Διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Διπολικη διαταραχη

    Γειας θα ηθελα να μαθω καποιες γνωμες..εγω εχω διαγνωστει με γαδ και καταθλιψη και κανω αγωγη με 2 αντικαταθλιπτικα..αλλα τις τελευτες μερες νοιωθω σαν να εχω ανεβει πολυ η διαθεση μου..πηρα τν γιατρο μου τον ειπα τα συμπτωματα και με λεει συνεχισε τν αγωγη..αμα εισαι διπολικος με λεει θα βγει η διπολικη και ετσι θα ξερουμε καλυτερα τι θεραπεια θα κανουμε αν δν εισαι δεν θα βγει..μεχρι στιγμης δν φενεται κατι με ειπε..θα ηθελα να μαθω εσεις που ειστε διπολικοι τι συμπτωματα δηλαδη ειχατε??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    ...........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Βρε χριστοφορε συγγνωμη..ολοι οι γιατροι αποφευγουν να δινουν αντικαταθλιπτικα συνηθως για να μην υπαρξει μανια..σε σενα που εχεις ταση για μανια σου δινει και δυο και σου λεει και ετσι; Αλλαξε γιατρο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εισαι διπολικη/ος? Αν ναι τι συμπτωματα εχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καμια απαντηση....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν γράφουν πολλοί διπολικοι απο οτι έχω δει...
    Δηλ μας λες επειδή ο γιατρός δεν είναι σίγουρος για διάγνωση για το αν εχεις διπολική σε φόρτωσε μονο με αντικαταθλιπτικά, χωρίς σταθεροποιητή διάθεσης η αντιψυχωσικο κ περιμένει να δει αν ξεσπάσει μανία.
    Ενα μικρο πείραμα δηλ.

    Τι να πω με κάποιον τροπο πρεπει να βγει διάγνωση σωστη αλλά αν είναι να περιμένει υποτροπή για να γίνει αυτό τοτε ειναι σαν να σε σαμποταρει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γειας θα ηθελα να μαθω καποιες γνωμες..εγω εχω διαγνωστει με γαδ και καταθλιψη και κανω αγωγη με 2 αντικαταθλιπτικα..αλλα τις τελευτες μερες νοιωθω σαν να εχω ανεβει πολυ η διαθεση μου..πηρα τν γιατρο μου τον ειπα τα συμπτωματα και με λεει συνεχισε τν αγωγη..αμα εισαι διπολικος με λεει θα βγει η διπολικη και ετσι θα ξερουμε καλυτερα τι θεραπεια θα κανουμε αν δν εισαι δεν θα βγει..μεχρι στιγμης δν φενεται κατι με ειπε..θα ηθελα να μαθω εσεις που ειστε διπολικοι τι συμπτωματα δηλαδη ειχατε??
    Εγω ειχα στη μανια και ψυχωσικα συμπτωματα αλλα τωρα που το σκεφτομαι και στην καταθλιψη...Κι οταν εννοεις εχεις ανεβασμενη διαθεση θυμωνεις κι εισαι ευερεθιστος/η η πιστευεις οτι εισαι παντοδυναμος η κατι τετοιο?
    Αυτο το βρηκα απο τη βικιπεδεια:

    Τα άτομα με μανία συνήθως βιώνουν μια αύξηση στην ενέργεια και μειωμένη ανάγκη για ύπνο, και πολλές φορές μπορεί να κοιμούνται μόλις τρεις ή τέσσερις ώρες κάθε νύχτα. Μερικοί μπορεί να περάσουν μέρες χωρίς ύπνο. Ένα μανιακό άτομο μπορεί να εμφανίζει ταχύ ρυθμό ομιλίας και να εμφανίζει την αίσθηση της πίεσης του λόγου, καθώς και οι σκέψεις του φαίνεται να αλλάζουν με ταχύ ρυθμό.Κατά την διάρκεια της μανίας η προσοχή ενός ατόμου διασπάται εύκολα. Η κριτική ικανότητα του ανθρώπου επίσης επηρεάζεται αρνητικά και οι πάσχοντες μπορεί να κάνουν μεγάλες δαπάνες ή να παρουσιάζουν επικίνδυνη συμπεριφορά που δεν είναι φυσιολογική γι' αυτούς. Η χρήση ουσιών είναι συχνή και η συμπεριφορά τους μπορεί να γίνει επιθετική και ενοχλητική. Μπορεί να αισθάνονται εκτός ελέγχου ή σαν να έχουν «επιλεγεί για μια ειδική αποστολή» καθώς εμφανίζουν μεγαλοπρεπείς και παραληρητικές ιδέες. Η σεξουαλική ορμή μπορεί να αυξηθεί. Στην πιο ακραία μορφή μανίας, ένα άτομο μπορεί να εμφανίσει ψύχωση ή διάσπαση από την πραγματικότητα, όπου η σκέψη επηρεάζεται μαζί με την διάθεση.Αυτό μπορεί μερικές φορές να οδηγήσει σε βίαιες συμπεριφορές.Μερικοί άνθρωποι με μανία βιώνουν έντονο άγχος και ευερεθιστότητα (σε σημείο οργής), ενώ άλλοι είναι αισιόδοξοι και ευφορικοί.

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  2. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  3. διπολικη διαταραχη
    By frozen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2013, 03:45
  4. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 01:10
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •