλιτώσει κανενας ασθενης απο τον κομπογιαννιτη.
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ !!!! τι κριμα να εκμεταλλευονται τον πονο μας και τα προβληματα μας... θα επρεπε να τον καταγγειλεις στον συλλογο να του παρουν την αδεια.... αλλα εκει πονταρουν αυτοι... στο οτι δεν θα τολμησει να το κανει κανεις αυτο!!!!

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι βαρεμενοι ολοι οι ψυχοτετοιοι , δεν περιμενα κατι καλυτερο , εμενα αμα μου πει κατι απρεπο , θα φαει χοντρο βρισιδι , ετσι κι αλλιως αυτος μεχει αναγκη , αλλα ειναι καλος τυπος .... αμα τυχον παρεκτραπει , μια φορα συνεβη , εγινα εξαλλος , τον επαναφερω με σκληρο τροπο , ισως με φοβαται γιατι εχω μια οικ. ανεση ....
    την τελευταια φορα , τουπα , γρψε μου την συνταγη , γιατι δεν εχω χρονο σημερα διαθεσιμο ...την εγραψε , κι ειπε κι ενα τραγυδι ....

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by garida View Post
    του λες ναι..εγω δεν λεω και πολλα, αλλα ναι λες λολ. αλλα δεν τους εξηγεις τα πιο βαθυα πραματα που σε απασχολουν. η που μπορει να τρομαξουν τον αλλον, η τουλαχιστον ετσι πιστευεις. εμενα δεν μου αρεσει οταν ο ψυχιατρος μου χασμουριεται η γουρλωνει τα ματια η γενικα δειχνει αρνητικο συναισθημα
    Αδιαφορία εμένα μου κάνει το χασμουριτό. Καμιά φορά επεδίωκα να γουρλώσει τα μάτια και ισως ελεγα κ καμια ιστορία φανταστική για να τον κάνω να αντιδρασει ετσι, μονο κ μόνο για να ξέρω πως με παρακολουθεί.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Πρώτη φορά πήγα φέτος σε ψυχίατρο στη ζωή μου επειδή έχασα ξαφνικά το μπαμπά μου και είχα και άλλα προβλήματα οδηγώντας με σε αδιέξοδο. Όμως δεν βοηθήθηκα καθόλου από εκείνον γιατί μόνο για γιατρός δεν έμοιαζε. Πρώτον άργησε να έρθει και ενώ άνοιγα τη καρδιά μου και έκλαιγα, μου είπε να είμαι πιο σύντομη γιατί δεν θα φτάσει ο χρόνος. Κοίταζε συνέχεια το ρολόϊ του νευρικά και έπινε φραπέ λες και ήταν σε καφετέρια. Με διέκοπτε συνέχεια και είχε ειρωνικό ύφος. Τον επισκέφτηκα για να μου γράψει ηρεμιστικά και ήθελα κάπου να εξωτερικεύσω τα συναισθήματά μου. Δεν άντεξα όλη αυτή τη γελοία συμπεριφορά του και απλώς άνοιξα τη πόρτα και την έκλεισα δυνατά πίσω μου αφού τον πρόσβαλλα και καλά του έκανα, δεν μετάνιωσα καθόλου.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Πρώτη φορά πήγα φέτος σε ψυχίατρο στη ζωή μου επειδή έχασα ξαφνικά το μπαμπά μου και είχα και άλλα προβλήματα οδηγώντας με σε αδιέξοδο. Όμως δεν βοηθήθηκα καθόλου από εκείνον γιατί μόνο για γιατρός δεν έμοιαζε. Πρώτον άργησε να έρθει και ενώ άνοιγα τη καρδιά μου και έκλαιγα, μου είπε να είμαι πιο σύντομη γιατί δεν θα φτάσει ο χρόνος. Κοίταζε συνέχεια το ρολόϊ του νευρικά και έπινε φραπέ λες και ήταν σε καφετέρια. Με διέκοπτε συνέχεια και είχε ειρωνικό ύφος. Τον επισκέφτηκα για να μου γράψει ηρεμιστικά και ήθελα κάπου να εξωτερικεύσω τα συναισθήματά μου. Δεν άντεξα όλη αυτή τη γελοία συμπεριφορά του και απλώς άνοιξα τη πόρτα και την έκλεισα δυνατά πίσω μου αφού τον πρόσβαλλα και καλά του έκανα, δεν μετάνιωσα καθόλου.
    Λυπάμαι πολύ για την απώλεια. Δεν αξίζει ούτε στον εχθρό σου τέτοια αντιμετώπιση σε τέτοια περίσταση.

    Τέτοια άτομα δεν έχουν ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και ΣΥΜΠΟΝΙΑ, γιατί έχουν ψυχοσύνθεση killer. "Να πάρω τα λεφτά μου, να πάω με την Mercedes στη σπιταρόνα μου, να πιω το ακριβό ουισκάκι μου, το πουράκι μου και το Σαββατοκύριακο να πάρω το αεροπλάνο να πάω στο συνέδριο (sponsored by pharmaceuticals) οι άλλοι να πάνε στο διάολο..." Κυνικοί, άκαρδοι, φιλοχρήματοι.

    Κουράγιο!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κουκλα επρεπε να εχεισ μαθει στη ζωη σου οτι δεν κλαιμε μπροστα σε αλλουσ εισαι κ γυναικα παναθεμα σε αυτο ειναι βασικο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    οποτε δεν ειμαι καλα ψυχολογικα θυμαμαι τη θεραπευτρια και τη ψυχιατρο στο προγραμμα που θεωρουσαν πως για ολη μου τη ψυχοσυνθεση εφταιγαν το χορτο και το αλκοολ και ποτε δε το ψαξαν παραπανω ενω αυτα τα συναισθηματα τα εχω απο 12 χρονων.θυμαμαι μια φορα που της ελεγα για μια αποπειρα αυτοκτονιας που εκανα και πως το χειριστηκαν ατομα που καναμε παρεα,που δεν ειχα τη καλυτερη μεταχειριση και δε θα το ξεπερασω ποτε,ηθελα να το βγαλω απο μεσα μου δε το χω μοιραστει με κανεναν και τη περνουν τηλεφωνο απο τη γραματεια οτι ηρθε αλλος θεραπευομενος που εβλεπε και με κοψε στη μεση ενω αλλους μπορει να τους κρατουσε και 2 ωρες

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Η πρώτη μου ψυχοθεραπεύτρια ήταν ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια. Πολύ άσχημη εμπειρία. Μπορώ να πω ότι συνολικά με βοήθησε (βέβαια ήμουν light περίπτωση. Εϊχα πάει πιο πολύ για συμβουλευτική σε κάποια οικογενειακά ζητήματα). Αλλά μιλούσε τη μισή συνεδρία για τα δικά της θέματα, τις σπουδές της, τα παιδιά της, κάτι θέματα υγείας που είχε. Και το κυριότερο με χρησιμοποιούσε για να ψαρεύει πληροφορίες για την επιχείρηση στην οποία δούλευα (επαρχία).
    Συνέχισα ψυχοθεραπεία με 2η θεραπεύτρια. Η συγκεκριμένη δεν ήταν ψυχολόγος, αλλά εκπαιδευτικός που ξεκίνησε αρχικά με σπουδές στην ψυχοθεραπεία παιδιών και μετά από χρόνια εμπειρίας και εκπαίδευσης πήγε και στην ψυχοθεραπεία ενηλίκων. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη και κατάλαβα πλέον τι πάει να πει σωστή θεραπεία. Δυστυχώς από τη στιγμή που στην Ελλάδα δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο, έλεγχος και απαραίτητη εξειδίκευση μπορεί να πέσεις σε πολύ άσχημες εμπειρίες. Και τελικά, αν και σαφώς παίζουν ρόλο και οι σπουδές, το κυριότερο είναι ο άλλος να είναι σωστός επαγγελματίας και να σέβεται τη δουλειά του.
    [url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wTY2DQo/]
    [img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wTY2DQo/weight.png[/img]

    [url]https://www.facebook.com/sarah.kokkinatou[/url]

  9. #99
    blackcrow
    Guest
    Αν και τα έχω ξαναγράψει, με το που έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα είπα να τα πω εν συντομία :)
    Έχω θυμώσει με τη πρώην ψυχοθεραπεύτρια. Καθοδηγητική, στυλ αγανάκτησης με την περίπτωση μου πάρα πολλές φορές αλλά το αποκορύφωμα μια σειρά συνεδριών κατά την διαρκεια των οποίων ακούστηκαν τα αμίμητα: "Θέλεις αλλά δεν μπορείς", "Και σε δέκα θεραπευτές να πας το ίδο θα μείνεις", και όταν της είπα ότι νιώθω ότι με παρατά "Δεν πειράζει όλο εσύ παρατάς τους άλλους ας σε παρατήσει και εσένα κάποιος" και κάποια συνοδευτικά για τη μάνα μου που υποτίθεται ότι είχαν κατατεθεί όχι για να στα γυρίσει ο θεραπευτής σε μια στιγμή άμυνας - επίθεσης.

    Τέσσερα χρόνια έχουν περάσει από τότε. Πριν από ενάμισι χρόνο περίπου αποφάσισα, μετά από συζήτηση με την νυν θεραπεύτρια, να πάω στην πρώην για μια συνεδρία εκτόνωσης. Κύριος, ευγενικός όπως πάντα (μάλλον αυτό είναι το λάθος μου :) ) και μόλις ζορίστηκε σηκώθηκε και μου είπε να φύγω από το γραφείο. Έφυγα (το μετάνιωσα) αλλά μου έμεινε ότι της είπα ότι κοροϊδεύεις τον κόσμο και ότι είσαι άσχετη και διάφορα άλλα (στα όρθια αυτά, κατά τις διαπραγματεύσεις γιατί να φύγω κι έτσι).

    Στην αρχή είχα ενοχές. Τώρα μετά από τέσσερα χρόνια έχω καταλάβει ότι με χειραγωγούσε μιας και εκείνη την περίοδο ήμουν σε κατάθλιψη.
    Ποτέ δεν είναι αργά παιδιά. Και επειδή διάβασα κάπου ότι πως θα πάω τώρα να τα πω απ' την αρχή και τέτοια, να πω ότι και εγώ είχα αυτή την αγωνία. Μια χαρά τα είπα και σε πολύ λιγότερο χρόνο απ' ότι περίμενα.

    Δυσυτχώς το επάγγελμα είναι ξέφραγο αμπέλι. Ψυχοθεραπευτής και σύμβουλος, μέσα από πληρωμένες ιδιωτικές σπουδές, μπορεί να γίνει ο καθένας πια. Γι' αυτό να έχουμε το νου μας

    Άλλαξα θεραπευτή και είμαι ευχαριστημένος. Τουλάχιστον είναι νορμάλ η κατάσταση και οριοθετημένη.

  10. #100
    blackcrow
    Guest
    Α και κάτι άλλο. Απ' όλα όσα άκουσα εκεί μέσα, αυτό που πιστεύω ότι με θύμωσε περισσότερο είναι ότι μου είπε ότι δε μου επιτρέπει να εκφράσω το θυμό μου για αυτήν (εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε ακρότητες) κατά τη διάρκεια των συνεδριών μας. Μετά από χρόνια πιστεύω ότι αυτό, έστω κι αν δεν το καταλάβαινε τότε, ήταν που εκείνη την περίοδο με θύμωσε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο λέχθηκε και με οδήγησε στην κατάθλιψη.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Την πρώτη φορα που πηγα ψυχιατρο ο γιατρός ήταν ειρωνικός και ηθελε με το ζορι να με βγάλει με νευρική ανορεξια ενω γνωριζα πλήρως την κατάσταση μου και ένας απο τους λόγους που ηθελα ψυχιατρο ηταν οτι δεν ειχα όρεξη λογω καταθλιψης να φάω. Με ειρωνευοταν συνέχεια και είχε υφακι. Αν του εξεφραζα θυμο εκείνη την ωρα θα φευγαν χριστοπαναγιες οποτε προτιμησα να μην μιλησω καθόλου και απλα αλλαξα ψυχιατρο. Δυστυχώς μερικές φορές οι ψυχίατροι χρειαζονται ψυχίατρο..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #102
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Εγω δεν εχω θυμο .... εχω ομως ΜΙΑ απορια (και απο τους 3 ψυχοθεραπευτες μου).

    Στα ποσα χρονια αναμενουν ΑΥΤΟΙ (οχι εγω) θεραπευση των ψυχοπαθογενειων μου ?
    Η εστω σημαντικη ιαση .... ! Στα 2 χρονια ? Στα 5 χρονια ? Στα 10 χρονια ? Στα 20 χρονια ?

    Ρητορικη η ερωτηση (το παραδακι να πεφτει και τα deadlines ειναι για τους αλλους)

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Εγω δεν εχω θυμο .... εχω ομως ΜΙΑ απορια (και απο τους 3 ψυχοθεραπευτες μου).

    Στα ποσα χρονια αναμενουν ΑΥΤΟΙ (οχι εγω) θεραπευση των ψυχοπαθογενειων μου ?
    Η εστω σημαντικη ιαση .... ! Στα 2 χρονια ? Στα 5 χρονια ? Στα 10 χρονια ? Στα 20 χρονια ?

    Ρητορικη η ερωτηση (το παραδακι να πεφτει και τα deadlines ειναι για τους αλλους)
    Η ψυχοθεραπεία πολύ σπάνια βοηθάει, καλύτερο είναι να δώσεις τα ίδια λεφτά σε κάποιο φτωχό ή ίδρυμα. Εγώ πάω πλέον μόνο για να μου γράψει φάρμακα

  14. #104
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Μετα απο 30 χρονια .... το αντιληφθηκα (εστω και καθυστερημενα).
    Φαρμακα δεν θελω να παρω ... γιατι δεν θελω να μου μεινει
    η παραμικρη εξαρτηση μεσα. Καλυτερα να υποφερω χωρις φαρμακα
    παρα να υποφερω απο ελλειψη φαρμακων. Πολυ προτιμοτερο.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω ειχα θυμωσει με μια ψυχολογο που πηγαινα που γυρναω και της λεω πως σε συνδυασμο και εμενα και της γιατρου πρεπει να σταματησω λιγο της συνεδριες και η απαντηση ηταν... νταξει σε 2-3 μηνες παλι εδω θα εισαι.
    μαλλον δε με ηξερε καλα και δεν ξαναπατησα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  2. σχεση ψυχοθεραπευτη ασθενους!!
    By melina20 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 15-01-2017, 23:53
  3. ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By So_Sad in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 14-01-2017, 16:19
  4. αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..
    By Fleur in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 06-04-2010, 01:28
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 16:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •