Κιλά ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Thread: Κιλά ..

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31

    Κιλά ..

    Δν ήμουν ποτέ αδύνατη .. δν ξέρω πως είναι να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί κ να ψωνίζεις ότι σου αρέσει .. από Τετάρτη δημοτικού θυμάμαι την μητέρα μου να με τρέχει σε γιατρούς .. σε βελονιστες σε βίο-Ομοιοπαθητικους ( τρως μόνο μέλι ) μετά σε bodyline .. το φαγητό για μένα ήταν λύση .. ήταν κενά που γέμιζα κ αυτό έφτασα 31 για να το καταλάβω μετά από πολλούς ψυχιάτρους .. στα 19 μου λοιπόν φτάνω τα 145 κιλά .. βάζω δακτύλιο .. χάνω αρκετά κιλά τα πρώτα χρόνια .. αλλά ο γιατρός που μου τον τοποθέτησε ήταν χασάπης πέρα του ότι στο χειρουργείο μου έσκασε το έντερο κ παρά λίγο να πεθάνω ο δακτύλιος μπήκε λάθος γι αυτό κ χρειάστηκε να τον βγάλω μετά από 9 χρόνια βέβαια αλλά δν έκανε κ κάμια δουλειά πλέον μέσα μου ..

    Τον έβγαλα λοιπόν πέρσι τον Φλεβάρη .. φοβόμουν όχι το χειρουργείο μην ξανά πάρω τα κιλά .. όταν τον έβγαλα ήμουν 107 τώρα είμαι 130 .. δν μπορώ να βγάλω το φαγητό από το μυαλό μου .. όποτε στεναχωριέμαι πιεζομαι στρεσαρομαι ή γενικά μου συμβαίνει κάτι ακραίο στη ζωή μου το ρίχνω στα γλυκά .. μπορείτε να φάτε 4 πάστες στην καθησα ?? Εγώ μπορώ .. τώρα είμαι σε μια φάση που πηγαίνω σε διατροφολόγο κ τα πάω καλά με την βοήθεια ψυχιάτρου κ ladose αλλά κ πάλι μου φαίνεται βουνό .. δν πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ..

    Κ τυχαίνει προχθές να βρεθεί ο χειρουργός μου (ο καλός ) στη δουλειά μου ο οποίος θέλει να μου κάνει γαστρικό by pass ή έστω μανίκι .. κ μου λέει πως τα κιλά αυτά δν χάνονται αλλιώς ..

    Συγγνώμη που μακρηγορώ .. αλλά χάνονται ? Γίνεται ? Κ πόση δύναμη ψυχής θέλει ?? Κ πως ξέρεις αν μπορείς να τα καταφέρεις ?? Μιλάμε για 50-60 κιλά .. πως χάνεται τέτοιος αριθμός ? Κ πως αντέχεις για τόσο καιρό να στέρησε ??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Τέσσερις παστές άμα πεινάω αντί για φαγητό άνετα είμαι εκατό κιλά ένα ενενήντα κ γυμνάζομαι τριάντα χρόνια θα σου πω αυτό που είδα στο γυμναστήριο μία κοπέλα πάνω από εκατό κιλά έχασε τα κιλά σε τρία τέσσερα χρόνια δεν την ξέρω την κοπέλα απλά την έβλεπα να αδυνατίζει όταν έφυγε ήταν αδύνατη κανονικά σφιχτή τώρα επίσης η γυμναστική σε μένα αυξάνει την όρεξη οπότε δε στο προτείνω απλά σου λέω τι είδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω εφτασα στα 114 και τωρα ειμαι 96 ειμαι 172 υψος εχω περαση απο το βουλημικο σταδιο γενικος οτι και να μου συμβαινει να το ριχνω στο φαγητο τωρα πια εχω σταθεροποιηθει και σιγα σιγα χανω κιλα αλλα οχι με τη ταχυτητα που θα ηθελα...... καθε μερα κανω μια με δυο ωρες γυμναστικη, τωρα το καλοκαιρι μεχρι οκτωβρη κανω μια ωρα κολυμβηση η δυο ωρες ποδηλασια και το χειμωνα παω γυμναστηριο και κανω διαδρομο και βαρη

    απο τη δικη μου την εμπειρια πρεπει να σταθεροποιηθης ψυχολογικα να κοψεις τα βουλημικα και σιγα σιγα βαζοντας μακροχρονειους στοχους με συνδυασμο γυμναστικης και διατροφης να χασεις κιλα...... εγω πιστευω οτι χανονται αλλα θελει υπομονη ειναι μακροχρονεια προσπαθεια

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φυσικα και χανονται...
    το θεμα ειναι να μην νιωθεις τυψεις για κατι που εκανες...
    και εγω μπορω να φαω 4 παστες...
    απλα με τις τυψεις αισθανεσαι χειροτερα και απλα μετα πεφτεις ακομα περισσοτερο ψυχολογικα...
    για αρχη θα μπορουσες να βαλεις λιγη κινηση στην ζωη σου...
    κανε μεσα στο σπιτι 10 περα δωθε, την επομενη λιγο παραπανω...
    και σιγα-σιγα με απλους τροπους θα αποχτησεις να περπατας το βασικο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    χανονται, φτανει να εχεις πιστη στον εαυτο σου και να μην ξεφευγεις ποτε απο τον στοχο σου.
    παντως τα 130 κιλα που μας γραφεις δεν σημαινουν και πολλα, εχουν σχεση με το υψος.

    εγραψες για στερηση, δεν πρεπει να αισθανεσαι οτι στερησε κατι, απλα οτι εχεις καποιους στοχους και για αυτους κανεις μια ισσοροπημενη διατροφη.
    υπολογιζω εισαι καπου 29 αφου δεν εισαι παντρεμενη μαλλον εχεις χρονο για να πας και σε καποιο γυμναστηριο να ξεδινεις εκει

  6. #6
    Κ τυχαίνει προχθές να βρεθεί ο χειρουργός μου (ο καλός ) στη δουλειά μου ο οποίος θέλει να μου κάνει γαστρικό by pass ή έστω μανίκι .. κ μου λέει πως τα κιλά αυτά δν χάνονται αλλιώς ..

    Συγγνώμη που μακρηγορώ .. αλλά χάνονται ? Γίνεται ? Κ πόση δύναμη ψυχής θέλει ?? Κ πως ξέρεις αν μπορείς να τα καταφέρεις ?? Μιλάμε για 50-60 κιλά .. πως χάνεται τέτοιος αριθμός ? Κ πως αντέχεις για τόσο καιρό να στέρησε ??[/QUOTE]
    Καλησπέρα κι από μένα! Για να σου δώσω ένα πρόσφατο, πρόχειρο παράδειγμα, δες την περίπτωση του δημοσιογράφου Γιάννη Λοβέρδου, ο οποίος έχασε 100 κιλά σε 14 μήνες με δίαιτα. Αν θες βάλε στο YouTube την εκπομπή "Τατιάνα live Γιάννης Λοβέρδος"στην οποία εξηγεί πώς το κατάφερε.

  7. #7
    Λένε ότι οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν διατροφικές διαταραχές (ανορεξία, βουλιμία) έχουν πέσει θύματα της σχέσης με την μητέρα τους. Δηλαδή, για παράδειγμα, μπορεί να είχαν μια μητέρα πολύ σκληρή ή επικριτική ή αδιάφορη και να μην μπόρεσαν να πάρουν την αγάπη που χρειάζονταν απ´αυτήν. ´Ετσι λοιπόν, προσπαθούν να απομυζήσουν αυτή την αγάπη με την μεγάλη κατανάλωση ή την πλήρη σχεδόν άρνηση του φαγητού. Το φαγητό είναι στην ψυχολογία μας το σύμβολο της μάνας, αφού η μητέρα μας δίνει την πρώτη τροφή από το σώμα της, ταυτίζεται με την τροφή δηλαδή.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Λένε ότι οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν διατροφικές διαταραχές (ανορεξία, βουλιμία) έχουν πέσει θύματα της σχέσης με την μητέρα τους. Δηλαδή, για παράδειγμα, μπορεί να είχαν μια μητέρα πολύ σκληρή ή επικριτική ή αδιάφορη και να μην μπόρεσαν να πάρουν την αγάπη που χρειάζονταν απ´αυτήν. ´Ετσι λοιπόν, προσπαθούν να απομυζήσουν αυτή την αγάπη με την μεγάλη κατανάλωση ή την πλήρη σχεδόν άρνηση του φαγητού. Το φαγητό είναι στην ψυχολογία μας το σύμβολο της μάνας, αφού η μητέρα μας δίνει την πρώτη τροφή από το σώμα της, ταυτίζεται με την τροφή δηλαδή.
    Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο και όποιος/α το έβγαλε αυτό το συμπέρασμα, σίγουρα θα έχει μεγάλη φαντασία. Το φαγητό λειτουργεί ως υποκατάστατο, αλλά όχι επειδή συνδυάζεται το φαγητό, με την μητέρα. Κυρίως γιατί όπως ανέφερε και η νηματοθέτρια, είναι κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, όχι το κανονικό αλλά το υπερβολικό φαγητό και αυτό διότι όταν απασχολούμε με κάτι το στόμα μας, εγκρίνονται εκτός από το σάλιο και κάποιες ενδοκρινικές ουσίες, που βοηθούν στην καταπολέμηση του άγχους. Γι'αυτό και όσοι καπνίζουν, το κάνουν λόγο άγχους κυρίως και όταν θελήσουν να το "κόψουν", αρχίζουν ασυναίσθητα, το φαγητό, για να υπάρξει μια παρόμοια λειτουργία στο στόμα, που την έκανε πριν το τσιγάρο. Γι'αυτό επίσεις όσοι έκοψαν το τσιγάρο, "πήραν" υπερβολικά κιλά, λόγω φαγητού, όχι πως ευθύνεται το τσίγαρο το ίδιο σε αυτό. Είναι καθαρά ψυχοσυναισθηματικοί οι λόγοι και το φαγητό και το τσιγάρο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by ranti View Post
    Δν ήμουν ποτέ αδύνατη .. δν ξέρω πως είναι να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί κ να ψωνίζεις ότι σου αρέσει .. από Τετάρτη δημοτικού θυμάμαι την μητέρα μου να με τρέχει σε γιατρούς .. σε βελονιστες σε βίο-Ομοιοπαθητικους ( τρως μόνο μέλι ) μετά σε bodyline .. το φαγητό για μένα ήταν λύση .. ήταν κενά που γέμιζα κ αυτό έφτασα 31 για να το καταλάβω μετά από πολλούς ψυχιάτρους .. στα 19 μου λοιπόν φτάνω τα 145 κιλά .. βάζω δακτύλιο .. χάνω αρκετά κιλά τα πρώτα χρόνια .. αλλά ο γιατρός που μου τον τοποθέτησε ήταν χασάπης πέρα του ότι στο χειρουργείο μου έσκασε το έντερο κ παρά λίγο να πεθάνω ο δακτύλιος μπήκε λάθος γι αυτό κ χρειάστηκε να τον βγάλω μετά από 9 χρόνια βέβαια αλλά δν έκανε κ κάμια δουλειά πλέον μέσα μου ..

    Τον έβγαλα λοιπόν πέρσι τον Φλεβάρη .. φοβόμουν όχι το χειρουργείο μην ξανά πάρω τα κιλά .. όταν τον έβγαλα ήμουν 107 τώρα είμαι 130 .. δν μπορώ να βγάλω το φαγητό από το μυαλό μου .. όποτε στεναχωριέμαι πιεζομαι στρεσαρομαι ή γενικά μου συμβαίνει κάτι ακραίο στη ζωή μου το ρίχνω στα γλυκά .. μπορείτε να φάτε 4 πάστες στην καθησα ?? Εγώ μπορώ .. τώρα είμαι σε μια φάση που πηγαίνω σε διατροφολόγο κ τα πάω καλά με την βοήθεια ψυχιάτρου κ ladose αλλά κ πάλι μου φαίνεται βουνό .. δν πιστεύω ότι θα τα καταφέρω ..

    Κ τυχαίνει προχθές να βρεθεί ο χειρουργός μου (ο καλός ) στη δουλειά μου ο οποίος θέλει να μου κάνει γαστρικό by pass ή έστω μανίκι .. κ μου λέει πως τα κιλά αυτά δν χάνονται αλλιώς ..

    Συγγνώμη που μακρηγορώ .. αλλά χάνονται ? Γίνεται ? Κ πόση δύναμη ψυχής θέλει ?? Κ πως ξέρεις αν μπορείς να τα καταφέρεις ?? Μιλάμε για 50-60 κιλά .. πως χάνεται τέτοιος αριθμός ? Κ πως αντέχεις για τόσο καιρό να στέρησε ??
    Όλα είναι θέμα μυαλού πιστεύω. Αυτό που πρέπει να αλλάξει σε έναν άνθρωπο με υπερβολικό πάχος, είναι ο τρόπος σκέψης του. Προσωπικά αν μιλήσω και εγώ για την δική μου περίπτωση, ο λόγος που είμαι παχύς, όχι σε υπερβολικό βαθμό, είναι σε ψυχολογικά αίτια. Όμως τώρα που είμαι πολύ καλά, ξεκινάω αρχικά σε διατροφολόγο και έπειτα σε γυμναστήριο. Ήμουν πολύ καλός κάποτε γιατί έκανα υδατοσφαίριση, είχα σφιχτό σώμα και έτεινε το σώμα μου, σε six pack. Όμως τότε είναι που ήρθε μια μακρά και άσχημη περίοδος της ζωής μου, ήμουν τότε 15 ετών (τώρα είμαι 19). Ήταν γεμάτη αυτή η περίοδος, με συναισθηματικές εξάρσεις, στεναχώρια, αρνητισμό των συμμαθητών μου προς εμένα, κακή σχέση με τις κοπέλες, αφού εισέπραττα απαξίωση και βρισιές και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης. Έτσι ξεκίνησα με όλα αυτά τα άσχημα και για λόγους άμυνας προς αυτά τα άσχημα, να τρώω πολύ και ασυναίσθητα. Οι 4 πάστες που ανέφερες, ήταν μόνο η αρχή για μένα. Τώρα που είμαι 19, δεν έχει ξεπεραστεί τελείος αυτή η περίοδος, αλλά είμαι καλά εγώ. Γι'αυτό και θα κάνω νέα μεθοδευμένη προσπάθεια. Αν το έχεις βάλει στο μυαλό σου να χάσεις κιλά, θα χάσεις τα κιλά, αν θέλεις να χάσεις κιλά, αλλά τρώς ακατάπαυστα, δεν θα χάσεις τα κιλά. Όλα είναι θέμα τρόπου σκέψης. Έχουμε σαν Έλληνες την καλύτερη και πιο υγιεινή διατροφή που δεν υπάρχει αλλού στον κόσμο. Την μεσογειακή ή την κρητική διατροφή που είναι η αγαπημένη μου. Ποτέ ο Έλληνας δεν ήταν του κρέατος. Όλα αυτά είναι απόρροια των 400 χρόνων σκλαβιάς στους Τούρκους. Ο αρχαίος Έλληνας, πάντα είχε στην διατροφή του, τα χόρτα, το ψάρι, τους ξηρούς καρπούς, το σιτάρι (δημητριακά), το λάδι, τα λαχανικά, τα όσπρια, τα γαλακτοκομικά και φυσικά το κρασί, όλα αυτά σε κανονικό βαθμό, όχι υπερβολικό. Κρέας σπανίως έτρωγαν και αυτό πάντα οι πλούσιοι. Επίσης είχαν και την γυμναστική, καθώς τα αγόρια από μικρά εκπαιδεύονταν στην αρχαία Αθήνα, πρώτα στο πνεύμα και έπειτα στην σάρκα. Στην αρχαία Σπάρτη γυμναστική έκαναν και οι γυναίκες, όχι μόνο οι άνδρες. Όλα αυτά αποτυπώνονται σήμερα στα θεσπέσια γλυπτά και στους εξαιρετικούς αμφορείς που έχουμε την τύχη να απολαμβάνουμε σήμερα στα πολυάριθμα μουσεία μας, αλλά και δυστυχώς και του εξωτερικού. Ξέφυγα πάλι από το θέμα. Για να κλείσω γιατί μπορώ να μιλάω ώρες γι'αυτά, είναι να το πάρεις απόφαση και να πεισμώσεις στον σκοπό σου. Πειρασμοί πάντα θα υπάρχουν και παντού θα υπάρχουν. Είτε σε διαφημίσεις από τα ΜΜΕ, είτε έξω στον δρόμο με μυρωδιές από τα ταχυφαγεία, είτε επειδή θα βλέπεις άλλους να τρώνε ανθυγιεινά, εσύ να παραμείνεις πιστή στον σκοπό σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στον σκόπο σου, με όποιον τρόπο επιλέξεις. Είτε με εγχείρηση, είτε με διατροφή και γυμναστική. Το αποτέλεσμα ίδιο είναι και ο τρόπος επίτευξης αυτού του αποτελέσματος, έχει την ίδια δυσκολία και στις δύο περιπτώσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ranti View Post
    Δν

    Κ τυχαίνει προχθές να βρεθεί ο χειρουργός μου (ο καλός ) στη δουλειά μου ο οποίος θέλει να μου κάνει γαστρικό by pass ή έστω μανίκι .. κ μου λέει πως τα κιλά αυτά δν χάνονται αλλιώς ..

    Συγγνώμη που μακρηγορώ .. αλλά χάνονται ? Γίνεται ? Κ πόση δύναμη ψυχής θέλει ?? Κ πως ξέρεις αν μπορείς να τα καταφέρεις ?? Μιλάμε για 50-60 κιλά .. πως χάνεται τέτοιος αριθμός ? Κ πως αντέχεις για τόσο καιρό να στέρησε ??

    Ετσι οπως σε καταλαβαινω , δεν προκειται να τα χασειςε με φυσιολογικο τροπο , διοτι πρεπει ναλλαξεις τον τροπο σκεψης σου ........50-60 , θελουν 1 χρονο διαιτα , και λιγο λεω , διοτι μπορεις να χανεις 1% του βαρους σου / μερα ......το κακο ειναι οτι δεν ξερεις τι σε ωθει να καταστρεφεις τον εαυτο σου , αυτο απτεται της ψυχολογιας , διοτι και 2ο χειρουργειο να κανεις , μαλλον θα τα ξαναπαρεις τα κιλα ....... ειμμαι της γνωμης να σε δει ενας ψυχολογος , που να ξερεις οτι ειναι καλος , η καλη , δεν ειναι δυσκολο να χσεις 50-60 κιλα , ακομα κι ενα ταξιδι , ειτε 10 χλμ , ειτε 1000 χλμ , αρχιζει με ενα βημα ,,,....... αμα συγκεντρωθεις στο τελικο αποτελεσμα , αυτο θα σου δωσει την δυναμη να συνεχισεις , δλδ να οραματιζεασαι τον εαυτο αδυνατη ...........................αν εισαι βεβαιη οτι δεν θα τα ξαναπαρεις τα κιλα , τοτε παλι χειρουργειο ........εχω δει σε ντοκυμαντερ γυναικες 250 /300 κιλα , να γινονται 90-125 κιλα , σε δυο χρονια , με την βοηθεια του χειρουργου , και την προσωπικη θεληση , σκληρη διαιτα , δεν μπορει η επιστημη να σε κρατησει αδυνατη , αν δεν προσπαθησεις κι ιδια ..........βαλε στο μυαλο σου , οτι τοσα κιλα που εισαι , καποια στιγμη θα σε σκοτωσουν , ειναι σοβαρο αυτο το κινητρο .......................

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κ.

    Συγγνώμη που μακρηγορώ .. αλλά χάνονται ? Γίνεται ? Κ πόση δύναμη ψυχής θέλει ?? Κ πως ξέρεις αν μπορείς να τα καταφέρεις ?? Μιλάμε για 50-60 κιλά .. πως χάνεται τέτοιος αριθμός ? Κ πως αντέχεις για τόσο καιρό να στέρησε ??
    Καλησπέρα κι από μένα! Για να σου δώσω ένα πρόσφατο, πρόχειρο παράδειγμα, δες την περίπτωση του δημοσιογράφου Γιάννη Λοβέρδου, ο οποίος έχασε 100 κιλά σε 14 μήνες με δίαιτα. Αν θες βάλε στο YouTube την εκπομπή "Τατιάνα live Γιάννης Λοβέρδος"στην οποία εξηγεί πώς το κατάφερε.[/QUOTE]

    Ναι , καλα , με bypass ταχασε , δεν χαβουμε οτι πει ο καθενας , καμμμια δεν εχει κανει πλαστικη , ολοι χανουν τα κιλα μονοι τους , και τριοχες κατσαρες .....................το max που μπορεις να χανεις ειναι 1% του βρους σου / βδομαδα , αυτο το οριο , δεν μπορεις να το ξεπερασεις , παρα μονο με χειρουργειο .....αυτος εχανε 2%/βδομαδα περιπου , ε , δεν το χαβω ......αμα βαλεις και τα πλατω που δημιουργουνται σε μια δαιτα , διοτι δεν χανεις σταθερα 1%/βδομαδα .......

  12. #12
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο και όποιος/α το έβγαλε αυτό το συμπέρασμα, σίγουρα θα έχει μεγάλη φαντασία. Το φαγητό λειτουργεί ως υποκατάστατο, αλλά όχι επειδή συνδυάζεται το φαγητό, με την μητέρα. Κυρίως γιατί όπως ανέφερε και η νηματοθέτρια, είναι κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, όχι το κανονικό αλλά το υπερβολικό φαγητό και αυτό διότι όταν απασχολούμε με κάτι το στόμα μας, εγκρίνονται εκτός από το σάλιο και κάποιες ενδοκρινικές ουσίες, που βοηθούν στην καταπολέμηση του άγχους. Γι'αυτό και όσοι καπνίζουν, το κάνουν λόγο άγχους κυρίως και όταν θελήσουν να το "κόψουν", αρχίζουν ασυναίσθητα, το φαγητό, για να υπάρξει μια παρόμοια λειτουργία στο στόμα, που την έκανε πριν το τσιγάρο. Γι'αυτό επίσεις όσοι έκοψαν το τσιγάρο, "πήραν" υπερβολικά κιλά, λόγω φαγητού, όχι πως ευθύνεται το τσίγαρο το ίδιο σε αυτό. Είναι καθαρά ψυχοσυναισθηματικοί οι λόγοι και το φαγητό και το τσιγάρο.
    Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, οι επιστήμονες ψυχίατροι το γράφουν. Μπορείς να κάνεις μια μικρή έρευνα περί του θέματος, έχει ενδιαφέρον. ´Η ρίξε στο Ίντερνετ μια ματιά.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, οι επιστήμονες ψυχίατροι το γράφουν. Μπορείς να κάνεις μια μικρή έρευνα περί του θέματος, έχει ενδιαφέρον. ´Η ρίξε στο Ίντερνετ μια ματιά.
    Δεν ανέφερα πουθενά ότι το έβγαλες από το μυαλό σου, απλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να παίρνουμε ως δεδομένο το κάθε αποτέλεσμα, της κάθε έρευνας. Δεν είναι ο μόνος παράγοντας που κάποιος έχει πάχος. Βασικά δεν ξέρω και αν ισχύει αυτός ο παράγοντας. Οι περισσότεροι που ξέρω και είναι παχύσαρκοι, είναι καθαρά από άγχος και από την οικονομική κατάσταση, επίσης και από το πολύ κάπνισμα. Άρα όπως βλέπεις, υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί λόγοι για το πάχος και όχι μόνο μία συγκεκριμένη.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    12
    Εννοειται οτι χανονται...απλα θελει πολυ υπομονη και καλη ψυχολογια...τωρα που καλοκαιριασε πιστευω ειναι πιο ευκολο να χανεις

    Sent from my SM-G920F using E-Psychology Forum mobile app

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    31
    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαιτήσεις κ τον καθένα προσωπικά για την ξεχωριστή γνώμη του !! Άργησα να απαντήσω γιατί είχα δυσκολίες στη δουλειά .. πηγαίνω ήδη σε ψυχίατρο εδώ κ καμπόσο καιρό κ αυτό με έχει βοηθήσει ακόμα κ να πάρω το θάρρος να γράψω εδώ .. περνάω μια φάση όπου τα ξεσπάσματα μου είναι λίγο μικρότερα μάλλον λόγω του ladose βέβαια συνεχίζουν να υπάρχουν κ όταν γίνονται είναι μεγάλα κ με έντονες ενοχές .. ξέρω ότι υπήρξαν ανθρώποι που τα έχουν καταφέρει .. κ τους θαυμάζω τρομερά !! Απλά εμένα μου φαίνεται βουνό ..
    Πιστέψτε με είναι παρά πολύ δύσκολο να σε κοιτάνε επικριτικά , να σιγομιλανε πίσω από σένα , να τρως μια μπάλα παγωτό κ πάλι να σε κοιτούν σαν να λένε Μα καλά είναι δυνατόν αυτή να τρώει παγωτό ... είμαι 31 χρόνων δν είχω ζήσει στη ζωή μου ακόμα την συντροφιά ενός ανθρώπου .. γιατί πάντα κοιτούσαν το έξω !!
    Προσπαθώ έχασα 2 -4 κιλά αλλά φοβάμαι μην σταματήσω πάλι όταν τα βρω σκούρα .. για γυμναστική έχω σκυλάκι που βγαίνω για περπάτημα !!! Έχω δοκιμάσει το γυμναστήριο κ ντρεπόμουν να πάω για τους προφανείς λόγους .. εγώ έχω τα κόμπλεξ βέβαια κ αυτό που νιώθεις αυτό βγάζεις ...

    Ευχαριστώ παρά πολύ όλους σας πάντως !!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. εμμονη με τα κιλα
    By Perfecto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 26
    Last Post: 15-11-2015, 19:02
  2. πηρα κιλα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 02-12-2014, 22:59
  3. Κορτιζονη και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-10-2014, 10:29
  4. Στρατος και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2013, 02:12
  5. Παραπανησια κιλα !!!
    By multikara in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-06-2011, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •