Δεν ξερω τι να κανω πια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37

    Δεν ξερω τι να κανω πια

    Καλησπερα..ειμαι 98% σιγουρος οτι η γυναικα που ειμαι μαζι της 7 χρονια πασχει απο διπολικη διαταραχη..βρισκομαι για 30η φορα στην φαση του χωρισμου με εκεινη η κατασταση της θεωρω εχει χειροτερεψει τα τελευταια 2 χρονια και τα δυο απο τα τρια μικρα παιδια της εχουν πλεον σοβαροτατα προβληματα ψυχολογικα και μαθησιακα, στην παρουσα φαση δεν μπορω να βοηθησω με το να ειμαι κοντα τους οπως προσπαθω πολλα χρονια τωρα, προσπαθησα ηρεμα να της πω αλλη μια φορα οτι εχει προβλημα διαταραχης η απαντηση της ηταν οτι ειμαι επικινδυνος και θα παει στην αστυνομια...αυτα απο ανθρωπο που μια τριτη ημουν ο μοναδικος αντρας της ζωης της ο μεγαλος της και αιωνιος ερωτας της και την τεταρτη με σιχαινοταν και δεν της ελεγα τπτ...οποια γνωμη ειναι ευπροσδεκτη για το τι πρεπει να κανω κυριως σε σχεση με τα παιδια της που τα ξερω απο μωρα
    Last edited by George.S; 02-06-2017 at 16:41.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ

    Το θέμα που αναφέρεις με τα παιδιά είναι πολύ σοβαρό αν η κοπέλα έχει όντως πρόβλημα και μάλιστα βλέπεις να χειροτερεύει.
    Υπάρχει κάποιος άλλος κοντά της σε περίπτωση που χωρίσετε να την βοηθάει με την φροντίδα στα παιδιά; Η οικογένεια της ίσως ή ο πατέρας των παιδιών.
    Ως μητέρα, άσχετα με την σχέση μαζί σου, πώς είναι; Πιστεύεις οτι μπορεί να τα φροντίσει;
    Αναφέρεις ότι και τα παιδιά παρουσιάζουν ψυχολογικά και μαθησιακά προβλήματα, αντιμετωπίζονται επαρκώς αυτά; Εννοώ έχει απευθυνθεί σε ειδικό για τα παιδιά, έχει γίνει κάποια διάγνωση ή απλά εσύ παρατηρείς τα προβλήματα;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    Εχουμε χωρισει και τα εχουμε ξαναβρει παρα πολλες φορες και αυτο συμβαινει οταν εκεινη ειναι σε "παραξενη" φαση, η ουσια ειναι οτι δεν εχει καποιον να την βοηθησει να αντιληφθει εστω το προβλημα της και τα προβληματα που εχει δημιουργησει διαπιστωμενα και τη βουλα που λενε ειδικων στα παιδια της, η μητερα της ειναι μια ηλικιωμενη που προσφατα εχει χασει τον αντρα της και εχει και εκεινη σοβαρο προβλημα με τα εγγονια της η αδερφη της ειναι κι εκεινη χηρα και ψαχνει παρεα μονιμα και την ενθαρυνει να χωρισουμε, ο πρωην αντρας της που συμφωνα με οσα μου ειπαν στην αρχη της σχεσης μας ειναι οτι χειροτερο και ποτε δεν τον ηθελε αλλα εκανε 3 παιδια μαζι του ειναι αυτος που οπως λενε φταιει για την κατασταση των παιδιων τους, ομως εγω ξερω οτι ειναι απλα ενας ανωριμος αντρας που κοιταζει να περναει καλα και δεν τον πολυνοιαζουν τα προβληματα των παιδιων του.
    Σε ειδικο τα πηγαινει ξεκιναει μαλλον μετα απο δικες μου πιεσεις η οταν φτανουν τα πραγματα στο απροχωρητο αλλα μετα απο 2-3 συνεδριες που εχει εκεινη με τους ψυχολογους/ψυχιατρους παντα βρισκεται ενας λογος για να το σταματησει, μια ο πατερας δεν πληρωνει μια ο ψυχιατρος ειναι τρελος μια δεν ειναι καλος μια δεν ειναι καθαρος..εχει γινει αρχικη διαγνωση οτι το μεσαιο αγορακι της εχεις πολυ μεγαλο ψυχολογικο προβλημα υποφερει απο τριχοπτωση δεν μπορει να συγκεντρωθει να μαθει να διαβασει και το μικρο της αγορακι εχει μαθησιακα και συμφωνα με τους γιατρους βρισκεται νοητικα 3 χρονια πισω απο την ηλικια του...ομως εκεινη στα ασχημα της ειναι μια απαισια μητερα πιεστικη, τους βριζει τους φωναζει τους χτυπαει μεχρι και απο το σπιτι τους διωχνει
    Η μεγαλη της κορη 16 χρονων πια την τελευταια φορα που εφυγε απο το σπιτι του πρωην της η μαμα της αποφασισε να μεινει με τον πατερα της..14 χρονων παιδακι δεν πηγε με την μαμα της

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Τα παιδιά χρειάζονται ένα σταθερό και ήρεμο περιβάλλον όπως όλα τα παιδιά εξάλλου και με τα επιπλέον προβλήματα που λες χρειάζονται και παρακολούθηση από ειδικό. Και σίγουρα δεν είναι περιβάλλον αυτό για να μεγαλώνουν παιδιά που έχουν ήδη ανάγκη επιπλέον αγάπης και φροντίδας.
    Υπάρχουν δομές που μπορούν να την βοηθήσουν χωρίς να απομακρυνθούν τα παιδιά από την μάνα τους, με ψυχολόγους και γενικά καθοδήγηση, η Κιβωτός ας πούμε ξέρω ήδη οτι το κάνει αυτό όπως και το Χαμόγελο του παιδιού. Δεν απομακρύνουν τα παιδιά από την οικογένεια τους αν υπάρχει περιθώριο να βοηθηθούν μέσα και κοντά σε αυτήν. Θα ήταν θετική σε κάτι τέτοιο πιστεύεις; Γιατί φαντάζομαι θα υπάρχουν και οικονομικά θέματα... δουλεύει ας πούμε;

    Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεστε τώρα μεταξύ σας, αλλά νομίζω οτι ο πρώτος σου στόχος θα πρέπει να είναι να την πείσεις να δεχτεί βοήθεια για τα παιδιά. Καταλαβαίνω οτι και η ίδια έχει πρόβλημα όπως λες και βασανίζεται, αλλά τα παιδιά δεν χρωστάνε τίποτα να δέχονται κακοποίηση. Αν δεν το δεχτεί και είναι εντελώς αρνητική, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ζητήσεις εσύ βοήθεια εκ μέρους της. Καταλαβαίνεις οτι δεν γίνεται να αφεθούν αβοήθητα παιδιά με μια μητέρα που από ότι μας λες δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και χωρίς κανέναν γύρω τους να μπορεί να βοηθήσει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    οικονομικα θεματα υπαρχουν αλλα δεν ειναι τοσα οσα να εμποδιζουν αυτο που πρεπει να γινει για εκεινη και τα παιδια της, η ουσια ειναι οτι εκεινη ειναι για αλλη μια φορα σε κατασταση εξαλλη δεν ακουει κανενα που θελει να της πει κατι αν αυτο το κατι δεν εχει να κανει με το πως θα ειναι καλα εκεινη με φιλες ξαδερφες κλπ κλπ εξω βολτες και διασκεδαση, δεν ακουει κανενα που της μιλαει για κατι αρνητικο δλδ και κυριως εμενα που προπαθησα να της στειλω ενα μηνυμα δυο εβδομαδες μετα τον χωρισμο μας και μου επιτεθηκε ασχημε με βρισιες προσβολλες και αστυνομια, ειναι σε κατασταση μανιας με λιγα λογια..σιγα σιγα θα αρχισει να ξαναπεφτει σε καταθλιψη και τοτε χειριστικα θα πρεπει εγω να κανω επαφη να ζητησω συγνωμη που ημουν αποτομος η δεν εκανα επαφη αυτο το διαστημα για να τα ξαναβρουμε..στην αρχη ολα αψογα τελεια ζηλευει πιεζει αγαπα κανει ερωτα ποθει στο λεει σε κανει να μην ξεκολλας απο διπλα της κι εσυ λες αντε μηπως της δωσω να καταλαβει και σιγα σιγα ξανακυλα ομως, και που τα ξαναβρισκουμε δεν ακουει καν το ενδεχομενο να ειναι εκεινη η αιτια που ειναι ετσι τα παιδια της αλλα και η σχεση μας και σε λιγο διατημα αναλογα με τα αγχη της ξαναξεφευγει η κατασταση και παλι χωρισμοι γκρινιες κλπ κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δεν κοιτασ να φτιαξεις τη ζωη σου με καμια ποιο λογικη γυναικα χαμενος χρονος

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    να τα παρατησω ολα δηλαδη, να πω οτι εχασα 7 χρονια απο τη ζωη μου κοντευω 45 αλλα εχω ακομα καιρο μπροστα μου, να τους αφησω αφου εχω την ευκαιρια και οτι γινει ας γινει, παιδια, εκεινη, εμεις...ειναι μια σκεψη που κανω πολυ εντονα πλεον και αυτο και ειναι και κατι που μου προτεινουν οι περισσοτεροι δικοι μου αλλα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Βασικα απο ολη την ιστορια εγω στενοχωριεμαι για τα παιδια πιο πολυ. Ειτε μεινεις ειτε φυγεις βρες τροπο να τα βοηθησεις, τα ζεις, τα ξερεις...υπαρχουν πραγματα που θα εκανε ακομα και ενας ευσυνειδητος γειτονας αμα εβλεπε αυτα που βλεπεις και ηξερε οσα ξερεις...ο νοων νοειτο. Μακαρι να μη χρειαζεται να φτασει εκει το πραγμα αλλα το πιο σημαντικο ειναι να προστατευτουν αυτα...κατα τα αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να σου πω, ειναι οντως δυσκολη και λεπτη η θεση σου.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    Τι μπορω να κανω ομως; να πιασω το σοι του πατερα τους με τροπο; να παω σε καποιον αρμοδιο εισαγγελεα; να κανω αλλη μια φορα το βλακα και οταν της ξαναπερασει να κανω αλλη μια προσπαθεια μηπως την πεισω;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Προσπαθησε αρχικα να βοηθηθει και η μητερα με καποιον τροπο που δεν εχεις δοκιμασει ακομα...αμα δεν πιασει προσπαθησε να την πεισεις να βοηθηθουν εστω τα παιδια και να λαβουν τη φροντιδα που χρειαζονται... και αμα δεν πιασει...μαλλον για θεμα κοινωνικης προνοιας μου ακουγεται. Αν οντως, ΑΝ το τονιζω το ΑΝ τα παιδια εχουν τοσο σοβαρα προβληματα επειδη η μητερα τους εχει ψυχικο προβλημα και αν δεν μπορει να τα επιμεληθει σωστα...απλα εκει το γνωριζεις φανταζομαι οτι δεν εχει δρομο πισω, ανοιγει ενα κουτι της πανδωρας πρωτον και δεν εχει δρομο πισω δευτερον αμα τελικα μετανιωσεις τον χωρισμο...
    Αλλα και το να διαιωνιζεται αυτη η κατασταση δεν εχει νοημα...χοντρικα εχεις δυο τρεις επιλογες...πρεπει να παρεις καποια αποφαση και να την τηρησεις...δυσκολο πολυ φανταζομαι, δεν μπορω να καταλαβω τη θεση σου. Αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

    Μεχρι στιγμης τι τροπους προσπαθησες για να την πεισεις να απευθυνθει σε ειδικο;
    Αμα το εκανες υπερβολικα αμεσα εν μεσω γενικων εντασεων και αν φοβαται και το στιγμα αυτη, οτι ειναι "τρελη" ξερω γω φυσικο ειναι να αντιδρασει οπως μας λες...γενικα αμα ειναι σε αρνηση η ιδια οτι εχει προβλημα ειναι δυσκολο.

    Αν δοκιμαζες ισως οικογενειακη συμβουλευτικη για αρχη; Θυμαμαι πως οταν ειχα παει εγω σε ειδικο ειχαν καλεσει και τους δικους μου και ηρθαν μια δυο φορες...για να μας δει ολους μαζι ξερω γω πως λειτουργουμε σαν συνολο και τι ζορια τραβαμε.
    Αν την επειθες να πατε μαζι για το καλο των παιδιων/οποιου παιδιου εχει προβλημα περισσοτερο; Μπορει εκει μετα να την επειθε ο/η ειδικος οτι χρειαζεται η ιδια να βοηθηθει για το καλο των παιδιων...να μπει λαου λαου στη διαδικασια δηλαδη (μη τρομαξει το ελαφι και φυγει ξερω γω τρεχοντας, τι λεω ε; Απλα δεν ξερω, ειναι μια ιδεα)...
    Ισως ετσι το αποδεχτει και το επιδιωξει και η ιδια σιγα σιγα να βοηθηθει...
    Η πες της γενικα πως το χρειαζεσαι και εσυ (αναλογα με το αν θα ειναι σε φαση που σε θελει η δε τη παλευει μαζι σου εστιασε στον καταλληλο ασχετο λογο για να δεχτει παει σε ειδικο δηλαδη...σαν περαστικη που ειδε φως και μπηκε για αρχη, να μην νιωσει πιεσμενη η σταμπαρισμενη ως "τρελη" η δε ξερω τι...δωσε της καλη αφορμη να το κανει οικειοθελως...

    Απλα πρωτα συζητα το μονος σου με τον ειδικο στον οποιο θα απευθυνθεις φυσικα...πες του τις ανησυχιες που μας ειπες εδω και συζητα μαζι του αν γινεται αυτο που σου ειπα...κανε μια ερευνα αρχικα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εδω να πω οτι δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου με αυτα που λεω ε, ιδεες ριχνω...

    Το σοι του πατερα αν νοιαζοταν ηδη θα ηξερε τι συμβαινει φανταζομαι η θα εκανε κατιτις...αλλα αμα απουσιαζει, μην ελπιζεις σε πολλα...
    Μπορει να μπλεξεις και με σογια.
    Γενικα ειναι λεπτη η θεση σου και οτι και να κανεις πολυ φοβαμαι θα βγεις λιγο ο κακος μ***κας της υποθεσης...κανε οτι νιωθεις πως ειναι σωστο...

    Απο την αλλη αμα νιωθεις οτι δεν αντεχεις πνιγεσαι και θες απλα να φυγεις απο την ολη κατασταση να τα βροντηξεις ολα...υποθετω εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις...δε νομιζω να σε κρινει κανενας ανθρωπος στα συγκαλα του.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    Δεν μιλαμε εμεις καποιες μερες πια..και ποτε δεν πιεσα για κατι..σε καλες περιοδους της με τροπο την εβαζα σε διαδικασια να παει σε ειδικο με τα παιδακια της στη λογικη του φταιει παντα ο πατερας τους..εγω ηξερα οτι κυριως οι ψυχολογοι ψυχιατροι το πρωτο που ψαχνουν ειναι οι γονεις και δη ο γονιος που μεγαλωνει τα παιδια..το καταφερα δυο τρεις φορες αλλα μετα απο δυο τρεις συνεδριες που εκανε εκεινη μαζι τους το σταματουσε με οποια δικαιολογια μπορουσε να βρει..επ;φη πλεον δεν εχω αυτο που εκεινη εχει ειναι παλι σε εξαρση απλησιαστη αποκομενη απο εμενα και οποιον της ελεγε κατι διαφορετικο απο αυτο που εκεινη πιστευει για την ιδια και τα παιδια της

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    Μαλλον τα βλεπω ολα ματαια πια οτι και να της συμβαινει της συμβαινει πολλα χρονια πια και δεν βλεπω πως εγω μπορω να το αλλαξω..το μονο που μενει λογικα ειναι αυτο που θα εκανε ο καθε ενας γνωστος γειτονας κλπ μια ανωνυμη η επωνυμη καταγγελια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ειναι και αυτο μια εγκυρη θεση να λαβεις, κουραστηκες, το καταλαβαινω...απο εκει και περα γνωριζεις πως αλλη βαρυτητα εχει η επωνυμη και αλλη η ανωνυμη καταγγελια. Εσυ ξερεις ποσο θελεις να μπεις στη διαδικασια και πως αισθανεσαι...ψαξ'το δες το και αποφασισε. Τυπικα δεν εχεις καποια υποχρεωση, αλλα προσωπικα δες εσυ ο ιδιος αν αισθανεσαι καποια ως ατομο. Αλλος στη θεση σου αισθανεται, αλλος οχι, και ειναι και αυτο οκ...η προσωπικη μου γνωμη νιωθω πως δεν εχει σημασια σε αυτο το ζητημα, νιωθω πως οτι και να πω μαλακια θα ειναι. Καλο κουραγιο καλη υπομονη και μακαρι να κατασταλαξεις σε μια καλη αποφαση που σε ηρεμει...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    37
    Γιατι να ειναι μ@λ@κι@ η γνωμη σου; και του οποιου η γνωμη..ειμαι πολυ μπερδεμενος γι αυτο το μοιραζομαι εδω

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. Δεν ξέρω τι να κάνω :/
    By Clementine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2015, 14:23
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω
    By thetis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2011, 23:02
  5. δεν ξέρω τι να κάνω
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2011, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •