Ζητειται θετικοτητα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Ζητειται θετικοτητα!!!

    Έχουμε και λέμε:
    Ηλικία 30 ετων
    Φύλο:Άρρεν
    Κατασταση άνεργος,χωρίς σχέση
    Πτυχίο:κενό
    Εργασιακή εμπειρία:κενό
    Δίπλωμα οδήγησης:κενό
    Αλλες δεξιότητες:πτυχίο αγγλικών lower
    Προβληματα υγειας:σχιζοφρένεια
    Κατασταση χώρας:Μνημονια μέχρι τελους

    Άραγε πως νιώθει ένας που το διαβάζει αυτό;; Έναν που ίσως δεν τον αφορα κ μπορεί να είναι πιο αντικειμενικος;;
    Βγάζει πολύ αρνητιλα,απαισιοδοξία κ αδιέξοδο;; Πιστεύετε είναι ρεαλιστικό να νιώθω έτσι η βλέπω το ποτήρι μισοαδειο.

    Άποψη μου είναι οτι χρειαζεται να μη το βάζουμε κάτω κ να δίνουμε οτι έχουμε κ ας νιώθουμε οτι όλα είναι μάταια. Τουλαχιστον θα ξέρεις τα έδωσα όλα.

    Θα ήθελα την οπτική ορισμένων θετικών ανθρώπων αν υπαρχουν. Πως θα τους φαινόταν αν είχαν αυτην την κατασταση;;

    *Δεν έγραψα θετικά πραγματα όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κ δεν τα εκτιμώ.
    Αυτό το πλαίσιο που περιγραφώ όμως μου δημιουργεί συναισθήματα ματαιότητας κ ηττοπαθείας κ θα ήθελα μια διαφορετική οπτική.
    Last edited by serios; 07-06-2017 at 22:09. Reason: Γι
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ηλικια.26
    Φυλο.αρρεν
    Εκπαιδευση.ουτε λυκειο
    Ασθενειες.σχιζοφρενρια και εθισμος
    Ενσημα.λιγα
    Σχεση.κενο
    Χωρα.μπουρδελο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Παρολα αυτά καβκαζ είσαι της άποψης το παλευω μέχρι τέλους νομιζω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Το παλεύουμε μέχρι να πεθάνουμε μόλις πεθάνουμε ξεκουραζόμαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    ηλικια 23
    φυλο γυναικα
    εκπαιδευση σπουδες στη φαρμακευτικη (χαχα θα μου δινω φαρμακα) 4ο ετος κ αν τελειωσω ετσι οπως παω
    ασθενεια ψυχωση τοξικη
    σχεση κενο αλλα οι παραπανω ειναι μαλακες κ δε θελουν κατι σοβαρο κ γω λιγο αντικοινωνικια
    χωρα κυπρος καλη οικονομικη κατασταση ομως βαρετη ζωη τουλαχιστον στην πολη μ,,,ουτε ενα χιπχοπ λαιβ η σαικεντελικ
    κατασταση ζω δραμα :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κοιτα...η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι γενικα ο πιο αισιοδοξος ανθρωπος στον κοσμο, πολλες φορες το αντιθετο, αλλα με πετυχες σε μια απο τις πιο ηρεμες/θετικες φασεις μου και θελω να κανω μια φιλοτιμη προσπαθεια, λολ. Τι να σου πω ξυπνησα καλα, ειναι σε ευθυγραμμιση η πλανητες και επηρεαζουν θετικα τον Ερμη μου στον Κρονο (τοινγκ :)
    Θα απαντησω στην πρωτη σου ερωτηση αρχικα. Να σου πω την αληθεια εγω οταν τα διαβαζα αυτα ως τριτο προσωπο, ανεπηρεαστο, ενιωθα/σκεφτομουν "μαλιστα, οκ, νορμαλ, τιποτα το καινουριο, κατι μας ειπες, πρωτοτυπησες". Μου φαινοντουσαν ολα τοσο αναμενομενα στην Ελλαδα του 2017. Ανεργος; Τσεκ. Χωρις σχεση; Τσεκ, μονο τετοια βλεπω εδω στο φορουμ, χωρια που ολοι περνανε τετοιες φασεις. Χωρις τυπικα προσοντα; Για παρα πολλους που τα εχουν ειναι το ιδιο σαν να μην τα εχουν καν, δεν προσφερουν καποιο πρακτικο πλεονεκτημα, στο υπογραφω και κοβω το βυζι μου οτι ισχυει. Και τα δυο αμα δεν πειθεσαι λολ.
    Χωρις διπλωμα οδηγησης; Ουτε εγω εχω. Και πολλοι που εχουν δεν εχουν αμαξι η λεφτα για βενζινη και ασφαλιστρα και τελη κυκλοφοριας.
    Χωρις εργασιακη εμπειρια; Τσεκ, ολη σχεδον η νεολαια ειναι παγιδευμενη στον φαυλο κυκλο "χρειαζομαι εμπειρια για να βρω δουλεια και δουλεια για να αποκτησω εμπειρια". Δεν εισαι περιεργος, νιατο εισαι βρε! Τα 30 ειναι τα νεα 20 για πολυ κοσμο ειδικα μεσα στην κριση ενω τα 20 εφηβεια γενικως...
    Κατασταση υγειας; Ολοι βαρανε ψυχολογικα. Για αυτο το συγκεκριμενο δεν εχω τι αλλο να κοψω, αει κοβω το χερι μου.
    Κατασταση χωρας; Δε χρειαζεται να σωσεις τη χωρα, ξεκινα απο τη παρτη σου. Αμα δε μπορεις αλλαζει και αυτο, αμα δεν εχεις τιποτα δεν σε κραταει και τιποτα, να ενα καλο στη λιστα που εφτιαξες...Εισαι ελευθερος!
    (στη πραξη, το πως μας παγιδευει το μυαλο ειναι αλλο θεμα).
    Απο εκει και περα θα μου πεις "ρε ναταλια πως βοηθαει το οτι ολα τα υπολοιπα γυρω μου ειναι εξισου οχι τοσο καλα;" Θα σου πω πως ναι, δεν βοηθαει, απλα το λεω για να τονισω το οτι ειλικρινα πιστευω οτι δεν εχει να κανει με εσενα αυτο συριε...ειναι οι συγκυριες τετοιες.
    Στον τροπο που γραφεις ειλικρινα βλεπω καποιον που εχει καλλιεργεια (και ας μην εχει πτυχιο, που μου κανει εντυπωση που το μαθαινω, απο τη παρουσια σου εδω θα φανταζομουν οτι κατι θα ειχες σιγουρα) και αυτο μετραει πολυ, τουλαχιστον στα δικα μου ματια.
    Και δεν πιστευω πως κατι απο οσα εγραψες ειναι αδυνατον να αλλαξει η πως σωνει και καλα θα σε εμποδιζει παντα στη ζωη σου.

    Ολα αυτα που εγραψες ειναι προσωρινες ιδιοτητες, οχι το ποιος εισαι.
    Οι δουλειες βρισκονται, οι σχεσεις πανε και ερχονται και το διπλωμα βγαινει. Η παθηση σου ειναι διαχειρισιμη και ο εσωτερικος σου κοσμος πλουσιοτατος. Αμα βρεις τον τροπο να κανεις ενα βημα και επιμεινεις στο δευτερο, μετα το τριτο κ.ο.κ. θα ακολουθησουν. Ναι μνημονια μπλα μπλα. Τι θα κανεις θα κατσεις να πεθανεις; Δεν σε κοβω για τετοιον τυπο. Θα βρεις τροπο, εντος η εκτος χωρας, αργα η γρηγορα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να σαι καλά Ναταλία!!
    Εε κ μη κόψεις τα βυζια σου τι θα έχουμε να πιανουμε
    Κ μη κόψεις το χερι σου,τι θα εχεις μετα για να σφαλιαριζεις ατομα που κανουν ανόητα αστεία [emoji14]
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Χαχαχαχα και το χιουμορ καλο ειναι, προσθεσε το και αυτο στη λιστα :)
    Τα ψυχικα εφοδια δεν τα υπολογιζουμε τις πιο πολλες φορες, πολυ κακως.
    Χιουμορ, επιμονη, υπομονη, κουραγιο, πιστη (στον εαυτο μας και τους ανθρωπους)...νταξει το παρακανα με τα θετικα και εγινα μελο, ιου :P
    Ειναι κατανοητο θεωρω το ποιντ μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    εγω θεωρω πως η θετικη σκεψη ειναι τροπος ζωης ,,,η το χεις κ η δε το χεις,,,δυνατη μπορω να πω πως ειμαι..απαισιοδοξη ομως πολυ..δεν ειμαι τπτ αυτοκτονικια αλλα δεν με ικανοποιει τπτ δεν χαιρομαι ευκολα αλλα δεν ειμαι στη μουντιλα απλα κανω πραγματα για να μη κατσω να τα πω με τον εαυτο μου να αραξω μαζι μ...δε ξερω καν πως γινεται αυτο το πραμα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    ηλικια 23
    φυλο γυναικα
    εκπαιδευση σπουδες στη φαρμακευτικη (χαχα θα μου δινω φαρμακα) 4ο ετος κ αν τελειωσω ετσι οπως παω
    ασθενεια ψυχωση τοξικη
    σχεση κενο αλλα οι παραπανω ειναι μαλακες κ δε θελουν κατι σοβαρο κ γω λιγο αντικοινωνικια
    χωρα κυπρος καλη οικονομικη κατασταση ομως βαρετη ζωη τουλαχιστον στην πολη μ,,,ουτε ενα χιπχοπ λαιβ η σαικεντελικ
    κατασταση ζω δραμα :P
    αρα μαλον σε παιρνει να σαι αντικοινωνικια γιατι εχεις συνηθισει οι αλλοι να σου μιλανε αλλα αν δε το εκαναν θα τους μιλαγες εσυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Έχουμε και λέμε:
    Ηλικία 30 ετων
    Φύλο:Άρρεν
    Κατασταση άνεργος,χωρίς σχέση
    Πτυχίο:κενό
    Εργασιακή εμπειρία:κενό
    Δίπλωμα οδήγησης:κενό
    Αλλες δεξιότητες:πτυχίο αγγλικών lower
    Προβληματα υγειας:σχιζοφρένεια
    Κατασταση χώρας:Μνημονια μέχρι τελους

    Άραγε πως νιώθει ένας που το διαβάζει αυτό;; Έναν που ίσως δεν τον αφορα κ μπορεί να είναι πιο αντικειμενικος;;
    Βγάζει πολύ αρνητιλα,απαισιοδοξία κ αδιέξοδο;; Πιστεύετε είναι ρεαλιστικό να νιώθω έτσι η βλέπω το ποτήρι μισοαδειο.

    Άποψη μου είναι οτι χρειαζεται να μη το βάζουμε κάτω κ να δίνουμε οτι έχουμε κ ας νιώθουμε οτι όλα είναι μάταια. Τουλαχιστον θα ξέρεις τα έδωσα όλα.

    Θα ήθελα την οπτική ορισμένων θετικών ανθρώπων αν υπαρχουν. Πως θα τους φαινόταν αν είχαν αυτην την κατασταση;;

    *Δεν έγραψα θετικά πραγματα όμως δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κ δεν τα εκτιμώ.
    Αυτό το πλαίσιο που περιγραφώ όμως μου δημιουργεί συναισθήματα ματαιότητας κ ηττοπαθείας κ θα ήθελα μια διαφορετική οπτική.
    Είδα ζητάς άποψη από θετικούς ανθρώπους κι έσκασα μύτη :)
    Θα συμφωνήσω με την Ναταλία, διαβάζοντας αυτά που έγραψες σκέφτηκα "ναι σιγά...", μου φάνηκαν πολύ συνηθισμένα όλα αυτά στην Ελλάδα του 2017.
    Το βασικό σου πλεονέκτημα νομίζω οτι είναι το ότι είσαι πολυ μικρός! Το λέω γιατί είδα να το λες σα να θεωρείς πως έχασες πια το τραίνο, ενώ στην ουσία είσαι στην αρχή σου. Τα ανεργος, χωρίς δίπλωμα, χωρίς σχέση κτλ είναι πάρα πολύ συνηθισμένα και δεν εννοώ εδώ μέσα, γενικά μιλάω.
    Το ότι έχεις σχιζο ξέρω οτι θα σου ακουστεί παράξενο, αλλά νομίζω κι αυτό είναι στα θετικά σου. Μπορεί να σε έχει δυσκολέψει πολύ, να νιώθεις πως σε έχει σταματήσει από την ζωή, όμως εγω βλέπω έναν πολύ ώριμο και καλλιεργημένο άνθρωπο και υποψιάζομαι οτι η σχίζο έχει να κάνει με αυτό. Εννοώ ότι ίσως ήταν ακριβώς αυτό που σε έκανε να ασχοληθείς περισσότερο με το μέσα σου, να φιλοσοφήσεις μερικά πράγματα, να σκεφτείς και τελικά να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου. Τώρα θα μου πεις τι βλακείες λέω...αλλά αυτό βλέπω εγώ.

    Βασικά με έχεις πείσει οτι δεν θα το βάλεις κάτω ότι κι αν γίνει, οπότε αυτό είναι για μένα το βασικό συστατικό της επιτυχίας.
    Το μόνο που θα μπορούσα να σου πω ίσως είναι ένας φόβος που διακρίνω- δικαιολογημένος, αλλά δεν σου χρειάζεται πια θεωρώ- λίγο σαν έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό σου και στο τι μπορείς να κάνεις. Ακόμα και το ερώτημα που έθεσες εδώ για το πόσο "αρνητικά" βλέπουμε αυτά τα στοιχεία σου αυτό δείχνει. Θαυμάζω την μεθοδικότητα σου και την επιμονή σου στον τρόπο που αντιμετωπίζεις την ασθένεια σου, αλλά νομίζω πως ήρθε ο καιρός να ρισκάρεις λίγο και να νιώσεις λίγο πιο σίγουρος για τον εαυτό σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ελισάβετ έτσι είναι, το παραδεχομαι πως είμαι ανασφαλής απο παντα κ χρειαζεται να αλλάξει αυτό.

    Ευχαριστώ για την συνεισφορά σου.
    Οντως η κατασταση μου δεν είναι πολύ χειρότερη απο πολλους αλλους που δεν έχουν κάποιο προβλήμα.
    Δεν ξέρω τι είναι χειροτερο, να σου κόβουν τα φτερα ενω εχεις πτυχία και δεξιότητες η να στα κόβει μια πάθηση. Κ τα δυο δυσκολοχωνευτα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Serie ναι το παλευω μεχρι τερμα γιατι δεν αντεχω να γυρισω εκει που ημουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Serie ναι το παλευω μεχρι τερμα γιατι δεν αντεχω να γυρισω εκει που ημουν
    Αν είχα τα αρχίδια σου καβκαζ τώρα θα ημουν στην κορυφη του Έβερεστ.

    Το παλευω κ γω όσο μπορω αλλά θα ήθελα να ήμουν λίγο πιο σκληρός στην επιμονή. Τίποτα δεν χαριζεται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    τιποτα δε χαριζεται κ το τσαμπα πεθανε δυο νομοι τησ ζωησ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ζητειται ελπις!!!
    By dreamful_woman in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 396
    Last Post: 11-01-2015, 08:04
  2. ζητείται ελπις !!!
    By fragile in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 110
    Last Post: 22-08-2012, 10:08
  3. Ζητείται χάπι!
    By Dimitris1979 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 22-08-2009, 15:50
  4. Ζητειται Ελπις
    By raven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 11-05-2009, 22:26
  5. Ζητειται ελπις!!!
    By theo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 15-12-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •