Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή

    Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι!

    Αφορμή για το ερώτημα της ημέρας στάθηκε η θύμηση ενός παλαιότερου περιστατικού με μια θεραπευόμενη μου, η οποία θύμωσε πάρα πολύ όταν της ανακοίνωσα ότι θα λείψω για 3 εβδομάδες, λόγω καλοκαιρινών διακοπών.
    Με περίσσεια ειλικρίνειας μου "επιτέθηκε" αναφέροντας πως δεν έχω δικαίωμα να την αφήσω "ξεκρέμαστη" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Έχετε ποτέ αισθανθεί πολύ μεγάλο θυμό για τον ψυχοθεραπευτή σας, είτε κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας, είτε... αναδρομικά, μετά το πέρας της ψυχοθεραπείας σας?
    Ποιος ήταν ο λόγος?
    Εκφράσατε τον θυμό σας?
    Πως αντέδρασε ο ψυχοθεραπευτής?


    Σχετική δημοσκόπηση στην ενότητα δημοσκοπήσεων του E-Psychology: Θυμός και ψυχοθεραπεία.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Κανόνες Λειτουργίας φόρουμ: Η ερώτηση της εβδομάδας.

    Η ενότητα "Ερώτηση της εβδομάδας" δημιουργήθηκε για να μοιραστούμε σκέψεις, προβληματισμούς, εμπειρίες.

    Η ενότητα αυτή ΔΕΝ προσφέρεται για γενικότερη συζήτηση παρά μόνο για απάντηση στο ερώτημα που τίθεται κάθε φορά, με μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών.
    Σκοπός μας είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές κτλ.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.

    Σημείωση: Το υλικό αυτής της ενότητας, ανώνυμα,χωρίς ψευδώνυμα, ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί για στήλη(αρθρογραφία) στο Portal του E-Psychology.gr
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εμένα ξεκίνησε να μου μιλάει σαν ίσο αυτός ήταν ο μόνος λόγος που έμεινα σε αυτόν περάσαμε πολλά κ τώρα γίναμε φίλοι εννοείτε ότι μαλώσαμε κι όλα όταν δεν έβλεπα αποτέλεσμα αλλά δεν έφυγα μέτρησε το πόσα είχαμε πετύχει μέχρι τότε με ψύχωση κ να δουλεύω κανονικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Ναι, έχω θυμώσει και θυμώνω ακόμα γιατί μου έχει θέσει σαν όρο για τη θεραπεία μας να είμαι λέει με την πλευρά της ζωής εννοώντας ότι δεν επιτρέπονται ούτε οι αυτοτραυματισμοί...για τις απόπειρες αυτοκτονίας το καταλαβαίνω να μην τις δέχεται φυσικά αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κινδυνεύω να με διώξει για μερικά κοψίματα/γρατζουνιές κι υποφέρω πολύ όταν θέλω να το κάνω και δεν μπορώ για να μην χάσω τη θεραπεία μου...
    Δεν της τον έχω δείξει τον θυμό μου και μάλλον δεν πρόκειται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Θυμος προς τον θεραπευτή μου;; Μαλιστα.
    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΠ'ΟΛΑ;;;
    Για το οτι στην 1η συνεδρια μου ζητησε να του υποσχεθώ (!!) οτι θα παραμεινω μαζι του μέχρι το τελος και δεν θα σκεφτω να τον παρατησω.
    Χρησιμοποιουσε απο τα 45 λεπτα, τα 30-35 για να μιλαει για την προσωπικη του ζωη.
    Μάθαινα για τις ερωτικες και σεξουαλικές του σχεσεις, καθως και πικάντικες αποκαλυψεις για την προσωπική του ζωη.
    Μου εγραφε καθε μερα mail και συντηρούσε/φουντωνε την εξάρτησή μου απο εκείνον.
    Κατοπιν δικης μου παρακλησης δεχοταν να με βλεπει δυο και τρεις φορες την εβδομαδα απο διπλες συνεδριες (90λεπτα τη φορα) φυσικα μιλωντας και παλι τα 80 λεπτα για τις εμπειρίες και τα βιώματά του.
    Οι συνεδρίες εμοιαζαν περισσοτερο με αγόρευσή του στην εκκλησία του Δήμου, παρα σε θεραπευτικη διαδικασία. Ακατανοητες φιλοσοφιες, σοφιστειες και ρητορείες για τους αρχαίους ημων προγόνους, τα αρχετυπα της μυθολογίας, το δωδεκαθεο, την μετενσαρκωση και αλλα φλέγοντα και πολυ σχετικα με την ψυχοθεραπεία ζητήματα.
    Μου απέκρυψε επιμελώς το γεγονος ότι ηταν παντρεμενος και χρησιμοποιουσε το πρόσχημα του εργενη, για να ασκεί γοητεία και να πουλαει εξαρτηση.
    Έκανε παραλληλη ψυχοθεραπεία χωρίς να το γνωρίζω με τον αντρα μου και ειχε κάνει συμφωνια να μην το μαθω ποτέ.
    Εκανε λογο για διάφορα θεραπευτικα σχηματα και προσεγγίσεις τις οποίες πρεσβευε οτι θα ακολουθησει για την περιπτωση μου, αλλα στην πραξη απειχε απο τον κλαδο των ψυχολογων καθως τους θεωρουσε άχρηστους και ανικανους. (Ο ιδιος αυτοβαφτιζοταν σύμβουλος)
    Εβριζε τη θρησκεία και αποθεωνε τις δικες του θρησκευτικες πεποιθήσεις.
    Σε ολη τη διαρκεια, αλλα και μετα το τελος αυτης της παρωδιας, δεν υπήρξε μερα που να μην ενιωθα εναν βουβό θυμο για ολα αυτα. Εναν θυμο που έπνιγα, γιατι επρεπε να κανω υπομονή, να μεινω εκει οπως του ειχα υποσχεθεί, να διαλυσω τα μεσα μου προσπαθώντας να τον καταλαβω και να βυθιστω στο πιο μεγαλο σκοτάδι της μεχρι τοτε ζωης μου.
    Ανίκανος, αντιεπαγγελματιας, άτιμος, άχρηστος, ανικανος. Απο την αρχη ως το τελος.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΚΕΝΟ.

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ...

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Θυμος προς τον θεραπευτή μου;; Μαλιστα.
    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΠ'ΟΛΑ;;;
    Για το οτι στην 1η συνεδρια μου ζητησε να του υποσχεθώ (!!) οτι θα παραμεινω μαζι του μέχρι το τελος και δεν θα σκεφτω να τον παρατησω.
    Χρησιμοποιουσε απο τα 45 λεπτα, τα 30-35 για να μιλαει για την προσωπικη του ζωη.
    Μάθαινα για τις ερωτικες και σεξουαλικές του σχεσεις, καθως και πικάντικες αποκαλυψεις για την προσωπική του ζωη.
    Μου εγραφε καθε μερα mail και συντηρούσε/φουντωνε την εξάρτησή μου απο εκείνον.
    Κατοπιν δικης μου παρακλησης δεχοταν να με βλεπει δυο και τρεις φορες την εβδομαδα απο διπλες συνεδριες (90λεπτα τη φορα) φυσικα μιλωντας και παλι τα 80 λεπτα για τις εμπειρίες και τα βιώματά του.
    Οι συνεδρίες εμοιαζαν περισσοτερο με αγόρευσή του στην εκκλησία του Δήμου, παρα σε θεραπευτικη διαδικασία. Ακατανοητες φιλοσοφιες, σοφιστειες και ρητορείες για τους αρχαίους ημων προγόνους, τα αρχετυπα της μυθολογίας, το δωδεκαθεο, την μετενσαρκωση και αλλα φλέγοντα και πολυ σχετικα με την ψυχοθεραπεία ζητήματα.
    Μου απέκρυψε επιμελώς το γεγονος ότι ηταν παντρεμενος και χρησιμοποιουσε το πρόσχημα του εργενη, για να ασκεί γοητεία και να πουλαει εξαρτηση.
    Έκανε παραλληλη ψυχοθεραπεία χωρίς να το γνωρίζω με τον αντρα μου και ειχε κάνει συμφωνια να μην το μαθω ποτέ.
    Εκανε λογο για διάφορα θεραπευτικα σχηματα και προσεγγίσεις τις οποίες πρεσβευε οτι θα ακολουθησει για την περιπτωση μου, αλλα στην πραξη απειχε απο τον κλαδο των ψυχολογων καθως τους θεωρουσε άχρηστους και ανικανους. (Ο ιδιος αυτοβαφτιζοταν σύμβουλος)
    Εβριζε τη θρησκεία και αποθεωνε τις δικες του θρησκευτικες πεποιθήσεις.
    Σε ολη τη διαρκεια, αλλα και μετα το τελος αυτης της παρωδιας, δεν υπήρξε μερα που να μην ενιωθα εναν βουβό θυμο για ολα αυτα. Εναν θυμο που έπνιγα, γιατι επρεπε να κανω υπομονή, να μεινω εκει οπως του ειχα υποσχεθεί, να διαλυσω τα μεσα μου προσπαθώντας να τον καταλαβω και να βυθιστω στο πιο μεγαλο σκοτάδι της μεχρι τοτε ζωης μου.
    Ανίκανος, αντιεπαγγελματιας, άτιμος, άχρηστος, ανικανος. Απο την αρχη ως το τελος.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΚΕΝΟ.

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ...
    Ξέφυγες από αυτόν και οφείλεις να τον ξεχάσεις.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Να προσθεσω οτι ναι, εξεφρασα το θυμο μου στον "θεραπευτη".
    Ηταν οταν εμαθα οτι παράλληλα βλεπει και τον αντρα μου, χωρις να το γνωριζω, ενω εγώ ημουν σε ψυχοθεραπεία μαζι του ηδη 2 χρονια.
    Η αντίδρασή του ηταν να αρχισει να φωναζει οτι ειναι ελευθερος να βλεπει όποιον θέλει, οτι δεν θα του πω εγω τι να κανει, οτι ετσι κανουν ολοι οι ψυχολογοι και να ρωτησω όποιον θελω εκει εξω.
    Σηκωθηκε απο την καρεκλα, μου γύρισε την πλατη, συνεχιζε να φωναζει και να επαναλαμβανει τα παραπάνω και καθως ημασταν κοντα στο τελος της συνεδρίας, μου ανοιξε την πορτα και μου εκανε νόημα με το κεφαλι του να περάσω εξω.

    Ποσο θα'θελα κατι φορες να γραψω το ονομα του παντου, να το δει ο κόσμος μπας και γλιτώσει κανενας ασθενης απο τον κομπογιαννιτη.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Είχα θυμώσει με τον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή μου όταν μου είπε ότι δεν μπορούσε να με βοηθήσει άλλο και ότι θα ήταν καλύτερα να με παραπέμψει σε κάποιο άλλο συνάδελφό του...τρελάθηκα !! Δεν του είπα τίποτα εκείνη τη στιγμή αλλά την επόμενη ημέρα έμαθε από τον σύζυγο μου ότι νοσηλευόμουν στο νοσοκομείο με φαρμακευτική δηλητηρίαση...με τα φάρμακα που εκείνος μου συνταγογραφούσε. Ακόμα είμαι θυμωμένη μαζί του αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ναι θυμώνω γιατι είναι μόνο για το χρήμα και δεν με βοηθούν καθόλου να κόψω τα χαπάκια απο τα οποια εχω εξαρτηθεί για να μπω σε ενα νεο σχημα θεραπευτικης αγωγης , μου φωνάζουν ο δε τελευταίος μου μίλησε μες στην ειρωνεία γιατί δεν πήρα τα χάπια που μου πρότεινε που δεν μπορω να τα παρω δεν το κανω επίτιδες, λίγη αγάπη θέλω , μια αγκαλιά όχι φωνή και ειρωνεία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O δικος μου ψυχιατρος ειναι πολυ ευγενης , μια φορα που παρεκτραπη , στα 7 χρονια , μουλεγε να κανω κατι ( εργασια ) , επειδη δεν δουλευω , και του λεω δεν βρισκω τιποτα ενδιαφερον να κανω ρε φιλε , και επεμενε , καταλαβε οτι επεμενε παραπανω απο οσα τον επαιρνε , απο το υφος μου , και μουστειλε ενα συγγνωμη για την συμπεριφορα του , με μειλ , να με χασει απο πελατη ? αμα μου μιλαγε απρεπα εστω και μια φορα , θαχα φυγει , και χωρις να πληρωσω εννοειται .........αλλα ειναι πολυ ευγενης ..........κι εγω ειμαι ......εχουμε μια καλη σχεση ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μακ επαθα πλακα με τον τελευταιο ακομα να συνερθω βοηθεια ζητησα να κοψω εφεξορ και ζαναξ γιατι μια μερα αν κατι δεν παρω παθαινω αποπροσωποιηση και μου μιλησε λες και του ειπα να με παρει σπιτι του και να με παει για καφε και τον χρυσοπληρωσα κιολαε, ποια ευγενεια μες στην ειρωνεια ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μακ επαθα πλακα με τον τελευταιο ακομα να συνερθω βοηθεια ζητησα να κοψω εφεξορ και ζαναξ γιατι μια μερα αν κατι δεν παρω παθαινω αποπροσωποιηση και μου μιλησε λες και του ειπα να με παρει σπιτι του και να με παει για καφε και τον χρυσοπληρωσα κιολαε, ποια ευγενεια μες στην ειρωνεια ....
    Καλα εκανες , ο ανθρωπος ηταν αγενης , τι αγενης , αγενεστατος ............. τελικα μονο ενα 10 % των ψυχοτετοιων ειναι σωστοι επεγγελματιες .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μακ εμεινα με το τηλεφωνο στα χερια για ωρα δηλ.μου ειπε ειρωνικα συγχαρητηρια που δεν καταφερα να παρω την αγωγη που μου προτεινε και ας προσπαθησα δυο φορες να κοψω εφεξορ και να παρω το λαντοζ και ετρεμα, μου ειπε τι θέλω απο αυτόν λες και του ζητησα να με παντρευτει και δεν τον πηρα καθαρα για ψυχιατρικο θεμα και πως τον πληρωσα τι θελω τωρα λες και ηταν μονο εμποριο! Αυτο που ηθελα ηταν με λιγη κουβεντα λιγη υποστηριξη να κοψω την εξαρτηση μου απο εφεξορ και ζαναξ η να μου δωσει συμβουλες για το τι πρεπει να κανω....αυτο ! Ποιον επρεπε να παρω τον τεχνικο της Vodafone; την δασκάλα της γιογκα; ποιον η αυτον που πληρωσα αδρα πριν λιγες μερες και αποκαλειται ψυχιατρος;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μακ εμεινα με το τηλεφωνο στα χερια για ωρα δηλ.μου ειπε ειρωνικα συγχαρητηρια που δεν καταφερα να παρω την αγωγη που μου προτεινε και ας προσπαθησα δυο φορες να κοψω εφεξορ και να παρω το λαντοζ και ετρεμα, μου ειπε τι θέλω απο αυτόν λες και του ζητησα να με παντρευτει και δεν τον πηρα καθαρα για ψυχιατρικο θεμα και πως τον πληρωσα τι θελω τωρα λες και ηταν μονο εμποριο! Αυτο που ηθελα ηταν με λιγη κουβεντα λιγη υποστηριξη να κοψω την εξαρτηση μου απο εφεξορ και ζαναξ η να μου δωσει συμβουλες για το τι πρεπει να κανω....αυτο ! Ποιον επρεπε να παρω τον τεχνικο της Vodafone; την δασκάλα της γιογκα; ποιον η αυτον που πληρωσα αδρα πριν λιγες μερες και αποκαλειται ψυχιατρος;
    Κι εγω εχω πεσει θυμα ειρωνειας , σε μια ψυχιατρο , που πηγα να μου κοψει το αλκοολ , που δεν το καταφερε , της ειχα πει οτι παιρνω 7 ζαναξ / μερα , και οταν πηγα , μουδωσε topamac για το αλκοολ , μπουρδες δλδ , αυτο το 07 , και οταν της ειπα να μου γραψει μερικα ζαναξ , μου γραφει σε μια απλη συνταγη 15 κουτακια ζαναξ , την ρωταω ΄τι ειναι αυτο ? ' ,' τοσα δεν παιρνεις μουπες ? ' , οχι λεω , δεν παιρνω τοσα , κι αυτο ειναι απλη συνταγη , δεν ειναι κοκκινογραμμη , δλδ με ειρωνευτηκε για τα ζαναξ , στο τελος μουγραψε 6 κουτακια , και δεν ξαναπατησα ποτέ ξανα .........
    τελικα το αλκοολ τοκοψα μονος , το 2010 ...........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εμενα μου ειπε και κυνικα: Πως εγω υποφερω αυτος ειναι καλά, άκουσον ακουσον γιατρος τωρα να λεει κατι τέτοιο στον ασθενή του, επειδη δεν μπορω να παρω την θεραπεια που μου εγραψε! μακραν ο χειρότερος από όσους εχω παει και έπρεπε να ρθει η δευτερη νυφη να τιμήσω την πρώτη που λένε. Μακ δεν ειναι γιατροι αυτοι ! Τωρα θα προχωρησω δυσκολο ομως να το κοψω μονη μου δεν θα βρω εναν ανθρωπο λιγο ανθρωπο....Να μου δειξει λιγη στοργη.
    Last edited by take a break; 05-06-2017 at 16:03.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εμενα μου ειπε και κυνικα: Πως εγω υποφερω αυτος ειναι καλά, άκουσον ακουσον γιατρος τωρα να λεει κατι τέτοιο στον ασθενή του, επειδη δεν μπορω να παρω την θεραπεια που μου εγραψε! μακραν ο χειρότερος από όσους εχω παει και έπρεπε να ρθει η δευτερη νυφη να τιμήσω την πρώτη που λένε. Μακ δεν ειναι γιατροι αυτοι ! Τωρα θα προχωρησω δυσκολο ομως να το κοψω μονη μου δεν θα βρω εναν ανθρωπο λιγο ανθρωπο....Να μου δειξει λιγη στοργη.
    Αυτο ειναι εξωφρενικο , δεν κανουν οι περισσοτεροι για ψυχοτετοιοι , γι αυτο εχω μεινει 7 χρονια στον δικο μου , δεν ξερω , θα υπαρχει καπου καλυτερος , αλλα αυτος ( ο τωρινος ) δεν σε βλεπει σαν 50αρικο , και αυτο μου αρκει ........

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  2. σχεση ψυχοθεραπευτη ασθενους!!
    By melina20 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 15-01-2017, 23:53
  3. ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By So_Sad in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 14-01-2017, 16:19
  4. αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..
    By Fleur in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 06-04-2010, 01:28
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 16:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •