Αναζητώντας απεγνωσμένα σύντροφο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 182
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επισης η φωτογραφια μπορει να χει διαφορα απ τη πραγματικοτητα αφου ο φακος οπου βλεπει γωνιες τις καιει ο χοντροι συνηθως βγαινουν καλυτερα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποια ειναι η αιτια τοτε, αφου την ξερεις? γιατι εγω δεν ειδα καμια εμφανη αιτια.
    Για τη κατάθλιψη που μιλούσα προηγουμένως; Εννοώ η μοναξιά είναι η αιτία.


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εφοσον απευθυνθηκες σε ψυχολογους πρεπει να ξερεις αν εχεις ακταθλιψη η δεν εχεις, η καποια αλλη παθηση.
    Το ότι περνώ άσχημα με τη μοναξιά μου το ξεστόμισα μόνο στη μία από τις δυο ψυχολόγους, και αυτό απέξω απέξω. Γιατί;
    α) Ντρεπόμουν κοτζάμ άνδρας να πω πως κλαίω σαν μωράκι.
    β) Και κυριότερο δεν έχει σημασία να τους πω πως περνώ άσχημα. Όσο και να το συζητώ, δεν θα βελτιωθεί ο τρόπος που ζω. Σημασία έχει να βρεθεί ο τρόπος να μην είμαι μόνος. Να βάλω χαρά στη ζωή μου.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ...επομενως καπου ελλουε ιναι το θεμα. που τελικα, αφου το εχεις βρει??
    Η μοναξιά. Είμαι αποδικτυωμένος.
    Μπορώ να ξεκινήσω και ένα καινούργιο χόμπι για να έρθω κοντά σε ανθρώπους, ακόμα και αν μου το πείτε κάποιο που δεν μου αρέσει. Δεν με πειράζει. Θα είναι μικρή η θυσία μπροστά στο τεράστιο κενό που νιώθω τώρα.
    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η πραγματικη απελπισια γινεται σουπερ δυναμη στη πορεια αν λοιπον εισουν τοσο απελπισμενος θα εβρισκες λυση και θα σταματαγες μονο οταν πετυχαινες το σκοπο σου αρα δεν εισαι και τοσο απελπισμενος οσο γραφεις απλα το ψιλοψαχνεις μηπως και γνωρισεις καμια αμα κατσει και ειναι του γουστου σου

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η πραγματικη απελπισια γινεται σουπερ δυναμη στη πορεια αν λοιπον εισουν τοσο απελπισμενος θα εβρισκες λυση και θα σταματαγες μονο οταν πετυχαινες το σκοπο σου
    Τι κουφό είναι αυτό τώρα;
    Δηλαδή πχ ένας καταθλιπτικός δεν είναι αρκετά απελπισμένος για ξεφύγει απ'αυτό;
    Ένας τυφλός δεν είναι αρκετά απελπισμένος από για να ξαναβρεί το φως του;
    Ένας κρατούμενος σε φυλακή υψίστης ασφαλείας δεν είναι αρκετά απελπισμένος για να αποδράσει από αυτή.
    Είναι εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα, και δεν με βοηθούν καθόλου.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κουφο ξεκουφο ετσι ειναι οταν εισαι καλο δεν εχεις κανενα κινητρο να ξεπερασεις τα ορια σου να δοκιμασεις τις αντοχες σου και να τις υπερβεις εχει τεραστια διαφορα να σε ενδιαφερει κατι απο το να το παιζεις οτι σε ενδιαφερει οταν σε ενδιαφερει ολα τα υπολυπα ειναι σα να μην υπαρχουν το μονο που σε ενδιαφερει πως θα τα καταφερεις
    το να σε ενδιαφερει λιγο να βρεις κοπελα αυτο δε φτανει

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by FaceOnlyaMotherCouldLove View Post
    η μονη λυση ειναι η να συμβιβαστεις με καποια χοντρη που θα ξερεις οτι καθεται μαζι σου λογω ελλειψης επιλογων
    Συγνώμη, αλλά τις χοντρές τις ρώτησες αν τους αρέσετε; Γιατί εγώ πιστεύω ότι μια γυναίκα όσα κιλά και αν είναι, αν έχει αυτοσεβασμό δεν θα καταλήξει με άτομα που μιλάνε με αυτό τον τρόπο για άλλους ανθρώπους. Άρα άκυρη η λύση σου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Εκεί υπάρχει μόνο ο κατιμάς όπως έχω γράψει και στο πρώτο μου μήνυμα.
    Ένας μου γνώρισε μια ανάπηρη, ένας άλλος μια άκυρη. Μάλιστα του τελευταίου όταν του έδειξα τη δυσφορία μου, που απάντησε με θράσος πως αν άξιζε θα τη κρατούσε για τον εαυτό του.
    Μπορώ να γράψω μια τεράστια λίστα με άθλιες εμπειρίες από γνωριμίες μέσω φίλων.
    Να σε ρωτήσω κάτι; Τι χόμπι και ασχολίες είχαν η "ανάπηρη" καη η "άκυρη; Τι ενδιαφέροντα; Μίλησες μαζί τους καθόλου ή όσο ανοιγοκλειναν το στόμα, εσυ από μέσα σου σιχτιριζες την άδικη μοίρα σου και δεν άκουσες τίποτα; Τις αντιμετώπισες σαν ανθρώπους που άσχετα που δεν σου άρεσαν, είχαν κάτι να πουν; Νομίζεις ότι το παν για να βρεις κοπέλα είναι η ομορφιά σου; Όχι φίλε μου, είναι η επικοινωνία. Και αν δεν μπορείς να την έχεις με όλους, δεν θα την αποκτήσεις μαγικά με τη μια και μοναδική γαματη που πληροί όλα τα στάνταρ που έχεις θέσει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι; Τι χόμπι και ασχολίες είχαν η "ανάπηρη" καη η "άκυρη; Τι ενδιαφέροντα; Μίλησες μαζί τους καθόλου ή όσο ανοιγοκλειναν το στόμα, εσυ από μέσα σου σιχτιριζες την άδικη μοίρα σου και δεν άκουσες τίποτα; Τις αντιμετώπισες σαν ανθρώπους που άσχετα που δεν σου άρεσαν, είχαν κάτι να πουν; Νομίζεις ότι το παν για να βρεις κοπέλα είναι η ομορφιά σου; Όχι φίλε μου, είναι η επικοινωνία. Και αν δεν μπορείς να την έχεις με όλους, δεν θα την αποκτήσεις μαγικά με τη μια και μοναδική γαματη που πληροί όλα τα στάνταρ που έχεις θέσει.
    Κι εσυ melissa , 10" , δεκα με τονο , αριστα πηρες .............

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Συγνώμη, αλλά τις χοντρές τις ρώτησες αν τους αρέσετε; Γιατί εγώ πιστεύω ότι μια γυναίκα όσα κιλά και αν είναι, αν έχει αυτοσεβασμό δεν θα καταλήξει με άτομα που μιλάνε με αυτό τον τρόπο για άλλους ανθρώπους. Άρα άκυρη η λύση σου.
    Σωστά τα λες Melissa κι εγώ πλέον χοντρή είμαι, άσχετα αν ο λόγος που πάχυνα ήταν τα ψυχοφάρμακα αλλά προτιμώ να είμαι μόνη μου παρά με κάποιον με άσχημο χαρακτήρα και χωρίς τρόπους...
    Τέλος να πω ότι φαίνεται ότι σε κάποιους αρέσουμε κι εμείς, πριν λίγες μέρες με φλέρταρε κάποιος στο δρόμο άσχετα αν δεν ανταποκρίθηκα μιας και μου ήταν παντελώς άγνωστος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι; Τι χόμπι και ασχολίες είχαν η "ανάπηρη" καη η "άκυρη; Τι ενδιαφέροντα; Μίλησες μαζί τους καθόλου ή όσο ανοιγοκλειναν το στόμα, εσυ από μέσα σου σιχτιριζες την άδικη μοίρα σου και δεν άκουσες τίποτα; Τις αντιμετώπισες σαν ανθρώπους που άσχετα που δεν σου άρεσαν, είχαν κάτι να πουν; Νομίζεις ότι το παν για να βρεις κοπέλα είναι η ομορφιά σου; Όχι φίλε μου, είναι η επικοινωνία. Και αν δεν μπορείς να την έχεις με όλους, δεν θα την αποκτήσεις μαγικά με τη μια και μοναδική γαματη που πληροί όλα τα στάνταρ που έχεις θέσει.
    Εχεις δικιο Μελισσα, πολλοι και πολλες κανουν το λαθος και πιστευουν θα γνωρισουν μονομιας τον/την συντροφο που επιθυμουν, που φανταζονται, που θελουν. Η αληθεια ειναι πως πρεπει πρωτα να περασεις απο χιλια κυματα. Αφου στην αρχη δε τοχεις βρε αδερφε κανε μια σχεση κι ας μη σε τρελαινει, μονο καλο θα κανει και στους δυο να μπουν στο παιχνιδι και να βρουν τον δρομο τους.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την επίθεση.
    Εκτός αν θεωρείς την ανάγκη κάποιου να σχετιστεί, ποταπή και άνευ σημασίας.
    Ίσως για μια γυναίκα να μην είναι και τόσο σημαντικό να σχετιστεί όσο για έναν άνδρα. Αυτό θα εξηγεί και τον γοργό κατά μέσο όρο θάνατο του άνδρα σε ένα ζευγάρι μετά το θάνατο της συζύγου του. Το αντίθετο συμβαίνει πολύ σπάνια. Οι άνδρες μάλλον αγαπούν βαθύτερα από τις γυναίκες.



    α) Έγραψα κάτω από το θέμα "Σχέσεις". Σε κανένα από αυτά που προανέφερες.
    β) Δεν το ξέρεις αν έχω κατάθλιψη, και για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ είμαι σίγουρος.
    Ξέρω όμως σίγουρα την αιτία, και αυτή προσπαθώ να καταπολεμήσω, γι'αυτό άλλωστε βρέθηκα στους ψυχολόγους, και ζητώ τη βοήθειά σας.



    Δεν σου επιτεθηκα... μια απορια λογικη εκφραζω...
    Μας λες οτι ψαχνεις απεγνωσμενα συντροφο σε ενα φορουμ ψυχολογιας-αυτοβοηθειας... τελος παντων.
    Εσυ δεν εχεις απλα την αναγκη να σχετισθεις... εχεις την αναγκη να ερωτευθεις/σεξουαλικοποιηθεις συμφωνα με καποια στανταρακια που εχεις στο μυαλο σου. Δεν ξερω αν εισαι επηρεασμενος απο τις αισθηματικες ταινιες, προσπαθησε ομως να καταλαβεις οτι οι ταινιες αυτες εξυπηρετουν εμπορικους σκοπους και απευθυνονται σε συγκεκριμενο target group. Δε σημαινει οτι παραδιδουν μαθηματα ζωης για να τα ξεπατικωσεις ουτε εμπειριες που θα τις σκεφτεσαι και θα κλαις επειδη δεν τις εζησες....

    Θα σου προτεινα να δουλεψεις τις κοινωνικες σου ικανοτητες. Δεν εχεις παρεες? μπες σε ομαδες! εξασκησου εκει. Κανε φιλους, φιλες. Και γνωριζοντας κοσμο και προσεχοντας την εμφανιση σου και την εικονα που βγαζεις προς τα εξω, θα σε προσεγγισουν κοπελες. Δωσε ευκαιριες φιλικα, κοινωνικα και θα δεις στην πορεια τι μπορεις να κανεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Τέλος να πω ότι φαίνεται ότι σε κάποιους αρέσουμε κι εμείς, πριν λίγες μέρες με φλέρταρε κάποιος στο δρόμο άσχετα αν δεν ανταποκρίθηκα μιας και μου ήταν παντελώς άγνωστος...
    Και μετά λέτε σε μένα ότι απορρίπτω.
    Σε μένα αν ερχόταν κάποια άγνωστη και με φλέρταρε, και μόνο από το πόσο κολακευτικό θα το εύρισκα, και με τη δίψα που έχω για αποδοχή, δεν θα την απέρριπτα που εσύ το έκανες, και χωρίς να του δώσεις καν την ευκαιρία του ανθρώπου να τον γνωρίσεις.
    Δηλαδή αν είναι γνωστός; Τι; Τότε έχει εγγύηση;

    Όσο για τις παχύσαρκες, θα σας πω μια μικρή ιστορία.
    Ένας φίλος είχε παντρευτεί μια γυναίκα με ελαφρώς παραπανίσια κιλά γύρω στα 70. Κατά τη διάρκεια του κοινού τους βίου, τα κιλά της ανέβηκαν σταδιακά στα 130!. Αυτό της δημιουργούσε πρόβλημα και δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά. Μου έλεγε πως όσο και ευγενικά να το συζητούσε μαζί της, εκείνη θύμωνε και του έκλεινε τη "πόρτα".
    Να μη τα πολυλογώ, έχει πλέον τα δικά του παιδιά, φυσικά με άλλη γυναίκα.


    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η αληθεια ειναι πως πρεπει πρωτα να περασεις απο χιλια κυματα. Αφου στην αρχη δε τοχεις βρε αδερφε κανε μια σχεση κι ας μη σε τρελαινει, μονο καλο θα κανει και στους δυο να μπουν στο παιχνιδι και να βρουν τον δρομο τους.
    Συμφωνείτε όλοι με αυτό;
    Last edited by aggelosstr; 09-06-2017 at 12:31.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Και μετά λέτε σε μένα ότι απορρίπτω.
    Σε μένα αν ερχόταν κάποια άγνωστη και με φλέρταρε, και μόνο από το πόσο κολακευτικό θα το εύρισκα, και με τη δίψα που έχω για αποδοχή, δεν θα την απέρριπτα που εσύ το έκανες, και χωρίς να του δώσεις καν την ευκαιρία του ανθρώπου να τον γνωρίσεις.
    Δηλαδή αν είναι γνωστός; Τι; Τότε έχει εγγύηση;

    Όσο για τις παχύσαρκες, θα σας πω μια μικρή ιστορία.
    Ένας φίλος είχε παντρευτεί μια γυναίκα με ελαφρώς παραπανίσια κιλά γύρω στα 70. Κατά τη διάρκεια του κοινού τους βίου, τα κιλά της ανέβηκαν σταδιακά στα 130!. Αυτό της δημιουργούσε πρόβλημα και δεν μπορούσαν να κάνουν παιδιά. Μου έλεγε πως όσο και ευγενικά να το συζητούσε μαζί της, εκείνη θύμωνε και του έκλεινε τη "πόρτα".
    Να μη τα πολυλογώ, έχει πλέον τα δικά του παιδιά, φυσικά με άλλη γυναίκα.



    Συμφωνείτε όλοι με αυτό;
    Με ποιο να συμφωνουμε?εγω εχω μπερδευτει λιγο με το τι ζητας ακριβως!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Και μετά λέτε σε μένα ότι απορρίπτω.
    Σε μένα αν ερχόταν κάποια άγνωστη και με φλέρταρε, και μόνο από το πόσο κολακευτικό θα το εύρισκα, και με τη δίψα που έχω για αποδοχή, δεν θα την απέρριπτα που εσύ το έκανες, και χωρίς να του δώσεις καν την ευκαιρία του ανθρώπου να τον γνωρίσεις.
    Δηλαδή αν είναι γνωστός; Τι; Τότε έχει εγγύηση;
    ;

    Μωρε συ καλα τα λες , αλλα βλεπεις στην Ελλαδα ειναι ολιγον ταμπου οι γνωριμιες στο ασχετο , κατι που δεν συμβαινει στις usa , η σε αλλες Ευρωπαικες χωρες ..........εκει ειναι πιο πρακτικοι οι ανθρωποι .......

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Με ποιο να συμφωνουμε?εγω εχω μπερδευτει λιγο με το τι ζητας ακριβως!
    Αν συμφωνεις και με τις δυο παραγραφους , ρωταει ......

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. απεγνωσμενα ζηταω βοηθεια!!!
    By ελεανα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 53
    Last Post: 27-12-2012, 14:42
  2. Αναζητώντας το σωστό μονοπάτι...
    By mixalis1985 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-12-2012, 20:48
  3. ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΙΔΙΚΟ
    By brivir23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 24-01-2011, 22:12
  4. ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΚΑΤΙΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-09-2010, 20:49
  5. ζητω απεγνωσμενα βοηθεια...
    By irini... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-08-2009, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •