Προβλημα με ανθυγιεινη διατροφη και κιλα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Προβλημα με ανθυγιεινη διατροφη και κιλα..

    Γεια σας, εδω και παρα πολλα χρονια παιρνω αντιψυχωτικα και πριν αντικαταθλιπτικα με αποτελεσμα να εχω παρει πανω απο 40 κιλα, εχασα καποια με διατροφη και γυμναστικη αλλα τα ξαναπηρα, κανω πολυ ανθυγιεινη διατροφη και γενικα ειμαι ενα μαυρο χαλι εξαιτιας των κιλων. Τρωω, αισθανομαι χαλια λογω οτι δεν προσπαθω να κανω μια διαιτα, και λογω ανθυγιεινης διατροφης που λειτουργει αρνητικα στον εγκεφαλο, και μετα ξανατρωω. Πριν φαω παντα αναρωτιεμαι πρεπει να το φαω αυτο η οχι; Και καταληγω στο οτι πρεπει να το φαω γιατι δεν μπορω να κανω 3 μηνες διατροφη ποσο μαλλον 5-6 που χρειαζομαι για να τα χασω. Εχω κανει πολλες διαιτες στη ζωη μου, εχω κουραστει, εχω απελπιστει και παρολα αυτα με πιανει μια λυσσα για λιπαρα, αναψυκτικα και πιο σπανια γλυκα λογω φαρμακων. Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω υποφερω δεν μπορω να ακολουθησω μια υγιεινη διατροφη ζηλευω οταν βλεπω ανθυγιεινα φαγητα..δεν μου αρεσουν με τιποτα τα υγιεινα οπως βρωμη, γιαουρτι, φρουτα, λαχανικα, κατι περιεργα που τρωνε οι χορτοφαγοι κτλ. Τι να κανω; Που να βρω τη δυναμη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    dark life ποσα κιλα εισαι και ποσο υψος;......
    το θεμα δεν ειναι να κανεις διαιτα δηλαδη να μην τρως καθολου η λιγο κλπ..... το θεμα ειναι να κανεις ισοροπημενη διατροφη και σιγα σιγα να παιξεις με τις ποσοτητες....... τα φαρμακα ειναι ενα προβλημα δεν λεω και εμενα με πηγαν πισω τα αντιψυχωτικα τα τελευταια 3.5 χρονια που τα παιρνω......
    τα ανθυγειηνα πιατα εχουν μπολικα λιπη αλατη η ζαχαρη και μας κανουν να τα ζηταμε....... και μενα μου λειπη ο γυρος μολις φτασω στα κιλα που θελω θα παω, θα χτυπησω εναν.... εγω τωρα ειμαι 95 κιλα υψος 1.72 ειχα φτασει τα 114 κιλα και εχω σα πρωτο στοχο τα 90..... και μετα θα συνεχισω μεχρι να τα χασω ολα.... δεν θεωρω οτι κανω διαιτα, δεν μου λειπη τιποτα απλα περιοριζω λιγο της ποσοτητες και δε τρωω απο ταχυφαγεια... και κανω και καμια ωριτσα ποδηλασια η κολυμβηση... ελπιζω να παω καλα να μην εχω προβληματα με τη ψυχωση και να τα καταφερω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Pavlosla σ' ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. Ειμαι 90 κιλα υψος δεν θελω να πω για ευνοητους λογους. Με τον ορο ισορροπημενη διατροφη τι εννοεις να μην τρωω πολλα λιπη και ζαχαρες και αλατι αλλα να μην τα περιορισω και τελειως; Αυτο κανεις κι εσυ; Εμενα μου ανοιγουν πολυ την ορεξη τα φαρμακα και με κανουν να ζηταω ολο παχυντικα φαγητα!! Ζω ενα δραμα με τη ζωη μου γενικοτερα λογω αρρωστιας και στιγματος και εχω και ενα αλλο θεμα τα κιλα!! Ποιοτητα ζωης 0!! Εσυ πως τα εχασες πως το πηρες αποφαση και αγαπησες τον εαυτο σου εγω δεν μπορω..Και επισης τα φαρμακα δεν σου ανοιγουν την ορεξη;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    στην αρχει οταν πρωτο ξεκινησα το σολιαν πηρα 15 κιλα ανεβηκα στα 114 μετα τα εχασα, μετα λογο οτι ειχα καποια προβληματα μου εβαλε το ζοξιλ ξαναπηρα 10 κιλα... και σιγα σιγα τα χανω..... τα φαρμακα ειναι ενα προβλημα γιατι ειδικα στην αρχη οταν ξεκινας καποιο σου επηρεαζουν την ορεξη σου......... παντως εισαι 90 κιλα δεν εισαι και πολυ παχης. εχει πολυ κοσμο πανω απο τα 100...... τρωω απο το σπιτι συνηθως αλλα που και που κανω παρασπονδιες, να ξερεις οτι μια φορα τη βδομαδο μπορεις να τρως οτι θες και σε μεγαλες ποσοτητες, βοηθαει να μην πεφτει ο μεταβολισμος και να μην νοιωθεις πολυ πεινα..... παντως η διατροφη ειναι συνηθειο εκπαιδευεται ο ευατο σου σιγα σιγα και μετα δεν ζητας τοσο τα παχυντικα φαγητα........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καταρχας σε ευχαριστω πολυ και παλι για την απαντηση σου ειναι πολυ βοηθητικη. Γυναικα ειμαι και οχι αντρας αρα 90 κιλα ειναι πολλα και ειμαι και αρκετα κοντη μπορω να πω αντε το ειπα. Δεν ειμαι στην αρχη των φαρμακων απλα προσφατα τα αυξησα αλλα παιρνω κιλα εδω και 3 χρονια απο τοτε που τα εχασα, εχω παρει παρα πολλα. Και πριν απο αυτο παλι ημουν ακομα πιο παχια. Θα προσπαθησω να κανω αυτο να τρωω οσο το δυνατον πιο υγιεινα, λιγοτερο αλατι δηλαδη και οχι τηγανητα ψωμια κτλ στο βαρθμμο που μπορω και ελπιζω να το συνηθισω. Θα κανω και αυτο που ειπες με την ελευθερη μερα αφου πιανει.......Αλλα το κουραγιο να την κρατησω τοσο καιρο που θελω τη διαιτα πως θα το βρω; Εσυ πως το βρηκες; Πως τα καταφερες; Και μπραβο σου και σορυ που σε κουραζω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    25
    Dark life, ειμαι σιγουρη οτι το θεμα δεν ειναι οτι δεν σου αρεσουν τα υγιεινα φαγητα αλλα οτι εχεις παθει μια εξαρτηση απο τα ανθυγιεινα... Οσο πιο πολλα λιπαρα τρως τοσο πιο πολυ θα τα θες. Συμβουλη μου ειναι να βαλεις καποιους στοχους μικρους αρχικα και μετα θα δεις οτι θα τους εκπληρωνεις πιο ευκολα με τον καιρο. Οι διαιτες που λες δεν θα κανουν ποτε δουλεια, σταματα να ψαχνεις διαιτες και να προσπαθεις να τις εφαρμωσεις, η καθε διαιτα δημιουργειτε για ενα συγκεκριμενο ατομα, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Λοιπον, αυτο που πρωτα να κανεις ειναι να αδειασεις εντελωωως απο το σπιτι σου οοο,τι ανθυγιεινο εχεις, δηλαδη κατεψυγμενες πιτες, τα σνακ στο ντουλαπι και αλλα λιπαρα, με ζαχαρη ή τιγκα στο αλατι τροφιμα οπως πχ φυστικια κα (τα οποια αμα αρχισεις τα τρως δεν σταματας ποτε). Εδω να πω οτι για να τα εξαφανισεις ολα αυτα ωραιος τροπος θα ηταν να κερασεις φιλους, ή να τους καλεσεις σπιτι να τα φατε μαζι πριν ξεκινησεις την διατροφη σου. Να ξεκινησεις με μικρα βηματα-στοχους. Δηλαδη την πρωτη εβδομαδα σταματα να τρως 3 ωρες πριν κοιμηθεις. Την επομενη εβδομαδα ή και την ιδια μπορεις να προσπαθησεις να τρως αν οχι καθε 3 ωρες καθε 2 ωρες, και το καθε γευμα μην διαρκει πανω απο μια ωρα (μετα παυει να ειναι γευμα :ρ). Αμα τωρα λες 'μα αμα αρχιζω δεν σταματαω' θα πρεπει να αρχισεις να πειθαρχεις την πεινα σου, δεν θα σε κανει αυτη οτι θελει... Αμα δεν μπορεις να σταματησεις να τρως μετα απο μια ωρα φαγητου ασε κατω οτι τρως, φορα τα παπουτσια σου και βγες εξω, πηγαινε καθησε σε ενα παρκο αμα δεν θες να περπατησεις και μετα απο μια ωρα γυρνα σπιτι. Και βαλε ενα ορο στον εαυτο σου, αμα αρχισεις να τρως και δεν σταματας στην μια ωρα θα βγαινεις εξω για μια ωρα. Ε, που θα παει, καποια στιγμη θα βλεπεις το φαγητο και θα σκεφτεσαι ' βαριεμαι να βγω εξω, καλυτερα να σταματησω'. Και καλο θα ειναι να κανονιζεις να τρως το γευμα, μετα απο 2 ωρες ενα σνακ, μετα απο 2 με 1 ωρες παλι γευμα, μετα σνακ κ.ο.κ. Εδω θα πρεπει να κανεις και μια ερευνα μονη σου, θα πρεπει να ψαξεις στα σουπερμαρκετ τι μπορεις να τρως για σνακ που να ειναι υγιεινο. Παντα να κοιτας τα συστατικα απο οτι παιρνεις, δλδ να μην εχει ζαχαρη και βουτυρα μεσα, και τον πινακα για την θρεπτικη του αξια, μην ειναι σκετα λιπαρα και υδατανδρακες. Π.χ. μπορεις να παιρνεις να φτιαχνεις τοστ, ή να παιρνεις αραβικες πιτες και να βαζεις μεσα λιγο βραστο κοτοπουλο με λιγο λαχανο, ντοματα και οτι θες, οχι παντα ομως λιπαρα, αμα βαζεις λιγο κετσαπ δεν θα γινει και κατι. Μετα, την αλλη εβδομαδα αφου εχεις πετυχει αυτα βαλε εναν αλλο στοχο, οπως π.χ. να κοιμασαι τουλαχιστον 7 ωρες και το μεσημερι ξαπλωνε λιγο, αυτο θα σε κραταει μακρια απο το φαγητο και θα σε ξεκουραζει, πολλες φορες η κουραση μας οδηγει στο φαγητο. Στη συνεχεια βρες μονη σου τι κανεις λαθος στην προσπαθεια σου να χασεις κιλα και προσπαθησε να το διορθωσεις μεσα σε μια ή δυο εβδομαδες. Τελος, για να μην σκασεις απο την πιεση που θα νιωθεις απο την διατροφη θα πρεπει να επιβραυεις τον εαυτο σου. Δηλαδη μπορεις καθε κυριακη να περνεις ενα γευμα απο εξω, ή να περνεις λιγα κουλουρακια ή μπαρες, ο,τι σου αρεσει, αλλα προσεχε, οχι σε μεγαλες ποσοτητες, και οσο περναει ο καιρος να επιβραυεις τον εαυτο σου πιο σπανια. Επισης θα σου πω και καποιες συμβουλες... Ενα καλο βημα ειναι να γεμισεις το ψυγειο με φρουτα, δεν μπορει, ολο και καποιο φρουτο θα σου αρεσει... Τα φρουτα ειναι τα μονα που μπορεις να τρως και να μην εχεις τυψεις (με ενα μετρο βεβαια...). Να μην παραγγελνεις ποτε απο έξω, ή τουλαχιστον τις περισσοτερες μερες να μαγειρευεις εσυ, μονο ετσι θα ξερεις τι πραγματικα τρως. Επισης, αντικατεστησε οτι ζυμαρικο εχεις με ολικης αλεσης, αυτα θα σε κανουν να τρως λιγοτερο λογω τοων φυτικων ινων. Στην διατροφη σου μειωσε οσοο πιο πολυ μπορεις το αλατι, αυτο ειναι το πιο υπουλο... Και σε περιπτωση που μαγειρευεις με βουτυρο, αλλαξε συνηθεια! Ακομα και το λαδι μην το χρεισιμοποιεις σε μεγαλες ποσοτητες.
    Πανταα καθημερινα πινε τουλαχιστον 8 ποτηρια νερο, και μολις ξυπνας να πινεις παντα νερο γιατι ο οργανισμος σου αφηδατωνετε οταν κοιμασαι και επισης πολλες φορες μπερδευουμε το αισθημα της διψας με της πεινας. Για αυτο να φροντισεις πριν φας κατι να πινεις λιγο νερο... Μου εχει τυχει να παω στην κουζινα για να φαω οτι βρω και να πινω νερο και ακριβως μετα να μην θελω να φαω τποτα!
    Οπωςδηποτεεε πρεπει να βρεις κατι να κανεις ειτε εντος ειτε εκτος σπιτιου... Μπορεις για παραδειγμα το πιο απλο να αρχισεις να παιζεις καποιο παιχνιδι στον υπολογιστη, ετσι θα κρατας τα χερια σου απασχολημενα και θα ξεχνιεσαι απο το φαγητο.
    Επιπλεον, χρυσος κανονας, ποτε μην τρως κανοντας κατι αλλο οπως πχ να βλεπεις τηλεοραση... ειναι το μεγαλυτερο λαθος που βλεπω και εκανα και εγω... με αυτο τον τροπο δεν καταλαβαινεις ποσο τρως, ειλικρινα... Οταν ειναι η ωρα του φαγητου θα καθεσαι στην κουζινα, εστω και μονη σου, με τιποτα αλλο να σε απασχολει και θα τρως. Μπορει καποια στιγμη να βαρεθεις και την διαδικασια αυτη. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χορταινεις πιο ευκολα.
    Αμα πραγματικα θες να χασεις κιλα τοτε πρεπει να εισαι διατεθημενη να περπατας καθημερινα ή τουλαχιστον 5 μερες την εβδομαδα για 20 λεπτα ή περισσότερο. Διατροφη και ασκηση πανε μαζι. Θα πρεπει ο,τι ενεργεια παιρνεις απο το φαγητο να την διωχνεις απο το σωμα σου με ασκηση αλλιως σου μενει και γινει βαρος.
    Σημαντικο ειναι να θυμασαι οτι το να φας παραπανω μια μερα δεν θα σου καταστρεψει καμια προσπαθεια. Αυτο που εφαγες εχεις 48 ωρες να το καταναλωσεις... Αυτο σημαινει οτι αμα συνεχησεις το προγραμμα σου και βαλεις ενα 20λεπτο περπατημα εισαι μια χαρα, αμα παλι πεις 'τα παραταω' και συνεχισεις να τρως ετσι αλλες 3 μερες εε τοτε πρεπει να κατσεις να ηρεμησεις και να παρεις τα πραγματα απο την αρχη. Να μαθεις να συγχωρεις τον εαυτο σου για τις μικρες ατασταλιες που κανεις. *Μπορεις ακομα για επιβραυεση να κρατησεις αυτη την μερα που εφαγες καπως παραπανω.
    Για να κλεισω, να σου πω οτι ολα αυτα σου τα λεω απο εμπειρια. Τωρα που αρχισα την φοιτητικη μου ζωη αρχίσα να μαθαινω να πειθαρχω τον εαυτο μου στην πεινα και να τρωω ποιοτικο καλο φαγητο. Συγκεκριμενα να σου πω οτι για ενα μηνα εκανα μια 'διατροφη' εχοντας ομως στο μενου την ζαχαρη, τις κατεψυγμενες πιτες και τα ετοιμα σκαν και με το ζορι εχασα 2 κιλα και κατι. Μετα πηγα για πασχα στους γονεις μου, οπου οι γονεις μου μαγειρευουν με πολυ λαδι και λιπαρα, κατι που εχω καταλαβει οτι σε κανει να τρως και να μην σταματας..., και αμεσως, μεσα στο Πασχα πηρα οτι κιλο ειχα χασει! Μετα ομως τις γιορτες που εμεινα μονη μου, αδειασα οτι ανθιγυεινο ειχα μεσα στο σπιτι, εκοψα εντελως την ζαχαρη(!!!) και τις κατεψυγμενες πιτες και αρχισα σιγα σιγα να περνω υγιεινα φαγητα, και χωρις να μου αρεσουν ολα, αλλα καταλαβα οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας και εξαρτησης. Βεβαια, μην κορο'ι'δευομαστε... ακομα αμα τα βλεπω μπορει να τα ονειρευομαι αλλα δεν θα τα παρω, γιατι αμα το σκεφτεις, το θεμα ειναι να μην μπουν μεσα στο σπιτι... Ετσι Μπορεσα να χασω τον μηνα 5 ολοκληρα κιλα(!!), σε συνδυασμο βεβαια και με καποια ασκηση που παντα εκανα. Και μια στο τοσο βεβαια παιρνω και μια σφολιατα απο εξω, δεν βαζω ποτε μαχαιρι σε κατι γιατι ξερω οτι καποια στιγμη θα ξεσπασω, παντα βαζουμε ΜΕΤΡΟ!!! Και τελικα τωρα, συγκεκριμενα προχθες πηρα ενα μελεκουνι για πριν την προπονηση και αντι να το κανω ολο μια μπουκια εφαγα το μισο και το αλλο το εβαλα πισω στην τσαντα... εγω, που πριν απο δυο μηνες θα το εκαν ολο μια μπουκια και θα επερνα και αλλο... Επισης, ενω ποτεε μου δεν ετρωγα γιαουρτι, μα ποτεεε, παντα το ετρωγα με πολυ μεγαλη προσπαθεια, ενω στην αρχη επερνα με φρουτακια μεσα σημερα εφαγα ολοκληρο κουτακι χωρις να κανω μπλιαχ! Και εγω ολο αυτο το ξεκινησα επειδη μου ειπαν 2 νεοι φιλοι μου αδερφια οτι εκοψαν την ζαχαρη και τα φαστ φουντ για ενα χρονο και τωρα δεν εχουν καθολου ορεξη για να τα φανε. Ε, εγω ακομα και μετα απο εναμιση μηνα εχω δει μεγααλη διαφορα.
    Βεβαια, ολα αυτα τα κανονιζεις με βαση το ποσο πειθαρχημενος εισαι και ποσο μπορεις να επιβληθεις στον εαυτο σου. Αμα δεν μπορεις ενας καλος τροπος ειναι να σου βαζεις καποια 'προστημα', οπως σου ειπα αυτο με το να βγαινεις εξω, αντιστοιχα μπορεις να βρεις και δικους σου παρομοιους τροπους για να μαθεις να επιβαλεσαι στον εαυτο σου . Αλλα ΠΟΤΕ μην εχεις τυψεις για αυτο που εφαγες. Εδω θα πρεπει να σου πω οτι αμα μετα το φαγητο εχεις τυψεις ο οργανισμος σου εκκρινει ορμονες που δεν αφηνουν τον μεταβολισμο να δουλεψει καλα με αποτελεσμα να περνεις τα κιλα χειροτερα...!!
    Και να θυμασαι, ειναι βασικο το τι βαζεις στο στομα σου, αλλα πιο βασικο ειναι το προγραμμα, το ποτε τρως το καθε τι και το ποσο τρως το καθε τι. Για παραδειγμα, δυο πιατα μακαρονια καλα θα κανεις να τα φας, αλλα μην τα φας το βραδυ, φατα το μεσημερι, να εχεις χρονο να τα καψεις. Επισης, αμα εχεις ενα γλυκο σπιτι, φατω το πρωι, καλο θα σου κανει, ενεργεια θα σου δωσει! Και να τρως αργα οσο μπορεις, να προλαβει το φαγητο να παει στην κοιλια να δωσει σημα οτι χορτασες..! Παν μετρον αριστον! Οι αρχαιοι ξερανε τι λεγανε!
    Υ.Γ. Ελπιζω να βοηθησα, εγραψα τοσα πολλα γιατι σχεδον ολη η οικογενεια μου ειναι υπερβαρη και σχεδον ολοι κανουμε μια προσπαθεια και βλεπω να τα καταφερνω και οι γονεις μου καπως και θελω να βοηθησω και αλλους.
    Επισης, ευχησου μου να παω καλα αυριο στην εξεταστικη... :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Να τα πας καλα και να σκισεις!! Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες, θα ανατρεχω εδω οποτε εχω αναγκη για συμβουλη πανω στο θεμα αυτο γιατι τα περισσοτερα τα ξεχασα ηδη! Κρατησα τις πιο σημαντικες!! Η αληθεια ειναι οτι ειναι ενας αγωνας πολυ δυσκολος ειδικα για οσους εχουν κουραστει απο διαιτες οπως εγω και τους αρεσει πολυ το φαι και εχουν λυσσα γι'αυτο εξαιτιας των φαρμακων! Αν και τελευταια εχει μειωθει αυτο γιατι αλλαξα φαρμακο εντουτοις υπαρχει η εξαρτηση απο τα λιπαρα οπως ειπα. Να σαι καλα και να τα πας καλα αυριο σε ευχαριστω και παλι. Ελπιζω να τα τηρησω ολα οσα μου ειπες να βρω τη δυναμη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βαλε το τζιντζερ ( πιπεροριζα ) στην διατροφη σου , λιγο καυτερο , πολυ ευεργετικο , διοτι ξεμπλοκαρει οποιοδηποτε μεταβολικο συδρομο , και κοβει την ορεξη , εγω το πινω με αλοε βερα , με οτι θες μπορεις να το πιεις ............πρωι η και ολημερις .............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βαλε το τζιντζερ ( πιπεροριζα ) στην διατροφη σου , λιγο καυτερο , πολυ ευεργετικο , διοτι ξεμπλοκαρει οποιοδηποτε μεταβολικο συδρομο , και κοβει την ορεξη , εγω το πινω με αλοε βερα , με οτι θες μπορεις να το πιεις ............πρωι η και ολημερις .............
    Σε ευχαριστω θα το κανω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εγω τρωω σε δεκα λεπτα αμα φαω μια ωρα θα φαω ενα κατσικι μαζι με τον τσομπανο που το εκτρεφει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Dark life εγω ημουν εξαρτημενος απο τη ζαχαρη σε ολη μου την ζωη....το να τρωω με τη μια 2 κρουασαν 1 μπακλαβα και 4 ντονατς δεν το λες φυσιολογικο εδω και εναμιση μηνα απεχω απο τη ζαχαρη και θα το κρατησω....βαλε πεισμα ρε συ να σου μιλησω ανοιχτα κιολας εγω εκοψα τη πρεζα δεν θα κοψω τη ζαχαρη? Και εγω εβαλα πολλα κιλα με την αγωγη απο 70 κιλα εφτασα τ 100 τωρα ειμαι 93 με 1.77 υψος...και θα σου πω ενα μυστικο και ελπιζω να μην απογοητευτεις τα φαρμακα δεν ανοιγουν μονο την ορεξη αλλα μπλοκαρουν τον μεταβολισμο μονο ενας τροπος υπαρχει να χασεις κιλα οσο εισαι σε αγωγη.....η αεροβια ασκηση.....
    Αν θες τη γνωμη μου εγω θα περιοριζα τη ζαχαρη θα τρωγα σπιτικα χωρις να στερουμαι και θα βαζα αεροβια π.χ εγω παω τρεχω μεχρι 2-3 χιλ
    Εσυ κανε γρηγορο βαδην για 20-30 λεπτα.....
    Πιστεψε με το κλειδι δεν ειναι να στερηθεις υο δοκιμασα και δεν πετυχε με τα φαρμακα ο οργανισμος καιει το λιπος και αποθηκευει τους υδατανθρακες πρεπει να τους καψεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω τρωω σε δεκα λεπτα αμα φαω μια ωρα θα φαω ενα κατσικι μαζι με τον τσομπανο που το εκτρεφει
    Χαχαχαχαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Dark life εγω ημουν εξαρτημενος απο τη ζαχαρη σε ολη μου την ζωη....το να τρωω με τη μια 2 κρουασαν 1 μπακλαβα και 4 ντονατς δεν το λες φυσιολογικο εδω και εναμιση μηνα απεχω απο τη ζαχαρη και θα το κρατησω....βαλε πεισμα ρε συ να σου μιλησω ανοιχτα κιολας εγω εκοψα τη πρεζα δεν θα κοψω τη ζαχαρη? Και εγω εβαλα πολλα κιλα με την αγωγη απο 70 κιλα εφτασα τ 100 τωρα ειμαι 93 με 1.77 υψος...και θα σου πω ενα μυστικο και ελπιζω να μην απογοητευτεις τα φαρμακα δεν ανοιγουν μονο την ορεξη αλλα μπλοκαρουν τον μεταβολισμο μονο ενας τροπος υπαρχει να χασεις κιλα οσο εισαι σε αγωγη.....η αεροβια ασκηση.....
    Αν θες τη γνωμη μου εγω θα περιοριζα τη ζαχαρη θα τρωγα σπιτικα χωρις να στερουμαι και θα βαζα αεροβια π.χ εγω παω τρεχω μεχρι 2-3 χιλ
    Εσυ κανε γρηγορο βαδην για 20-30 λεπτα.....
    Πιστεψε με το κλειδι δεν ειναι να στερηθεις υο δοκιμασα και δεν πετυχε με τα φαρμακα ο οργανισμος καιει το λιπος και αποθηκευει τους υδατανθρακες πρεπει να τους καψεις
    Εγω δεν χανω με τη γυμναστικη..ασε που μου ανοιγει την ορεξη..σ'ευχαριστω παντως..λεω να κοψω τη ζαχαρη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε παιδια αμα κοψω τη ζαχαρη θα χασω κιλα η τζαμπα ο κοπος;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Αν δεν περπατήσεις δεν θα γίνουν κ πολλά μάλλον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ασθενειες και διατροφη!!
    By Adzik in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 86
    Last Post: 26-12-2016, 22:33
  2. Replies: 141
    Last Post: 10-04-2016, 11:14
  3. Λίθιο και διατροφή
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2009, 18:10
  4. ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    By DROOPY in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 17:53
  5. Διατροφή
    By minkowski82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2008, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •